Reklama
Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Plzeň
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Festival světla - Plzeň 2015

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Celodenní výlet Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Festivaly světla se už konaly v minulých letech a nejen v Plzni, ale i v Praze a v Olomouci. V Plzni jsem až do včerejška nikdy nebyla. Patřila mezi města, která jsem chtěla navštívit, nejen kvůli historickému centru, ale i proto, že je dobře dostupná vlakem i autobusem.

Na turistice jsem si přečetla o plánovaném festivalu světla a rozhodla jsem se spojit obojí dohromady a zajet se do Plzně podívat. Památky jsem ale nestihla všechny, takže tam budu muset jet znova ... Původně jsem chtěla jet se Student Agency, ale nakonec jsem zvolila vlak. K mému překvapení jízdenky byly ještě o deset korun levnější než se SA, stálo mě to 150 korun za obě jízdy.

SA jezdí ze Zličína, vlak z hlavního nádraží a ze Smíchova. Jízdenky jsem si objednala přes cd.cz a zaplatila přes internet, takže jsem pro ně nemusela na nádraží a ani jsem nemusela k pokladně před odjezdem. Přečetla jsem si, že jízdenku není potřeba tisknout, že stačí průvodčímu říct kód, který přijde jako sms na mobil.

Jak je to s qr kódy zatím nevím, musím to všechno nastudovat :-) Vlastním in-kartu 25 a tak jsem se pak ve vlaku dozvěděla, že průvodčímu je možno předložit ke kontrole jen tu in-kartu, na ní čtečka přečte zakoupenou jízdenku. Vlaky do Plzně jezdí často, já jsem jela v pátek dopoledne a bylo poloprázdno. Zastávky podél tratě jsou buď nové nebo se na nich pracuje, po dokončení to asi bude docela paráda.

V Plzni je v horní části nádraží menší hala, z které můžete vstoupit do kantýny, pekařství, na wc a taky je zde prodejna časopisů a jízdenek. V dolní části je větší hala, kde jsou pokladny, pizzerka, prodej novin, časopisů a další obchůdky. Pro jízdu po Plzni jsem si koupila celodenní jízdenku za 70 korun, protože jsem chtěla dojet do penzionu, kde jsem se ubytovala, večer zajet trolejbusem k ulici Cukrovarská, kde měla začínat akce festival světla a v sobotu dopoledne jsem chtěla ještě navštívit nějaké místní památky. Jízdenka se musí vyplnit datem a časem, kdy nastupujete do mhd. V návodu je, že se má nejdřív odlepit plast, který na jízdence je, potom vylomit jízdenku z papíru a plast nalepit na čelní stranu jízdenky.

To jsem si ale přečetla až po tom, co jsem jízdenku vylomila, takže jsem ji neměla krytou plastem podle návodu :-) Když je v plánu víc jízd, je celodenní jízdenka dobrý řešení, nemusíte se starat o to, jestli je ta jízdenka přestupní, na jak dlouho je, kde ji koupit, prostě jen nastoupíte do tramvaje, autobusu nebo trolejbusu. Plzeň je jedno z mála českých míst, ve kterých trolejbusy jezdí.

Po cestě vlakem a i při příjezdu do Plzně mě překvapilo dost odpadků a špíny podél trati i na ulicích. Není to ale jen problém Plzně, když se vyjede z Prahy hlavního nádraží nebo z Masarykova nádraží, podél kolejí je to čím dál tím horší. Není to zrovna krásnej pohled. Před nádražím v Plzni seděla partička „chlapců“, kteří tam viditelně jsou často, jeden z nich oslovoval každýho, kdo procházel, s dotazem, jestli by jako nebylo pár drobnejch na chlast. O kus dál byli další „pánové“. Až po příjezdu domů jsem si přečetla, že je to v Plzni problém, že tam bezdomovců přibývá.

Našla jsem si ale stanici tramvaje č. 2 a přes náměstí Republiky jsem dojela na Palackého náměstí. Došla jsem do penzionu Wallis a ubytovala se. Ulička působila sice trochu zanedbaně, ale penzion byl pro mě jako nepříliš náročného člověka dobrý. Vedle penzionu je hned restaurace, kde si ubytovaný může objednat snídani nebo si dojít na oběd nebo večeři. Kousek od penzionu je nákupní centrum Plaza, takže hladem nebo žízní člověk určitě neumře :-)

Večer jsem se vydala hledat tu správnou zastávku trolejbusu, tu jsem ale nenašla. Šla jsem tedy pěšky až k Radbuze a tím jsem začala prohlídku vlastně od poloviny ... Nejdřív jsem se šla podívat na srdce do Korandova sboru autorů: G. Matušková, Š. Svoboda, Š. Kuczman (Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara). Paní, která tam byla pro organizaci, nás poučila, že jestli chceme vidět srdce v akci, nesmíme sedět v lavicích, ale musíme jít dopředu a pohybovat se, protože je to interaktivní instalace. Takže jsme se posunuli před srdce a mnozí začali mávat rukama a děti skákat, aby si toho srdce všimlo ...

Dalším mým zastavením byl Transmitter autora Jakuba Nepraše pod mostem Milénia. Na stránkách : http://plzen2015.cz/cs/festivalsvetla je přesně popsáno, co která akce znamenala, já to tady ale nebudu podrobně popisovat, spíš jen projdu jednotlivá místa.

Podél Radbuzy jsem s mnohými ostatními návštěvníky došla až tam, kde jsem původně chtěla začínat. DEPO2015 mělo svoji atmosférku ohni v plechových sudech, prodejem svařáku a red bullu. Nebyly tam ale odpadkové koše, aspoň já jsem tam žádný neviděla, což platilo po celé trase, jen u videomappindu jsem u stánku viděla jednu popelnici. Menší frontou jsem se probojovala ke Stínům autorky Hiroko Matsushita z Japonska.

Český člověk si dokáže vždycky najít správný přirovnání, takže tam padala slova jako „svítící králikárna“ a podobně :-) Pak jsem se s davem vydala zpátky ke Korandovu sboru, asi jsem minula další místa, kde byly další akce ... Na budově BCB se rozsvěcely a zhasínaly světla tak, aby to působilo jako pohybující se světelný pás. A pak jsem přišla k Západočeskému muzeu, kde jsem si vychutnala videomapping.

Zatím jsem takovou akci viděla jen na youtube a tak to pro mě byl úžasnej zážitek. Sice jsem si to nahrála, ale mám jen foťák, kterej nepobral ten zvuk. Proto nepřikládám svoje video, ale dávám sem odkaz na video návštěvníka, který má obraz i zvuk kvalitnější: https://www.youtube.com/watch?v=PBbo6MKzAcU. Další místo po videomappingu už nepůsobilo tak bombasticky, a nebo tomu tolik nerozumím ... Bylo to u Tyršovy ulice, byl tam SPAM Interpretace černobílých struktur Zdeňka Sýkory od autora Vladimíra 518 a Davida Vrbíka.

Pak jsme se posunuli dál do Plzeňského Prazdroje, kde na nádvoří byl Mrak z tisíce klasických žároveků; autoři : Caitlind Brown & Wayne Garrett (IRL). Po trochu delší frontě jsme se dostali do pivovarských sklepů, který mě překvapily svojí rozlehlostí. Tam na nás čekala akce Die Herde autora Axel T. Schmidta (DE). To bylo pěkný, ale pro milovníky piva bylo to nejlepší nakonec !

Byla připravená ochutnávka piva zdarma. Mně pivo nechutná, i když vůbec nechápu proč, takže já jsem tuhle akci neocenila .....

Zpátky jsem se vrátila pěšky a tak jsem si mohla vyfotit kostel sv. Bartoloměje na náměstí Repubiky osvětlený. Na netu jsem si našla video, kde byl videomapping vloni v září právě na kostele, muselo to bejt působivý. Druhej den jsem byla příjemně překvapená počasím, protože strašili s oblačnem, ale bylo hezky. Počasí vlastně vyšlo na celou akci. Prošla jsem si celý náměstí, budovy jsem si vyfotila, ale chystám se do Plzně ještě konkrétně za památkami, a tak je tu nebudu detailně popisovat.

Na chvilku jsem si odpočinula v kavárničce – cukrárničce IL MIO CAFFE u vodárenské věže. Navštívila jsem výstavu Mnichov – zářící metropole umění 1870–1918 v Západočeské galerii ve výstavní síni Masné krámy.

Přiznám se, že obrazům a umění moc nerozumím, ale chtěla jsem se podívat na nějakou výstavu, už dlouho jsem na žádný nebyla. Pro ty, kdo tomu rozumí, napíšu několik jmen umělců, jejichž obrazy byly vystaveny: Luděk Marold, Franz von Lenbach, E. K. Liška, Ludvík Kuba, F. B. Doubek, Joža Uprka, Lev Lerch, Richard Riemerschmid a další.

Pro ty, které zajímá cena: základní plné vstupné stojí 110 korun.

Plzeňáci by mohli využít slevu na svoji kartu, podrobnosti neznám, plzeňáci určitě vědí, o co jde. Byla jsem se podívat taky v infocentru na náměstí Republiky, kde kromě různých materiálů v různých jazycích poskytují informace o současných i chystaných akcích, o plzeňských památkách i o možnosti ubytování, když ho nemáte zajištěné dopředu.

Jako šetřivý člobrda jsem si dala k obědu čtvrtku pizzy, na nádraží ještě kafe s punčákem a pak jsem opět poloprázdným vlakem dojela zpátky do Prahy.

Na internetu jsem se pak dočetla, že policie obdržela nějaký výhrůžný anonym, který informoval o položení bomby na hlavním nádraží, ale neřekl, na hlavním nádraží kterýho města .......... takže nezbylo, než prohledat všechny hlavní nádraží ve vybraných městech, tím ale některý vlaky nabraly zpoždění.

To už jsem ale naštěstí byla v Praze, takže jsem tomu utekla. Na závěr bych si dovolila ( plzeňáci a milovníci Plzně mi prominou ) mírnou kritiku nebo údiv : stála jsem na náměstí Republiky a pořád mi tam bylo něco divnýho ..... krásnej kostel, domy opravený, celkem žádný papírky a odpadky po náměstí, tak proč z toho mám takovej stísněnej pocit ?

A pak jsem na to přišla : na náměstí není ani jediná rostlina. To sice v únoru není divný, že tam nejsou kytky, ale tam není ani jedinej strom, ani bez listí. Nevím, jestli na jaře nebo v létě pak jsou na náměstí daný nějaký truhlíky nebo přenosný nádoby. Kdo byste měl zájem mi to sdělit do komentáře, budu moc ráda.

Odkazy na krátká videa z akcí :

srdce korandův sbor : http://youtu.be/ot0ZGogzgKA

stíny depo2015 : https://www.youtube.com/watch?v=vfk_TfGqd-Y

sklep plzeňského prazdroje : https://www.youtube.com/watch?v=N6nwHgWbgrk

Za čím jedeme?

Festival světla Plzeň 2015 je součástí akcí v rámci titulu Evropského hlavního města kultury. Pro rok 2014 vybral Plzeň turistický průvodce Lonely Planet mezi deset nejlepších evropských destinací, takže tento titul a letošní akce by měly zvýšit turistickou atraktivitu tohoto města a zároveň napomoci jeho rozvoji.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování jsem si našla přes booking.com v penzionu Wallis, kde jsem zaplatila za dvoulůžkový pokoj 650 korun za 1 osobu. Na svých stránkách uvádějí cenu 1100 korun za dvoulůžkový pokoj, tohle byla nějaká akce.

Míst k jídlu i menšímu občerstvení je po Plzni dost, jak pro méněnáročné tak pro více náročné strávníky. Po cestě vlakem do Plzně i z Plzně chodil po chodbičce maník s vozejčkem a nabízel kafe a další drobné občerstvení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Přiznávám se, že např. Českej Krumlov mě uchvátil daleko víc než historická část Plzně, ale i tak musím říct, že se mi tam moc líbilo a ráda se tam podívám znovu.

Ostatní informace

Vstup na výstavu Mnichov - zářící metropole umění 1870 - 1918

v Západočeské galeii ve výstavní síni Masné krámy :

základní plné vstupné 110 korun.

http://www.zpc-galerie.cz/cs/mnichov-zarici-metropole-umeni-1870-1918-242

Poslední aktualizace: 24.2.2015
Autor příspěvku: kalinka1631
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Festival světla - Plzeň 2015</strong> mapa
Mapa Festival světla - Plzeň 2015

Příspěvky v okolí Festival světla - Plzeň 2015

Pivovarské muzeum je umístěno v původním právovárečném domě v historickém jádru města Plzně. Četná zobrazení a plány půdorysu středověkého města ukazují, že budova se nacházela v těsné blízkosti Městského opevně…
Naše společná cesta začíná na Exitu 67 dálnice D5, odkud směřujeme do Plzně. Projedeme kolem hřbitova, pivovaru. Za pivovarem odbočíme doprava k fotbalovému stadionu a před námi se tyčí parkovací dům Rychtářka, kam zaparkujeme náš automobil. Odtud pokračujeme pěšky. Přejdeme přes lávku a koukáme na budovu Pivovarské…
Objevte život pod městem Navštivte Plzeňské historické podzemí, labyrint chodeb, sklepů a studní, který byl pod městem Plzní budován již od 14. století a který je neoddělitelně spojen s historií i současností města. Poznejte život pod městem a odhalte tajemství autentických nálezů a …
Plzeňské historické podzemí je nedílnou součástí stavebně historického vývoje města Plzně. Podzemí vzniklo postupně od 13. století a bylo dobudováno v průběhu 19. století.
Historická radnice je renesančním klenotem nejen města Plzně. Monumentální řadový dům je situovaný v severní frontě náměstí. Hlavní průčelí je pětiosé a pravidelně komponované. Ve střední ose přízemí osový portál, po stranách dvojice oken v toskánských šambránách, jednoduchého typu s prostými plochými suprafenestrami. Významnou součástí řešení průčelí jsou novodobá sgrafita…
Téměř na východním konci ulice Pražská , v řadové zástavbě domů východního ohybu bloku, je dochována čtyřpatrová hranolová vodárenská věž s dodatečnou nástavbu posledního pátého patra, završená lomenou stanovou …
Svou procházku za pivní historií Plzně jsme zahájili u turistického informačního centra na náměstí Republiky. Zde jsme nasbírali důležité informace a vyrazili jsme. Dřevěnou ulicí jsme došli na křižovatku s u…
Když jsem byl naposledy v Plzni, měl jsem asi tři hodiny volna. Tak jsem se rozhodl projít si historické centrum okolo náměstí Republiky, navštívil jsem Měšťanskou besedu, Kopeckého a Smetanovy sady. Minul jsem Františkánský klášter, krásnou budovu Západočeského muzea, prošel se přes Šafaříkovy a Křižíkovy sady. Dále jsem se podíval k divadlu J.K.Tyla. Pak jsem pokračoval okolo Velké synagogy do Štuncových sadů k fotbalovému stadionu místní Viktorky. Na závěr jsem si nechal legendární plzeňský pivovar…
Stavba Chrámu sv. Bartoloměje po r. 1295, dokončení v počátkem 16. století. Velké síňové trojlodí nadané značnou vertikalitou, s jedinou vysokou, štíhlou věží při severní…
Tipy na výlet
Při svý první návštěvě Plzně na Festivalu světla : http://www.turistika.cz/vylety/festival-svetla-plzen-2015 jsem se rozhodla, že se sem musím ještě vrátit a věnovat se víc památkám, který mě tu zauj…
Historické město s řadou památek, metropole západních Čech.
Město Plzeň je západočeskou metropolí. Nachází se jihozápadním směrem od Prahy, odkud je po dálnici D5 snadno dostupné. Rozkládá na soutoku čtyř řek Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy. Na jejich…
Dům, budova
Masné krámy jsou v jádře klasickým trojlodním basilikálním objektem, který je charakteristický pro daný účel. Objekt se nachází v bývalém městském parkánu (východní část dnešní Pražské ulice), kam byly masné krá…
V dřívějších dobách bylo náměstí se svými rozměry 139 x 193 m jedním z největších v Evropě. Jeho dominantou a zároveň dominantou města je gotický trojlodní chrám sv. Bartoloměje ze 13. století. V letech 1879–1883 proběhla zásadní přestavba kostela svěřena tehdy známému architektovi Josefu Mockerovi. Ten nechal opravit klenby presbytáře, odstranit barokní hlavní oltář a nahradit jej nový…
Plzeňské muzeum osvobozovacích bojů a americké armády, v čele s generálem Pattonem.
V polovině září 2009 bylo otevřeno v Plzni Muzeum loutek. Muzeum v historickém domě na náměstí Republiky ve stínu kostela Sv. Bartoloměje se stalo od té doby vyhledávaným místem v Plzni, které "pro své inter…
Monumentální trojkřídlá trojjpatrová budova, položená při jihovýchodní straně františkánského kláštera v ohybu hradeb. Budova muzea byla vyprojektována na konci devatenáctého století (1897 - 1900 ) architektem J…
Velká synagoga v Plzni (Sady Pětatřicátníků) je druhá největší synagoga v Evropě (třetí na světě). Byla postavena v letech 1890-93 v maursko-románském stylu. Od roku 1894 patří k dominantám Plzně, kde až do počá…
Jedeme na výlet do města Plzeň, příjemně autem nebo vlakem (vzhledem k několika ochutnávkám doporučujeme vlak). Konkrétně pak do pivovaru, kde nás čeká spousta atrakcí - prohlídka pivovaru, muzeum a prodejna suvenýrů. Obvyklou trasou pivovaru ročně projde více než 180 000 návštěvníků z Čech i celého světa. Na trase shlédneme krátký film o historii piva Pilsner Urquell, uvidíme nejmodernější stáčírnu v ČR s ka…
Turistický cíl, adresa: U Prazdroje 7, PlzeňTelefon: +420377062888, e-mail: exkurze@prazdrojvisit.czKvalitní, pokud možno zastřešené, odstavné místo pro kola a zavazadla v dohledu hosta…
Každá země má své symboly a legendy. Mezi ty české patří plzeňský ležák – Pilsner Urquell, pivo, které inspirovalo více než dvě třetiny všech světových piv s označením pils, pilsner či pilsener. Přijďte se na vlastní …
Historický pivovar s expozicí pro návštěvníky a s prohlídkou současného provozu.
Právě v plzeňském pivovaru se v polovině 19. století odehrála revoluce v pivovarnictví. Poprvé v historii lidstva bylo vyrobeno pivo, jak je známe dnes - správně hořký nápoj zlaté barvy, se sněhobílou pěnou. Dnes je pivovar živým a dynamickým místem…
Se stavbou tohoto kostela se započalo současně se založením města Plzně, tedy po roce 1295. Původně byl pouze filiálkou kostela Všech Svatých v dnešní Roudné. Od roku 1322 přechází kostel pod správu Řádu německých rytířů a stává se kostelem farním. V roce 1993 se pak stává sídelním kostelem plzeňského biskupa, tedy katedrálou. V současné době se kostel nachází na Náměstí Republiky a jeho nejstarší částí  …
ZOO a Botanická zahrada v Plzni - Lochotíně.
ZOO se nachází na okraji Plzně směr  Radčice v oblasti zvané Pod Vinicemi.Do zoologické zahrady můžete vejít buď hlavním vchodem,kde se i nacházi placené parkoviště nebo sezónním vstupem Vinice v horní části …
Techmania science center Plzeň,  areál ŠKODA HOLDING a.s., Borská ulice…
DinoPark - Unikátní Výprava do druhohor. Jedinečný zábavní park, součást ZOO Plzeň, druhohorní zvířata v životních veliksotech v přirozeném prostředí. Zábavní i vzdělávací funkce, naučná…
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
Jsme z Ústí nad Labem, takže jsme výlet pojali formou celodenního bloudění. Jde o spojení Zoologické zahrady, Botanické zahrady a navíc i DINOparku, dle mne asi nejzajímavějšího, který jsme z nabídky mohli vybrat…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace