TURISTIKU PODPORUJÍ
61 024 turistů a cestovatelů
105 701 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 231 683,- odměny za články
 
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Škola v Březhradě

Turistické cíle Zajímavost

Škola v Březhradě (Hradec Králové, 25.2.2017)
Škola v Březhradě (Hradec Králové, 4.3.2017)

Od dávných dob navštěvovala školní mládež z Březhradu školu v Opatovicích nad Labem, vzdálenou od obce 3,5 km. Nebylo to nic divného, protože tato ves byla k této obci rovněž přifařena. Opatovická škola však na pravidelné docházce příliš netrvala, takže se vzděláním dětí z Březhradu to vypadalo všelijak. Situace se změnila až po zániku poddanství a zavedení prozatímního zřízení obecního, kdy se začalo vedení obce poohlížet po vlastním učiteli. Tím se podle školní kroniky stal starý vysloužilý učitel František Schejbal (uvádí se i ve verzi Shejbal), jenž učil za pouhý sobotáles, a to nejprve v Kohoutově stavení čp. 1 a následně v kovárně, kterou mu poskytl březhradský mlynář František Grégr, strýc JUDr. Julia Grégra. Roku 1860 však Schejbal duševně onemocněl a škola, jež vznikla v roce 1830 jako čistě soukromá, tak zanikla a vše se vrátilo ke starým pořádkům, že zdejší děti opět navštěvovaly školu v Opatovicích nad Labem.

K znovuobnovení vyučování v Březhradě došlo v roce 1876, a to v čp. 23, které patřilo Václavu Peškovi. Tehdy byl zdejším učitelem Josef Labský. 19. února 1877 byla na schůzi obecního výboru projednávána školní otázka. Vyjednávání o koupi nějakého domu uvázlo na mrtvém bodě. Nakonec bylo rozhodnuto, že dojde k výstavbě nového objektu. Čtveřice jmenovaných důvěrníků (starosta František Hampl, radní František Pešek, Václav Koutník a J. Morávek z Plačic) dostala za úkol zhotovení náležitého rozpočtu, jenž nakonec činil 5 597,67 zlatých. Kromě toho bylo požádáno o subvenci ve výši 3 000 zlatých a v kuklenské záložně byly vypůjčeny 2 000 zlatých se 7 % úrokem. Následně byla vyhlášena veřejná ofertní soutěž, v níž byl vybrán za zhotovitele kuklenský zednický a tesařský mistr Josef Homoláč. Tyto práce mu byly následně zadány za 6 040 zlatých.

Nové školní budovy se tedy Březhrad dočkal v roce 1878, kdy zde byla otevřena jednotřídní škola, jež byla postavena nákladem 1 200 K. 1. března 1879 nahradil učitele Labského nový kantor Matěj Šafka, jenž byl roku 1884 vyměněn Quido Kopeckým. Ten se o rok později zasloužil o zřízení školní zahrady kolem celé školní budovy. V roce 1895 nastoupil po Quido Kopeckém učitel Karel Vojáček, který zde učil do roku 1905, kdy byl vystřídán Josefem Kalousem. Když byla ve školním roce 1907/1908 jednotřídní škola rozšířena na dvoutřídní, přestěhovala se do nové školní budovy (vystavěna hlinským stavitelem Josefem Paříkem a posvěcena 1. září 1907), stará budova byla upravena na byty pro učitele. Tyto práce celkem vyšly na 17 898,32 K. Správcem nové dvoutřídky se stal řídící učitel Josef Šrámek, jehož roku 1909 vystřídal Josef Pultar. Za něho se dostali do obce první výpomocní učitelé.

Velkým problémem se však stal klesající počet žactva. Zatímco ve školním roce 1907/1908 bylo ve škole ještě 104 žáků a obdobný stav se udržel až do vzniku ČSR, kdy jejich počet začal výrazně klesat. V období 1. světové války se učilo půldenně a řídící učitel vydržel v Březhradě až do roku 1924, kdy ho jako zástupce vystřídal Stanislav Hakl. Tehdy došlo k zavedení elektřiny do objektu. Ve školním roce 1925/1926 bylo ve škole již jen 33 dětí, proto byl provoz školy omezen a škola se stala pouhou jednotřídkou. Nastávají též komplikace se správou školy. Roku 1925 odešel zastupující správce školy Stanislav Hakl a do Březhradu přišel Josef Havelský, aby ho o rok později vystřídal řídící učitel Josef Machač, jenž po 2 měsících odešel do penze a zastoupil ho opět Josef Havelský. Ten odešel z Březhradu v roce 1927 a počet dětí stále klesal. Až roku 1935 bylo škole přidáno opět jedno oddělení. Prvorepublikové období se stalo časem mnohých změn, ale nejen v náplni školy, nýbrž také v souvislosti se stavem budovy. Došlo k řadě různých oprav, např. roku 1929 byla stará břidlicová střecha nahrazena eternitem.

Zdejší učitelé měli práci mnohem složitější než jinde, neboť místní obyvatelé neměli velký zájem o školu a její záležitosti. Podpora školy tak přicházela mnohdy odjinud a i učitelé, pokud jen mohli, tak se snažili z Březhradu dostat pryč, takže se jich zde vystřídalo velké množství. Situace se změnila až v roce 1939, kdy se stal řídícím učitelem Josef Mencl, který vydržel v čele školy až do roku 1955, kdy odešel do důchodu. Podařilo se mu výrazně zlepšit poměry ve škole i obci a řídil ji též v obtížných letech německé okupace. V posledních válečných týdnech bylo školní vyučování dvakrát narušeno, poprvé ubytováním příslušníků německé branné moci v zimě 1944/1945, podruhé ubytováním "národních hostí" (německých uprchlíků ze Slezska) v únoru 1945. V obou případech musela škola vyklidit jednu učebnu. Některé pomůcky a další věci byly získávány díky různým darům, protože financí se nedostávalo.

Po osvobození od německých okupantů se škola zapojila do celé řady brigádnických a sběrových akcí. Od roku 1949 se učitelé povinně zúčastňovali prázdninových brigád. V říjnu 1951 byla na škole založena pionýrská organizace, v září 1954 školní tělovýchovná jednota, ve které cvičily všechny školní děti. Březhradská škola se také účastnila nácviku 1., 2. i 3. spartakiády. Poválečné období přineslo i řadu investic do školní budovy. V roce 1948 byla opravena střecha na školní budově nákladem 5 900 Kč. Rodiče darovali sbírkou 4 510 Kč, zbytek věnoval MNV. Následujícího roku byl proveden nátěr dveřía oken. V roce 1951 byl pro školu a osvětu zakoupen diaprojektor 5 x 5 cm. O 3 roky později byla školní zahrada opatřena drátěným plotem a dřevník byl přestavěn a pokryt novou střešní krytinou. Ve školním roce 1959/1960 zorganizovalo ředitelství školy za pomoci SRPŠ horskou školu v Polomech u Sedloňova v Orlických horách. Akce se zúčastnilo celkem 42 dětí.

Od září 1960 byla ředitelkou školy Věra Špálová, která ve funkci zůstala až do zrušení školy v červnu 1977. Za jejího působení byla ve školním roce 1962/1963 uzavřena patronátní smlouva s Východočeským průmyslovým masným závodem Březhrad. 15. září 1966 byla otevřena školní družina. Od počátku 60. let také probíhala adaptace a modernizace školní budovy. Většina potřebných věcí byla provedena v roce 1965, ale zcela byly všechny práce dokončeny až roku 1968. Škola byla od školního roku 1975/1976 opět jednotřídní, s 1., 2. a 3. postupným ročníkem. Žáci 4. ročníku přešli do ZDŠ v Kuklenách. Ve školním roce 1976/1977 bylo ve škole jen 16 žáků, a proto ONV Hradec Králové školu úplně uzavřel.

V Březhradě tak zůstala pouze mateřská škola, s níž to též nebylo jednoduché. K jejímu zřízení došlo 1. září 1951 a umístěna byla zpočátku v obecním domě čp. 45. Pro malý počet dětí, které do ní docházely, byla 28. února 1953 dočasně dána mimo provoz. V roce 1962 bylo započato se stavbou mateřské školy, jež byla dokončena následujícího roku. Adaptována byla budova staré školy čp. 38, kde býval byt ředitele školy a úřadovny MNV a Státní spořitelny. Tato budova byla spojena s budovou nové školy čp. 7 podlouhlou vkusně vyřešenou novostavbou, v níž byla umístěna kuchyně, sklad potravin, jídelna a umývárny se sociálním zařízením. V adaptované budově byly umístěny šatny, velká herna, ložnice a ředitelna s telefonem. Škola byla vytápěna plynem a největší zásluhu na ní měli tajemník MNV Josef Šotola, Josef Bukovský z čp. 122 a Josef Marek z čp. 97. Na její stavbu přispěl i Východočeský průmysl masný v Březhradě, a to částkou 150 000 Kčs. 10. října 1963 zahájila MŠ tedy znovu činnost.

Zrušení základní školy přežila snad jen díky patronátu místního masokombinátu. V roce 1981 došlo k přestavbě prostor bývalé ZŠ pro potřeby MŠ a následujícího roku bylo upraveno dětské hřiště. Změnu ve fungování zařízení přineslo rozhodnutí zastupitelstva města Hradec Králové ze 29. října 2002. Na jeho základě se škola i s jídelnou stala organizační složkou ZŠ Bezručova jako odloučené pracoviště. Od července 2008 je MŠ součástí Základní školy Jiráskovo náměstí, a to nejspíše kvůli existenci jediného dopravního spojení – linky MHD č. 12, jež zastavuje právě u tohoto školního zařízení. Více o této škole lze zjistit zde: http://www.msbrezhrad.cz.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.175, 15.790)
Poslední aktualizace: 17.4.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Hradec Králové

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,9km od místa

Příspěvky z okolí Škola v Březhradě

Kulturní dům v Březhradě
Kulturní dům v Březhradě
Dům, budova
V obci bylo již delší čas zapotřebí velkého obecního domu, proto bylo v roce 1959 přikročeno k přestavbě a přístavbě obecního domu čp. 45 z konce 19. století, v němž původně žily rodiny koželužského dělníka Antoní…
0.4km
více »
Březhrad (Hradec Králové)
Březhrad (Hradec Králové)
Městská část
Tato lokalita byla osídlena již v době kamenné. Roku 1228 dovolil král Václav I. opatovi kláštera opatovického Konrádovi a spolubratřím, aby mohli založit na pozemcích ves Lhotu řečenou Březhrad a na louce blízko …
0.5km
více »
Železniční stanice Opatovice nad Labem-Pohřebačka
Železniční stanice Opatovice nad Labem-Pohřebačka
Žel. stanice
Díky svému položení byly obce Opatovice nad Labem a Pohřebačka zařazeny mezi ty, jimiž povede plánovaná Pardubicko-liberecká dráha, s níž přišli Jan Liebig, Vojtěch Lanna a bratři Kleinové. Tyto osobnosti založily…
0.5km
více »
Mlýn v Březhradě
Mlýn v Březhradě
Mlýn
Roku 1228 dovolil král Václav I. opatovi kláštera opatovického a spolubratřím, aby mohli založit na pozemcích ves Lhotu řečeno Březhrad a na louce blízko ní mlýn, který prý stával nepochybně na potoku stěžerském (…
0.6km
více »
Odhalení pamětní desky JUDr. Juliu Grégrovi v Březhradě v roce 1898
Odhalení pamětní desky JUDr. Juliu Grégrovi v Březhradě v roce 1898
Zajímavost
Březhradský rodák a mladočeský politik, novinář a bojovník za práva českého lidu JUDr. Julius Grégr má pamětní desku na rodném domě v ulici K Náhonu čp. 12 a její zřízení mělo na starost Družstvo pro uctění památk…
0.6km
více »
Březhradský rybník v Plačicích
Březhradský rybník v Plačicích
Rybník
Tento dnes již neexistující rybník byl jedním z nejstarších vodních ploch na území dnešního Hradce Králové. Nejzajímavější na něm bylo to, že se sice jmenoval Březhradský, ale nacházel se na katastru Plačic.Rybník…
0.7km
více »
Pohřebačka (Opatovice nad Labem)
Pohřebačka (Opatovice nad Labem)
Místní část
Celé toto místo, jež bylo osídleno již v pravěkých dobách (roku 2012 bylo objeveno laténské sídliště), patřilo opatovickým benediktinům. Po vypálení jejich kláštera v roce 1421 ovládl toto území Diviš Bořek z Mile…
1.2km
více »
Rybníček Šmídovka v Pohřebačce
Rybníček Šmídovka v Pohřebačce
Fotogalerie
Vzhledem k jeho umístění by člověk počítal, že tento rybník zde existoval odedávna, ale ve skutečnosti je novodobého původu, což můžeme zjistit pohledem do indikační skici stabilního katastru z roku 1840 od adjunk…
1.3km
více »
Na Soutoku stát nově vymezí hranice pozemků a vyjasní vlastnické vztahy
Na Soutoku stát nově vymezí hranice pozemků a vyjasní vlastnické vztahy
Tipy a novinky
Hradec Králové, 29. října 2020 – Během několika let stát nově vyznačí hranice pozemků na třech tisících hektarech v katastrálním území Lanžhot v Jihomoravském kraji. Vyřeší tak dnes často nejasné majetkové vztahy.…
1.3km
více »
Petrofova jezera mezi Třebší a Vysokou nad Labem
Petrofova jezera mezi Třebší a Vysokou nad Labem
Jezírko
Černý potok, dnes známý jako Biřička, býval dříve mnohem vodnatější a dravější než dnes. Již od nepaměti vytvářel na svém toku soustavu jezírek, jež byla posléze upravována lidskou činností, ale největší vliv na j…
1.5km
více »
Machkova Labice u Březhradu
Machkova Labice u Březhradu
Jezero
Jedná se o část původního toku Labe, z něhož se díky regulaci řeky v letech 1907-1911 stalo odstavené rameno (někdy nazývané též jako Machova Labice). Tyto práce probíhaly za vedení C. k. místní stavební správy us…
1.7km
více »
jez u Vysoké nad Labem
jez u Vysoké nad Labem
Jez
Romantické a odpočinkové místo se nalézá, u jezu na Labi, u Vysoké nad Labem. Jez je v těchto místech doložen již v roce 1513 v souvislosti se stavbou Opatovického kanálu, který dal vybudovat Vilém z Pernštejna. …
1.7km
více »
Opatovický splav
Opatovický splav
Jez
Původní splav byl vybudován na suchu Vilémem z Pernštejna, který chtěl labskou vodou zavlažit písčiny 3 hodiny dlouhé a 1 ½ hodiny široké mezi Opatovicemi nad Labem a Semínem a napájet řadu nově zřízených rybníků.…
1.7km
více »
Na Bahnech
Na Bahnech
Fotogalerie
Jedná se o pozůstatek rašelištní lokality, jež se nachází na katastrech Libišan a Pohřebačky a je známá zejména tím, že zde bylo při těžbě rašeliny pro lázně v Lázních Bohdanči (viz https://pardubice.rozhlas.cz/je…
1.8km
více »
Vysoká nad Labem - železný most
Vysoká nad Labem - železný most
Most
Železný most u Vysoké nad Labem byl postaven již v roce 1883 a veřejnosti slouží po několika opravách dodnes. Někdy je chybně označován za stavbu spojenecké pomoci po 2. sv. válce, jako např, most „Klapák“ přes Or…
1.8km
více »
Malý Labský náhon
Malý Labský náhon
Potok
Tento starý přes 10 km dlouhý náhon (počítáno od Kydlinova, kde mlýnským náhonem a vtokem do Labe s betonovým inundačním uzávěrem, který brání zpětnému vzdouvání labské vody do náhonu, končí 4,2 km dlouhý Velký La…
1.8km
více »
Železný most přes Labe z Opatovic nad Labem do Vysoké nad Labem
Železný most přes Labe z Opatovic nad Labem do Vysoké nad Labem
Most
Vzhledem k tomu, že ves Vysoká nad Labem byla nejspíše založena opatovickými benediktýny, tak musela být spojena s vlastním klášterem nějakou cestou přes Labe. V raném středověku šlo nejspíše o pouhý brod, ale vyl…
1.8km
více »
Bývalý mlýnek a farma kožešinové zvěře u Třebše
Bývalý mlýnek a farma kožešinové zvěře u Třebše
Zajímavost
Málokterý člověk, který jede z Třebše do Vysoké nad Labem a před zatáčkou za čistírnou odpadních vod uzří na pravé straně silnice několik opuštěných budov, zná, že právě zde se svého času nacházel mlýnek s rybníke…
2km
více »
Podzimní Jesípek
Podzimní Jesípek
Fotogalerie
Několik fotografií, jak se zbarvuje zeleň u Jesípku, slepého ramene řeky Labe u královéhradecké čtvrti Třebše, do barev podzimu. Možná se někomu moje fotografie nelíbí, ale já mám rád tu hru barev a stínů, že někt…
2km
více »
Roudnička
Roudnička
Vesnice
Roudnička - obec jižně od centra HK v údolí mezi kopcem sv. Jana a lesnatým návrším, které jí odděluje od Vysoké n. L. Ves byla založena pravděpodobně v 11. století řádem opatovických Benediktýnů. Od roku 1421, kdy byl opatovický klášter vypálen a opuštěn, patřila obec, s kratšími přestávkami, městu Hradec Králové. Za třicetileté války byla obec zpustošena a některé usedlosti…
2.6km
více »
Cyklostezka Hradec Králové - Vysoká nad Labem - MAPA
Cyklostezka Hradec Králové - Vysoká nad Labem - MAPA
Trasy
Toužebně očekávaná část cyklostezky, která v budoucnu spojí Hradec Králové a Pardubice je od 6.4.2019 otevřena v úseku Hradec Králové - Vysoká nad Labem. Úsek cca v délce 5 km navazuje na místní komunikaci v Hrade…
2.9km
více »
dřevěný kostel sv. Jana Křtitele na Zámečku
dřevěný kostel sv. Jana Křtitele na Zámečku
Tipy na výlet
Míříme jižně od centra Hradce Králové, míříme na Nový HK, do míst, kde se říká Zámeček (lidově na Zámečku). Tím co nás na Zámeček přivádí je dřevěný Kostel Sv. Jana Křtitele se zvonicí. První kostel, který se zde …
3.2km
více »
Hradec Králové - Kostel sv. Jana Křtitele na Zámečku
Hradec Králové - Kostel sv. Jana Křtitele na Zámečku
Kostel
Kostel Sv. Jana Křtitele se nachází na kopci sv. Jana v lokalitě na Zámečku. První kostel, který se zde nalézal, byl postaven hradeckým měšťanem Lukášem Hostovským v roce 1530. Zvonice je prvně zmíněna v roce 1583…
3.2km
více »
Vysoká nad Labem - rozhledna Milíř
Vysoká nad Labem - rozhledna Milíř
Rozhledna
Dlouhé roky byl vrchol Milíř zalesněn a tak se z místa nabízely výhledy jen jižně a jihozápadně od Hradce Králové, tedy na Kunětickou horu a Železné hory. V dřívějších dobách, byla na místě postavena jednoduchá železná rozhledna. Doložena je v roce 1940. Z podnětu pamětníků a vnuka stavitele původní rozhledny vznikla myšlenka ke stavbě rozhledny nové. A tak v říjnu roku 2005…
3.6km
více »
rozhledna Milíř nad Vysokou nad Labem
rozhledna Milíř nad Vysokou nad Labem
Tipy na výlet
Míříme za výhledy, míříme na vrch Milíř, který se nalézá nad obcí Vysoká nad Labem, cca 7 km jižně od centra Hradce Králové. Od října 2013 míříme nejen ne vrch Milíř, ale i k rozhledně stejného jména, tedy k rozhledně Milíř.   Dlouhé roky byl vrchol Milíř zalesněn a tak se z místa nabízely výhledy jen jižně a jihozápadně od Hradce Králové, tedy na Kunětickou horu a Železné…
3.6km
více »
Hradec Králové - Galaktická a Planetární stezka
Hradec Králové - Galaktická a Planetární stezka
Tipy na výlet
Vyrážíme ke Hvězdárně a planetáriu na Novém Hradci Králové, která je výchozím bodem Planetární a Galaktické stezky. Ti, kdo vyrazí autem ho můžou odstavit přímo u hvězdárny, ten kdo využije MHD a vystoupí na koneč…
3.6km
více »
Věžový vodojem na Novém Hradci Králové
Věžový vodojem na Novém Hradci Králové
Tipy na výlet
Možnost vystoupat na Ochoz věžového vodojemu na Novém Hradci Králové se veřejnosti nenaskytne každý den. Proto jsme uvítali vstřícnost Královéhradecké provozní, která v rámci Dne vody vodojem zpřístupnila. Dopo…
3.7km
více »
Obří akvárium v Hradci Králové
Obří akvárium v Hradci Králové
ZOO
Obří akvárium naleznete nedaleko centra Hradce Králové, v Baarově ulici v Envi domu. Cílem této expozice bylo představit nejen vodní faunu, ale i část jihoamerického tropického pralesa. K dispozici je i tunel, kte…
4.4km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
5.4km
více »