Mikulčice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Mikulčice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Grad Morava – Urbs Antiqua Rastizi

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Do přírody Na kole

Základy baziliky stav v r. 2005
Základy baziliky stav v r. 2005  •  Fotografie (61)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Do Mikulčic na bájný hrad knížete Rastislava. Areál vykopávek též zvaný Valy u Mikulčic je díky vysloveně placatému terénu snadnou dostupný ať již přímo z přilehlých Mikulčic, tak díky turistickému značení i z odlehlejších míst (Hodonín, Břeclav), naši výpravu sem přivedla cyklotrasa z nedaleké Moravské Nové vsi, která byla dočasnou základnou zdejšího pobytu.

Za čím jedeme?

Národní kulturní památka představuje archeologické naleziště s výzkumy Staré Moravy a Velkomoravské říše, převážně z období 8. a 9. století n.l. Na bývalých ostrovech meandrující Moravy bylo postupně od 50. let 20. století odkryté jedno z největších hradišť své doby a právem je považované za jedno ze sídelních hradišť velkomoravských panovníků Mojmíra I., Rostislava, Svatopluka I. (Velikého) a Mojmíra II.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Za občerstvením není potřeba docházet příliš daleko, komu nestačí nasytit ducha, tomu snad postačí stánek u pokladny (provizorní), jinak bližší okolí Hodonínska nabízí dostatek občerstvení téměř kam se podíváš.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

K Mikulčicím mám celkem kladný vztah již od nepaměti, neb coby malý hošík jsem zde s rodiči snad i jednou zavítal (na vykopávky). Po té jeden ze spolupracovníků mé matičky z Mikulčic přímo pocházel, tudíž i u nás na severu jsme měli v patrnosti, že existují i jiné značky vína než Romance, Kardinál a Ostravský kahan (v Čechách pak ještě Ludmila). Nakonec u jeho příbuzných jsem objevil první vinný sklípek.

IV. kostel
IV. kostel  •  Foto: Bobkart

To jen malá odbočka. V areálu u Mikulčic během vykopávek bylo odkryty základy asi dvanácti kostelů, k tomu i kamenné základy patrně knížecího paláce. Dobře opevněné sídlo bylo zřejmě ve své době téměř nedobytné, obklopené mocnou palisádou a vodními příkopy. Zřejmě se rozkládalo na minimálně dvou původních ostrovech v luhu Moravy. Jádro hradu tvořily právě zmíněné ostrovy o rozloze asi 10 ha, které tvořily ploché vyvýšeniny Akropole a Předhradí. Na Akropoli byly zjištěny největší stavby – bazilika, palác a několik dalších kostelů. Právě u nich pak jsou známé hroby často z bohatou výbavou, prozrazující na příslušnost k panovnické rodině, kněžstvu, duchovenstvu, ale i zámožnějším řemeslníkům. Areál hradiště byl obklopen přilehlým sídlištěm převážně zemědělného obyvatelstva. Na ploše asi 200 ha žilo v období panování Svatopluka Velikého (871-894) více než 2.500 obyvatel.

Velký výzkum zdejšího naleziště byl prováděn v l. 1954-1992 týmy pod vedením prof. Josefa Poulíka, doc. Zdeňka Klanici, dr. Čeňka Stani. Kromě základů staveb zde bylo odkryto 2.500 hrobů a shromážděno na 250.000 artefaktů včetně ozdob z drahých kovů, četné zbraně, kopí, meče, hroty šípů, ostruhy, nákončí opasků, sekery apod. Areál byl postupně zpřístupňován veřejnosti. V terénu byly vyznačeny zprvu jen v úrovni terénů základy, kde se ukrývají jednotlivé základy. Dnešní terén je oproti původnímu terénu před více než 1.000 let leckdy o dva metry výše (po pravidelných záplavách). Nálezy jsou prezentovány ve výstavních pavilonech. Pavilon č. I. Je momentálně v rekonstrukci, ten prezentuje většinou hrobové nálezy, ale i monoxyly (lodě) apod. Po rekonstrukci bude v pavilonu umístěno návštěvnické centrum (i důstojná pokladna), atrakcí bude určitě vyhlídková věž. Z ní by mělo jít dohlédnout na kostelík sv. Markéty Antiochijské u nedalekých slovenských Kopčan za Moravou. Jedná se patrně o jedinou celou zachovanou Velkomoravskou stavbu.

Od roku 2008 je zpřístupněn nový Pavilon II. Dveře do pavilonu jsou opatřeny slovy Evangelia v Cyrilici (na rubu najdeme překlad). Muzejní expozice skrývá pohled na odkryté základy I. a II. kostela (skutečné objekty). Na světelných panelech jsou k nahlédnutí ideální rekonstrukce nalezených staveb, součástí expozice jsou repliky šperků, modely objektů apod. Součástí prohlídky je i videoprojekce.

Po pavilonech následuje venkovní (terénní část) hradiště.

Foto: Bobkart

V letech 2007-13 probíhaly v areálu revizní výzkumné práce v souvislosti s revitalizací areálu (před výročím 1.150 let od příchodu Cyrila a Metoděje). V rámci těchto prací došlo i k novému znázornění polohy základů některých staveb. Oproti původnímu vyznačení kameny v úrovni terénu jsou dnes vyznačené základy v podobě zídek výšky min. 30–40 cm Vysokých. Skutečné základy, leckdy překvapivě mohutné jsou ovšem návštěvníků skryté v několikametrové hloubce, ty pravé jsou k vidění jen ve zmiňovaných Pavilonech. Nutno ovšem podotknout, že prohlídka venkovních nálezů je i příjemnou procházkou v okolí lužního lesa kolem dolního toku Moravy. Samotný areál naleziště je pak tvořen spíše rozsáhlými loukami se solitérními stromy, leckdy úctyhodného stáří. Snad jen v parném létě zde návštěvník poněkud strádá, ale příroda zde má své kouzlo i v období mimo nápor hlavní turistické sezony.

Nesmíme zapomenout i na novodobou sochu bratrů sv. Cyrila a sv. Metoděje, kteří zde jistě rovněž působili. Najdeme ji u základů X. kostela před hlavními objekty areálu. Mikulčický areál je poutním místem věřících i z cizozemí, zejména z Bulharska. Vyhnaní žáci věrozvěstů spolupoložili základy tamějšího vzdělání.

Ostatní informace

Foto: Bobkart

Do budoucna se uvažuje o výstavbě dřevěné lávky či mostu přes Moravu do zmíněných Kopčan, ostatně dřevěný most přes Moravu zde zřejmě v 9. století skutečně byl. Vstupné do expozice je relativně příznivé, do výstavních Pavilónů 60,- Kč, bez Pavilónů (pouze venek) 40,- Kč. Setkal jsem se sice s názory, že někde na Balkáně najdeme z té doby daleko zachovalejší stavby. To je asi pravda, nicméně nesmíme pominout, že vpád Maďarů počátkem 10. století byl asi značný, a po té co bylo sídliště opuštěné, dokonala svoje samotná řeka Morava, ostatně to co dovede nám předvedla relativně nedávno (1997). A za tisíc let takových pohrom bylo určitě dost.

Poslední aktualizace: 23.9.2014
Autor příspěvku: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Grad Morava – Urbs Antiqua Rastizi</strong> mapa
Mapa Grad Morava – Urbs Antiqua Rastizi

Příspěvky v okolí Grad Morava – Urbs Antiqua Rastizi

Mikulčice-Valy je největší slovanské archeologické naleziště u nás. Areál naleziště najdeme jižním směrem od města Hodonín, východním směrem od obce Mikulčice a v těsném sousedství hranice se Slovenskem. Od roku 1…
Turistický cíl, adresa: Mikulčice 738 - Valy, MikulčiceTelefon: +420518357293, e-mail: mikulcice-valy@masaryk.infoPoskytnutí základního nářadí pro jednoduché opravy kol, Možnost umytí kola, základní vybavení pro m…
Významná arceologická lokalita jihozápadně od Hodonína - slovanské hradiště ze 7.století, centrum Velkomoravské říše.
Mikulčické staroslovanské hradisko, které se nachází jihovýchodně od obce v lužním lese poblíž toku řeky Moravy získalo novou dominantu. Zástupci bulharské menšiny darovali zdejšímu památníku půltunové bronzové sousoší Cyrila a Metoděje. Věrozvěsty odlili v jedné ze specializovaných sléváren v Horní Kalné na Trutnovsku. Vyhotovení sochy přišlo přibližně na tři miliony korun. Autorem čtyřmetrov…
Nachází se uprostřed lužního lesa v lesní trati Uherská a Na Skařinách poblíž hraniční řeky Moravy při okraji přírodního parku Mikulčický luh. Prochází tudy modře a zeleně značená turistická cesta. Modrá vede jedním směrem k vlaku do Lužice, k rozcestí Roztrhansko, do Josefova, k vinným sklepům Nechory a končí v Novém Poddvorově. Opačným směrem pak přijde ke staroslovanskému hradišti v Mikul…
Tento výlet začneme přímo na česko-slovenské státní hranici u mostu přes řeku Moravu v Hodoníně (z hodonínské železniční stanice vás sem dovede červená pěší trasa).Za mostem se dáme Doprava…
Okresní město Hodonín má od roku 2008 zbrusu nové letní koupaliště o celkové rozloze 24 350 m² a s vodní plochou 2250  m², které se nachází na jižním okraji města. Svou rozlohou a…
Město
Hodonín leží na Jižní Moravě, severovýchodně od města Břeclav. Hodonín se rozkládá v Dolnomoravském úvalu, tok řeky Moravy najdeme u jižního okraje města. Hodonínem protéká rameno řeky Moravy zvané Městské ramen…
Rozhledna Na Podluží se nachází nedaleko obce Nový Poddvorov na Hodonínsku. Její pozinkovaná ocelová konstrukce je 30 metrů vysoká a má podobu ropné těžní věže. Připomíná tak, že region Podluží na moravském slovácku patří k nejznámějším nalezištím ropy na Moravě.
11.4km
více »
Místní část
Jde o areál místních vinných sklepů, které se nacházejí za železniční zastávkou na jihozápadním okraji obce. Jedná se o nejlépe dochovaný soubor vinných sklepů z 18. a 19. století na naš…
15.9km
více »
Byla zbudována v roce 1868 nákladem tehdejšího starosty židovské obce Davida Kuffnera, upravená v roce 1888 podle projektu vídeňského architekta Maxe Fleischera v novorománském slohu. Svému účelu sloužila až d…
15.9km
více »
Zámek
Zámek Pohansko stojí v nádherných lužních lesích při rakouské hranici nedaleko Břeclavi v Jihomoravském kraji. Zámek je elegantní dlouhá budova, tvořená středním patrovým křídlem, ke kterému …
16.4km
více »
Oficielní název je Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy. Buduje se postupně od roku 1975. Do dnešní doby je zde postaveno celkem 65 objektů. Ty jsou rozčleněny podle jednotlivých oblastí Slová…
Ostatní
Minaret se nachází ve velkém areálu patřící lednickému zámku. Je to romantická orientalizující stavba, vybudovaná v maurském slohu. Pochází z let 1798-1802. Věž Minaretu je vysoká 62 metrů a slouží jako rozhledna.…
20.4km
více »
Jedná se bezpochyby o nejznámější a nejnavštěvovanější park České republiky (prameny uvádějí kolem jednoho milionu návštěvníků ročně). Hovoří se o něm jenom v superlativech a bývá nazý…
20.6km
více »
Zámek
Zámek Lednice je národní kulturní památkou a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek stojí na pravém břehu řeky Dyje, uprostřed romantické KRAJINY. Zámek se nachází na B…
20.9km
více »
Rozsáhlý novogotický zámek západně od Břeclavi, součást architektonického a krajinářského Lednicko - Valtického areálu, chráněného UNESCO.
20.9km
více »
Za romantickým Lednickým Zámkem,od Brna můžeme historickým vláčkem Zámek Lednice národní kulturní památka V zámku je restaurace i v okolí zámku.Byl jsem tam v čase v závěru srpna,a kolem 12:00-15:00hod,j…
Lednicko-Valtický areál byl zapsán do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pokud byste chtěli projít celý park, který je opravdovou…
22.8km
více »
CHKO Pálava byla vyhlášena v roce 1976 na území o ploše 83 km2. CHKO zahrnuje území Pavlovských vrchů, komplex Milovického lesa a sníženu táhnoucí se k rakouským hranicím. Nejcennějšími biotopy Pálavy jsou drnov…
31.1km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Děvičky, nazývaného také Maidburk, Maidenburg, Dívčí hrady či Děvín, stojí na strmém návrší na severovýchodním okraji Pavlovských vrchů nad obcemi Dolní Věstonice a Pavlov. Zřícenina hradu Děvičk…
32.4km
více »
Město
Mikulov leží na Jižní Moravě, západním směrem od města Břeclav, v těsném sousedství státní hranice s Rakouskem. Město je střediskem moravské vinařské oblasti.…
33.1km
více »
Sirotčí hrádek je jednou z nejpěknějších a nejromantičtějších hradních zřícenin. Zřícenina hradu Sirotčí hrádek stojí na severovýchodním výběžku Stolové hory v Pavlovských vrších neboli…
33.2km
více »
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
36.7km
více »
Tipy na výlet
K vyznamnemu kralovskemu hradu Buchlov, ktery je dominantou chribskeho pohori. Hrad Buchlov byl vystaven v polovine 13. stoleti v romanskem stylu. Jeho hlavnim ukolem by…
37.8km
více »
Zámek
Toto významné poutní místo se nachází cca 6 km západně od Starého Města (okres Uherského Hradiště). Velehrad byl připomínán jako ves Veligrad již v roce 1131. V roce 1205 zde byl založen cisterciácký klášter, kt…
40.4km
více »
Město
Brno je krajské město Brněnského kraje a najdeme jej na Jižní Moravě. Brno bylo postaveno na soutoku řek Svratky a Svitavy. Brno se rozkládá v jihomoravské rovině, která u východního okra…
56.4km
více »
Hrad Špilberk je monumentální pevností nad centrem největšího moravského města Brna, nacházejícího se v Jihomoravském kraji. Původní gotický královský hrad z 13. století si svého původního účelu reprezentačního …
56.5km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
59.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace