Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Náchod
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Dovolená v Náchodě ve dvou

Tipy na výlet Romantika Putování (více dnů) Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

Letos jsme se rozhodli strávit společnou dovolenou v Náchodě. Jelikož jsme dobrodružní sběrači turistických známek a Náchod je plný krásných míst a nejen těch oznámkovaných, tak nebylo co řešit. Na dovfču jsme vyrazili jak jinak než vlakem.

Za čím jedeme?

Hned první den jsme vyrazili na Jiráskovu chatu po červené. Jenže tu jsme po chvíli ztratili z dohledu a samozřejmě, že jsme uhli z cesty. Tady se nedá moc ztratit a tak jsme si po chvilce přece jen našli cestu s pomocí místních cyklistek. Musím říct, že s těmi bytohy na zádech to byl docela záhul, navíc bylo horko. Nejhorší stoupák byl těsně pod chatou. Naštěstí jsme se na chatě mohli osvěžit. Není to tu vůbec drahé a jídlo nám tu velice chutnalo. Obsluha je navíc příjemná a velmi rychlá. Z venkovní zahrádky je nádherný výhled na Rozkoš. Člověk by nevěřil, jak je to daleko, když to vidí tak blízko. Jen chytit do dlaně.

naše trasa první den
K Maškům jsme se dostali v šest. Šest večer je v našem výletě velmi frekventované číslo. Protože každý den (ať už jsme chtěli, nebo nechtěli) jsme se na pokoj vraceli v šest.
Druhý den jsme měli v plánu obejít bunkry. Teda hlavně Milan se těšil jak malej :-).
Včera jsme přišli na pevnost Dobrošov trochu pozdě. Ale dneska se to dalo klidně vynahradit. Nejdříve jste sešli po (asi?) 161 schodech do útrob Zeleného (jmenuje se tak proto, že byl postaven na soukromém pozemku pana Zeleného). Nebudu prozrazovat všechny zajímavosti, průvodce Vás ochotně provede a když se ho na cokoliv zeptáte: "co budu vědět odpovím, co nebudu vědět, to si vymyslím".
Chodba v pevnosti Dobrošov
V Březince mají otevřeno jenom o víkendech. Březinku zrekonstruovali a udržují nadšenci, kteří chodí jako každý smrtelník do práce. A tak jsme se vydali od Jiráskovy chaty po červené do Pekla. Tentokrát jsme se neztratili, zase tak šikovní nejsme. Ikdyž, člověku se jde těžko, když vidí jak moc do hloubky schází s vědomím, že to poleze nahoru. V Pekle jsme se zakempili na lavečce před obchůdkem, zblajzli zmrzlinu a pokračovali po "cestě z Pekla". Ještě než jsme vyrazili, pozdravili jsme se s Pekelským vodníčkem (hlídal pstruhy v soukromém rybníčku).
Vodník z Pekla
Mě osobně připomíná tenhle kamenný chlapík Gluma z Pána Prstenů. Ojojoj.. Stoupání bylo prudké a bolestivé pro povaleče jako jsem já. Ale Jiráskova chata a jídlo z ní vonící mě hnalo dopředu. Jaká byla úleva, když jsme šli zase z chaty dolů. A co je zvláštní? Honba za odpočinkem v chatě nás hnala takovou silou, že jsme byli rychleji nahoře než dole. Ještě jsem si musela vyfotit Můstek. Jak do něj Němci pálili (a zbytečně, bo mu poškodili enom fasádu), tak nasadili Můstku docela pěkný ksichtík. Když jsem se dívala poprvé, bylo mi na něm něco zvláštní. Tak jsme to vyfotila.
Tvrz Dobrošov
A opět jsme se vydali po červené na pokoj. (A zase jsme přišli v šest.)
Ještě jednou k Březince
Tuhle momentku jsem si nemohla nechat ujít. Pořád přemýšlel, jak oběhnout všechny bunkry...
Momentka z Březinky
A tady jen malá ukázka z výhledu. Nutné prožít.
Pohled z Březinky
Ve čtvrtek jsme byli tak utahaní, že se nám nikam nechtělo. Ale to by nebyla dovolená - s válením na kanapi. Apoň na zámek ;-) jsme se dohrabali.
Ta červená postavička pod zámkem... Ano to jsi Ty, Milísku.
V pátek nás čekala pevnost Josefov s otevřenou náručí. Busem jsme se vydali z náchoda do Jaroměře...
soutok v Jaroměři
Na snímku je soutok Labe a Metuje. V Josefově nás čekal (hlavně pro mě) zlatý hřeb výletu - prohlídka chodeb v Josefově. Nejdříve jsme však prošli vojenské muzeum a musím se přiznat, že mě takové věci nezajímají, ale i mě se prohlídka líbila. Každý si tam najde aspoň něco, čemu rozumí (nebo si myslí, že tomu rozumí). Na prohlídku pevnosti jsme přišli trochu pozdě, ale pan průvodce na nás počkal. Už ze začátku mě zaujal svým hlasem pohádkového dědečka a svoji čapkou. U vchodu do pevnosti rozdal každé dvojici svítilničku se svíčkou. Mohli jsme se také podívat do chodeb - "větví". Tyto chodby se sužovaly a snižovaly až se v nich nedalo pomalu ani otočit. Naštěstí nikdo nezmizel a ani se nikdo neztratil. Prý by je sebrali při příští prohlídce. Náš světlonoš byl Milis (aby se nebál). Byla tma jak.. no jak v pevnosti.
a to je moje Světluška
Opět nebudu zveřejňovat vyprávění z prohlídky, neboť pan průvodce je bezpochyby mistr ve vypravování. Myslím, že by se nenašel nikdo, komu by se jeho povídání nelíbilo (s výjimkou mojí maminky - ta má klaustrofobii, ale ta tam s námi nebyla). Ve třetině prohlídky se nám pan průvodce "vytratil" a nechal nás dojít vlasntími silami. Po jeho instrukcích se jedna paní rozhodla, že tedy půjde první. A tak jako on, tak i já jsem se řídila jeho radami: "na tu fošnu nad kanálkem bych moc neskákal. Ona by měla vydržet, ale moc bych ji neprovokoval, nevím, kam by se až padalo." Nebo aspoň tak nějak to říkal. Když se objevil, prý mu duch popraveného vojáka poradil, kduy je zkratka, zhasnul nám "po demokratickém rozhodnutí (NE!!)" svíčky a "Zkuste si projít chodbami tak, jako vojáci - po slepu". Doufám, že vás to neodradí v prohlídce. Ale všem, jak jsme vylezli, se to moc líbilo a myslím, že bychom šli všichni znovu (i ta dvě malá dítka).
pevnost Josefov
A protože jsme v honbě za bunkry a vynechali jsme Březinku, museli jsme to projít v sobotu znovu. Děda, co nás provázel, byl opravdu nadšenec. Dokázal upoutat i takového antivojenského hňupa jako jsem já. Podívala jsem se taky hledáčkem (a nechtějte po mě vědět, co to je za zbraň, já se v tom nevyznám, ale myslím, že to bylo to "dvojče").
V Březince byla docela i sranda, žádné chytrácké a naučené texty, prostě vyprávění zapálence. Na dotaz: Jak se čistil Diamantový příkop od nábojnic? pan průvodce nemusel ani přemýšlet:
"No, já bych tam hodil jeden granát a hned by bylo uklizeno, i s vetřelcem."
Taky se zmínil o tom, jak se střílelo v noci. Jelikož bylo vidět prd a na hledáčku byly souřadnice, nakreslili si vojáci svůj plánek a pak to mohli kosit. Ještě nám zdůraznil, že Březinky se nikdy nestřílelo na nepřítele (Němce). Od podepsání smlouvy to padlo a bylo to úplně zbytečné.
"A minule se mi tu jeden pán rozplýval, jak se díval a mířil, že konečně to míří na něco německého. Tak jsem se taky koukl - stál tam Kaufland." Na nákresy lehkého opevnění jako byla kdysi Amerika se můžete podívat zde.
Nakonec jsme si ještě prohlídli expozici v místním muzeu a konečně jsme našli tu podkovu, co ztratil koník Jiřího z Poděbrad, jak prchal z Náchoda. Chodili jsme kolem ní minimálně pětkrát :-D

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování jsme zvolili v soukromí u Mašků. Moc hodní lidé, pan Mašek umí debatovat o čemkoli a paní Mašková umí bezvadné buchty. Navíc od nich to není daleko ani pro sváču do obchodu ani do městského lesa Montace. Na polskou stranu je to jenom 2 km. A navíc okolo teče kyselka, takže žízní jsme též netrpěli. U Mašků jsme bydleli v Zeleném pokoji. Je to jediný pokoj, ze kterého se můžete podívat rovnou na Náchodský zámek.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíc se nám líbilo vlastně všude. Milan, vojenský a kosmotický nadšenec, chrochtal blahem nad vojenskými objekty a jejich průvodci, kteří bylli úžasní. A mě se nejvíc líbilo v Pekle a v Josefově. Společně se nám asi nejvíce líbilo v teple u Mašků - večer, kdy zmoženi putováním za bunkry, jsme padali na čumák.

Ostatní informace

Trochu jsme byli zmateni okruhy na zámku Náchod. Chtěli jsme si projít všechno, takž jsme vyžadovali jeden velký okruh. To však bohužel nešlo, protože v Náchodě mají okruhy rozděleny na tři + věž. Šli jsme tedy na druhý okruh, vstupenka nás stála pro oba jakožto studenty 70 Kč. Plné myslím stojí 50Kč/osobu. Vstupenka do pevnosti Josefov pro dva studenty je 40Kč, plná pak 40Kč/osobu. Vstupné do bunkru Březinky je 30Kč za studenta a plná 50Kč.

Ani na Jiráskově chatě to není vůbec drahé, vzhledem k tomu, že nás obsluhovali a vařili nám studenti (velice profesionální ;-) ). Jídlo bylo vynikající, no prostě jsme se nadlábli. Na iráskovu chatu jsme se vraceli rádi, Ono když je veliká žízeň, perfektně osvěží třetinka sodofky (10Kč).

Na víc už si nepamatuji, doufám, že to bude aspoň trochu stačit.

Poslední aktualizace: 4.12.2009
Autor příspěvku: Kittanya
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Dovolená v Náchodě ve dvou</strong> mapa
Mapa Dovolená v Náchodě ve dvou

Příspěvky v okolí Dovolená v Náchodě ve dvou

Do Babiččina údolí se obvykle vyráží z České Skalice (pokud už se nezajede autem přímo do Ratibořic). Tato trasa vás sem přivede z opačné strany z Náchoda. Jde o trasu zcela nenáročnou, poho…
Nenáročná trasa jak svojí délkou, tak i profilem. Je zajímavá svými výhledy, proto ji doporučuji absolvovat ve dnech s čistým, chladnějším vzduchem, kdy bývá Dobrá dohlednost. Kromě vý…
Památník bitvy, naučná stezka.
Město Náchod leží v údolí řeky Metuje, najdeme zde městskou památkovou zónu a je důležitou křižovatkou turistických cest.
Tipy na výlet
Nad Náchodem je krásný zámek, ale dávejte si pozor kudy tam pojedete, ať nedopadnete jako my. zaparkovali jsme pod zámkem a šli hodně schody nahoru.  Je lepší se dívat po ukazatelích ve městě, které vás do…
Kostel sv. Vavřince - dominanta Masarykova náměstí. Prvně historicky doložen je již kolem r. 1310. Z původní gotické architektury se dochovalo kněžiště s polygonálním závěrem, zdivo severní věže a lodi. Roku 1441 …
Náchodský zámek je kulturní dominantou města Náchoda ve východních Čechách. Charakteristickým rysem zámku je gotická válcová věž s arkádovým Ochozem, která je vidět z dalekého okolí. Zámek je možné navštívit v kvě…
Původně měšťanský pivovar v Náchodě byl založen roku 1872. Za dobu své existence se stalo slovní spojení PRIMÁTOR = Náchod všeobecné známé. V současnosti se pivovar prezentuje jako „Specialista na speciály“. …
O ostrohu na převyšujicím údolí Metuje věděl už Kosmas. Výhodné polohy na zemské obchodní stezce z Čecg do Kladska využil Hron z rodu Načeraticů, aby ve 13. století založil hrad a na jižním úpatí ostrohu i město. …
Renesanční zámek, dominanta stejnojmenného města v údolí řeky Metuje.
Máte - li rádi tajemné pověsti o ďábelských rejích, vydejte  se do Východočeského města Náchod, kde najdete stejnojmenný zámek. Město leží na hraníci mezi ČR a Polskem, na bývalé obchod…
Náchodská tzv. Nová radnice se nachází na jižní straně Masarykova náměstí. Postavena byla v neorenesančním slohu v letech 1902-04 dle projektu architekta Františka Podhájského. Budovu zdobí figurální sgrafita, která byla vyhotovena dle kartonů Mikoláše Alše v roce 1909. Z nároží věže na náměstí hledí socha zakladatele města rytíře Hrona. Výška věže s hodinovým strojem a…
Náchodské Regionální muzeum se nachází v severovýchodním rohu Masarykova náměstí v historické budově, která byla postavena po požáru roku 1663. Je zde umístěna stálá expozice, která zachycuje dějiny města Náchod a Náchodského regionu od dob pravěkých lidí z mladšího paleolitu do konce 20. století. Součástí expozice je více jak 1200 vystavených originálů, 7 dioramat s 25…
Barokní Kostel sv. Michaela v Komenského ulici pochází z let 1709 - 16. Na průčelí kostela se nachází barokní plastiky sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. V sousedství kostela se nachází socha sv. Václava z roku 1…
Náchod leží v Severních Čechách, severozápadním směrem od města Hradec Králové v sousedství hranice s Polskem. Město se rozkládá na okraji Orlických hor a od okrajových částí města se rozprostírají…
Při tomto výletě se podíváme do míst, kde panoval v druhé polovině třicátých let čilý pracovní ruch, a kde se naši předci připravovali na obranu naší republiky před rozpívající se hitlerovskou mocí. Projdeme se po…
Památník
Československé opevnění budované v letech 1935 - 1938 je linie pevností, která měla sloužit k obraně státních hranic tehdejšího Československa proti útoku ze strany Německa a částečně také Maďarska. Do osudného ro…
Jiráskova chata s rozhlednou (622 m n. m., ) je oblíbeným výletním cílem Kladského pomezí, nedaleko se také nachází Pevnost Dobrošov. Vyhlídková plošina Jiráskovy chaty nabízí výhled do Čech i sou…
Jedeme na Náchodsko, na vrch Dobrošov, na kterém se nachází známá Jirásková chata s rozhlednou. První chata na Dobrošově byla postavena v roce 1895, tehdy již také s 6 metrů vysokou krytou rozh…
Nad obcí Dobrošov, rozkládající se východním směrem nedaleko Náchoda, se vypíná stejnojmenný vyhlídkový vrch. Na západním úbočí vrcholku byla v letech 1912-1914 postavena Jiráskova chata podle návrhu známého archi…
Zajímavost
U obce Dobrošov u Náchoda se nachází jedna z našich nejzajímavějších národních památek. Jedná se o soustavu vojenského opevnění, které je pozůstatkem z doby druhé světové války. Představuje ojedinělý objekt celé s…
Významná součást pohraničního opevnění z třicátých let 20. století, nedaleko Náchoda.
Dobrošovská pevnost byla vybudována v letech 1936 - 1938 jako součást pohraničního opevnění ČSR. Přístupná jsou podzemní kasárna, dělostřelecký srub Zelený a velitelský srub Můstek. Pevnostní objekty jsou nejschůdněji dosažitelné autem z Náchoda, nebo České Čermné a dále pěšky z parkoviště. Pro zdatné je možnost pěšího výstupu z Náchoda Bělovse po NS Pevnost Dobrošov. Na…
Místo kam se vydáme je všeobecně známé, je jím malebné Babiččino údolí a ratibořický zámek, které se nachází cca 3km severně od České Skalice na Náchodsku v lokalitě, které se říká Kraj Boženy …
Empírově upravený barokní zámek Ratibořice, známý z díla spisovatelky Boženy Němcové ?Babička?, leží v údolí řeky Úpy, nazvaném Babiččino údolí. Zámek se nachází na Náchodsku v Královéhradeckém kraji, nedaleko m…
Zámek v Novém Městě nad Metují v Královéhradeckém kraji je pro návštěvníky otevřen po celý rok. Z období na počátku 20. století mohou návštěvníci zhlédnout autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco a…
Babiččino údolí je velice půvabné místo rozprostírající se v údolí řeky Úpy nad vesničkou Ratibořice, ležící nedaleko České Skalice. Bylo pojmenováno podle známého díla Babička spisovatelky Boženy Němcové, kter…
Skalní útvar
Adršpašské skály je přírodní rezervace, kde najdeme pískovcové skály, skalní soutěsky a jezírka. Roste tady také řada původních a chráněných rostlin. Adršpašské skály najdeme severovýchodně od města Trutnov …
21.1km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
27.2km
více »
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
46.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace