TURISTIKU PODPORUJÍ
61 451 turistů a cestovatelů
108 957 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 359 220,- odměny za články

Světový den paelly - soutěž pro milovníky španělské gastronomie

Soutěžit můžete od 9.9.2020 do 20.9.2020

Soutěž byla ukončena, už nejde hlasovat.

Paella & Valencie

Paella je symbolem valencijské kuchyně a pravděpodobně také světové proslulé španělské gastronomie. Oblíbený pokrm pochází z valencijského venkova a vznikl, stejně jako většina tradičních jídel z kombinace snadno dostupných ingrediencí. Rodiny na venkově vždy pěstovaly zeleninu, bylo také běžné, že chovaly kuřata a králíky a tak díky rozsáhlým rýžovým polím v La Albufera vzniklo tradiční valencijské jídlo pojmenované po pánvi, ve které se vaří.

>> kde mají nejlepší paellu ve Valencii


Region La Abufera leží cca 10 km jižně od Valencie a je vyhlášen za přírodní parkem. Rozsáhlé pobřežní mokřady (nazývané i sladkovodní moře) jsou domovem mnoha ohrožených druhů ryb, ptactva a dalších živočichů.  

>> více o Albufera, Valencia 

Paella & zajímavosti

Rýže z Valencie

Paella se připravuje z rýže La Senia, pěstované ve Valencii a okolí. Jedná se o odrůdu rýže středního zrna, s vysokým obsahem škrobu a proto má velkou schopnost absorbovat chutě ostatních potravin jako masa nebo plodů moře. Díky nízkému obsahu škrobu je rýže velmi málo lepivá.

Valencijská paella 

Nejdřív se všechny ingredience do paelly orestují na oleji, včetně rýže, a pak se pomalu vaří. Rýže je žlutá od šafránu. Přidává se králík, fazolky.

Alicantská paella

Bylo to tradiční jídlo námořníků, nejdřív se dusí ryby, vytvoří se vývar a něm se následně vaří rýže a ostatní. Rýže není do žluta od šafránu, ale do červena od papriky zvané ňora. A alicantské paelle se neříká paella, ale rýže po námořnicku „arroz a banda".

 

Světový den paelly - 20. září

Datum není vybráno náhodně na měsíc září, protože se shoduje se sklizní hlavní složky - rýže. Centrem oslav ve Valencii se stane náměstí Plaza del Ayuntamiento. Po celý den zde budou probíhat kuchařská show, ochutnávky mnoha druhů paelly a další akce.

Další světové metrople se opět letos k oslavám připojí. V Londýně proběhnou akce pod  patronátem restaurace Quique Dacostam, v New Yorku akci podpoří Rafa Vidal z restaurace Levante a v Tokiu bude paellu servírovat více než 40 restaurací jako součást svého menu. Aktuální program najdete na webu www.worldpaelladay.org.  

>> Program World Paella Day 2020 ve Valencii

 

World Paella Day Cup – Světová soutěž o pohár paella 

Letos se zapojí 8 zemí, respektive 8 šéfkuchařů z nich bude soutěžit a obhajovat svojí verzi paelly. Zapojené země: Čína, Australie, Japonsko, USA, Italie, Rumunsko, Francie a Španělsko. Ti budou spoupeřit vyřazovacím způsobem. Mezinárodní soutěž se bude konat během World Paella Day, v neděli 20 září, od 10:30 do 13:30. Online přenos proběhne na stránkách www.worldpaelladay.org a www.visitvalencia.com. Diváci budou online hlasovat a vítězný šéfkuchař pak získá Pohár Paella. V pátek 10. září proběhlo losování soutěžních dvojic pro čtvrtfinále. 

>> více o World Paella Day Cup 

Připojte se k World Paella day v Praze! 

Ideální by sice bylo zajet si na paellu přímo do Valencie, ale nemusíte jezdit tak daleko. V Praze najdete řadu restaurací, které ke Světovému dni paelly připraví toto jídlo jako jednohubku, branch nebo jako hlavní jídlo. Aktuální přehled restaurací najdete na odkazu níže

>> Světový den paelly - přehled restaurací v Praze

>> Aktuální info na Facebook WorldPaellaDay 2020 - Praha

 World paella day - Praha

Originální paella set

Soutěž pro milovníky španělské gastronomie

 

O co soutěžíme

Jeden vybraný výherce získá originální paella set včetně tradičních ingrediencí přímo z Valencie. Recept na valencisjkou paellu na Prima Fresh

 

Jak soutěžit

Pošlete nám 3 místa z regionu Valencie, které máte nejraději nebo byste rádi navštívili. Inspiraci najdete na stránce www.lovevalencia.com Aktuálně nejde hlasovat

Soutěž už skončila.

O své zkušensti z cest a výletů se můžete podělit s ostatními turisty a cestovateli na Turistika.cz. Dělíme se s přispěvateli o peníze z reklamy, která se zobrazí u vložených článků.

>> Přihlásit se / registrovat

>> Příspěvky z regionu Valencie na Turistika.cz

      
 
 

Podmínky soutěže naleznete: ZDE

Výsledky soutěže

Výherce: Vojtěch Kosek

Blahopřejeme výherci!