Bystřice nad Pernštejnem
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Bystřice nad Pernštejnem
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Bystřice nad Pern. - rozhl. Karasín - Zubštejn

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Do přírody

Kašna na náměstí
Kašna na náměstí  •  Fotografie (24)  • Foto: JaraII

Kam a jak jedeme?

Bystřice nad Pernštejnem patří k těm větším a možná i zajímavějším městům na vysočině, ale kromě celkem pěkného náměstí přímo ve měste nejspíše nic nezaujme. Příroda a turistické trasy v okolí stojí více za prozkoumání.

První část cesty z Bystřice k rozhledně Karasín je poměrně složitá na orientaci. Turistická trasa totiž ke Karasínu žádná nevede a proto je nejlepší vzít to po "polňačkách" směrem k rozhledně která je již od Bystřice dobře vidět. Chvílemi je cesta celkem do kopce, a občas trošku hůř prostupná, ale dost záleží jak moc sejdete z té optimální trasy. Pokud pro vás bloudění po neoznačených polních a lesních cestách není, pak je tu možnost jít celou cestu naopak (tedy po modré značce kolem říčky Bystřice) a pak se svézt autobusem, nebo lze jít z Bystřice do Karasínu po silnici.

Karasín je nová rozhledna, postavená spolu s lyžařským svahem. Ochoz rozhledny je otevřen denně od osmi hodin ráno do osmi hodin večer. Rozhledna má 128 schodů, vysoká je 28,2m s tím, že vyhlídková plošina je ve výšce 25m. Při dobrém počasí rozhledna nabízí i bufet - takže ráj.

Odtud už cesta vede pěkně po značené (červeně) turistické cestě, navíc celkem oddychově jen po rovince, či spíše z kopce až do Víru. Cestou uvidíte hráz vodní nádrže Vír. Vír jako město opět nic moc, zaujme protékající Svratka a nějaké ty vyhlídky nad městečkem, jako turistická základna pro dvou až třídenní dovolenou by se ale doporučit dal a to hlavně díky okolí které všemi směry něco nabízí.

Z Víru, stále po červené značce nás čeká cesta trochu do kopce, cesta ke třem zříceninám. Kdo zná turistické známky, tak může být potěšen že všechny tři tyto zříceniny svou známku mají. Právě to mě na toto místo přivedlo, ale upřímně, z první zříceniny Pyšolec jsem byl celkem zklamaný. Jedná se o klasickou zříceninu uprostřed lesa, kterých jste už nejspíše viděli mnoho. Přesto historie hradu je celkem zajímavá. Hrad byl původně rozsáhlý, postaven v raně gotickém slohu v první polovině 13. století. Problém několika V historických pramenech je o něm zmínka až v roce 1350, kdy byl hrad už rozbořený. V této době hrad několikrát změnil majitele aby byl v roce 1359 obnoven. Roku 1446 přešel ve vlastnictví pernštejnského panství. Právě toto byl konec Pyšolce, protože Pernštejni se soustředili na svoje rodové sídlo Pernštejn a hrad Pyšolec postupně chátral. V roce 1464 je hrad už zmiňován jako prázdný a pustý.

Nedaleko se nachází další zřícenina - Zubštejn. Cestou k němu projdeme zajímavou, zapomenutou, vesničkou Kobylnice. Je tu opravdu krásně.. trochu mrtvo. Zubštejn byl mimořádně rozlehlý hrad. Původní název hradu byl Kámen, později změněn na Zubrštejn, později zkomoleno na nynější Zubštejn. Historické prameny se rozcházejí a tak není úplně přesně jasné kdy byl hrad založen. Podle některých informací hrad v první polovině třínáctého století sloužil k ochraně obchodní cesty, vedoucí Podél řeky Svratky z Brna do Poličky. Podle jiných jsou první nepřímé zmínky o hradu až z roku 1344. V roce 1351 byl již pobořený hrad zadluženými majiteli prodán. Roku 1358 získal hrad moravský markrabě Jan Jindřich, za jehož éry byl hrad opraven. Poté opět střídal majitele. Za husitských válek byl hrad poškozen, nicméně Pernštejnové jej opravili a zvelebili. V 16. století se ale hradu stala osudnou finanční krize Pernštejnů. Poslední zmínka o obydlení hradu je z roku 1522, v roce 1547 se již o hradu píše jako o pustém.

Od Zubštejna nás čeká ještě pěkná cesta kolem potoka Bystřice po modré značce. Cestou uvidíme dalšá zříceninu - zříceninu Aueršperk, na jejíž prozkoumání už nebylo tolik času (ale podle různých zápisů a internetu se dá posuzovat jako nejméně zajímavá pro obyčejného turistu). Celou trasu ale asi doporučuji jít naopak a v Karasíně se svézt autobusem do Bystřice nad Pernštejnem.

Za čím jedeme?

Především je to romantický výlet po zříceninách okolo Vírské přehrady, které jsou vcelku blízko sebe. Hlavními lákadly je rozhledna Karasín a Zřícenina Zubštejn. Velice pěkná je pak modře značená turistická cesta.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Něco k snědku se dá pořídit v bufetu rozhledny Karasín (ne však oběd !), Další možnost je ve Víru, kde jsou potraviny, restauraci jsme tam však neobjevili. Jediným místem pro oběd tak pravděpodobně zůstává Bystřice pod Pernštejnem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Trošku za očekáváním zůstaly zříceniny Pyšolec a Aueršperk, které lákají turistickou známkou, ale bohužel takových zřicenin je po republice hodně. Vše vynahradil nádherný Zubštejn. Rozhledna Karasín nabízí také pěkný výhled.

Ostatní informace

Rozhledna Karasín

Rozhledna je otevřena denně od osmi hodin ráno do osmi hodin večer. Nabízí i bufet a vstupné na rozhlednu je za symbolickou jednu korunu.

Zříceniny Pyšolec, Zubštejn a Aueršperk

Tyto zříceniny jsou celoročně volně přístupné

Více informací z okolí na turistice.cz:

Rozhl. Karasín fotografie

Obec Vír

Zřícenina Pyšolec

Zřícenina Zubštejn
Zřícenina Aueršperk

Poslední aktualizace: 30.03.2009
Autor příspěvku: JaraII
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Bystřice nad Pern. - rozhl. Karasín - Zubštejn - Služby, informace
Bystřice nad Pern. - rozhl. Karasín - Zubštejn na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Bystřice nad Pern. - rozhl. Karasín - Zubštejn

Bystřice nad Pernštejnem leží pod východními vrcholky Českomoravské vrchoviny, východním směrem od města Nové Město na Moravě. Severním směrem od města byla na řece Svratce postavena dvě vodní díla, přehradní ná…
Nachází se na hlavním Masarykově náměstí a vytváří jeho dominantu. Sousoší je datováno rokem 1727. Sloupu vévodí socha Panny Marie a okolo ní se nacházejí na podstavci čtyři patroni města (sv. Jan Nepomucký, sv. Vavřinec, sv. Šebestián a sv. Florián). Poblíž sloupu je i hlavní turistický směrovník.Turistická mapa KČT 1:50 000 č.48 - Žďárské vrchy
Nachází se uprostřed bystřického náměstí a jeho expozice se vztahuje ke zdejšímu regionu. Zvláštností je geologická expozice umístěná ve sklepních prostorách objektu. Sídlí zde i velice…
Hřbitovní kostelík Nejsvětější Trojice v Bystřici nad Pernštejnem nechal vystavět pro zdejší evangelíky již v letech 1613-1615 tehdejší držitel zdejšího panství Jan Čejka z Olbramovic. Z tohoto obd…
Mariánský sloup, dominující Masarykovu náměstí a pocházející z roku 1727, je zde již zmíněn v samostatném příspěvku. V horní části náměstí stojí pod stromy novodobé kamenné sousoší Piety s reliéfní postavou sv. Josefa s Ježíškem v náručí na zdobeném volutovém podstavci. Kašnu v dolní části náměstí pak zdobí rovněž novodobé sousoší sv.…
Nachází se na západním okraji města ve Sportovním areálu. K dispozici jsou zde celkem tři bazény. Největší je 25 m dlouhý plavecký, pak je zde relaxační a dětský bazén. Okolo je rozlehlá…
Nově vybudovaná rozhledna s občerstvením na turistické křižovatce jižně od vodní nádrže Vír I.
Rozhledna
Rozhledna a skiareál Karasín Rozhledna je postavena na hřbetu kopce Zadní skála (712 m) na okraji obce Karasín, která leží asi 3 km severně od Bystřice nad Pernštejnem. Vlastní stavba stojí ve výšce 707 m.n.m. a…
Jedeme navštívit zříceninu hradu Zubštejn, který se nachází nedaleko obce Pivonice. Na cestu jsme se vydali autem. Rozhodli jsme se navštívit zříceninu hradu Zubštejn, který se nachází na skalnatém kopci po …
Zřícenina
Zřícenina hradu Zubštejn stojí na výrazném kopci (688 m) nad vsí Pivonice v kraji Vysočina. Zubštejn byl zřejmě nejstarším pernštejnským hradem v povodí řeky Svratky. Na severní straně leželo protáhlé obdélné Předhradí, od východu chráněné skalním hřebenem, na kterém se dosud vyskytují zbytky zdiva. Na ně navazovalo úzké předmostí, z něhož vybíhalo vnější valové opevnění s kamennou na sucho kladenou zdí obklopující hradn…
Tak nějak neplánovaně se pohybujeme po kraji a objevujeme nová místa.  Předem to není nikdy moc jasné kam se zrovna přesně zajede.  V blízkosti je možné zajet/zajít do Bystřice nad Pernštejnem a tam…
Poutní kostel sv. Archanděla Michaela ve Vítochově je Kamenná, raně gotická stavba s románskými prvky. První zmínky o kostelu se vztahují k pol. 13. století. Uvnitř se nachází kamenná křtitelnice z pol. 13. stol. a kamenný oltář. Fresky byly odhaleny v roce 1949 a restaurovány v roce 1967. Představují Vjezd do Jeruzaléma, Poslední večeři Páně, Ježíšovo umučení a zmrtvýchstání…
Vírskou přehradu jsem navštívila několikrát. Letošní návštěva byla neplánovaná, ale o to zajímavější. Letos jsem tam totiž byla v době kdy nádrž přetékala přes okraj. Tzn. spodní výpust nezvládala a vody bylo tol…
Z obce Zvole se přes Blažkov můžeme vydat do Šiklova mlýna, kde najdeme největší přírodní zábavní areál u nás - westernové městečko. Westernové městečko Šiklův mlýn je největší p…
Jedná se o vyhlídkové místo poblíž hradu Pernštejna. Podle dostupných pramenů nechal koncem 19. století postavit na tomto místě první altán Vladimír hrabě Mitrovský (1864 - 1930) a pojmenoval je…
Nejlépe dochovaný gotický hrad u nás, rodové sídlo staré moravské šlechty Pánů z Pernštejna.
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
Jedeme se podívat na jeden z našich nejpůvabnějších a nejpohádkovějších hradů. Autem přijedeme do Nedvědice, kde nás na hrad nasměrují hnědé značky. Před hradem se nachází parkoviště. Parkovné činí 50Kč. Je to jedna z největších a nejlépe dochovaných goticko-renesančních pevnostních staveb v Evropě. Zakladateli hradu byli v 1. polovině 13. století páni z Medlova. Od roku…
Hrad Svojanov stojí na ostrohu nad stejnojmenným městečkem v údolí Křetínského potoka. Hrad se nachází na Svitavsku v Pardubickém kraji. Hrad Svojanov je otevřen v dubnu a říjnu o víkendech…
15.8km
více »
Klášter Porta coeli (Brána nebes) v Předklášteří u Tišnova založila v roce 1233 královna Konstancie, vdova po českém králi Přemyslu Otakarovi I. Klášterní kostel, vysvěcený v roce 1239, je trojlodní bazilikou …
21.6km
více »
Rozhledna
Betonová rozhledna s Kamennou podezdívkou, celková výška 29,3 m, výška horní plošiny 24 m, výška ochozu 21 m, 133 schodů. Z původní 30 m vysoké dřevěné rozhledny, která byla postavena v roce 1934 a za protektorá…
23.5km
více »
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře představuje vyvrcholení tvorby geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla, příslušníka již třetí generace italské umělecké rodiny, usazené od 17. stolet…
23.9km
více »
Rozsáhlý hrad Veveří stojí na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou. Veveří se nachází na Brněnsku v Jihomoravském kraji. Hrad Veveří je jedním z nejmalebnějších a nejrozsáhlejších hradů u nás. Vlastní hrad,…
32.9km
více »
Nejvýznamnější rekreační oblast města Brna. Nachází se na severozápadě města a dnes zabírá území městských částí Bystrc a Kníničky. Byla vybudována v letech 1936-40 na řece Svratce, kdy…
36.1km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
37.8km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na jejím vrchu nebyl vybu…
37.8km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
37.8km
více »
Krasový útvar
Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě! Na ploše cca 100 km2, tvořené devonskými vápenci s povrchovými i podzemními krasovými jevy, bylo o…
37.9km
více »
Hrad Špilberk je monumentální pevností nad centrem největšího moravského města Brna, nacházejícího se v Jihomoravském kraji. Původní gotický královský hrad z 13. století si svého původního účelu reprezentačního …
44.1km
více »
Město
Brno je krajské město Brněnského kraje a najdeme jej na Jižní Moravě. Brno bylo postaveno na soutoku řek Svratky a Svitavy. Brno se rozkládá v jihomoravské rovině, která u východního okra…
44.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace