Sarny (Ścinawka Górna) – zámek (Zamek Sarny, Scharfeneck, Zespół pałacowy w Sarnach)


Zámecký komplex Sarny se nachází ve stejnojmenné osadě , která je součástí obce Ścinawka Górna. Zámek - či spíše hradozámek - byl postaven na skalnatém výběžku nad řekou Włodzica v roce 1590 a původně se pro něj používalo spíše jméno Scharfeneck. Celý areál byl tehdy tvořen hlavním palácem a několika hospodářskými budovami. Během nejvýznamnější etapy své historie po většinu času – tedy asi dvě století - patřil bohatému a vlivnému rodu hrabat von Götzen, kteří v Kladsku mnohdy zastupovali habsburské a hohenzollernské panovníky.
Zámek, který je postaven z kamene i cihly a jehož nejvyšší bod dosahuje téměř 40 m, je přístupný každý den od 11,00 do 20,00 hod. a jeho součástí je dnes mj. kavárna, restaurace i ubytovací prostory. I v době před „otevíračkou“ je většinou možno volně navštívit „alespoň“ barokní kapli sv. Jana Nepomuckého s bohatou freskovou výzdobou z roku 1738. která současně slouží jako výstavní místnost, palácové sklepení (jeho část pamatuje již někdejší hradní Rytířskou věž), zámecký park nebo zajímavou zříceninu někdejší kočárovny.
Hlavní dominantou zámku je – v horní části osmiboká – věž s barokním zakončením, která byla až do 16. století věžicí schodištní. To, že bylo k zámeckému paláci v roce 1762 přistavěno dvoupatrové obytné křídlo, nikomu asi až tak nevadí. Smutné je, že v 19. století byly odstraněny renesanční štíty. Naopak se tehdy objevil balkónový portikus s terasou. Bohužel ale také zmizela sgrafitová výzdoba, která původně pokrývala nejen samotný zámek, ale i zajímavou sýpku s dvojicí renesančních štítů.
Kdybychom měli historii tohoto hradozámku krátce shrnout, uvedli bychom, že byl postaven jako menší a skromněji opevněný hrad nebo dokonce tvrz s obytnou věží, nacházející se ve vsi Ober - Steine. Ten byl v roce 1590 Fabianem von Reichenbach přestavěn na třípatrový renesanční zámek. Roku 1661 a v I. polovině 18. století pak toto sídlo přestavěl rod von Götzen, čímž vznikl palác, který byl v té době jedním z nejhonosnějších rodinných sídel v celém Kladsku. Ve 20. letech 18. století navíc nechal hrabě František Antoni Götzen postavit barokní kapli sv. Jana Nepomuckého.
Neobvyklé také je. že mnozí návštěvníci sem zajíždí za gastronomickými zážitky v neobvyklém prostředí. Zdejší kavárna U vrátnice je považována za jednu z nejkrásnějších hradních a zámeckých kaváren v celém Polsku a sídlí v části komplexu z roku 1590 (otevřena byla v roce 2017 a pyšní se zejména svými vynikajícími dorty, exkluzivními čaji a kávou Arabica). Restaurace se sloupovým sálem je umístěna v někdejší stáji z 18. století, byla otevřena v roce 2022 a využívá částí starých boxových stání. Kavárna je otevřena denně od 11,00 do 20,00 hod., restaurace od 13,00 do 20,00 hod.
Tím bychom měli za sebou ty nejzákladnější informace a přidáme pár podrobnějších:
Zmínění Götzenové nechali Scharfeneck zvelebit, značně jej rozšířili, přistavěli letohrádek a kapli sv. Jana Nepomuckého. Po II. světové válce se pak Scharfeneck změnil na Sarny, v Polsku zavládl socialismus a na zámku sjednocení kolchozníci (ještě předtím se na zámku „vyřádili" rudoarmějci). Po roce 1989 byl komplex opuštěn a od roku 2010 už začínal připomínat zarůstající zříceninu. Zámek pak chtěla odkoupit londýnská charitativní organizace Save Britain's Heritage, která spolupracuje se současným britským panovníkem, ale díky státní byrokracii k tomu nedošlo. Na konci roku 2013 koupilo hradozámek sdružení varšavských právníků a novinářů a ve spolupráci s úřady a památkáři Dolního Slezska i polskou vládou vzápětí zahájilo rekonstrukci areálu. Zámecká sýpka ze 17. století získala nové zastřešení, staticky byl zabezpečen hlavní palác a byla zahájena celková rekonstrukce vstupní části nazývané vrátnice. Od roku 2017 se pak pozitivní změny rozjely ve velkém.
Plánem nových majitelů bylo postupně zde zřídit padesátku hotelových pokojů v tzv. Domu skladatelů i Švýcarském domu a hlavní rezidenci proměnit na muzeum představujícím životní styl na venkovském šlechtickém sídle. Probíhá tady také literární festival nebo různé koncerty, např. barokní hudby.
Samostatnou kapitolou je pozdně barokní zámecká kaple sv. Jana Nepomuckého z 20. let 18. století. Dokončena byla roku 1738 a stala se dokladem významu a bohatství hraběcího rodu Götzenů. V podstatě se jedná o malý kostel, kterému Němci říkají dvorní (Hofkirche). Také zámecká věž se proměnila na zvonici, kterou byla až do poloviny 20. století. Kaple má neobvyklý půdorys ve tvaru elipsy, připomíná spíše kapli na středověkém hradě a jedná se o jedinou kapli v Polsku, která není ve vlastnictví římskokatolické církve.
Udává se, že zámek Sarny je jednou z největších a architektonicky nejzajímavějších historických rezidencí v Dolním Slezsku. Dá se říct. že nevelký středověký hrad zde postupně nahradilo pohodlné opevněné renesanční šlechtické sídlo. Podoba z roku 1590 však vydržela pouze do přestavby v roce 1660. Zámecký areál tvoří celkem 15 budov a park, který byl v 18. století založený a na konci 19. století přebudován (jeho součástí je i 10 památkově chráněných a 300 let starých dubů). Zámecký palác byl původně postaven pro rod Reichenbachů, které pak vystřídala hrabata von Götzen. Posledními německými majiteli byli Popplerové.
Po nedávné rekonstrukci zámku se zde objevilo i několik velmi zajímavých hostů, např. polský premiér Donald Tusk, režisérka Agnieszka Holland, nositelky Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuk a Svetlana Alexijevičová, klavíristka Hania Rani nebo zpěvačka Kasia Nosowska. V přízemí mohli např. obdivovat dochované gotické křížové klenby.
Udává se, že celková plocha zámeckého areálu je přibližně 8,3 hektaru (z toho na park připadá 5,3 ha),
Příspěvky z okolí Sarny (Ścinawka Górna) – zámek (Zamek Sarny, Scharfeneck, Zespół pałacowy w Sarnach)















































