TURISTIKU PODPORUJÍ
61 461 turistů a cestovatelů
109 088 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 362 279,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Stará Voda

Turistické cíle Vesnice

Stará Voda čp. 43
Stará Voda čp. 43  •  Fotografie (7)  • Foto: Boris-Jelínek
Pomník padlým (Stará Voda)

Ohledně původu názvu této vsi, jejíž katastr byl obydlen již v době kamenné, bude nejlépe otevřít dílo prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. Díl IV. S-Ž", v němž se píše: "2. Stará Voda, ves 4 1/2 km vých. od Chlumce n. Cidl.: 1369 - ok. 1405 decan. Bidzou.: Antiqua Aqua, RDP. 93; 1377 Stara woda: ad pres. plebani E. in Nechanicz ..ad E. in Staurauda (m. Stara woda), LC. III, 82n.; 1429 w Chuderziczich a w Stare Wuodie, DD. 20/57; 1545 (1521) postúpil w Chlumczy hradu ..Kosyczek, Starewody, Karanicz, DZ. 84 D 15; 1548 zámek Chlumecz ..Starau wodu ..s pod. kost. ..w Starowodie, DZ. 8 M 20."

I toto dílo podporuje teorii, že tato ves byla pojmenována podle zdejší legendární návesní studny, z níž měl pít sám kníže sv. Václav. O této legendě nalezneme zmínku na tomto odkazu: https://www.staravodahk.cz/historie. Jiná teorie vypráví o tom, že ho získala podle svého položení mezi bývalými rybníky bez přítoku (nebesáky) a močály, čehož se např. držel Václav Horyna ve své "Vlastivědě Královéhradecka". Sama Stará Voda však byla poprvé zmíněna k roku 1357 a v té době náležela k přestavlcké tvrzi, z níž pocházeli Čeněk, Racek a Jan Šesták z Přestavlk a nechanický farář Unka. Tito byli v letech 1375-1383 patrony zdejšího kostela. V roce 1395 poukázal Mikuláš Kokot ze Slemene seděním na Přestavlcích kostelu ve Staré Vodě plat na Chudeřicích za peníze, které sebrali mezi sebou jeho poddaní. O 2 roky později poukázal Unka platy ve Staré Vodě a Chudeřicích, dvůr, role a rybník ke kostelu ve Staré Vodě, aby mohl místní farář vydržovat 2 kněze střídníky a třikrát denně docházel na přestavlckou tvrz. Roku 1429 zapsal Unka své dědictví Dobraňovi z Kochovic a Vaňkovi Kavalci z Lipoltic, přičemž druhý z nich vložil v roce 1437 přestavlcké zboží bratřím Jiříku a Karlovi z Pouchobrad do zemských desk. Roku 1454 si vyprosili odúmrť po Unkovi Jan z Kozojed a Jiřík, čemuž se bránili Karel Pouchobradský a Epík z Krucemburka. Koncem 15. století bylo přestavlcké zboží připojeno k chlumeckému panství, takže v roce 1521 byla Stará Voda připomínána již jako jeho součást a v jeho rámci zůstala až do zrušení poddanství a zavedení prozatímního zřízení obecního. Roku 1657 se dostali do chlumeckého zámeckého vězení 2 starovodští občané - Mikuláš Syrůček, jinak Chára, a Dorota Zdařbujírová, a to za cizoložství. Po přiznání byli 17. listopadu 1657 propuštěni na hrdelní revers. Pokud by se dopustili tohoto činu opětovně, tak by zaplatili svým hrdlem. V roce 1775 se nikdo ze vsi nezúčastnil selského povstání, protože měl být vyloupen místní kostel. Roku 1800 mělo dojít k založení zdejší školy, ale učilo se po pronajatých staveních. 28. srpna 1833 byl položen základní kámen nové školy, k jejímuž vysvěcení došlo 28. září 1834. Do té doby se učilo v hostinci u Daňků. V roce 1835 byla zřízena školní zahrádka. 21. června 1839 uhodilo do zdejšího kostela. Roku 1842 byla postavena u školy studně a v letech 1842-1843 byl opraven kostel. V roce 1843 měla ves 32 domů a 218 obyvatel. O rok později dal podnět ke vzniku místní knihovny zdejší učitel Václav Fiala. Ta byla podporována synem chlumeckého sládka Josefa Daňka a některými pražskými vlastenci (Karel Slavoj Amerling, Josef Radomil Čejka a Jan Chlupatý, správce Anežské "cukrovárny" u Chlumce). Roku 1848 byly vysazeny u školy na paměť zrušení roboty 2 lípy.

V roce 1849 se Stará Voda stala samostatnou politickou obcí. 19. června 1850 byla obec stižena velkým krupobitím. 13. června a 24. července 1851 zasáhla Starou Vodu velká bouře s přívalovými srážkami a krupobitím. 6. června 1856 bylo krupobití tak silné, že se muselo obilí zaorat. Kroupy měly tehdy velikost vlašských ořechů. To se opakovalo i 22. června 1861. V letech 1863-1865 byly vybudovány nové cesty po obci. Roku 1866 byla ves postižena postupným utábořením různých vojenských oddílů a následnými rekvizicemi. V roce 1867 byla opravena zvonice. 7. srpna 1870 byla obec opět postižena přívalovými srážkami a následným krupobitím. Téhož roku byl založen Čtenářsko-hospodářský spolek, a to pro Starou Vodu a Písek. Tehdy byl ještě nazýván pouze jako Čtenářský spolek a podpořen byl opět statkářem Josefem Daňkem, který mu do počátků daroval 81 knih. Po roce 1878 se rozdělil na 2 samostatné spolky. V čele starovodského stanul Jan Dvořák z čp. 4. V letech 1872-1873 řádila v obci i v celém chlumeckém okrese epidemie neštovic. Prvním onemocnělým se stal zdejší 45letý ponocný. V roce 1877 došlo k přístavbě školy, v níž se začalo učit 2. ledna 1878. Roku 1878 bylo u školy vysázeno na počest císaře Františka Josefa I. 6 lip, z nichž jedna se skácela 8. května 1970 (v obecní kronice se však píše rovněž o 5. květnu, takže si můžeme vybrat). 6. května 1879 vyhořela stavení čp. 1 a 31. Roku 1880 vznikl SDH a byla opravena Boží muka. 15. března 1882 se zastřelil starosta František Marek z čp. 25. 25. dubna 1882 byl postaven plot kolem tělocvičny, který přišel na 15 zlatých a 20 krejcarů. Následujícího roku vznikla strojírna Františka Hlouska, jež vyráběla elektromobily pro pohon všech hospodářských strojů, mlátičky řezací stroje, čerpadla, vodovody a další obdobné zařízení. 13. září 1891 vyhořelo čp. 13. 22. června 1893 vyhořelo čp. 12 Josefa Čížka. V roce 1894 byla postavena obecní váha. Roku 1897 byla pořízena nová, koňmi tažená stříkačka. V roce 1898 byla vybudována silnice do Chudeřic. Roku 1900 vznikl Spořitelní a záložní spolek. V roce 1905 postavila Stará Voda spolu s Chudeřicemi nový hřbitov. Roku 1912 byly vysázeny podél cesty od hřbitova k rybníku jabloně. O rok později byly vysázeny jabloně u starého hřbitova, upravila se náves u Božích muk, pozlatil se kříž a byl natřen plot kolem něj. 3. srpna 1913 byla ustavena místní organizace sociální demokracie. 18. února 1914 vyhořelo stavení Josefa Kubánka. V roce 1917 byla zrekvírována dvojice zdejších zvonů. Z front 1. světové války se nevrátilo 13 místních mužů.

Roku 1922 došlo k parcelaci chudeřického dvora, během níž obdrželo 26 starovodských žadatelů 33 ha půdy. O rok později došlo k elektrifikaci obce. V roce 1926 byl zaveden do obce telefon. Roku 1933 si postavila zdejší záložna vlastní budovu. Během německé okupace nesla obec pojmenování Altwasser. V roce 1939 byla ustavena místní organizace Národního souručenství. 29. května 1942 byla obec stižena velkým krupobitím. Z nuceného nasazení v Německu se nevrátil 1 zdejší občan a 5. května 1945 byl navíc u hřbitova zastřelen německými vojáky Karel Klouček z Klamoše, protože šel od strážního domku k státní silnici s flobertkou v ruce. 22. července 1945 přišla velká vichřice, během níž byl zraněn Adolf Vosáhlo. Téhož roku odešlo z obce 40 obyvatel, kteří šli dosídlit Němci opuštěné Sudety. 14. března 1947 se ocitla část obce pod vodou. 6. ledna 1948 byl na státní silnici zastřelen 60letý František Pavlíček. 5. srpna 1950 vyhořelo stavení čp. 6. 17. ledna 1955 byla velká vichřice, jež strhala tašky ze střech. 17. září 1957 vzniklo JZD, které začalo hospodařit na 340 ha a po 2 letech vybudovalo svůj první kravín. Roku 1960 byla pořízena nová motorová stříkačka a o 3 roky později uzavřena zdejší škola. 1. listopadu 1965 byl zrušen strážní domek a železniční trať byla elektrifikována. 28. října 1968 byly vysazeny 2 lípy Svobody, a to u pomníku padlým a u zvonice. Lidově byly přezvány jako: lípa Dubčekova (u pomníku) a lípa armádního generála Svobody (u zvonice). První z nich však zanedlouho až symbolicky uschla. 2. května 1969 vybuchla plynová láhev v čp. 18. V témže roce byla vyasfaltována přes obec vedoucí silnice. Roku 1981 došlo k rekonstrukci školy, v níž byla vybudována vývařovna obědů, kanceláře JZD a sociální zařízení. Roku 1994 došlo k rekonstrukci místních komunikací. V roce 1996 byla zahájena plynofikace obce. 27. srpna 2011 bylo otevřeno nové dětské hřiště. Roku 2013 proběhla rekonstrukce kostela a zvonice. 4. dubna 2019 byly Staré Vodě uděleny obecní symboly (viz https://rekos.psp.cz/detail-symbolu/id/1148).

Ze zdejších pamětihodností jmenujme: od 24. ledna 1964 památkově chráněný kostel sv. Václava, který byl poprvé zmíněn v letech 1350 a 1380 a v 17. století byl barokně upraven (zejména loď, viz https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-vaclava-13410477); od 24. ledna 1964 památkově chráněnou dřevěnou hranolovou zvonici z 2. poloviny 18. století se dvojicí zvonů (existovala zde již v 16. století, viz https://pamatkovykatalog.cz/zvonice-13738795), jejíž střecha byla opravena v roce 2013; od 16. července 2003 památkově chráněnou neorenesancí ovlivněnou venkovskou usedlost čp. 16 z poloviny 19. století (viz https://pamatkovykatalog.cz/venkovska-usedlost-13465216); od 12. března 2003 památkově chráněnou rolnickou usedlost čp. 43 z téže doby (viz https://pamatkovykatalog.cz/venkovska-usedlost-13936856); kamenný kříž na návsi před kostelem; studnu sv. Václava; pomník padlým v 1. světové válce, který byl slavnostně odhalen 4. června 1922 či pamětní desku zastřelenému traťovému strážníku Karlu Kloučkovi ve zdi hřbitova. Řada pamětihodností však již zanikla nebo byla radikálně přebudována, např. roubená stodola Josefa Sýkory z čp. 18 z období kolem roku 1800, polygonální roubená stodola Josefa Vaníčka z čp. 11 z počátku 18. století nebo obdélníková roubená stodola Františky Lehké z čp. 4 z roku 1750. Mezi místní rodáky náleží například: rolník a komunální politik Václav Sýkora (1832-1902), který byl přes 30 let obecním starostou, 24 let zasedal v okresním zastupitelstvu v Chlumci nad Cidlinou a od roku 1868 byl členem a pokladníkem okresní hospodářské záložny v Chlumci nad Cidlinou, a Jaromír Nágl, virtuos na harfu a syn místního řídícího učitele. K tomu ještě dodejme, že z čp. 31 pocházela Františka Ježková, roz. Sýkorová, matka hudebního skladatele Jaroslava Ježka. Na závěr se musíme ještě zmínit o tom, že se k obci vztahuje řada legend, jež literárně zpracoval např. Václav Horyna. Jde o pověst o svatováclavské studánce, o panském Kněžském rybníku, o tvrzi Nedabylicích či o lese Vražednici. Do okolí Staré Vody a Chudeřic je situována nejen výše zmíněná přestavlcká tvrz, nýbrž i v 15. století zaniklá ves Drahomiřice, kterou v roce 1414 držel Jindřich ze Staré Vody, roku 1458 náležela Čeňkovi z Barchova a Vyšehněvic a v žiželickém urbáři z roku 1571 již o ní není žádná zmínka.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.150, 15.530)
Poslední aktualizace: 31.1.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Stará Voda

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,8km od místa

Příspěvky z okolí Stará Voda

Stará Voda - kostel sv. Václava
Stará Voda - kostel sv. Václava
Kostel
Stará Voda - obec východně od Chlumce nad Cidlinou poprvé písemně doložená roku 1369 v souvislosti s dřevěnou tvrzí. Z tvrze se do dnešních dob dochovalo pouze místní označení Na Parkánech. Obci dominuje stavba go…
0.1km
více »
Chudeřice
Chudeřice
Vesnice
První písemné záznamy o této vsi, jejíž pojmenování má znamenat ves lidí Chuderových, jsou z roku 1318, kdy byl zapsán v zemských deskách jako jejich držitel Všeslav ze Zachrašťan a z Chudeřic („Wsseslau de Zachra…
1.5km
více »
Káranice
Káranice
Vesnice
Jak již název této obce napovídá, tak měla vzniknout z toho důvodu, aby byl pobyt v ní za trest, o čemž se zmiňuje i prof. Antonín Profous ve své knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny…
2km
více »
Železniční stanice v Káranicích
Železniční stanice v Káranicích
Žel. stanice
Rakouská severozápadní dráha začala stavět železniční trať z Chlumce nad Cidlinou do Hradce Králové v roce 1873. Její vyměřování a předběžné práce byly nesmírně složitým úkolem, neboť zprvu nedošlo k jednoznačnému…
2.3km
více »
Nové Město nad Cidlinou
Nové Město nad Cidlinou
Vesnice
Nové Město nad Cidlinou - obec stavebně navazující na Chlumec nad Cidlinou je prvně písemně doložena roku 1397. V Novém Městě, které je známo zejména jako problematické místo sjezdu kamionů z hradecké dálnice, najdeme zvoničku s pomníkem ukřižování, pomník obětem 1. sv. války a sochu Panny Marie. Obcí prochází cyklotrasa KČT č. 4199.
2.5km
více »
Kosice
Kosice
Vesnice
Podle lidových podání měl být zakladatelem této vsi jakýsi Kos, o čemž hovoří i prof. Antonín Profous ve svém známém toponomastickém díle "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. Díl II. CH-L…
3.3km
více »
Boží muka u Luhů z roku 1861
Boží muka u Luhů z roku 1861
Boží muka
Boží muka se nacházejí v lipové aleji severovýchodně od Chlumce nad Cidlinou na rozcestí tří cest: k Bělidlu, k Luhům a k hřebčínu Ostrov. Pískovcová muka jsou opatřeny erbem rodu Kinských a nápisem: /roku 1861/Obnoven/1881 Hned naproti se nacházejí boží muka z roku 1885.
3.5km
více »
Pomník selskému povstání v roce 1775 u Chlumce nad Cidlinou
Pomník selskému povstání v roce 1775 u Chlumce nad Cidlinou
Pomník
Není snad nikoho, kdo by neznal známé selské povstání z roku 1775, jehož neslavný konec 26. března 1775 připomíná dodnes užívaná fráze "pořídil jako sedláci u Chlumce", i když přes svoji porážku sedláci ovlivnili …
3.7km
více »
Nové Město - Pomník selského povstání
Nové Město - Pomník selského povstání
Pomník
U silnice č.11 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Městem se nachází památník selského odporu proti vrchnosti z Chlumeckého zámku. Na betonovém podstavci je z čelní strany připevněna deska s reliéfem a na něm stoj…
3.7km
více »
Kosičky
Kosičky
Vesnice
Tato obec se nachází na pravém břehu říčky Bystřice na křižovatce cest do Babic, Káranic, Kosic a Měníku. Původně nosila pojmenování Malé Kosičky, aby se odlišila od dnešních Kosic, dříve známých jako Velké Kosice…
3.9km
více »
Návesní rybníček „Lednice“ v Obědovicích
Návesní rybníček „Lednice“ v Obědovicích
Rybník
Ve středu této obce na Královéhradecku se nachází uprostřed rybníka poloostrov, který je označován jako místo, kde stávala nejstarší ze dvojice místních tvrzí, z nichž na jedné seděli Holovouští z Holovous (do rok…
3.9km
více »
Tvrziště Vavřínek a návesní rybníček Lednice v Obědovicích
Tvrziště Vavřínek a návesní rybníček Lednice v Obědovicích
Fotogalerie
Několik fotografií z dochovaného a památkově chráněného tvrziště v Obědovicích, které tvoří jakýsi poloostrov do tamního návesního rybníka, jenž je od dávných dob nazýván jako Lednice, protože sloužil jako zdroj l…
3.9km
více »
Chlumec nad Cidlinou - pomník se sochou sv. Václava
Chlumec nad Cidlinou - pomník se sochou sv. Václava
Socha
Pomník se sochou, patrona českého, sv. Václava zdobí prostor u mostu na pravém břehu Cidliny. Zde však socha původně nestala. Postavena byla dne 11.6.1807 na mostě přes Cidlinu. Po 38 letech, tj. v roce 1845 byla …
4.7km
více »
Chlumec nad Cidlinou - pomník se sochou sv. Jana Nepomuckého
Chlumec nad Cidlinou - pomník se sochou sv. Jana Nepomuckého
Pomník
Pomník se sochou sv. Jana Nepomuckého je umístěn před budovou bývalého chlumeckého Majorátu, kterému je věnován samostatný příspěvek, viz: https://www.turistika.cz/mista/chlumec-nad-cidlinou-byvaly-majorat . Pomník sv. Jana Nepomuckého byl postaven a zasvěcen v roce 1863.
4.7km
více »
Chlumec nad Cidlinou - mariánský sloup
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Chlumec nad Cidlinou - mariánský sloup
Socha
Chlumecký mariánský sloup se nachází na východní straně dnešního Klicperova náměstí. Postavit ho dal Václav Norbert Oktavián hrabě Kinský v roce 1710 na oslavu vítězství vojsk císaře Josefa I. a spojenců nad francouzskou armádou Ludvíka XIV o španělské dědictví. Sloup je zřejmě dílem sochaře F. M. Katterbauera. Na Sloupu se nachází původní sochy sv. Jáchyma, sv. Anny, sv.…
4.8km
více »
Chlumec nad Cidlinou - pomník Václava Klimenta Klicpery
Chlumec nad Cidlinou - pomník Václava Klimenta Klicpery
Pomník
Pomník Václava Klimenta Klicpery, který se ve městě dne 23.11.1792 narodil, se nachází v centru Klicperova náměstí, kterému s nedalekým kostelem sv. Voršily dominují. Pomník byl zhotoven roku 1874, finance na jeho postavení pocházely ze sbírky zorganizované výborem pro postavení pomníku, sbírka tehdy vynesla více jak 2 000 zlatých. Pomník je dílem sochařů Josefa a Pavla…
4.9km
více »
Chlumec nad Cidlinou - kostel sv. Voršily
Chlumec nad Cidlinou - kostel sv. Voršily
Kostel
Kostel sv. Voršily - dominanta Klicperova náměstí byl postaven za vlády Pernštejnů ve slohu pozdní gotiky a nastupující renesance v letech 1536-43. Pod dlažbou se nachází krypta v níž byly nalezeny ostatky významných osobností chlumeckého panství z 16.- 17. století. Městská hláska se zvonicí byla k západní stěně kostela přistavěna na přelomu 16. a 17. století. Věž je prvně…
5km
více »
Chlumec nad Cidlinou
Chlumec nad Cidlinou
Městečko
Chlumec nad Cidlinou leží ve Východních Čechách, západním směrem od Hradce Králové. Město se rozkládá u východního okraje mírně zvlněné KRAJINY České Tabule. K západnímu okraji města sahá rozsáhlý les, na jehož ok…
5.1km
více »
Chlumec nad Cidlinou - Loreta, městské muzeum
Chlumec nad Cidlinou - Loreta, městské muzeum
Muzeum
Budovu městského muzea - Lorety v Chlumci nad Cidlinou najdeme při pravé straně silnice ve směru na Nový Bydžov. Postavena byla rodem Kinských, dle plánů Františka Maxmiliána Kaňky, v letech 1717-1719. Původně ob…
5.1km
více »
Chlumec nad Cidlinou - informační centrum
Chlumec nad Cidlinou - informační centrum
Infocentrum
Chlumecká informační centra, kde návštěvník města najde vše potřebné, se nachází na dvou adresách: - v budově sokolovny a knihovny v Kozelkově ulici čp. 26 s otvírací dobou Út - Pá : 8:00-11.00 13:00-17:00 - a v pobočce na „hlavní" Klicperově ulici čp. 55. e-mail: knihovna@chlumecnc.cztel.: 495 484 121 web: http://ic.chlumecnc.cz
5.1km
více »
Chlumec nad Cidlinou - Zubatovská kaple
Chlumec nad Cidlinou - Zubatovská kaple
Kaple
Zubatovská Kaple se nachází v malám parčíku nedaleko kostela Nejsvětější trojice. Dříve byl v místech dnešního parčíku hřbitov, kaple je tedy klasicistní hrobka chlumeckého poštmistra Aloise Zubatého z roku 1836, …
5.2km
více »
Chlumec nad Cidlinou - kostel Nejsvětější Trojice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Chlumec nad Cidlinou - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Kostel Nejsvětější Trojice je nejstarší dochovanou památkou ve městě. Doložen je sice "až" v roce 1358, ale dle nápisového kamene, který byl nalezen v roce 1734 pochází již z roku 1134. Kostel je jednolodní, s plochým stromem a trojbokým presbytářem kolem něhož jsou empírové pomníky ze Suchardovy dílny, pocházející z doby kolem roku 1800. Na oltářním obraze sv. Trojice je…
5.3km
více »
Zámecký park Karlova Koruna
Zámecký park Karlova Koruna
Park
Zámek ve Chlumci nad Cidlinou včetně okolního parku byl vystavěn v letech 1721 až 1723. Architektonický návrh zámeckého areálu vytvořil významný barokní architekt Giovanni Santini-Aichl a hlavním stavitelem se sta…
5.5km
více »
Karlova Koruna
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Karlova Koruna
Zámek
Barokní Zámek Karlova Koruna se nachází v Chlumci nad Cidlinou v Královéhradeckém kraji. Zámecká stavba má ojedinělý půdorys připomínající tvar královské koruny. Návštěvníci si mohou záme…
5.6km
více »
Kratonohy - kostel sv. Jakuba Většího
Kratonohy - kostel sv. Jakuba Většího
Kostel
Historie kostela sv. Jakuba Většího spadá do období gotiky, do roku 1384. Barokní úpravou prošel kostel v letech 1707 - 1710. Interiér má několik neobvyklých řešení, klenba má bohatou štukovou výzdobu s freskami zobrazujícími Krystovo mládí, oltář je replikou španělského oltáře sv. Jakuba z Compostelly a kazatelna má tvar tlamy velryby. Důvodem těchto zvláštností je zřejmě to,…
5.6km
více »
Chlumec nad Cidlinou
Chlumec nad Cidlinou
Zámek
Zámek (Karlova Koruna) vznikl jako reprezentační venkovská residence, nebyl však upraven pro trvalé obývání. Nechal ho postavit stavitel František Maxmilián Kaňka pro hraběte Františka Fe…
5.8km
více »
Barchov
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Barchov
Zámek
V Barchově stávaly dvě středověké tvrze, jedna v místě dnešního stavení čp. 41, kde se dosud říká Na valech. V 16. století náležel Barchov Mareši Dobřenskému z Dobřenic. Na počátku 17. století koupil barchovské …
6km
více »
Vysočany - dřevěný kostel sv. Markéty s dřevěnou zvonicí
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vysočany - dřevěný kostel sv. Markéty s dřevěnou zvonicí
Kostel
Obec Vysočany, o které je první písemná zmínka roku 1364 se nachází jižně cca 2 km od centra Nového Bydžova. Již ve zmíněném roce 1364 stával v místě dřevěný kostel, který byl zasvěcen sv. Markétě. Koncem 17. stol…
7.8km
více »
Národní hřebčín Kladruby
Národní hřebčín Kladruby
Tipy na výlet
Jedeme na „neklasické turistické místo“, jedeme za klidem, pohodou, romantikou, jedeme za koníčky…. Historie chovu koní v Kladrubech nad Labem je staré několik staletí. V roce 1560, kdy Jaroslav z Pernštejna proda…
10.8km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
12.8km
více »