Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Zábřeh
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Dny evropského dědictví 2013, část I. (Zábřeh)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Za kulturou Do přírody

ve věži býv. evangelického kostela
ve věži býv. evangelického kostela  •  Fotografie (41)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Pro mnoho lidí zůstává město Zábřeh pouze jedinou důležitou rychlíkovou stanicí na šumperském okrese. A je to určitě vůči tomuto čtrnáctitisícovém městu, vzdálenému čtrnáct kilometrů od okresního rivala, silně nespravedlivé. A to už vůbec nezmiňuji fakt, že ona železniční zastávka se – na rozdíl od města – jmenuje z administrativních důvodů Zábřeh na Moravě. O tom, že je Zábřeh i městem historickým se mohli přesvědčit jeho návštěvníci při letošních Dnech evropského kulturního dědictví. A protože jsem letos na kole nikam odjet nemohl a většinu šumperských památek navšěvujeme poctivě a pravidelně, přesvědčil jsem manželku, že většinu soboty strávíme „u konkurence. Dopředu jsem ovšem musel přislíbit, že nepůjdeme všude a že omezím čas využitý k focení. Obé jsem s těžkým srdcem přislíbil - a myslím, že i dodržel – a ve finále jsme byli spokojeni oba. Koneckonců, co jsme nestihli letos, můžeme nechat – jak se říká – „na indá“.

V rámci větší mobility a možnosti nevázat se na hromadné dopravní prostředky jsme vyrazili autem. A mělo to své nesporné výhody. Už jenom proto, že jsme do Zábřeha v klidu dorazili až nedlouho před desátou hodinou, kdy měla celá „atrakce“ vypuknout. Bez nejmenších problémů jsme zaparkovali ve stínu na téměř prázdném Masarykově náměstí a hned vyrazili do víru vášní, přesněji ke kostelu sv. Barbory. Ještě předtím jsme samozřejmě rychlým pohledem zkontrolovali, jestli ze zdejšího náměstí nic důležitého nezmizelo. Kupodivu bylo vše na svém místě, tedy i stará radnice (dnes výstavní a koncertní síň), mariánský sloup, Kamenná kašna, muzeum v domě Pod Podloubím, budova zámku skrývající pozůstatky původního hradu nebo Kostel sv. Bartoloměje s farním muzeem. Jenom se pořád nemůžu zbavit nepříjemného pocitu, že jsem doma zapomněl něco hodně důležitého.

Za čím jedeme?

Naše první kroky vedou ke kostelu sv. Barbory. Někdejší gotický kostel za hradbami města byl barokně přestavěn roku 1772. Nedávno prošel rekonstrukcí a jeho největší atrakcí je pozdně renesanční zvon z roku 1614. Nejstarší dochovaný zábřežský zvon byl odlit Donátem Schrötterem z Hostinného a je považován za jednu z nejvýznamnějších zvonařských památek na severní Moravě. Hned při vstupu do kostela obdržíme brožuru „Památky mikroregionu Zábřežsko ve Dnech evropského dědictví“. Každé ze zpřístupněných památek je zde věnována dvoustrana a na každé z nich získáte do této publikace i speciální razítko. Skvělý nápad, který hned do kasičky odměníme … a nakonec odměňujeme všude. V této chvíli se také dozvím, že se doporučuje za brožurku vhodit desetikorunu a že onou věcí, kterou jsem doma zapomněl, jsou brýle. A rozhodně nemohu říct, že by mi ten den nechyběly. Statečně však odmítnu Martinin návrh zajet koupit náhradu do některého ze supermarketů (ztráta času a detaily si prohlédnu na fotkách a … asi měla pravdu) a raději vtrhnu do interiéru – svého času hřbitovního - kostela.

Hned s touto návštěvou jsme velice spokojeni a navíc jsme do těchto prostor vstoupili poprvé v životě. Minimálně výstup k varhanům i k – již zmíněnému – zvonu, rekonstruovaný skromný mobiliář z konce 18. století, oltářní obraz J.K. Sambacha z Vídně a zajímavá křížová cesta stojí za připomenutí. Dozvíme se, že křížovou cestu prý namaloval uničovský malíř Ignác Oderlický, známý například ze stejnojmenného kostela v Šumperku, ale podle publikace se jednalo o okruh známého pozdně barokního malíře J.W. Bergla. Časem se tomuto rozporu podívám na zoubek A kostel prý slouží také jako oblíbená koncertní síň, kterou by měl v říjnu čekat hodně atraktivní kousek – koncert houslisty Václava Hudečka s Moravskou filharmonií.

Teď nás čeká přesun k jedné ze zábřežských dominant – tedy ke Kostelu sv. Bartoloměje – a také první a snad jediné zklamání dne. Interiér kostela bude – z důvodu svatebních obřadů – zpřístupněn až ve 13,00 hod. Je nám tedy jasné, že stavbu Domenica Martinelliho s cenným obrazem Poslední večeře a nádhernou vyřezávanou Kazatelnou si necháme na příště. To ovšem neplatí pro farní muzeum, které se nachází v jeho věži a ve kterém jsme také doposud nebyli. Zajímavé – a ne příliš často zpřístupňované – muzeum nabízí svým návštěvníkům lapidárium, soubor liturgických předmětů, poklad mincí, výstavy o farnosti sv. Bartoloměje historii zvonů a prohlídku zvonového patra s obnoveným zvonovým souborem. Potěší i výstup po točitém schodišti a příležitostné krátkodobé výstavy. Určitě navštíveníhodné místo, jenom jsem zde opět postrádal zapomenuté brýle, zejména při neúspěšném pokusu přenastavit fotoaparát, .

Historické centrum Zábřeha je malé, a tak to máme ke zdejšímu zámku – který ovšem předtím býval hradem – skutečně jen pár kroků. V budově dnes sídlí Městský úřad a samotná budova je uzavřena. Přesto je zde co vidět. Jsou otevřeny dvě sekce zámeckých sklepů. V jedné zahlédneme i jakési zásoby vína, ve druhé pro změnu probíhala výstavka erbů některých z bývalých majitelů panství. Osvětlení svíčkami přidalo na atmosféře … super nápad (a pan starosta se mi pochlubil, že jeho). A to není všechno. Otevřena je i bývalá věžová hradní brána s kamenným renesančním točitým schodištěm ze 16. století, které pamatuje své stavitele, pány z Boskovic. Schodištěm jsme vystoupali o patro výše a tedy jsem – zřejmě v rámci profesionální deformace – podebatoval o cenách tepla v Zábřehu ve srovnání se zbytkem šumperského okresu. Po krátké prohlídce někdejšího hradního nádvoří se rozhodneme pro krátkou pěší procházku.

Sestoupáme od zámku k zábřežské sladovně a kolem rybníku Oborník se vydáme k bývalému evangelickému kostelu, od roku 1946 kostelu Církve československé husitské. Zajímavá cihelná stavba, která okamžitě upoutá každého, kdo Zábřehem projíždí vlakem, pochází z let 1902-1903. Kostel byl postaven podle plánů známého zábřežského stavitele Karla Ilgnera a za jeho vznik vděčí Zábřeh financím německé evangelické obce v čele s podnikatelem Hermannem Brassem. Jedná se o členitou stavbu v neogotickém slohu, které dominuje 45 metrů vysoká věž a kterou najdete vedle železniční trati na břehu Moravské Sázavy (přesto je kostel podsklepen). V kostele upoutají dvě točitá schodiště, rozlehlý kůr i původní – skromný – mobiliář. Nejzajímavější částí exkurze byl výstup do zvonice, kde nad zvony proběhla i – lehce atypická – prohlídka místnosti s hodinovým strojem. Tato místnost navíc připomínala sekretariát strany stejně jako pařížské „nádražní“ muzeum d´Orsay. Jako třešnička na dortu nás ještě čekala neplánovaná debata s varhanáři z Krnova s ukázkou hry na harmonium.

Tím je náš zábřežský pobyt takřka u konce. Znovu rybník Oborník, sladovna, stoupání k hradozámku a Masarykovo náměstí. Projdeme kolem fontány s kapříky, prohlédneme si kamennou kašnu z roku 1829 s ženskou postavou, mušlí a rohem hojnosti a dáme si soubor razítek na balustrádě morového sloupu. Tato významná dominanta zábřežského náměstí pochází z roku 1713 a kromě krásné vrcholové Immaculaty ho zdobí sochy sv. Rocha, sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriána a sv. Šebestiána. Mariánský sloup nechal postavit panský sládek Josef Počta a celé dílo z maletínského pískovce bylo realizováno podle návrhu olomouckého architekta Václava Rendera, autora projektu Sloupu Nejsvětější Trojice, tedy známé olomoucké památky UNESCO. Sloup postavila dílna sochaře a kameníka Jana Sturmera, který postavil podobné sloupy i v Moravské Třebové nebo na Dolním náměstí v Olomouci.

A nás už čeká jen zasednout do auta a vydat se za památkami, zpřístupněnými v okolí Zábřeha. Ale o nich už si povíme příště.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Úvodní část výletu jsme absolvovali "o hladu a žízni". Hodokvas byl plánován až na část popolední.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Mohu klidně prohlásit, že se nám líbilo vše a přitom vždy z jiného důvodu. V kostele sv. Barbory to například bylo o klidu a nejstarším zvonu Zábřeha. Farní muzeum o atraktivním místě v kostelní věži a hradozámek o romantice svíček ve sklepení i točitém kamenném schodišti pánů z Boskovic. Bývalý evangelický kostel o zcela originální prohlídce (nedá se popsat, musí se prožít) a morový sloup o malém zábřežském "unescu". Vybrat to svoje si zkrátka může každý.

Ostatní informace

Zábřeh dodržel "starou" tradici a sobotní Den evropského kulturního dědictví 2013 byl akcí bezplatnou. Přesto jsme všude nějaké mince do kasičky či ošatky přihodili jako poděkování za pěknou akci. A musím přiznat, že Zábřeh mě v tomto opravdu mile překvapil. Navíc je potřeba si uvědomit, že většinu roku jsou tyto památky veřejnosti nepřístupné.

Ve výčtu zpřístupněných památek chybí farní Kostel sv. Bartoloměje (byl otevřen až po našem odjezdu), muzeum v domu Pod Podloubím (byli jsme tam relativně nedávno a slíbil jsem, že nepůjdeme na všechna místa) a zámek Skalička. Tam jsem se podívat chtěl, ale ustoupil jsem tlaku spolujezdce (zámeček byl ovšem zpřístupněn až od 14,00 hod.).

Poslední aktualizace: 01.10.2013
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Dny evropského dědictví 2013, část I. (Zábřeh) - Služby, informace
Dny evropského dědictví 2013, část I. (Zábřeh) na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Dny evropského dědictví 2013, část I. (Zábřeh)

 Doporučuji návštěvu této úžasné kavárny....Na výběr je nejen káva, šejk či dezert, ale i pivo. Takže nejen pro dospělé,vyberou si i děti. Na ty nejmenší se také myslelo, aspoň dětským koutkem a zákazem kouře…
Cílem tohoto výletu jsou různá zařízení šumperského Vlastivědného muzea, která se nacházejí, jako ony pověstné rozsypané korále, po území celého okresu, který byl – svého času – největším okresem republiky.  Během jednoho dne bychom všechno stihnout nemohli, a proto předem naplánujeme a schválíme základní okružní trasu. I dopravní prostředek se v tomto případě nabízí jednoznačně; volíme automobil. Odměnou naší …
Zámek
Město Zábřeh leží v údolí řeky Moravské Sázavy na rozhraní Hané, pod kopci Zábřežské vrchoviny a je bránou z Moravy do východních Čech. Toto významné město s mnoha kulturními památkami a bohatou historií má také ro…
Zábřežská veřejnost, zvyklá zabývat se převážně kauzou vytápění bytových domů dostala v době nedávné další velké téma k diskuzi. Radnice města totiž nechala ke svému sídlu – tedy…
Město
Zábřeh leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá mezi Zábřežskou vrchovinou a Mohelnickou brázdou a na levém břehu Moravské Sázavy. V jižní části…
Zábřežské muzeum je jedním ze zařízení Vlastivědného Muzea v Šumperku. Naleznete ho na Žižkově ulici, mezi Masarykovým náměstím a farním kostelem sv. Bartolomějě. Muzeum sídlí v …
Kostel Sv.Barbory se nachází u II.ZŠ u parčíku, kde dříve byla pěstována různá zvířata 90.léta (malinká obora s jelenem, srnkami,pávy, křepelky), klícky s andulkami a zebřičkami, korelami. Po nějaké době zrušeno, …
Barokní kostel Sv.Bartoloměje vznikl zřejmě ve 13 století, a to barokní nebyl. Dnešní podobu získal až později. Před kostelem na menším prostranstvím byl hřbitov. V roce 1750 byl uzavřen a zbořen. Mše se sloužily …
Rybník
Přijíždíme-li večerním rychlíkem od Prahy, je lesknoucí hladina rybníka jasným znamením učinit vztyk a odchod, neboť jsme v Zábřehu a budeme vystupovat (resp. přesedat). Rybník Oborník je…
Skalička-místní část Zábřehu se nachází v jižní části města, jihozápadně od vlakového nádraží. Při jízdě z centra Zábřehu před nádražím odbočíte doprava ve směru na Jestřebí na most přes železnici. Z křižovatky u …
Obec Nemile s v roce 1948 připojenou obcí Filipov a od roku 1960 také obcí Lupěné, byla do roku 1990 místní částí města Zábřeha, od kterého je západním směrem asi 2 km. Do obce se dostanete, když ze silnice na Ústí…
Autem,autobusem ,vlakem,na kole či pěšky směr Zábřeh pak Hněvkov. Info také v Zábřežském infocentru. Středověká renesančně přestavěná tvrz. Je ojediněle zachovalo stavbou v Olomouckém kraji. Původně se čtyřkřídlým poplužním dvorem a patrovou nástavbou, dnes přízemní samostatně stojící obdélná budova s 12 místnostmi. Spodní zachovalou polovinu budovy, provozuje občanské sdružení www.t…
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Hrubého Jeseníku a na pravém břehu řeky Desná. Šumperk je označován jako vstupní…
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
19.9km
více »
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
20.8km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
24.1km
více »
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
25.1km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
27.4km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
29.7km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
34.1km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
34.2km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
34.2km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
34.5km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
35.8km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou krajiny. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
35.9km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
37.8km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
38.3km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
42.1km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
44.7km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
48.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace