Železná Ruda
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Železná Ruda
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Hojsova Stráž-Brčálník-Hojsova Stráž

Tipy na výlet Celodenní výlet Do přírody

údolí Úhlavy
údolí Úhlavy  •  Fotografie (6)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

náhon
náhon  •  Foto: bezprezdivky

Vyrazili jsme po snídani, začátek byl stejný, jako včera. Až u toho rozcestníku pod kopcem, kde jsme včera odbočovali Doprava (a Pavlína tu poprvé projevila snahu zabloudit), jsme se dali dál po modré doleva. Lesní silnička vedla k železniční stanici, za kterou byl hotel, který pravda pamatuje lepší časy, ale byl otevřený. Pavlínu jsem musel volat zpět, pokračovala kolem bez povšimnutí. Připomněl jsem jí, že mě bolí nožička, a že si chci dát pauzu. Pivo jsem si dal na terase, ona točenou kofolu, sedělo se pohodlně, ale moje drahá to dlouho nevydržela a vyrazila po silničce dál. To bylo ve chvíli, kdy mi bylo doneseno druhé pivo a už jsem i zaplatil. Řekl jsem si: „Však ona na mně někde počká.“, a v klidu dopíjel a rozhlížel se. Na protějším smrku jsem uviděl značku. S šipkou. Vedla úplně jiným směrem, než byl ten, kterým moje žena odkráčela, přes koleje. Vzápětí mi začal drnčet telefon. Pavlína. Že se jí ztratila silnička i značka. Inu sdělil jsem jí svůj nejnovější poznatek. Než se stačila vrátit, měl jsem dopito a u značky na ni čekal.

Za tratí byla další silnička, vedla z kopce a pod ním nás čekalo údolí řeky Úhlavy. Před Můstkem přes řeku byla další hospůdky, chata Hamry, ale tam jsme se nezastavili. Pavlína spěchala po silnici dál, já šel ze setrvačnosti za ní, ale když jsem ani po dvou stech metrech neviděl značku, vytáhl jsem mapu. Odbočka byla samozřejmě před mostem. Na přivolání Pavlíny jsem tentokrát musel použít telefon. Naštěstí tu byl signál. Vrátila se rychle a ještě stihla vynadat nešťastnému majiteli chaty Hamry, který v garáži operovával nějakého veterána, že tu to má blbě značené. Marně se vymlouval, že značka, ani skála, na které je namalovaná, mu nepatří.

Další cesta už nebyla asfaltová a nebyla ani moc členitá, ale kameny pod nohama mi dělaly trochu potíže. Co chvíli jsem patou na některý šlápl. Radši jsem se díval na kamení kolem.

Naštěstí tu bylo dost míst, kde se dalo usednout, sundat botu a narovnat ponožku. Řeka se schovávala za lesem, potkal jsem sběračku borůvek, chlapíka s košem napůl plným lišek a malebný náhon, který odváděl vodu z Úhlavy neznámo kam.

Na křižovatce zelené a naučné stezky kolem chráněného území Brčálník jsem si dal zase oddech na pařezu, a to dost dlouhý. Věděl jsem, že Pavlína šla po naučné stezce, já se nakonec vydal zkratkou po zelené. Podešel jsem železniční trať, vyšplhal kopeček a na louce tu naštěstí byla lavička. Bylo tu to už jen kousek do osady Brčálník, kde jsem čekal nějaké posezení a občerstvení. Z naděje jsem byl za chvíli vyléčen Pavlínou, která se už blížila z opačného směru. Tam hospoda byla, sice zavřená, ale někomu se tam prý povedlo vzbudit personál a něco i obdržet. Ale neochotně a bylo to daleko. Zatáhlo se a zahřmělo. Další hospoda (dokonce rekreační středisko) zase zavřená. Údajně v rekonstrukci. V počínajícím dešti jsem si na lavičce dal alespoň rohlík se sýrem.

Zelenou značku jsme tu opustili a přešli na žlutou. Pavlína se jí držela a opustila po ní silničku, po které jsme právě kráčeli úzkou a kamenitou lesní pěšinou. Po poradě s mapou jsem po asfaltce pokračoval s vizí, že čím méně kamenů na cestě potkám, tím méně se jich ocitne pod bolavou patou. Stoupal jsem pomalu, ale neúprosně, pršet přestávalo, dokonce i odpočívadlo tu bylo. Bohužel jsem zapomněl, po kom byla tahle vyhlídka pojmenovaná. Byl to, podle informační tabulky, čeledín, který byl sice nemluvný, ale pokud promluvil, byl vizionářem. Zmizel prý někdy za první světové války na italské frontě někde v horách. I to si prý předpověděl. Kousek nad tímhle místem se dokonce na kraji lesa krčily nějaké hříbky, ale nechal jsem je pokojně růst.

Vylezl jsem na hlavní silnici, rozhlédl jsem se po autobusové zastávce, kterou jsem na mapě objevil na mapě, ale byla dost daleko a opačným směrem. Vyrazil jsem radši po silnici směrem k Hojsově Stráži. Než jsem se dostal z lesa, přestalo pršet, v lukách už svítilo sluníčko. Po pár stovkách metrech se objevila konečně otevřená oáza s názvem Bečvářův srub. Dobelhal jsem se tam, objednal si jedenáctku a posadil se na předzahrádku, abych mohl kouřit a sundat si botu. Přinesli mi pivo, chutnalo trochu divně, potom druhé a až při placení jsem zjistil, že to vlastně byla dvanáctka. I zájezd několika aut, který se tam zastavil, odjel neuspokojen. Chtěli se tu najíst, ale vařilo se jen pro ubytované.

Když už jsem se obouval, volala Pavlína, jestli prý ještě žiju. Neměla, chudák, klíč od pokoje a musela sedět v hospodě. Ujistil jsem ji, že už to k ní mám jen přes kopeček a za půl hodinky jsem u ní.

Při odchodu jsem si ještě udělal dva obrázky: samotný srub, a stylovou šumavskou trafostanici.

Kopeček nebyl velký a po chvíli jsem už sestupoval k našemu přechodnému bydlišti. Šlo se tam kolem kostelíka Neposkvrněného početí Panny Marie. Je zvenku skromný, ale půvabný. Nahlédl jsem i dovnitř, je tu zdobený pěkným křišťálovým sklem.

I s tímhle zdržením jsem to za tu půlhodinu stihl.

Za čím jedeme?

Procházka šumavskou přírodou za poměrně pěkného dne stojí za to vždycky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování v penzionu u Rosslerů jsem tu už popisoval dříve. Cestou se k občerstvení nabízí hotel u nádraží v Hamrech a chata Hamry. Potom dlouho nic, v Brčálníku i uprostřed sezóny zavřeno, nakonec Bečvářův srub (ale bez jídla).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kraj, jak jinak pěkný. Ale ty zavřené občerstvovny, hlavně, když to vypadá na bouřku, jsou trochu k vzteku.

Ostatní informace

Vstupné jsme si už skoro zvykli neplatit. A je tu pěkně. V létě je dobré se dívat i kolem asfaltové cesty. Hříbky jsou taky opravdu pěkné.

Poslední aktualizace: 10.10.2011
Autor příspěvku: bezprezdivky
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Hojsova Stráž-Brčálník-Hojsova Stráž</strong> mapa
mapa Hojsova Stráž-Brčálník-Hojsova Stráž

Příspěvky v okolí Hojsova Stráž-Brčálník-Hojsova Stráž

Původní osada, o níž je první zmínka z roku 1614, vznikla při dolech na železnou rudu. V místě byla královácká rychta, která náležela ke Královskému hvozdu. Kostel Neposkvrněného po…
Jdeme okruh z malebné Hojsovy Stráže. Když jde o okruh, vracíme se samozřejmě tamtéž. A jdeme pěšky, kolo zásadně nedoporučuji, i když nějakým těm dobrodruhům, kteří nám na turistických stezkách vjíž…
Na Ostrý (http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/ostry--1) se návštěvníci Šumavy mohli v minulosti jen dívat. Tak to bylo i se mnou, když jsem v Hojsově Stráži před 34 lety trávil s rodiči dovolenou. Není proto asi divu, že jedním z mých hlavních cílů, kam jsem se chtěl nyní s manželkou v rámci dovolené dostat, byl právě tento vrch. Svoji túru jsme zahájili přímo v Hojsově Stráži, pokud zde nejste přímo ubytovaní…
Řeka
Řeka Úhlava pramení na západním svahu Pancíře (1.241 m) ve výšce 1.110 m n.m. Od pramene teče severozápadním směrem, za Nýrskem se její tok stáčí na severovýchod. Ústí do řeky Radbuzy v Plzni ve výšce 303 m…
Rezervace
Romantické údolí středního toku Bílého potoka (jeden z toků napájejících údolní nádrž Nýrsko) s jediným vodopádem na Šumavě, vysokým téměř 14 m, leží asi 4 km jižně od Hojsovy Stráže a asi 10 km severozápadně od Ž…
Turistický rozcestník najdeme přímo na břehu Černého jezera. Prochází tudy hlavní šumavská červeně značená trasa z Modravy, Prášil, Železné Rudy a od Čertova jezera kolem vodopádu Bílá Strž na Stateček, Zadní Chalupy a dále až do Českého Lesa. Rovněž zde začíná žlutě značená cesta do střediska Špičák, pokračující dále k Čertovu jezeru.
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
Jeden ze symbolů Šumavy, severozápadně od Železné Rudy, pod příkrým úbočím Svarohu.
Trochu jsme si prodloužili víkend a nasměrovali naše kročeje do šumavských hvozdů .  Jedeme na Špičácké sedlo, kde necháváme zaparkované auto . Máme v plánu navštívit ledovcová jezera. Celkem jich na je …
Známý vrchol Železnorudska ve vypíná do výšky 1.202 m nad stejnojmennou rekreační obcí asi 4 km severně od Železné Rudy. Na svazích Špičáku byl vybudován rozlehlý lyžařský areál, který nabízí na celé řadě různor…
Špičák rozhledna   Rozhledna na Špičáku byla slavnostně otevřena 26. července roku 2014. O výstavbu se postarala Tělovýchovná jednota SA Špičák ve spolupráci s Lesy ČR. Rozhledna je 26,5 metrů vysoká, na její Ochoz vede 135 schodů a nabízí se z ní krásný výhled do okolí. Vstup je zcela zdarma! Na vrchol k rozhledně vede několik cest. První z nich je odbočka od červené turistické značky, která spojuje Čertovo a Černé…
Čertovo jezero (1030 m.n.m.) leží na jižním svahu Jezerní hory a je vzdáleno vzdušnou čarou od Černého jezera jen 1,5 km. Mezi nimi po hřebeni Jezerní hora - Špičák probíhá hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem.
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na silnici č. 27 Plzeň - Železná Ruda. Po příjezdu do Železné Rudy směřujeme na Alžbětín a před čerpací stanicí odbočíme doprava a směřujeme na Nýrsko. Před koncem Železné Rudy je hotel …
Jedeme autem do Železné Rudy, kterou jsme si zvolili za výchozí i cílové místo pro dnešní výlet. Chceme jít přes Pancíř k Čertovu jezeru a zpět na základnu, tedy do Železné Rudy. Auto můžete nechat na některé…
Lyžování a snowboarding na Špičáku Špičák nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupinu lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty. Šp…
Turistická trasa dlouhá 11 km vede většinou po úbočí známé hory Pancíř. Na vrchol se vyvezeme lanovkou, ale dále se budeme spoléhat na vlastní nohy. Po vyhlídce z rozhledny na Pancíři se vydáme po červené tur…
Hora Pancíř (1.214 m) je jedním ze tří vrcholků známé šumavské hřebenové trasy Prenet, Můstek, Pancíř. Tyčí se nad Železnou Rudou vzdálený asi 6 km severovýchodním směrem od středu města. Hora tvoří evropský vod…
Vrchol
Vrch na státní hranici s Německem dosahuje 1293 m n. m., leží 8 km západně od Hojsovy Stráže. Ostrý je zdaleka nápadný, má morfologicky výrazný tvar - dvojhrotý holý vrchol, rozdělený hlubokým sedlem. Nižší vrchol (1241 m n. m.) leží na bavorské straně, vyšším vrcholem prochází státní hranice. Dříve byl též zván Ossa, Jezerní hora, Prsa Matky Boží a sedlo Vlčí propast.…
Rozhledna Poledník je původně vojenský objekt ,který sloužil armádě od 60. do konce 80.let jako pozorovací,odposlechové radiolokační stanoviště /podobně jako např.Dyleň/ sousedního Německa.Již ve 20.letech 20.stol…
Městečko
Železná Ruda leží v Západních Čechách, jižním směrem od města Klatovy a v těsné blízkosti hranice s Rakouskem. Město se rozkládá v chráněné krajinné oblasti Šumava. Železná ruda je vyhledávaným celoročním rekreačn…
Velký Javor (Gr. Arber), ležící na německém území, je nejvyšší vrcholem Bavorského lesa a zároveň Šumavy. Je vzdálený cca 7 km od Železné Rudy a cca 3 km od Bavorské Rudy. V blízkosti hl…
11.5km
více »
Pozdně gotický Hrad Velhartice patří k ojedinělým dílům české hradní architektury. Hrad se nachází na Klatovsku v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a v kvě…
15.8km
více »
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
24.7km
více »
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
25.2km
více »
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
27.8km
více »
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
29.4km
více »
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
30.2km
více »
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
Jezerní slať je velmi pěkné rozvodnicové vrchovištní rašeliniště, které se rozprostírá v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Jezerní slať je součástí národního parku Šumava. Rašeliniště bylo vytvořeno…
33.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace