Nemile
Obec Nemile leží nedaleko západního okraje města Zábřeh. Obec se rozkládá na levém břehu řeky Moravská Sázava a u východního okraje přírodního parku…

více o Nemile

Reklama
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Nemile
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Dny evropského dědictví 2013, část 2. (Nemile, Lupěné a Postřelmov)

Tipy na výlet Romantika Za kulturou Do přírody

tvrz v Nemili
tvrz v Nemili  •  Fotografie (22)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Foto: markyz63

Je krátce po poledni a my odjíždíme ze zábřežského Masarykova náměstí směrem na obec Nemile. V rámci Dnů evropského kulturního dědictví hodláme poctít svou návštěvou zdejší renesanční tvrz. Když jsem tady byl naposledy (a tenkrát i poprvé), psal se rok 2008. Vzpomínám si, že tenkrát slibovali na říjen krásné babí léto a my pár dní poctivě kolmo projezdili. Vždy byla zima a mlha. Pak byl krásný listopad a my už neměli volno. Právě v říjnu 2008 jsme sem přijeli z okraje východních Čech s olomouckými přáteli. Zmrzlí, mokří (já tenkrát na jedné z posledních akcí ještě bez digitálu) a ani moc nedoufající, že něco uvidíme, jsme tenkrát přijeli k nemilské tvrzi, která byla v té době mezi památkami na Zábřežsku horkou novinkou. Otevřeno oficiálně nebylo, ale kluci – pardon, páni zemani či vladykové – nás pozvali dál a - i když už v té době vypadal interiér tvrze spíše jako zimní sklad ovoce – udělali nám regulérní prohlídku. Moc se nám tam tenkrát líbilo a i když po nás nikdo nic nechtěl, nechali jsme tam – coby vstupné dobrovolné – více než se platí za vstupné obvyklé. Martině se teď sice na návštěvu tvrze moc nechtělo, ale mě celkem zajímalo, co se za těch pět let změnilo …

Za čím jedeme?

Přibylo exponátů, nekonečné práce zase o něco pokročily a pán domu nás přivítal ve slavnostním dobovém hábitu, ale to hlavní zůstalo nezměněno. Opět se mi tu moc líbilo, znovu to bylo o příjemném prostředí a pohodě; a i v rozhovoru jsme snad navázali tam, kde jsme tenkrát skončili. Mnohá probíraná témata bych raději nezveřejňoval, protože někteří jsou vztahovační, ale být v dnešní době majitelem renesančního majetku také zřejmě není žádná slast. A nemusí kolem ani kroužit krásná Lucrezia s pohárem jedoviny.

Foto: markyz63

Tvrz v Nemili je díky svým interiérům s klenbami všech druhů nejzachovalejší tvrzí v Olomouckém kraji. Současně je jedinou přístupnou na šumperském okrese, v kraji ji doplňuje ještě tvrz jesenická. Nemile spadala dlouho pod panství hoštejnské, byla ve vlastnictví Tunklů i pánů z Boskovic nebo ze Zerotína. Později získávají Nemili pánové z Belnsdorfu (Jindřichov u Osoblahy), kteří – coby ctitelé renesance – povolají z. Moravské Třebové vlašského mistra Balcra, který – údajně – upravil starou nemilskou tvrz do podoby patrové budovy se čtyřkřídlým uzavřeným dvorem. Nemilský dvůr byl zrušen až císařem Josefem II.

Foto: markyz63

Dnes tvrz vidíme jako volně stojící přízemní budovu z kamene a cihlového zdiva. Tvrz má sedlovou střechu a dva trojúhelníkové štíty, z nichž ten východní zdobí pískovcová ostění nad okenními římsami a druhotně osazený pískovcový erb Kryštofa staršího Hubercka z Belnsdorfu. Nad ním se dochoval klenák s maskaronem lva. Vstupní síň zdobí valená klenba s bohatou štukovou výzdobou. Západní část tvrze je plochostropá a nepřístupná, v místnostech východní části se však setkáme s valenými klenbami, plackou, klenbou křížovou (černá kuchyně) i s klenbou klášterní. Ta je ve dvou místnostech zdobená bohatými štuky s rostlinnými ornamenty, rozetami a lvími hlavami. Původně byla zřejmě i bohatě polychromovaná. V jedné z místností najdete i původní výklenek pro prevét. Našel jsem si zde také – pravda s dopomocí paná domácího – i své oblíbené exponáty z minula, které změnily svou polohu a bez těch brýlí se mi špatně hledaly. A na závěr - po zajímavé prohlídce - jsme si koupili pohled, přidali razítko a – recipročně – něco do kasičky, rozloučili se (doufám, že se zase někdy stavíme) a jeli dál. Tentokrát tedy spíše blíž, protože jen kousek – do obce Lupěné.

Odstavit auto, krátká procházka po cyklostezce do Hněvkova (my ne, cyklostezka) a čekají nás mašinky, semafory, břevnové šraňky – zkrátka malý železniční skanzen potěší dítě v chlapovi každém věku. Tedy mašinka je tu jen jedna, ale už to není žádná hromada starého plechu – jako ještě nedávno – nýbrž (krásné slovo a dlouho jsem ho nepoužil) z dálky zářící kousek historie na kolejích. Zdejší Železniční skanzen se nachází na náspu bývalé železniční trati, která zde vedla již před 150 lety. Hlavním lákadlem je parní lokomotiva řady 317, pocházející z roku 1950. Do skanzenu se dostala z Lysé nad Labem a případné zájemce jistě potěší, že se mohou podívat i do kabiny strojvedoucího.

Lokomotivu doplňují dva staré mechanické semafory, stavědlo, dvoje mechanické závory a informační tabule. Jedna z nich je součástí naučné stezky, věnované historii železniční trati, řece Moravská Sázava, místním rostlinám a živočichům, budování tunelů a výstavbě cyklostezky.

Foto: markyz63

Další památku – tedy Šubrtovu kapli Panny Marie Sedmibolestné – si prohlédneme tentokrát jen průjezdem, protože už máme hlad a spěcháme tedy k další zastávce směr Postřelmov. Plánované pauzy na oběd rafinovaně využiji k „nakouknutí, jak se vede mumiím Bukůvků“, které jsou nejstaršímu mumiemi u nás a o kterých jsem již na Turistice v minulosti psal. Místní jsou na návštěvníky pohřební kaple s hrobkou v kryptě připraveni skvěle. Kromě obvyklé publikace a razítka ke Dnům evropského dědictví na Zábřežsku se rozdávají pohledy a „městské“ plány a koupit si můžeme nejen několikaté vydání publikace o hrobce Bukůvků z Bukůvky, ale např. také knihu o místním slavném folklorním souboru Markovice. Podrobný výklad o jednotlivých reliéfech na průčelí renesanční hrobky jsme si tentokrát poslechli jen do půlky, ale předtím jsme absolvovali prohlídku hrobky i s průvodcem. Tato „atrakce“ určitě stojí za vidění a jste zde zesnulým aristokratům podstatně blíže než u mnohem slavnějších – a mladších – mumií v Brně nebo Klatovech.

Jen pro doplnění uvedu, že tato nevelká renesanční stavba s bohatou výzdobou pískovcového portálu a vzácnou kovanou mříží pochází z roku 1592. Jsou zde pohřbeni členové vladycké rodiny Bukůvků, která sídlila na tvrzi v nedaleké Chromči. V nadzemní části hrobky bývala kaple, sloužící k poslednímu rozloučení se zemřelými, v undergroundu hrobka. Horní část je zaklenuta zrcadlově, dolní valeně. V hrobce se nacházejí čtyři prosklené rakve s mumiemi Zikmunda Bukůvky jeho manželky Barbory Okrouhlické, jejich synovce Bernarda a – zřejmě – dcery, jejíž jméno neznámé. O hrobku se vzorně stará obec Postřelmov, tak jak to – konec konců – Bukůvkům na počátku 17. století slíbila. Ve Dnech evropského kulturního dědictví to mohou návštěvníci Postřelmova ocenit již od roku 1997.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pak už nás tedy konečně čeká oběd, spláchnutí žízně a odpočinek. Zvolili jsme tentokrát posezení v příjemném prostředí postřelmovské restaurace Tiffany v budově Besedy. Většina návštěvníků sice zasedla na venkovní terase, ale my se rádi zchladili v interiéru a dali si jakousi místní specialitu. Tím však ještě náš den neskončil, ale šumperské zastavení již bude součástí třetí – závěrečné a převážně nedělní – části vyprávění o tomto poznávacím výletu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

My jsme návštěvníci vděční a něco pěkného si najdeme téměř všude, Za sebe mohu říct, že se mi moc líbilo všude. Nemilská tvrz je místem velmi příjemným a má svou ideu i atmosféru. V Lupěném jsem si zase užíval vzpomínek na dětství; v kokpitu parní lokomotivy jsem nestál hodně dlouho. A mumie v Postřelmově jsou raritka a milá povinnost. U Martiny se trošku obávám, že už se nejvíc těšila na ten oběd.

Ostatní informace

Vstupné se neplatilo nikde, ale v Nemile i v Postřelmově jsme tradičních pár micí přihodili. Zdejší památky si to zaslouží. Skanzen v Lupěném taky, ale nebyla tam kasička. V běžném roce se platí pouze v nemilské tvrzi; železniční skanzen je celoročně přístupný bezplatně a postřelmovská hrobka je veřejnosti po většinu roku uzavřena.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.874, 16.845)
Poslední aktualizace: 4.10.2013
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Dny evropského dědictví 2013, část 2. (Nemile, Lupěné a Postřelmov) mapa
Mapa Dny evropského dědictví 2013, část 2. (Nemile, Lupěné a Postřelmov)
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,8km od místa

Příspěvky v okolí Dny evropského dědictví 2013, část 2. (Nemile, Lupěné a Postřelmov)

Přehrada
Vodní nádrž Nemilka leží na stejnojmenné říčce, která odvádí vody od Horních Studének a Zborova v Zábřežské vrchovině a je posledním větším přítokem (tentokrát levobřežním) Moravské Sázavy. Samotná přehrada je vyb…
Autem,autobusem ,vlakem,na kole či pěšky směr Zábřeh pak Hněvkov. Info také v Zábřežském infocentru. Středověká renesančně přestavěná tvrz. Je ojediněle zachovalo stavbou v Olomouckém kraji. Původně se čtyřkřídlým poplužním dvorem a patrovou nástavbou, dnes přízemní samostatně stojící obdélná budova s 12 místnostmi. Spodní zachovalou polovinu budovy, provozuje občanské sdružení www.t…
Obec Nemile s v roce 1948 připojenou obcí Filipov a od roku 1960 také obcí Lupěné, byla do roku 1990 místní částí města Zábřeha, od kterého je západním směrem asi 2 km. Do obce se dostanete, když ze silnice na Ústí…
Pokud sdělovací prostředky nelžou a povětrnostní podmínky dovolí, někdy začátkem nebo v polovině listopadu (2011) by měla být otevřena nová cyklostezka mezi Lupěným a Hněvkovem, která využívá těleso zrušené železn…
Technická památka
Stačilo natáhnout pár kolejí (cca 30m), přivézt trošku (asi 37t) šrotu a cyklostezka po bývalém tělese dráhy mezi Lupěným a Hněvkovem se stala expozicí železničního skanzenu. Samotnou expozicí je samozřejmě celá c…
Cyklostezka po opuštěném tělese dráhy mezi zastávkou Lupěné a Hněvkovem je sice primárně určena pro cyklistický provoz, ale stezka je již oblíbená mezi inline bruslaři a nakonec i chodci. Stezka je dobře přístup…
Zámek
Město Zábřeh leží v údolí řeky Moravské Sázavy na rozhraní Hané, pod kopci Zábřežské vrchoviny a je bránou z Moravy do východních Čech. Toto významné město s mnoha kulturními památkami a bohatou historií má také ro…
Město
Zábřeh leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá mezi Zábřežskou vrchovinou a Mohelnickou brázdou a na levém břehu Moravské Sázavy. V jižní části…
JAVOŘÍČKO : Javoříčko leží v horském úžlabí Českomoravské vysočiny, vzdáleno asi 14 km západně od Litovle, Severozápadním směrem protéká vesnicí potok Javoříčka, podél jehož obou břehů…
18.8km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
18.8km
více »
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
23.2km
více »
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
25.4km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
26.4km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
29.3km
více »
Pastvinská přehrada byla vybudována v letech 1932-1938 na Divoké Orlici. Název přehrady je odvozen od obce Pastviny, která se připomíná v r. 1543. Umělé jezero je cca 7km dlouhé, výška…
30.4km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
32.3km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
36.7km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
36.7km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
36.8km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech, Moravy a Polska a je dominantou krajiny. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře,…
37.3km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
38.4km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
40.4km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
40.9km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
42.6km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
46.9km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
50.5km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
55.8km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
55.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace