Panenský Týnec
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Panenský Týnec
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Dolní Poohří = Lounsko a Žatecko

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní

Fotografie (36)  • Foto: Bekmen

Kam a jak jedeme?

Autem dorazíme do Loun z Prahy cca za hodinku. Ale ještě než dorazíme do Loun, uděláme si krátkou zastávku v Panenském Týnci.

Za čím jedeme?

V Panenském Týnci si nenechte ujít návštěvu Kláštera klarisek. Jeho součástí je nedostavěný kostel, který na vás zapůsobí až mystickou atmosférou. Ta byla v době naší návštěvy podtržena krásně modrou oblohou, po které se až neskutečně rychle proháněly bílé mraky – stojíte uprostřed nedostavěného kostela, váš pohled směřující vzhůru k nebesům je orámovaný torzem sakrální stavby, každým kouskem těla vnímáte zvláštní atmosféru tohoto místa a momentu …tatííí já mám žízeň – tato naléhavá situace vyžadující neodkladné řešení vás vytrhne z „přiblblého“ zírání na mraky.

Louny

Foto: Bekmen

Do Loun je to z Panenského Týnce už jen necelých 10 km. Zaparkovat můžeme buď na placeném parkovišti přímo na náměstí, nebo zdarma v některé z uliček. Na náměstí také najdeme Informační středisko. Z pohledu zázemí pro návštěvníky jsou na tom Louny poměrně dobře. Není problém se tu nejen dobře najíst, ale také slušně ubytovat – např. nově zrekonstruovaný Hotel U Daliborky www.udaliborky.cz vám poskytne ve skutečně výborné kvalitě oboje.

Foto: Bekmen

Dominantou Loun je Chrám Sv. Mikuláše. Uvnitř chrámu je unikátní dřevěný oltář. Jde opravdu o monstrózní řezbářské dílo (výška cca 17 metrů). Jeho unikátnost spočívá také v nepoužití barev k finální úpravě jeho vzhledu – oltář má tedy vzhled čistě přírodního dřeva. Za tuto nádhernou vlastnost nevděčí oltář svým tvůrcům, ale svým investorům. Samotná výroba stála ve své době astronomických 9000 zlatých – na barevnou výzdobu tak již nezbylo. A je to dobře, protože oltář krásně zapadá do jednoduché, čisté architektury kostela. Pro turisty má kostel ještě další skvělou možnost využití – a to svoji věž. Na ní vyjdete po 184 schodech a je odtud krásný výhled na město, řeku a široké okolí! Věž kostela hrála v historii města důležitou roli pozorovatelny (jak táhla nějaká vojska na Prahu, zaručeně se stavila i v Lounech). Ve věži byl ale v minulosti umístěn i archív, nebo městská kasa.

Žatec

Foto: Bekmen

Žatec to je město chmele a piva. Chmel se zde pěstuje již tisíc let a historie i současnost města je s touto komoditou nedílně spjata. A pokud jsme se v Lounech rozloučili s městem pohledem z věže kostela, v Žatci můžeme pohledem na město z radniční věže začít. Schodů je tu jen 140 a „výstup“ je o poznání snadnější. Cestou vzhůru minete hodinový stroj a následný výhled na pěkné rozlehlé náměstí na straně jedné a České Středohoří na straně druhé, vás odmění za již druhý výstup v jednom dni. Z radniční věže také uvidíte náš další cíl – opět věž, tentokrát moderní s názvem Chmelový maják. Ten patří k Chrámu Chmele a Piva – jedné z turistických dominant města. Protože je chmel pro Žatec opravdu vším, dočkala se současná generace toho, po čem toužilo již x generací dřívějších. Důstojný stánek plodině, které město vděčí za svoji existenci, minulost a věhlas. Od Radnice je to k „Chrámu“ kousek. Cestu si zpestříme návštěvou Klášterní zahrady – příjemné místo ke chvilce odpočinku, které nabízí dětské hřiště, voliéru s ptactvem, výběh pro drobné zvířectvo (děti si tak mohou pohladit ovci či kozu) nebo bylinkovou zahradu.

Chrám chmele a Piva se skládá z několika částí. Začal bych Chmelařským muzeem. Tady se návštěvník dozví opravdu vše o chmelu – o historii a způsobech jeho pěstování, technologii sušení, nebo balení. Rozsáhlá expozice zabírá 3 patra muzea a nejeden „pamětník“ si tu opráší vzpomínky na tu svoji chmelovou brigádu. Muzeum je opravdu pěkné a jeho návštěvu mohu doporučit jak pamětníkům, tak i těm mladším. Ti mladší ale určitě ocení návštěvu již dříve zmíněného Chmelového majáku. Na věž se dostanete buď po schodech, nebo pohodlně výtahem. Ve výtahu vás navíc čeká multimediální 3D projekce, při které se proletíte na městem…

Foto: Bekmen

Pro ty z vás, kteří trpí závratí, ale maják nebude zrovna to pravé (podlaha je tvořena z průhledných kovových roštů). V sousedství majáku tedy můžete navštívit Labyrint – bludiště tvořené z pytlů (z důvodu požární ochrany neobsahují chmel, ale skelnou vatu). Pokud nezabloudíte, čeká na vás na konci poklad – největší skleněný chmel od sklářů z Nového Boru.

Pokud uslyšíte cinkání, nechte se vést zvukem a dorazíte k Chmelovému orloji – ten je sice menší než ten na Staroměstském náměstí, ale zase se tu nebudete tak mačkat.

Co by to bylo za Chrám chmele a piva, kdyby tu chyběl Pivovarský restaurant. Jak musím vše výše uvedené pochválit a doporučit k návštěvě, tak u Pivovarského restaurantu tak bohužel učinit nemohu. Paradoxně je největší slabinou celého Chrámu. Pivo tu mají dobré, to ano – ale…asi se ho nedočkáte. Personál i celá organizace restaurace podali při naší návštěvě tragický výkon a kuchař nás o svých kvalitách také nepřesvědčil. Škoda, protože potenciál má toto místo obrovský – snad se v budoucnu zlepší!

Nový Hrad – Jimlín

Foto: Bekmen

Cestou ze Žatce se určitě zastavte na Novém Hradě v obci Jimlín. Jde o zámek ve vlastnictví Ústeckého kraje, který již 4. rokem prochází nákladnou rekonstrukcí. A nutno dodat, že rekonstrukcí velice zdařilou. Kastelán nás uvítal větou: „nečekejte žádné Konopiště, naše prostory ještě nejsou zaplněny mobiliářem“. A měl pravdu, ale vidět krásný zámek, jak se mění, jak těží z práce a nadšení svého kastelána (a pochopitelně i investic Kraje) – to potěší. Ono tedy také není úplně pravda, že by v interiérech nebylo nic k vidění. V jednotlivých sálech jsou krásně malované stropy, mají bohatou štukovou výzdobu. Exponáty ze zámecké kuchyně, truhlárny, prádelny, nebo včelí úly odkazující na bohatou tradici regionálního včelařství vás zajisté také potěší a zaujmou. Některé části zámku jsou již dokončené – např. kaple ve které jsou pořádány svatební obřady. V příštím roce bude pro zájemce možnost na zámku i přespat (dokončují tu zámecké apartmány). Cena za nocleh sice ještě není stanovena – ale rozhodně to prý nebude nic přehnaného! No a mít na zámku svatbu a prožít tu i svatební noc, tomu určitě mnoho nevěst neodolá.

Návštěvu zámku symbolicky zakončíme na věži, dnes již 4. – také odtud je pěkný výhled – na zámek, do okolí a na České Středohoří.

Přejme Novému Hradu hodně spokojených návštěvníků, novomanželů a všem našim památkám tak nadšené kastelány a starostlivé majitele…

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jak již bylo zmíněno výše, v Lounech pak stojí za zmínku např. hotel U Radnice - www.hoteluradnice.cz

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Velice se mi líbilo na zámku Nový hrad a výhledy ze všech 4 věží

Ostatní informace

Několik odkazů na stránky z tohoto kraje:

www.branadocech.cz

www.mulouny.cz

Foto: Bekmen

www.mesto-zatec.cz

www.chchp.cz

Poslední aktualizace: 15.09.2011
Autor příspěvku: Bekmen
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Dolní Poohří = Lounsko a Žatecko - Služby, informace
Dolní Poohří = Lounsko a Žatecko na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Dolní Poohří = Lounsko a Žatecko

Vozem nebo autobusem,vlak tam nejezdí.Nejbližší zastávka 4km.Silnice č.7 mezi Louny - Slaný. Nedostavěný klášter a zámek.Dále na návsi pomník válečným obětem. Svačinu jsme měli …
Obec v dávných dobách ležela na tzv."Královské cestě" z Prahy do Lipska. Dnes je v obci k vidění Kostel sv. Jiří na návsi s kapličkou sv. Jana Nepomuckého, opravený bývalý klášter klarisek (dnes sídlo OÚ) a nedostavěný monumentální gotický chrám. Chrám stojí na silné pozitivní zóně, jak se dočteme u vstupu. Pro svou impozantnost stojí chrám určitě za návštěvu. Více o historii…
Panenský Týnec leží na silnici Praha - Chomutov, mezi městy Slaný a Louny. Ve větší známost přišel hlavně díky mohutnému kostelu při klášteře klarisek, který nebyl nikdy dostavěn. Má prý léčivé účinky.
Kostel sv.Jiří v Panenském Týnci.               Asi tak na poloviční cestě mezi Chomutovem a Prahou se nachází malé městečko Panenský Týnec.Toto městečko vzniklo v prostoru,kde podle archeologických nálezů bylo kdysi staré prehistorické sídliště. Jednalo se o kulturu halštatskou,laténskou,germánskou a slovanskou. Město bylo okolo hrazené a mělo dvě brán…
Pomník obětem 1. a 2.světové války v Panenském Týnci.               Na návsi v Panenském Týnci kousek pod kaplí sv…
Zámek
Zámek Peruc se nachází ve stejnojmenné obci v Ústeckém kraji, východně od Loun. Zámek je trojkřídlý patrový objekt se zajímavými interiéry. V jižním křídle zámku se nachází pamětní síň Emila Filly vybavená původ…
Muzeum české vesnice se nachází v bývalé barokní sýpce z roku 1876 v zámeckém parku. K muzeu se dostaneme skrze bránu na náměstí Emila Filly. Brána je označena cedulí informující o muzeu. Po as…
Památný strom
Prastarý Oldřichův dub roste pod obcí Peruc, východně od Loun. Patří mezi nejznámější stromy v Čechách. Pověst vypráví, že se kdesi poblíž setkali kníže Oldřich a selka Božena, kerá se pak stala kněžnou. Nejstarší zprávu o dubu přináší začátkem 12. století Kosmova kronika, podle níž se toto setkání pravděpodobně uskutečnilo v roce 1004. Tento státem chráněný strom je vyso…
Město
Louny leží v Severních Čechách, východním směrem od města Žatec. Město se rozkládá v údolí mezi Českým středohořím a Džbánem. Louny jsou jedním z center české chmelařské oblasti. Severním…
Římskokatolický Kostel sv. Mikuláše v Lounech, výjimečně zdařilé dílo ?vladislavské gotiky?, které dodnes oslovuje zástupy poutníků ale i uměnímilovných turistů, byl v roce 1994 prohlášen za národní kulturní pam…
10.7km
více »
Zámek Libochovice patří k nejvýznamnějším raně barokním památkám u nás. Zámek se nachází 6 kilometrů od Lovosic na Litoměřicku. Zámek lze navštívit každý den od dubna do října. Interiér z…
15.3km
více »
Vrchol
Hazmburk je holý vrchol kopce ( 418 m.n.m.) se zříceninou hradu ze 13. století. Tento vrcholek je dominantou jižní části Českého středohoří a je viditelný zdaleka. Kopec se zvedá severním…
16.9km
více »
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
Zřícenina
Zřícenina hradu Košťálov stojí na strmé čedičové skále stejnojmenného vrchu (481 m) nedaleko Třebenic na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Zřícenina hradu Košťálov je jednou z nejpůvabnějších…
22.2km
více »
Městečko
V roce 1942 byla tato pěkná obec zničena nacisty. Bylo vyřčeno podezření, ze občané Lidic se účastnili atentátu na říšského protektora Heydricha, proto Hitler vydal rozkaz obec vypálit a srovnat se zemí. Tehdy b…
26.7km
více »
Vrchol Milešovka leží nad obcí Milešov, 10 km severozápadně od Lovosic. Je nejvyšší horou Českého středohoří a zároveň největrnější horou celé ČR. Z východu odděluje Milešovku od ostatníc…
28.5km
více »
Tipy na výlet
Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským. Křivoklát byl nekolikrát těžce poškozen požárem. Stal se obáva…
28.5km
více »
Hora Říp tvoří výraznou dominantu Polabské nížiny. K ní se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha a stala se tak od nepaměti jedním ze základních symbolů českého národa. Na vrcholu najdete kapli - ro…
28.5km
více »
Jedeme na horu Říp do vesnice Rovné a odtud pěšky na vrchol Řípu. Jedeme autem z Kladna  do Rovné asi 40 Km Jedeme na půldenní výlet na Horu Říp 461 m. n. m. odkud se chceme pokochat pohledem na na…
28.6km
více »
Hrad
Zřícenina hradu Okoř se nachází ve Středočeském kraji. Leží na skalnatém pahorku v údolí Zákolanského potoka, 15 kilometrů severozápadně od Prahy. Zříceninu hradu Okoř je možné navštívit od června do srpna každý d…
28.8km
více »
Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů u nás, ve středověku byl oblíbeným sídlem mnoha českých knížat a králů. Hrad je významnou kulturní památkou na Rakovnicku v…
28.9km
více »
Zajímavost
V okrese Litoměřice se nachází velmi zajímavý objekt, který je jistě všem alespoň povědomý. Jedná se o pozdně barokní pevnost Terezín, která byla založena v roce 1780. Zahrnuje klasicistní,…
29.1km
více »
Město
Beroun leží jihozápadně od Prahy na soutoku řek Litavky a Berounky. Beroun se rozkládá na pomyslné hranici mezi Pražskou kotlinou a západními Čechami. Kolem Berouna prochází silniční tah dálnice D5 z Prahy do Pl…
ZOO v Praze - Tróji.
40.8km
více »
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
41.7km
více »
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
41.8km
více »
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem ařímským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních…
44.4km
více »
Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let. Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras as…
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny, které se táhnou nad vesnicí Tisá (západně od Děčína) po celé její délce. Jedná se o skalní město z kvádrových pískovců s…
55.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace