Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Mikulov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Do Mikulova na Svatý Kopeček a k zatopenému lomu

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Fotografie (77)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Jihomoravský Mikulov máme s manželkou moc rádi. Čas od času jezdíme zkontrolovat, jakým tempem pokračují opravy překrásného historického centra a co tam mají nového. Při svých několika návštěvách jsme zdaleka nenavštívili všechna jeho tajemná zákoutí, ba dokonce jsme ještě společně nebyli ani nahoře na vyhlídkovém Svatém kopečku. Když jsem náhodou na internetu objevil fotografie novodobého zatopeného lomu, skrývajícího se před návštěvníky za odvrácenou stranou "svatého kopce", není důvod s návštěvou Mikulova dál otálet ...

Ve Zlíně v jednom červnovém ránu r. 2013 sedáme na trolejbus pod zataženou oblohou a ani v Otrokovicích to není lepší. V pokladně kupuji lístek a jsme poněkud zaskočen výší jízdného, další překvapení nás čeká vzápětí : náš osobní vlak má mít 30 minut zpoždění, neboť se na něm prý porouchala lokomotiva ! O nějakou dobu později musíme ale České dráhy pochválit, neboť přípoj v Břeclavi na nás čeká. Do Mikulova sice přijíždíme se zpožděním, ale pořád je to lepší, jak čekat v Břeclavi na další spoj.

Za čím jedeme?

Než dokráčíme po modré tur.značce z nádraží přes sídliště na okraj centra Mikulova, mraky s nízkou oblačností se trhají a slunce naplno ozáří všechny městské dominanty i s okolím. Před náměstím už vytahujeme z batohů naše fotoaparáty a snažíme se něco z té okolní krásy "ulovit". Přicházíme k perfektně vybavené kavárničce s posezením venku. Protože jsme "kafoví závisláci", tak neodoláme a dopřejeme si každý hrnek tmavého moku. Máme přitom pěkný výhled na lid korzující náměstím, na opravené fasády měšťanských domů a také na jednoho velice vyrovnaného pejska, který v klidu opodál čeká na svého páníčka. Toto posezení nám připomnělo téměř totožnou scénu, kdy jsme takto před rokem seděli u kávy a pozorovali ruch na náměstí v Jindřichově Hradci.

Foto: Franta

Tak - kafé je vypito a tak rychle na "fotoprocházku" náměstím. Zajímavostí je tu více než dost. Hrobku Ditrichštejnů na spodním konci rynku si kvůli její pompéznosti splete nejeden návštěvník s kostelem. Kromě nádherných fasád historických domů je ozdobou náměstí moc hezký morový sloup a kašna. Vedle ní se řadí do průvodu k radnici svatebčané s ženichem a nevěstou. Ještě několik obrázků mikulovských věží - kostela sv.Václava, zámku a věže dělostřelecké na Kozím hrádku ... a protože už je skoro půl desáté, tak okolo hrobky dolů ulicí zpět k modré značce, která nás vyvede nahoru Na Svatý kopeček. Cestou potkáváme zrzavého kocoura, který má zajímavý, téměř liščí ocas.

Foto: Franta

Když se dostáváme pod schodiště na Olivetskou horu, paprsky slunce pálí už hodně hodně nesympaticky. Začínáme stoupat a pod první barokní kaplí a zastavením křížové cesty se nám otevírají první krásná výhledová panoráma města. Značka dál stoupá lesem. Jeho blahodárného stínu využijeme o kus výš na lavičce u dalšího zastavení a dopřáváme si tu svačinu. Pak už stezka vychází do volného odlesněného prostoru a stepí mezi vápencovými kameny stoupáme zákrutu za zákrutou ke kostelíku svatého Šebestiána na temeni kopce. Naše cesta probíhá téměř hlemýždím tempem. Není to proto, že by stoupání bylo tak příkré, ale nádherné výhledy na město Mikulov s okolím a jednotlivá zátiši s kapličkami křížové cesty přece musíme ukázat i paměťovým kartám našich fotoaparátů ! Pod vrcholem míjíme jednoho staršího a uhulákaného německy mluvícího turistu s mladičkou milenkou - (ještě že dědek nejódluje) - a už jsme na vrcholu. Z barokních církevních památek nás zaujme hlavně kostelík, solitérní věž zvonice. Mystickou atmosféru místa dotváří vznášející se hejna černých ptáků a dvojice stojících průvodců v mnišských hábitech,pozorujících z knuten horizont blízké Pálavy. Netrvá to dlouho a z nějaké boční cesty se vyrojí davy lidu. Najednou je na svatém temeni kopce nějak přeplněno a tak, protože jsme si tu už všechno prohlédli a vyfotili - (i krásnými rozhledy na město a okolní krajinu s kusem Rakouska se dostatečně potěšili) - pokračujeme po modré dál.

Zestupujeme do zalesněného sedla, vzápětí vystupujeme k oslnivě zářící kapli Božího hrobu a už po rovině po hraně vrcholu s posledním pohledem zpět na vrchol Svatého kopečku. Pak už zestupujeme dolů lesem. Blízko úpatí vrchu značka prudce mění směr vlevo, vpravo krátce vybíhá lesní cesta na jednu z teras starého lomu. Poskytuje úžasný výhled nejen do jeho odtěžených útrob, ale také dolů na komplex bývalého Mariánského mlýna a na ohromnou vodní plochu, ohraničenou bělostnými vápencovými útesy hned za ním. Když se dostatečně pokocháme nádhernou vyhlídkou, vracíme se zpět a sestupujeme po modrém značení dolů k silnici. Nacházíme se na samotném okraji města, na druhé straně je široký chodník obklopen parkovou úpravou, neboť poblíž této městské čtvrti se kdysi nacházelo oblíbené výletní místo a plovárna.

Foto: Franta

Okolo budov mlýna přicházíme na okraj skalního srázu nad hladinu jezera s nádherně čistou vodou. V těchto místech stával kopec zvaný Janišův vrch. Ten byl ale těžbou zcela zničen, vznikl tu veliký kráter a po ukončení těžby - (není to ještě ani 10 let) - se začal plnit průsakovou vodou. Od té doby se místo stalo velmi oblíbenou atrakcí místních obyvatel, kteří se zde chodí s "tichým souhlasem" správy CHKO Pálava koupat a slunit. Pobíhá tu množství malých dětí a psů a světu na odiv tu vystavuje své vnady také jedna madam, která si to tady spletla s nudistickou pláží ! Je to velmi krásné místo, ale toho lidu a křiku je tu vela a tak se pomalu vracíme parčíkem okolo cesty zpět do Mikulova. Míjíme vinné sklípky a když už jsme zpátky ve městě, tak přicházíme k jakési hospůdce. Oba máme žízeň jak trám a tak si s Janou dáváme nealkoholické pivo Černou horu. Nic proti Černohorskému pivovaru, ale to PITO je tedy dobrý hnus !!

Neosvěženi tímto "osvěžením" prcháme na okraj historického centra a v šíleném odpoledním horku stoupáme uličkou do kopce k bývalé dělostřelecké věži Kozího hrádku. Na placenou prohlídku a vyhlídku nejdeme. My se spokojíme s výhledem Na Svatý kopeček, zámek a město z chodníku, obkružujícího ve skalách opevnění. Pak zestupujeme starými uličkami na Lomovo náměstí. U fontánky si fotíme i jednu - "pitím vína zmoženou" - ležící sochu a ještě jdeme do protější cukrárny na zákusek a na zmrzlinu. Potom už pomalu, jen co noha nohu mine, znovu přes hlavní náměstí - teď odpoledne se tu hodně změnilo osvětlení. Ještě se stavujeme v jedné "zahrádce" na citronádu a pak už nezbývá, než směr nádraží ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Foto: Franta

Svačinu jsme měli sebou a na večeři jsme se stavili v Otrokovicích v restauraci U Mašinky vedle vlakového nádraží, kde jsme si pochutnali na vepřové pečeni se zelím a knedlíkem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výlet se nám velmi vydařil - výšlap na "Kopeček" a výhledy z něj jsou fantastické, moc pěkný je i zatopený lom u Mariánského mlýna ... a město a jeho památky ? Tak ty jsou rok od roku hezčí a hezčí ...

Ostatní informace

(Pokud se chcete dozvědět podrobnější informace a shlédnout více fotografií z těchto míst, naleznete je v mých článcích : Svatý Kopeček u Mikulova vyhlídkový, Mikulov - suchý lom u Mariánského mlýna, Mikulov - zatopený lom u Mariánského mlýna a Mikulov - vyhlídka od Kozího hrádku. To vše v kategorii "Turistické cíle a místa".)

Poslední aktualizace: 20.8.2013
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Do Mikulova na Svatý Kopeček a k zatopenému lomu</strong> mapa
mapa Do Mikulova na Svatý Kopeček a k zatopenému lomu

Příspěvky v okolí Do Mikulova na Svatý Kopeček a k zatopenému lomu

Svatý kopeček nad Mikulovem je považován za jedno z nejzajímavějších vyhlídkových míst na Pálavě. Nejnavštěvovanějším vyhlídkovým místem je bezesporu výhled na Mikulov od zvonice pod…
V blízkosti překrásného města Mikulova s krásným zámkem a spoustou památek se nachází fantastické výhledové místo - Svatý kopeček, které je poslední výběžek Pálavy. Na tento odlesněný hřeben vystoupáte nejrychleji…
Krížová cesta na Svaty kopeček v Mikulove patrí k najstaršej v Čechách. Jej zakladateľom bol kardinál František z Dietrichssteinu. Základný kameň kaple sv. Šebestiána bol položený v roku 1623 a v roku 1630 bola úp…
Výrazné vápencové bradlo vystupující nad městem Mikulovem. Nacházejí se zde skalní, stepní, křovinná a lesní společenstva s výskytem teplomilných a suchomilných druhů typických pro bradlové…
Dominanta města Mikulova, Na Svatý kopeček vede křížová cesta ze 17. století. Na temeni kopce stojí kaple sv. Šebestiána z roku 1623. Svatý kopeče…
Svatý kopeček u Mikulova je tvořen stupňovitým hřbetem, který probíhá od severovýchodu na jihozápad. Jihozápadní výbě…
  Lokalita na severovýchodním úpatí Svatého kopečku u Mariánského mlýna se stala za I. republiky velmi oblíbeným výletním cílem obyvatelům města Mikulova. Roku 1921 zde byla slavnostně otevřena plovárna, disp…
   Poslední výběžek Pálavy v bezprostřední blízkosti Mikulova - Svatý Kopeček - nejenže svou hmotou dotváří už tak překrásné kulisy města, ale je také "horou" dominantní, viděnou ze široka a zdaleka. Jej…
Barokní poutní areál na vysokém vápencovém kopci nad jihomoravským Mikulovem, sestávající z Křížové cesty, kaple Božího hrobu a kaple roku 1679 na půdorysu řeckého kříže.
Nachází se nad městem na vrcholu vápencového Bradla Svatý kopeček a vytváří nejvýraznější dominantu města. Je zároveň významným poutním místem. Byl postaven za vlády kardiála Františka Ditrichšt…
Začíná na okraji města při úpatí kopce a postupně stoupá serpentinami po jeho svahu až na hřeben a po něm na vrchol ke kostelu sv. Šebestiána. Jedná se celkem o 14 výklenkových kaplí, často vsazených do skalního masívu. Křížova cesta Na Svatý kopeček se začala budovat v roce 1623, kdy majitel mikulovského panství a tehdy nejmocnější muž Moravy - kardinál František Ditrichštejn zde položil základní kámen. První kape zde byly…
Město
Mikulov leží na Jižní Moravě, západním směrem od města Břeclav, v těsném sousedství státní hranice s Rakouskem. Město je střediskem moravské vinařské oblasti.…
Západně od Břeclavi v těsném sousedství státní hranice s Rakouskem jsme navštívili Mikulov, město, které je střediskem moravské vinařské oblasti, ležíci na posledních výběžcích Pálavských vrchů. V celé je…
   Půvabné jihomoravské městečko Mikulov s cenným historickým jádrem leží na posledních výběžcích Pálavských vrchů a jeho nejspodnější okraj se téměř dotýká hranice s naším jižním sous…
Nachází se v historickém jádru města ve střední části náměstí. Původní loretánský kostel sv. Anny byl po požáru v roce 1784 přebudován později na hrobku rodu Dietrichsteinů. Kamenná fasáda průčelí z počátku 18. století patří k nejvýznamnějším uměleckým památkám města a je dílem vídeňského architekta Johana Bernarda Fischera z Erlachu. Po nákladné rekonstrukci je dnes objekt přístupný veřejnosti. GPS: 48°48'2…
Nachází se na skalnatém vrcholu výrazné vápencové vyvýšeniny zvané Kozí vrch, který leží uprostřed města, severovýchodně od historického centra. Má tvar mohutné hranolové věže. Původní německý název býval Knieberg, prý podle německého výrazu koleno, neboť prapůvodní obchodní cesta z Vídně na sever směrem k Brnu (Brünner strasse) byla díky kopci ve výrazném sedle lomená (dnes se v těchto místech nachází m…
Informační centrum se nachází v historické části města, v přízemí objektu Městského úřadu na Náměstí. Kontakt: Turistické informační centrum, Náměstí 1, 692 01 Mikulov telefon: 519 510 855 e-mail: tic@mikul…
Nachází se uprostřed horní části náměstí a oživuje jeho prostor. Toto monumentální barokní sousoší s plastikami z let 1723-25, patří k vrcholným dílům zdejšího sochaře Ignáce Lengelachera. Návrh sloupu provedl architekt J.A. Prenner a architektonickou část K. Steinböck. Sloup byl zbudován na zakázku tehdejšího majitele zámku knížete Waltera Xavera Ditrichštejna. Svým trojhranným obeliskem k vrcholu zašpičatělým, znázorňujícím …
Původně obepínaly celý hradní areál a historické centrum města.Byly postaveny ve 14. století a v 16. století doplněny o okrouhlé dělové bašty. Městské hradby a brány zde vydržely v plném rozsahu až do roku 1824. Do dnešní doby se dochovaly pod celým areálem zámku a v náznacích pod kinem a u tenisového hřiště, kde dodnes stojí i brána a bašta. Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.88 Pavlovské vrchy a dolní Podyjí, GOL 1:25 000…
Patří mezi naše nejvýznamnější a nejzachovalejší historická města. Městský areál je ceněn nejenom po stránce památové, ale i po stránce krajinářské. Svoji polohou mezi bílými vápencovými…
Jeskyně Na Turoldu leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova a spolu s jeskyní Liščí díra tvoří 2,5 km dlouhý labyrint chodeb. Na rozdíl od ostatních zpřístupněných jeskyní vznikla na zlomec…
Byla postavena v letech 1723-27 v době poslední velké rekonstrukce zámeckého parku. Představuje vstupní část z čestného nádvoří do vlastního parku. Patří mezi naše nejhonosnější a nejkrásnějš…
Obepínala zámecký areál od jihu, celou severní částí a vedla až pod Kozí hrádek. Její hlavní částí, která se dochovala, jsou objekty na dnešní Husově ulici. Většina domů je v současné době up…
Barokní zámek na místě gotické pevnosti na vápencovém vrchu, kterým začínají Pálavské vrchy. Městská památková rezervace.
Sirotčí hrádek je jednou z nejpěknějších a nejromantičtějších hradních zřícenin. Zřícenina hradu Sirotčí hrádek stojí na severovýchodním výběžku Stolové hory v Pavlovských vrších neboli…
CHKO Pálava byla vyhlášena v roce 1976 na území o ploše 83 km2. CHKO zahrnuje území Pavlovských vrchů, komplex Milovického lesa a sníženu táhnoucí se k rakouským hranicím. Nejcennějšími biotopy Pálavy jsou drnov…
Zřícenina
Zřícenina hradu Děvičky, nazývaného také Maidburk, Maidenburg, Dívčí hrady či Děvín, stojí na strmém návrší na severovýchodním okraji Pavlovských vrchů nad obcemi Dolní Věstonice a Pavlov. Zřícenina hradu Děvičk…
Lednicko-Valtický areál byl zapsán do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pokud byste chtěli projít celý park, který je opravdovou…
10.5km
více »
Zámek
Zámek Lednice je národní kulturní památkou a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek stojí na pravém břehu řeky Dyje, uprostřed romantické KRAJINY. Zámek se nachází na B…
11.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace