TURISTIKU PODPORUJÍ
61 049 turistů a cestovatelů
105 916 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 241 570,- odměny za články
 
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Z historie mlýnů v Třebechovicích pod Orebem

Turistické cíle Zajímavost

Hajnišův mlýn (Třebechovice pod Orebem, 28.5.2017)
Dobová reklama mlynáře Jaroslava Dotřela (1934)

Od pravěku si lidé mleli mouku sami na vlastních žernovech, jež byly nalezeny nejen v Třebechovicích pod Orem, ale i po celém jejich okolí. Velkým převratem v hospodářství se však stala výstavba vodních mlýnů, jež byla ve velkém zahájena po křižáckých válkách.

Již zmíněné Třebechovice pod Orebem měly od dávných dob trojici vodních mlýnů – Obecní (později Horní mlýn Bedřicha Hájka), Panský (v pozdějších dobách mlýn Jaroslava Dotřela) a Dolní. Nejvíce zápisů se však dochovalo o obecním mlýnu, o němž je nejstarší písemná zmínka z roku 1507. Jedná se o smlouvu, kterou častolovická vrchnost upravovala obci pouštění vody na obecní mlýn. Tehdy totiž Vilém z Pernštejna, pán dílu sousední vesnice Bědovic, nechal u Třebechovic zřídit rybník a zabral na něj vodu z potoka, který tekl na obecní mlýn v Třebechovicích a na haltýř. Slíbil však, že na mlýn bude nadále pouštět dostatek vody.

Tento mlýn stával na místě, kde později vyrostl tzv. horní mlýn. Býval o 3 složeních a měl 4 stoupy, jež sloužily k mletí sladu do obecního pivovaru. Při mlýně byl rovněž haltýř, v němž byly chovány i ryby soukromým osobám za plat k obci. Třebechovičtí soukeníci měli u mlýna valchu s kolem, která se při malém stavu vody spouštělo vždy před tím mlýnským.

Obci plynuly z tohoto mlýna značné příjmy, protože byl velmi vyhledáván kvůli své velikosti a zejména stálé vodě. Od starodávna náleželo mlynářům právo brát za mletí jisté množství obilí, tzv. vejmelné, které se pak i prodávalo. Díky tomu bylo ve mlýně velké množství krmiva, a tak každoročně konšelé kupovali několik vepřů na vykrmení, což příjmy obecní pokladny ještě navyšovalo. Třeba v roce 1575 bylo koupeno 13 vepřů za 12 kop a několik grošů a ti byli prodáni téměř za 34 kop grošů. O rok později bylo koupeno pro mlýn 16 vepřů. K tomu mlýn nesl měsíčně 5-6 kop vejmelného, takže šlo o velmi solidní zisk. Již zmíněného roku 1575 byl příjem z mlýna 62 kop grošů a v následujícím roce dokonce již překonal 102 kopy grošů.

Mlýn byl spravován zvláštním úředníkem, jenž byl volen měšťanstvem a jemu byl podřízen i mlynář. Ten dostával 40 grošů platu měsíčně. Mlynář byl brán na zvláštní závazek, „jak v knihách a rejstřích mlynářských slovo od slova v sobě zavírá“. Menší příjem mělo město též za mletí sladu do druhého pivovaru.

Vedle příjmu však bylo občas potřebné vydat nějaké peníze na provoz mlýna, zejména šlo o plátno na pytlíky, obruče, lůj na maštění a jinou údržbu, takže ročně bylo na něj vydáno, počítáme-li do uvedené částky i mlynářovu službu, 8-20 kop grošů.

Ze starých záznamů můžeme zjistit i inventář onoho mlýna. Roku 1598 se jednalo o: 1 železný sochor, 1 kleště, 2 oškrty, 4 vřetena, 2 dobré pilníky, 3 špatné pilníky, 2 věrtele, úředníkem cejchovaný 1 nový věrtel, 1 kadečka pro praní pšenice, 1 plachta atd.

Velmi špatným obdobím se pro obecní mlýn stalo období třicetileté války, kdy utrpěl řadu škod. Ze 4. března 1678 pochází svědomí přijaté při právě města Jaroměře, že obecní mlýn v Třebechovicích pod Orebem o 3 složeních byl hnán vodou z rybníka panství Častolovice. Nejhorším časem se však stal spor o vodu na mlýn s častolovickou vrchností, který trval v letech 1688-1757 a neměl žádného praktického výsledku. Nakonec třebechovická obec v roce 1790 mlýn prodala za 12 000 zlatých a ten se tak dostal do soukromých rukou. O bývalém obecním mlýně můžeme zjistit další informace z dopisu mlynáře Jana Hájka, který byl otištěn „Obnovou“ 24. května 1912:

„Třebechovice. Od dávných let nalézají se v Třebechovicích tři mlýny: Hořejší, Dolejší a Panský. Po řadu staletí vlastnila obec Třebechovická horní mlýn, z kterého již v 16. století měla kolem 70 českých kop »vejmelného«. Tento svůj mlýn však obec roku 1803 prodala, ustanovivši novému majiteli těžké podmínky. Majitel mlýna musel každoročně obci odváděti 16 měr obilí a 300 zl. konv. mince. Dne 18. května 1850 upraveny tyto dávky na 1611 zl. 50 kr. jakožto »výkupné«. Tolik úvodem. - Byl jsem po 18 let nezištným obecním funkcionářem. Mé konservativní přesvědčení se neotočilo po větru, i když s vůdcem Riegrem – blahé paměti – živlové konservativní byli z veřejného politického života a z radnice různým intrikánstvím vykazováni. I v Třebechovicích se tak stalo. Kdybych se přizpůsobil poměrům jako elastičtí pánové Š., H., M. a jiní, bylo by dobře. Poněvadž zůstal jsem si důsledným, mnoho jsem zakusil a zakouším protivenství. Než o tom nelze psáti. Posléze vydáno heslo na mé zničení. Vykořistivše pro mne jisté kritické situace, vypověděli nejen zmíněný obnos 1611 zl. 50 kr., ale i obnos 10.026 K, který na mlýnu váznul od roku prodeje mlýna 1803. Leč pomsta zvláště jednoho šlechetného pána zlámala si obě nohy, neboť jsem proti všemu nadání 15. března 1910 dotyčné peníze vyplatil. Leč od tohoto okamžiku rázem nastal zcela jiný poměr majitele mlýna k obci, neboť vyplacením těchto peněz nastávala povinnost obce v knihácr vtělená a to: Obec musí na svůj náklad vantroky čistiti a opravovati. Náhon od vodárny až po panský rybník dvakráte ročně čistiti. Při úpravě břehu náhona roku 1884, k čemuž také jsem vyplatil 446 zl. 20 kr., znovu se zavázala obec protokolem ze dne 15. března 1884, že opravu náhona a náhon čistiti i do budoucna na sebe přijímá. Povinnost pak mlynáře je, aby nechal vodu do dvou městských kašen téci. Více nic. - Než obec náhon téměř čistiti nenechala, neboť nesluší se nazvati čištěním, když dva mladíci náhon v délce 1 kilometru »čistí« za 12 K. Tak se stalo, že za léta náhon se zanesl, voda nemá patřičného toku ani hloubky. - U vodárny stávala jednopatrová budova »klejtovna«, poháněná vodním kolem. Postavil ji pro svou potřebu bývalý cech hrnčířský roku 1781. Tuto budovu koupil majitel mlýna a dal ji roku 1873 rozbourati. Stavidla přináležela ku klejtovně, nikoliv k vodárně, jak jest v kontrachtu při prodeji mlýna roku 1803 vytknuto. Dle smlouvy s obcí roku 1876 byla tato stavidla normálem označena a obec byla povinna stavidla udržovati a dohled míti, aby voda na mlýn jdoucí nebyla stěžována, neboť proto mlýn klejtovnu vlastně koupil, aby její služebnost zrušil. Nyní však přešlo celé vodní právo na mlýn. Když se stal pan V. Dotřel hospodářským předsedou, porušil stávající vodní právo tím, že dal stavidla snížiti a pod stavidla umístiti o 18 cm vyšší práh. Tím se stalo, že hloubka náhonu pískem se zanesla, jak se každý mohl přesvědčiti, ježto voda předepsanou hloubku 84 cm od prahu – ovšem neměla. Na tom však nebylo dosti. V r. 1908 nechal starou vodárnu rozbourati a vystavěti novou, větší, se dvěma otvory a rozšířeným uvnitř reservátorem pro tok vody do města a to beze všeho plánu, mého i politického úřadu svolení a vědomí. Též na stavidla dány nástavky 2 prkének, čímž voda držena přes určitý normál. Poněvadž toto všecko prováděno na újmu mého majetku, vlastního práva vodního, čili pro stálé porušování stávajících smluv a protokolů, vedl jsem si stížnost na c. k. okresním hejtmanství v Hradci Král. Z té příčiny konala se komise 27. září 1909 a výměr doručen 2. října 1909. Resultát byl v podstatě následující: 1. Prohloubení náhona nad stavidly jakož i pod nimi staniž se do takové míry, jako původně bývalo. Aby odtok vody zvláště za doby zimní v náhoně stěžován nebyl, v té příčině se poukazuje na úmluvu z r. 1803 mezi obcí a majitelem mlýna č. 80 v Třebechovicích uzavřenou. 2. Práh stavidel budiž uveden do předešlého stavu na ten způsob, že snížen bude o 18 cm oproti stavu nynějšímu, jinak stanoveno: musí vrch tohoto prahu ležeti 84 cm pod cejchem. Leč toto nařízení c. k. okr. hejtmanství bylo obcí ignorováno a proto znovu obec politickým úřadem vyzvána, aby ihned vše v dříve naznačený stav uvedla po kollaudační komisi. Tedy místo roku 1909 až v roce 1911 přikročeno k věci, ale až po srážkách náhona, která 8. srpna končila, ale jak! Pan Dotřel dal udělati jímku přes náhon a vodu vzedmul tak vysoko, že přelila břeh p. Boučka a vnikla na zahradu a palouky u náhona. Poněvadž se však tato úprava měla konati při srážce náhona a nikoliv po ní a marné bylo veškeré s mé strany dohodování, zajel jsem osobně k c. k. okr. hejtmanství se stížností. Ač zmíněný úřad rozhodl v můj prospěch, zůstalo však při starém. Následkem toho vydalo c. k. okr. hejtmanství toto nařízení: Ku opětné stížnosti mlynáře J. Hájka, že se provádí úprava stavidel u vodárny na jeho škodu, se městský úřad důrazně vybízí, aby se s jmenovaným ihned dohodl a se souhlasem se stěžovatelem další práce prováděl. Pakli by toto vyzvání zůstalo bezvýsledným, muselo by býti provedeno místní ohledání na útraty obce – a žaloba podaná p. Hájkem by byla projednávána další cestou dle vodního zákona. Leč ani tento výměr nedošel u pánů slechu, ba jeden pán se vzhledem k projevům c. k. hejtmanství vyjádřil: »Po tom nám nic není, budeme dále dělati.« Proto jsem podal na obec žalobu. - Z tohoto stručného nástinu každý vidí, že jsem se bránil a soudil nikoliv z nějakého luxusu a umíněnosti, ale z příčin existenčních hájil jsem svá práva vlastnická; to je celá moje provina. Každý jiný na mém místě při nejmenším konal by totéž. Vůči s jistou tendencí šířeným zprávám konstatuji, že celá voda od Týniště až po mlýn jest mým výhradním vlastnictvím, což i konstatováno kollaudační komisí 10. ledna 1912. Tyto řádky mají za účel ukázati celé veřejnosti, jak se věci vlastně mají, na čí straně jest právo a spravedlnost! - Jan Hájek, mlynář.“

Pozdější osud Hájkova mlýna nebyl moc slavný, protože v roce 1981 byl zbourán. Obdobně skončil rovněž Dolní mlýn, jenž byl roku 1816 prodán Janu Jiřímu Fürstrovi a roku 1953 došlo k jeho demolici, protože n. p. Závod Antonína Zápotockého, zpracovávající zde kůže, hodlal na jeho místě zřídit teplárnu a skladiště uhlí. Naopak Panský mlýn o 4 složeních vyhořel v roce 1872, resp. jeho dřevěná část, později byl zmodernizován, mlelo se v něm obilí až do roku 1963 a nyní se bojuje o jeho záchranu, ale více o něm lze najít zde: http://hajnisuvmlyn.cz.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.202, 15.995)
Poslední aktualizace: 14.11.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Třebechovice pod Orebem

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,2km od místa

Příspěvky z okolí Z historie mlýnů v Třebechovicích pod Orebem

Kostel sv. Ondřeje, apoštola v Třebechovicích pod Orebem
Kostel sv. Ondřeje, apoštola v Třebechovicích pod Orebem
Kostel
První zmínka o tomto kostelu pochází z roku 1350 a již tehdy byl farním. Prvním zdejším knězem byl Konrád, syn Jana, řečeného Radka z Trutnova, který tu působil od roku 1358. Ještě v témže roce však rezignoval a n…
0.3km
více »
Třebechovice pod Orebem - kostel sv. Ondřeje
Třebechovice pod Orebem - kostel sv. Ondřeje
Kostel
Kostel sv. Ondřeje stojí na místě původního dřevěného kostela z r. 1358. Dřevěný kostel několikrát vyhořel a během 30ti leté války byl vojsky vydrancován. Současná barokní stavba byla postavena v letech 1767 - 7…
0.3km
více »
Třebechovice pod Orebem - kaple sv. Jana Křtitele
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebechovice pod Orebem - kaple sv. Jana Křtitele
Kaple
Kaplička sv. Jana Křtitele ze 17. století se nachází na pravé straně silnice při výjezdu z Třebechovic směrem na Opočno. Přesné datum jejího vzniku a kým byla postavena se mi zjistit nepodařilo, když by Tato data někdo věděl může je doplnit do diskuze.
0.3km
více »
Kaple sv. Jana Křtitele v Třebechovicích pod Orebem
Kaple sv. Jana Křtitele v Třebechovicích pod Orebem
Kaple
Tato třebechovická kaplička je památkou na pobělohorskou rekatolizaci, což dosvědčuje článek z 1. čísla „Královéhradecka. Vlastivědného sborníku pro školu a dům“, jež vyšlo v roce 1924:„Fr. Probošt: O původu kapli…
0.3km
více »
Památný dub v Třebechovicích
Památný dub v Třebechovicích
Památný strom
Tento památný strom roste na kraji lesa v Třebechovicích pod Orebem, na křižovatce ulic Vitouškovy a Moravské. Za památný strom byl tento dub letní poprvé vyhlášen 23. 8. 1983 vyhláškou ONV v Hradci Králové spolu s dalšími stromy (např. Dobřenickými lipami a Dubem letním v Bělči) a chráněnými územími. Tuto vyhlášku (přesněji její část týkající se památných stromů a CHPV Polabiny) zrušil Okresní úřad v Hradci Králové nař…
0.4km
více »
Třebechovice pod Orebem - Muzeum betlémů, informační centrum
Třebechovice pod Orebem - Muzeum betlémů, informační centrum
Infocentrum
Třebechovické informační centrum, kde návštěvník města najde vše potřebné, se nachází v budově muzea Betlémů v severovýchodním rohu Masarykova náměstí. Návštěvu je tedy možné spojit s prohlídkou muzea jehož největší chloubou je světoznámý Proboštův mechanický betlém. Zmíněný Proboštův betlém, který vznikl před více než sto lety, není jen dílem Josefa Probošta, ale i Josefa…
0.4km
více »
Třebechovické muzeum betlémů
Třebechovické muzeum betlémů
Muzeum
                      Třebechovické muzeum betlémů16.2.2020 Muzeum betlémů se nachází v rohu na náměstí v nové moderní budově. Prohlídka vystavených betlémů probíhá individuálně, poté vás…
0.5km
více »
Kašna v Třebechovicích pod Orebem
Kašna v Třebechovicích pod Orebem
Kašna
V těchto místech se původně žádná studna ani kašna nenacházela. Původní roubená studna s rumpálem a okovem byla vybudována na severní straně náměstí, kde byla později postavena dřevěná kašna, ale ta byla zapuštěná…
0.5km
více »
Třebechovice pod Orebem - hlavní turistický rozcestník
Třebechovice pod Orebem - hlavní turistický rozcestník
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází na Masarykově náměstí v Třebechovicích, ukazuje turistům cestu do čtyř směrů. Po žluté značce ve směru Třebechovice-nádraží - Holice, po červené značce ve směru Hradec Králové - Opočno, po značce modré ve směru Třebechovice-náměstí - Voděrady a po zn. zelené ve směru Třebechovice - Týniště nad Orlicí a dále Kostelec nad Orlicí.
0.5km
více »
Masarykovo náměstí v Třebechovicích pod Orebem
Masarykovo náměstí v Třebechovicích pod Orebem
Fotogalerie
                    Masarykovo náměstí v Třebechovicích pod Orebem16.2.2020 Náměstí jsme si prohlédli před návštěvou Muzea betlémů, poté jsme si dali pizzu v itelksé Caffé donato.
0.5km
více »
Třebechovice pod Orebem - nám. T.G.M., soubor památek
Třebechovice pod Orebem - nám. T.G.M., soubor památek
Náměstí
Na třebechovickém náměstí T.G.M. najdeme několik zajímavých památek, nejstarší je starobylá kašna s vodotryskem z r. 1675, dále morový sloup Panny Marie z r. 1709, sochu Nejsvětější Trojice z r. 1749, Evangelický …
0.5km
více »
Most na Staré Město v Třebechovicích pod Orebem
Most na Staré Město v Třebechovicích pod Orebem
Most
Vzhledem ke své poloze a množství vodních toků a jejich ramen bylo v Třebechovicích pod Orebem od nepaměti mnoho mostů, mostků a lávek, což se projevilo i v německém pojmenování města - Hohenbruck, což přeloženo z…
0.5km
více »
Sousoší Nejsvětější Trojice v Třebechovicích pod Orebem
Sousoší Nejsvětější Trojice v Třebechovicích pod Orebem
Socha
Toto barokní pískovcové sousoší, jež zpodobňuje Otce, Syna a Ducha svatého, má pocházet z roku 1749 (některé prameny ho datují do roku 1750, Soupis památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století od Antonína Cechnera jej klade dokonce do roku 1740 a hovoří o něm, že je „nevalné ceny“) a vytvořeno bylo nejspíše v dílně bratří Pacáků. Tyto…
0.5km
více »
Krajem pod Orebem
Krajem pod Orebem
Tipy na výlet
Město Třebechovice pod Orebem je známé nejen díky kopci, pod nímž se rozkládá, ale také například díky jedinečnému muzeu betlémů. Milovníci přírody ale zajisté ocení možnost poznat okolí tohoto města. Z Třebechovi…
0.5km
více »
Třebechovice pod Orebem - drobné památky, pomníky, kříže
Třebechovice pod Orebem - drobné památky, pomníky, kříže
Pomník
V Třebechovicích najdeme nejen muzeum betlémů a kostel na Orebu, ale i větší množství pomníků a křížů. Na náměstí T.G.M. najdeme Morový sloup Panny Marie z r. 1709, sochu Nejsvětější Trojice z r. 1749 a pomník na památku Orebitského bratrstva. Na Orebu železný kříž na pískovcovém podstavci. U řeky Dědiny směrem k Orebu se nalézá socha sv. Václava z r. 1840. U výjezdu z…
0.5km
více »
Požár Kreitnerovy koželužny v Třebechovicích pod Orebem v roce 1907
Požár Kreitnerovy koželužny v Třebechovicích pod Orebem v roce 1907
Zajímavost
7. června 1907 se po 11.00 hod. roznesla rychlostí blesku po celých Třebechovicích pod Orebem zpráva o tom, že na Starém Městě hoří koželužská továrna …
0.5km
více »
Třebechovice pod Orebem - dřevěný betlém na náměstí
Třebechovice pod Orebem - dřevěný betlém na náměstí
Drobné památky
Tímto dřevěným betlémém není míněn slavný Proboštův betlém, který se nachází v místním muzeu betlémů, viz: https://www.turistika.cz/vylety/trebechovice-pod-orebem-muzeum-betlemu-probostuv-betlem Tento betlém, který je vyřezaný z dřevěných „kuláčů“ se nachází v jihovýchodním rohu náměstí u mariánského sloupu.
0.5km
více »
Radnice v Třebechovicích pod Orebem
Radnice v Třebechovicích pod Orebem
Radnice
Třebechovická radnice dříve vystřídala několik umístění. Na jiném místě náměstí stávala do požáru v roce 1567 stará radnice a od roku 1598 nová radnice. V nové radnici, na jejímž místě dnes stojí dům čp. 1, bývalo tehdy vězení a v ní i ve staré radnici též krčma. Dodnes nevíme s určitostí, zda nová radnice byla již postavena z kamene nebo byla stejně jako stará zbudována ze dře…
0.5km
více »
Evangelický kostel helvetského vyznání v Třebechovicích pod Orebem
Evangelický kostel helvetského vyznání v Třebechovicích pod Orebem
Kostel
Zdejší reformovaní evangelíci patřili zprvu pod sbor v Klášteře nad Dědinou. Roku 1800 jich bylo již 45 a pohřbíváni byli na Orebu u římskokatolického kostela. Toužili však po svém osamostatnění a v tom jim měla posloužit mj. výstavba vlastní modlitebny. Z tohoto důvodu zakoupili v roce 1861 stavební místo, které je vyšlo na 500 zl. Ze stavby však nakonec sešlo, protože náklad …
0.5km
více »
Morový sloup v Třebechovicích pod Orebem
Morový sloup v Třebechovicích pod Orebem
Socha
Na paměť morové epidemie, která začala v Třebechovicích pod Orebem 15. července 1680 a vyžádala si životy 450 zdejších obyvatel (podle jiných pramenů jen 427 lidí), měl být na náměstí postaven velký morový sloup se skupinou zemských sv. patronů a Pannou Marií. Když se město poněkud z morové rány vzpamatovalo, počalo se na něj vybírat.Den před sv. Petrem a Pavlem v roce 1695 vša…
0.5km
více »
Třebechovice pod Orebem - pamětní deska Josefa Probošta
Třebechovice pod Orebem - pamětní deska Josefa Probošta
Drobné památky
Při vyslovení názvu města Třebechovice pod Orebem se většině lidí vybaví známý Třebechovický (Proboštův) betlém. Tvůrci toho nádherného díla, Josefu Proboštovi, je věnována pamětní deska na domě, ve kterém Josef P…
0.6km
více »
Třebechovický betlém
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebechovický betlém
Muzeum
TECHNICKY POPIS: Trebechovicky (tez Probostuv) betlem je unikatnim dilem jak z hlediska umeleckeho, tak technickeho. Je 7 metru dlouhy, 3.2 m siroky a 1.8 m vysoky. Figurky jsou 10 - 15 cm vysoke. V celem betlemu je 180 statickych figurek, 120 figur je pripevneno na retezovych pasech a 51 figurek napodobuje lidi pri jejich kazdodenni praci. Z dalsich vice nez 1.500 predmetu…
0.6km
více »
Oreb
Oreb
Kaple
Vrch nad mestem (260 m.n.m.), dríve zvaný Vinice, dostal své nynejší jméno podle biblického "Chorébu" na velkém shromáždení stoupencu husického hnutí v r.1419. Východ…
0.6km
více »
Třebechovice pod Orebem - Muzeum betlémů - Proboštův betlém
Třebechovice pod Orebem - Muzeum betlémů - Proboštův betlém
Tipy na výlet
Jedeme do východních Čech, do Třebechovic pod Orebem, které se nachází cca 10 km východně od Hradce Králové. Když se řekne Třebechovice tak se 99% lidí vybaví známý Třebechovický Proboštův betlém. Ano směřujeme do Třebechovického muzea betlémů, které se nachází v severovýchodním rohu Masarykova náměstí. Zmíněný Proboštův betlém, který vznikl před více než sto lety, není jen…
0.6km
více »
Třebechovice pod Orebem - Městské koupaliště Bor
Třebechovice pod Orebem - Městské koupaliště Bor
Koupaliště
Areál městského koupaliště v Třebechovicích se nachází ve východní části města v „trojúhelníku" mezi silnicemi na Opočno a Týniště nad Orlicí. V areálu jsou k využití 3 bazény: plavecký bazén 25x12 m, kulatý rehab…
0.6km
více »
Třebechovice pod Orebem - kostel Božího Těla na Orebu
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebechovice pod Orebem - kostel Božího Těla na Orebu
Kostel
Barokní kostel Božího Těla Na Vrchu Oreb, jež připomíná památné husitské bratrstvo, byl postaven na místě kostela z r. 1528, který byl r. 1826 pro sešlost stržen. Stavba současného kostela byla dokončena v r. 1835…
0.7km
více »
turistické rozcestí Bědovice
turistické rozcestí Bědovice
Rozcestí
Turistické rozcestí v Bědovicích ukazuje výletníkům cestu ve dvou směrech. Po značce modré ve směru Třebechovice - Bolešť a dále Voděrady. Druhu značkou je modrá ve směru Třebechovice - Týniště nad Orlicí a dále Kostelec nad Orlicí. V místě se nachází i rozcestník cyklotras KČT č. 4168, 4261 a 4262.
0.8km
více »
Bědovice
Bědovice
Vesnice
Bědovice - ves východně od Třebechovic pod Orebem prvně historicky připomínaná roku 1557. Obec je díky své poloze východiskem do Obory ležící mezi Bědovicemi a Týništěm nad Orlicí. V obci…
1km
více »
Třebechovice pod Orebem
Třebechovice pod Orebem
Městečko
Třebechovice pod Orebem leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Hradec Králové. Město se rozkládá na okraji Hradeckého lesa a nad soutokem potoka Dědina s řekou Orlicí. Největším lákadlem města je muzeum betlémů, které najdeme na náměstí. Unikátem muzea je Třebechovický betlém, jehož figurky jsou uvedeny do pohybu. Betlém představuje nejenom výjevy z bible, ale také život ve městě na konci 19. století. V ok…
1.1km
více »