Třebihošť
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Třebihošť
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Zvičina - Raisova chata

Turistické cíle Památky a muzea Chata

Zvičina - Raisova chata
Zvičina - Raisova chata  •  Fotografie (8)  • Foto: Martens

Historie chaty na vrcholu Zvičiny spadá do roku 1891, kdy zde majitel pozemku Josef Machek-Patcelt, postavil hostinec. Budova byla dřevěná, měla jen hostinskou místnost a malou Kuchyň, byla zařízena jen pro letní pobyt. Dne 12. srpna 1898 boudu zakoupila Národní jednota severočeská se záměrem boudu opravit a přistavět rozhlednu a pokojíky na přespání. Německé obyvatelstvo se vzepřelo a provedení záměru zabránilo. Zlomem byl rok 1900, kdy vrcholovou chatu i s příslušnými pozemky získal Klub českých turistů. V následných letech byl tedy hostinec upravován a rozšiřován. Po vzniku Československa v r. 1918 turistický zájem o Zvičinu velmi vzrost a tak byla v letech 1925-1926 postavena rozhledna s otáčivou kopulí, její slavnostní otevření se uskutečnilo 25.4.1926. V r. 1927 byla chata pojmenována po Karlu Václavu Raisovy, toto jméno užívá dodnes, tedy Raisova chata

Kontakty na Raisovu chatu a otevírací doba jsou zde: http://www.raisovachata.cz/raisovachata.html

Podobné příspěvky
ZVIČINA

Zvičina, náležející ke Zvičinsko-kocléřovskému hřbetu, je svými 671 mnm nejvyšším kopcem Podkrkonoší. Patří k oblíbeným sportovně-rekreačním cílům a areálům, kde se křižuje několik turistických cest. Z labské kotliny v okolí Dvora Králové nad Labem je velice nápadná a působí monumentálním dojmem díky své rozlehlosti a viditelnému strmému čtyřsetmetrovému převýšení nad okolní krajinou. Z ostatních směrů, kde je včleněná do kopcovitého profilu, je vidět pouze rozlehlý vrchol s dvěma věžemi vysílačů, který do okolního reliéfu spadá výrazně pozvolněji. Je možné ji také velmi dobře přirovnat k podobným kopcům Tábor a Kozákov, které lze z ní spatřit severozápadním směrem. Právě výhled ze Zvičiny patří k tomu nejlákavějšímu a nejlepšímu, co můžete na vrcholku zažít a obdivovat. Dá se říci, že za příznivých podmínek lze odtud shlédnout bez nadsázky více než třetinu Čech. Výhled sice není, díky zalesněné časti vrcholu, z žádného místa úplně kruhový, ale pokud se budete pohybovat po přibližně dvoukilometrovém vrchním pěším okruhu, dostanente se na vyhlídková místa, odkud je vidět do všech směrů od severu přes jih k západu.

Začneme-li na východní planině za vysílači, spatříme strmý spád hřbetu do Labské kotliny, kde o čtyřista metrů níže šest kilometrů vzdušnou čarou leží Dvůr Králové. Kdo se ve zdejší krajině vyzná, zahlédne část jezera údolní nádrže Les Království a za městem, které máte jako na dlani, se v dáli rýsuje severní okraj Orlických hor. Obejdeme-li vysílače z jihu, dostaneme se za centrální parkoviště, odkud je možné shlédnout největší část krajiny Orlickými horami počínaje do České tabule. Zkušenější poznají při dobré viditelnosti za Orlickými horami Jeseníky s vysílačem na Pradědu, v České tabuli Kunětickou Horu, elektrárnu Opatovice, samozřejmě Hradec Králové a Pardubice a chladící věže chvaletické elektrárny. Není-li příliš silný vzdušný opar, lze zahlédnout i Žižkovský vysílač a směrem k jihozápadu pohlížíme do Českého ráje, kde rozeznáme Jičínsko s Velíší, Zebínem, Bradami a vyčnívající Trosky. Vzadu bývá ještě celkem zřetelně vidět Bezděz a máme-li opravdu štestí na počasí, tak je možné spatřit i přímou čarou přibližně 120 km vzdálenou Milešovku. Pokud přejdeme okolo Raisovy turistické chaty, v níž se mj. nachází unikátní otočná rozhledna, na planinu, na které začínají zvičinské sjezdovky, naskytne se nám naprosto úchvatný pohled na panorama celých Krkonoš. Zde se mnohým opravdu zatají dech, neboť Krkonoše vypadají, jakoby jste si na ně mohli sáhnout. Zprava od východu jsou ohraničené Rýchorami, mezi Černou a Luční horou na vás přes Obří důl shlíží Sněžka, zřetelně rozeznáte Violík a Vysoké kolo a další dominanty Západních Krkonoš. Dále navazují Jizerské hory a hory Lužické s charakteristickou siluetou Ještědu. Severozápadně v popředí pak hledíte na již zmiňovaný Tábor a vzdálenější Kozákov a na zapadě uvidíte Kumburk a Bradlec. V údolí pod Zvičinou pohledem směrem k Ještědu najdete městečko Pecka se stejnojmenným známým středověkým hradem. Na nejvyšším místě Zvičiny se nachází kostelík sv. Jana Nepomuckého z roku 1706.

Zvičina je přístupná celoročně, celé zmiňované uzemí tak je možné sledovat i v proměnách ročních období. Vždy vás překvapí malebnost, barevná různorodost a členitost zdejší krajiny a nikdy nebudete zklamáni. Snad jen pokud se na vás neusměje štěstí a navštívite kopec během nepříznivého počasí, i tak však máte možnost alespoň o víkendech posedět a poznat pohostinnost oblíbené Raisovy chaty. Pravdou je, že počasí tu bývá nevyzpytatelné a na vrcholku i díky někdy silnějšímu větru může být citelně chladněji. Jak vidíte, výlet po velké části Čech se dá zvlánout v klidu a pohodě i za necelou hodinku.

Zvičina však není pouze místem dalekého rozhledu. Na své si tu přijdou jak pěší turisté, tak zdatnější cyklisté. Je možné na vrcholek dojet v krajním případě na silničním kole, užijí si tady cykloturisté, ale nejlépe si kopec vychutnají ortodoxní bajkeři, kteří vědí nebo hledají, co jsou kořeny pravé horske cyklistiky. Čekají zde na ně opravdu hodně výživné výjezdy z několika směrů. Stačí zmínit jedenapůlkilometrový úsek turistické sjezdovky s dvěstěmetrovým převýšením, kde se jim místy dvacetiprocentním terénním stoupáním nahrne krev do spánků a než se jim stačí uklidnit, dostanou se ke kořenům skutečným, které prověří jejich zručnost v těžkých hardcorových sjezdech, při kterých si sáhnou velmi rychle na blížící se dno svých sil a jen ti nejzdatnější nepocítí drsnou pohostinnost místních tratí. Pokud jim ještě neotrne, kola a kosti zůstanou celé, morál nějaký zbývá, mohou jej otestovat dále směrem na Bílou Třemešnou a lesem k bývalému hotelu Poklad po části devadesátikilometrové trasy Podkrkonošského MTB maratonu, která jim odpoví na otázku, co obnáší opravdová horská cyklistika. Zvičina není zapovězená ani lyžařům a zejména zdatnější běžkaři zde najdou dobře upravené stopy, které jim nabídnou příjemnou projížďku krásnou krajinou. Pokud se zimní sezóna vydaří, je možné tu najít i sjezdovku se dvěma vleky.

Dostupnost vrcholu je celoročně autem, v zimních podmínkách je však nutno počítat s komplikacemi s parkováním nebo sjízdností některých částí místní komunikace. Pěší turisté a cyklisté mohou využít, jak již bylo zmíněno, několika dobře značených tras. Výborné podmínky tu nacházejí i paraglidisté.

Poslední aktualizace: 21.01.2012
Autor příspěvku: Martens
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Zvičina - Raisova chata - Služby, informace
Zvičina - Raisova chata na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Zvičina - Raisova chata

Historie kamenného kostela sv. Jana Nepomuckého na vrcholu Zvičiny spadá do roku 1706, kdy bylo z popudu majitele zdejšího panství Ferdinand Kotulínského započato s jeho stavbou na místě původního dřevěného Kostelíku z r. 1584. Nový kostel byl stavebně dokončen v roce 1711 a byl zasvěcen Janu Nepomuckému. V roce 1804 koupil místní panství poličanský rytíř František Cecinkarz…
Tipy na výlet
Míříme k nejvyššímu vrcholu Podkrkonoší a místu dalekých rozhledů, kterým je Zvičina.  Autem se na místo dostaneme ze dvou základních směrů, ze severu od Horní Brusnice a z jihu od Třebihoště, resp. Miletína.…
Z několika vyhlídkových míst na Zvičině se nabízí panoramatické výhledy do Polabí s Kunětickou horou na Jičínsko, Bradlec, Tábor, Kumburk, Novopacko, Staropacké hory, hrad Pecka, Ještěd, Královédvorsko, Krkonoše a…
Nejvyšší hora Podkrkonoší. Na vrcholu stojí Raisova chata, kde je možnost občerstvení.
Lyžařský areál, který se nachází na severní straně Zvičiny nabízí lyžařům k vyžití 4 sjezdové tratě: nejlehčí je dětská Beruška o délce 70 m, lehčí jsou turistická sjezdovka o délce 1 200 m s převýšením 210 m a sjezdovka u pomy o délce 250 m s převýšením 60 m, těžší je sjezdovka u kotvy o délce 700 m s převýšením 210 m. Vzhůru lyžaře vozí vlek dvoukotva o délce 650m, talířový vlek o délce …
Turistický rozcestník, který se nachází v horní části obce Zvičina (západně od vrcholu Zvičiny), ukazuje turistům cestu do více směru. Po značce žluté ve směru Zvičina Raisova chata - Vyšehrad, Borek, Vřesník, Lázně Bělohrad bažantnice, Byšičky, Černín, Hořice, po značce zelené značce ve směru Miletín, Chroustov - Zvičina, Perná, Bílá Třemešná, Zátluky, Doubravice, Dvůr…
Kapličku se sochou bílé Panny Marie s dítětem, najdeme na jižním svahu Zvičiny při cestě mezi Třebihoští a vrcholem Zvičiny. Postavena byla v roce 1838, opravena roku 1990. Kolem kapličky prochází modrá a zelená t…
V letech 1910 až 1919 byla na Labi nedaleko města Bílá Třemešná postavena Přehrada Les království. Přehrada je známá též pod jménem Bílá Třemešná, ale před několika lety jí bylo vráceno původní jméno Les Království. Podnětem k výstavbě stejně jako u mnoha jiných byla katastrofální povodeň v červenci 1897. Řečištěm v místě přehradního profilu protékalo 330 m3/s, což se blížilo…
Pokud navštívíte Dvůr Králové a také zdejší ZOO, vydejte se potom směrem na Nové Lesy a Bílou Třemešnou. Je to od ZOO asi 7,5 km.   Jelikož jsme trávili dovolenou ve zdejším kraji, tak jsme si nemohli n…
Přehrada dokonale spojující technické řešení s estetickou stránkou stavby. Nachází se na Labi nedaleko Dvora Králové.
Hrad je hlavním turistickým lákadlem a cílem, který Městečku dominuje. Návštěvníci se zde mohou dovědět zajímavosti o Kryštofu Harantovi, majiteli hradu ze 17. století, a poutavá je i expozice věnovaná historii hr…
Míříme do romantické krajiny členitého Podkrkonoší a do městečka Pecka se stejnojmenným hradem. Jedeme za krásnou krajinou, čistým vzduchem a historií. Historie městečka je spojena s historií hradu,…
Hrad
Hrad Pecka stojí na návrší nad stejnojmennou obcí, nacházející se na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Hrad Pecka je jednou z nejvýznamnějších památek v Podkrkonoší. Po kamenném mostě ze 17. století návštěvníci přicházejí k hradní bráně. Nad Škopkovským palácem se zdvihají zbytky hlavní věže. V Harantovském paláci je stálá expozice věnovaná Kryštof…
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
ZOO a Safari ve Dvoře Králové nad Labem.
Masarykova věž samostatnosti je jedním z největších symbolů Hořic. Postavena byla v letech 1925 - 1938 dle projektu architekta Františka Blažka, umístěna je v ose hořického náměstí. Základní kámen byl položen 10. …
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje do nejvýchodnější části Zvičinského hřbetu, do lesního porostu mezi Dvorem Králové a Kuksem. Jdeme za poznáním úžasné práce mistra Matyáše Bernarda Brauna, který zde v letech 1718 - 17…
12.7km
více »
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
15.2km
více »
Valdická brána - dominanta Valdštejnova náměstí v Jičíně. Je jedinou ze tří dochovaných bran, které byly součástí původních městských zděných hradeb (pozn. redakce: součástí opevnění města). Do dnes známé podoby byla Valdická brána dostavěna kolem roku 1568 (pozn. redakce: na příkaz šlechtického rodu Trčků z Lípy, ale jak dokládají kusy zdiva…
24.2km
více »
Babiččino údolí je velice půvabné místo rozprostírající se v údolí řeky Úpy nad vesničkou Ratibořice, ležící nedaleko České Skalice. Bylo pojmenováno podle známého díla Babička spisovatelky Boženy Němcové, kter…
25.3km
více »
Empírově upravený barokní zámek Ratibořice, známý z díla spisovatelky Boženy Němcové ?Babička?, leží v údolí řeky Úpy, nazvaném Babiččino údolí. Zámek se nachází na Náchodsku v Královéhradeckém kraji, nedaleko m…
25.7km
více »
Horské městečko vklíněné do členitého terénu východních Krkonoš. K založení města došlo zásluhou ložisek kovů v blízkém okolí, která se začala těžit v 16. století. Postupně zde vyrostly…
Nejznámější skalní město Českého ráje.
28.5km
více »
Název místa Vyhlídka Českého ráje vypovída za vše... prostě nádhera. Z vyhlídky se nabízí výhledy na celý amfiteátr skal, Prachovskou jehlu, Madonu, skály Plecháče. V dálce jsou vidět Trosky, Vyskeř, Mužský, ale i Ještěd a při velmi dobré viditelnosti (jako na foto) Ralsko, Bezděz, České Středohoří a Lužické hory. K Vyhlídce Českého ráje nás dovede odbočka…
28.7km
více »
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l. Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
31.4km
více »
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
33.5km
více »
Tipy na výlet
Hrad Trosky se nachází v oblasti Českého ráje na severovýchodním okraji Středních Čech. Autem Od Prahy je nejlepší spojení po dálnici E65 směrem na Mladou Boleslav a Liberec. Odbočit je třeba na 71. kil…
33.5km
více »
Skalní útvar
Adršpašské skály je přírodní rezervace, kde najdeme pískovcové skály, skalní soutěsky a jezírka. Roste tady také řada původních a chráněných rostlin. Adršpašské skály najdeme severovýchodně od města Trutnov …
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí Hrubá Skála na Semilsku v Libereckém kraji. Historie zámku sahá do období kolem roku 1350, kdy zde Hynek z Valdštejna, postavil na mohutných pískovcových skalách, hrad Skála. S přestavbou původního hradu do podoby zámku započali Smiřičtí…
36.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace