TURISTIKU PODPORUJÍ
61 626 turistů a cestovatelů
113 632 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 417 184,- odměny za články
 
Cestování do Polska Cestovní pojištění Ubytování Polsko  Mapa Polska

Polsko je zemí s bohatou historií a na rozlohu šestou největší zemí Evropy. Hlavním městem je Varšava. Cílem turistů jsou nejčastěji historická města, hrady, zámky a muzea, např.: LodžKlodzkoKrakowWroclaw. Velkým turistickým lákadlem jsou polské hory. Mezi další turisticky zajímavá města patří: Hrad WawelZámek WindsorOsvětimKudowa Zdroj a Glucholazy

 
TIP Turistika.cz: Pohodlně vlakem do Polska
Příspěvky z Polska od zkušených turistů a cestovatelů  (1 921)
Tipy na výlet (142)   Turistické cíle (1 633)   Trasy (38)   Cestopisy (61)   Fotogalerie (23)

Sarny (Ścinawka Górna) – zámek (Zamek Sarny, Scharfeneck, Zespół pałacowy w Sarnach)

Turistické cíle Zámek

pohled z nádvoří
pohled z nádvoří  •  Fotografie (17)  • Foto: markyz63
vstupní část

Zámecký komplex Sarny se nachází ve stejnojmenné osadě , která je součástí obce Ścinawka Górna. Zámek - či spíše hradozámek - byl postaven na skalnatém výběžku nad řekou Włodzica v roce 1590 a původně se pro něj používalo spíše jméno Scharfeneck. Celý areál byl tehdy tvořen hlavním palácem a několika hospodářskými budovami. Během nejvýznamnější etapy své historie po většinu času – tedy asi dvě století - patřil bohatému a vlivnému rodu hrabat von Götzen, kteří v Kladsku mnohdy zastupovali habsburské a hohenzollernské panovníky.

Zámek, který je postaven z kamene i cihly a jehož nejvyšší bod dosahuje téměř 40 m, je přístupný každý den od 11,00 do 20,00 hod. a jeho součástí je dnes mj. kavárna, restaurace i ubytovací prostory. I v době před „otevíračkou“ je většinou možno volně navštívit „alespoň“ barokní kapli sv. Jana Nepomuckého s bohatou freskovou výzdobou z roku 1738. která současně slouží jako výstavní místnost, palácové sklepení (jeho část pamatuje již někdejší hradní Rytířskou věž), zámecký park nebo zajímavou zříceninu někdejší kočárovny.

Hlavní dominantou zámku je – v horní části osmiboká – věž s barokním zakončením, která byla až do 16. století věžicí schodištní. To, že bylo k zámeckému paláci v roce 1762 přistavěno dvoupatrové obytné křídlo, nikomu asi až tak nevadí. Smutné je, že v 19. století byly odstraněny renesanční štíty. Naopak se tehdy objevil balkónový portikus s terasou. Bohužel ale také zmizela sgrafitová výzdoba, která původně pokrývala nejen samotný zámek, ale i zajímavou sýpku s dvojicí renesančních štítů.

Kdybychom měli historii tohoto hradozámku krátce shrnout, uvedli bychom, že byl postaven jako menší a skromněji opevněný hrad nebo dokonce tvrz s obytnou věží, nacházející se ve vsi Ober - Steine. Ten byl v roce 1590 Fabianem von Reichenbach přestavěn na třípatrový renesanční zámek. Roku 1661 a v I. polovině 18. století pak toto sídlo přestavěl rod von Götzen, čímž vznikl palác, který byl v té době jedním z nejhonosnějších rodinných sídel v celém Kladsku. Ve 20. letech 18. století navíc nechal hrabě František Antoni Götzen postavit barokní kapli sv. Jana Nepomuckého.

Neobvyklé také je. že mnozí návštěvníci sem zajíždí za gastronomickými zážitky v neobvyklém prostředí. Zdejší kavárna U vrátnice je považována za jednu z nejkrásnějších hradních a zámeckých kaváren v celém Polsku a sídlí v části komplexu z roku 1590 (otevřena byla v roce 2017 a pyšní se zejména svými vynikajícími dorty, exkluzivními čaji a kávou Arabica). Restaurace se sloupovým sálem je umístěna v někdejší stáji z 18. století, byla otevřena v roce 2022 a využívá částí starých boxových stání. Kavárna je otevřena denně od 11,00 do 20,00 hod., restaurace od 13,00 do 20,00 hod.

Tím bychom měli za sebou ty nejzákladnější informace a přidáme pár podrobnějších:

Zmínění Götzenové nechali Scharfeneck zvelebit, značně jej rozšířili, přistavěli letohrádek a kapli sv. Jana Nepomuckého. Po II. světové válce se pak Scharfeneck změnil na Sarny, v Polsku zavládl socialismus a na zámku sjednocení kolchozníci (ještě předtím se na zámku „vyřádili" rudoarmějci). Po roce 1989 byl komplex opuštěn a od roku 2010 už začínal připomínat zarůstající zříceninu. Zámek pak chtěla odkoupit londýnská charitativní organizace Save Britain's Heritage, která spolupracuje se současným britským panovníkem, ale díky státní byrokracii k tomu nedošlo. Na konci roku 2013 koupilo hradozámek sdružení varšavských právníků a novinářů a ve spolupráci s úřady a památkáři Dolního Slezska i polskou vládou vzápětí zahájilo rekonstrukci areálu. Zámecká sýpka ze 17. století získala nové zastřešení, staticky byl zabezpečen hlavní palác a byla zahájena celková rekonstrukce vstupní části nazývané vrátnice. Od roku 2017 se pak pozitivní změny rozjely ve velkém.

Plánem nových majitelů bylo postupně zde zřídit padesátku hotelových pokojů v tzv. Domu skladatelů i Švýcarském domu a hlavní rezidenci proměnit na muzeum představujícím životní styl na venkovském šlechtickém sídle. Probíhá tady také literární festival nebo různé koncerty, např. barokní hudby.

Samostatnou kapitolou je pozdně barokní zámecká kaple sv. Jana Nepomuckého z 20. let 18. století. Dokončena byla roku 1738 a stala se dokladem významu a bohatství hraběcího rodu Götzenů. V podstatě se jedná o malý kostel, kterému Němci říkají dvorní (Hofkirche). Také zámecká věž se proměnila na zvonici, kterou byla až do poloviny 20. století. Kaple má neobvyklý půdorys ve tvaru elipsy, připomíná spíše kapli na středověkém hradě a jedná se o jedinou kapli v Polsku, která není ve vlastnictví římskokatolické církve.

Udává se, že zámek Sarny je jednou z největších a architektonicky nejzajímavějších historických rezidencí v Dolním Slezsku. Dá se říct. že nevelký středověký hrad zde postupně nahradilo pohodlné opevněné renesanční šlechtické sídlo. Podoba z roku 1590 však vydržela pouze do přestavby v roce 1660. Zámecký areál tvoří celkem 15 budov a park, který byl v 18. století založený a na konci 19. století přebudován (jeho součástí je i 10 památkově chráněných a 300 let starých dubů). Zámecký palác byl původně postaven pro rod Reichenbachů, které pak vystřídala hrabata von Götzen. Posledními německými majiteli byli Popplerové.

Po nedávné rekonstrukci zámku se zde objevilo i několik velmi zajímavých hostů, např. polský premiér Donald Tusk, režisérka Agnieszka Holland, nositelky Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuk a Svetlana Alexijevičová, klavíristka Hania Rani nebo zpěvačka Kasia Nosowska. V přízemí mohli např. obdivovat dochované gotické křížové klenby.

Udává se, že celková plocha zámeckého areálu je přibližně 8,3 hektaru (z toho na park připadá 5,3 ha),

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.546, 16.463)
Poslední aktualizace: 25.3.2025
fotka uživatele markyz63
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Gmina Radków

Příspěvky z okolí Sarny (Ścinawka Górna) – zámek (Zamek Sarny, Scharfeneck, Zespół pałacowy w Sarnach)

Sarny  (Ścinawka Górna) – letohrádek  (pałac letni w Sarnach)
Sarny (Ścinawka Górna) – letohrádek (pałac letni w Sarnach)
Letohrad
hodnoceni 8/10
Barokní letohrádek, letní palác nebo zámeček v polské osadě Sarny je stavbou pocházející pravděpodobně z roku 1730, která však svou podobou i dřevěným křížem před „uličním“ průčelím tak trochu připomíná bohatší fa…
0.6km
více »
Obrázky z Broumovska a kostel v polském městečku Tłumaczow
Obrázky z Broumovska a kostel v polském městečku Tłumaczow
Kostel
hodnoceni 10/10
V polském městečku Tłumaczov si prohlížím Kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Tłumaczowský kostel sv. Petra a Pavla byl postavený v roce 1661 a výrazně přestavěný v druhé polovině 18. století. Ve stolet…
2km
více »
Turistická známka č. 113 - Zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej
Turistická známka č. 113 - Zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej
Turistická známka
Zamek Kapitanowo to jeden z najcenniejszych zabytków rezydencjonalno-obronnych w Polsce. Jego przeszło 700 lat historii oraz wyjątkowi mieszkańcy gwarantują niebywały poziom zarówno architektoniczny, jak i humanistycznej myśli tamtych czasów. Drugi co do wielkości donżon w Polsce, kr…
3.2km
více »
Hora svaté Anny
Hora svaté Anny
Rozhledna
Hora svaté Anny je druhým nejvyšším vrcholem Noeé Rudy. Dosahuje nadmořské výšky 647 m. Z rozhledny postavené na vrcholu v roce 1911 můžeme obdivovat jak majestátní výhledy na blízká i vzdálenější pásma východních Sudet, tak i obrazy mnohem bližší, například malebný pohled na barokní kostelík a turistickou chatu.
3.7km
více »
Nově vyznačená modrá Broumov - Šonov - hranice
Nově vyznačená modrá Broumov - Šonov - hranice
Trasy
V roce 2017 byla vyznačena nová turistická trasa z Broumova přes okraj Rožmitálu, Šonov a Homoli (Pseudosopka) na polskou hranici. Skvělý počin, po kterém jsem v minulých článcích z Broumovs…
3.8km
více »
Góry Stolowe
Góry Stolowe
Cestopisy
Pátek Kvečeru jsme dojeli do Broumova, kde jsme a zašli na večeři. Pak jsme přejeli do Božanova, kde jsme sice nečekali otevřenou krčmu, ale byla tu a čepovala opata. Měl jsem naplánované…
4km
více »
Šonovský okruh na "pseudosopku"
Šonovský okruh na "pseudosopku"
Trasy
Edit leden 2018: Tato zeleně značená trasa byla v roce 2017 oficiálně zrušená a na Homoli dnes vede modra značka, kterou jsem popsal zde. V terénu se ale zatím poznat dá, jen značky jsou…
4.5km
více »
Pod Javořími horami 1 - Otovice - Šonov - Heřmánkovice
Pod Javořími horami 1 - Otovice - Šonov - Heřmánkovice
Trasa
Úvod (shodný pro všechny díly Pod Javořími horami): Když jsem na stránkách Turistiky propagoval Javoří hory, dostalo se mi několikrát odezvy, že fajn, ale... Značené cesty jdou jen nahoru…
5.2km
více »
Přes Javoří hory z Otovic do Meziměstí
Přes Javoří hory z Otovic do Meziměstí
Trasy
Vezmu to trochu zeširoka, omlouvám se. Na podzim 2009 jsem se dostal zase po 35 letech na Ruprechtický Špičák a prošel jsem kousek Javořích hor po hranicích do Starostína po polské zelené zn…
5.2km
více »
Obrázky z Broumovska a kostel sv. Barbory v Otovicích
Obrázky z Broumovska a kostel sv. Barbory v Otovicích
Kostel
hodnoceni 10/10
  Kostel sv. Barbory v Otovicích je další ze slavné „Broumovské skupiny kostelů“, postavených na území broumovského klášterního panství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce v letech 1709 …
5.3km
více »
Turistická známka č. 411 - Turystyczna  Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie
Turistická známka č. 411 - Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie
Turistická známka
hodnoceni 10/10
Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie to miejsce, na które składają się dwa obiekty. Jednym z nich jest muzeum gdzie w 4 salach wystawowych zgromadzono eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego, (modele maszyn i sprzęt zabezpieczający, ładunki strzałowe, aparaty uci…
5.9km
více »
Do Stołowych – retro po Ziemi Kłodzkej
Do Stołowych – retro po Ziemi Kłodzkej
Cestopisy
Když nám před už relativně pokročilými léty poslanci nadělili začátkem července dva státní svátky, v tu ránu na začátku prázdnin a vrcholu léta najednou přibylo zajímavé volno, které – pokud nejsme někde ve vzdálených končinách vybízí k provedení nějakého vícedenního výletu. Zvlášť pokud svátky vyjdou pěkně na všední dny a ne pitomě na sobotu a neděli. To jsou pak svátky na dvě věci. V červenci 2005 tomu naštěstí tak nebyl…
6.5km
více »
Wambierzyce
Wambierzyce
Poutní místo
hodnoceni 10/10
Wambierzyce (Vambeřice), nazývané také slezký Jeruzalém, jsou nejznámnějším poutním místem v Sudetech. U zrodu zdejší poutní tradice stála zázračná soška P. Marie s děťátkem, pocházející z druhé polviny 14. stol…
6.7km
více »
Vambeřice – svatyně a bazilika Panny Marie  (Wambierzyce – sanktuarium i kościół pw. Narodzenia NMP)
Vambeřice – svatyně a bazilika Panny Marie (Wambierzyce – sanktuarium i kościół pw. Narodzenia NMP)
Chrám
hodnoceni 10/10
Název této krásné polské barokní památky je mnohdy tak trošku nejasný. Nejčastěji se asi používá svatyně – neboli sanktuarium - Matky Boží, ale setkáte se i se zasvěcením Narození nebo Navšt…
6.7km
více »
Vyhlídková trasa Božanov - Koruna - Bor - Pstražna - Hronov
Vyhlídková trasa Božanov - Koruna - Bor - Pstražna - Hronov
Trasy
Trasa je opravdu vyhlídková, těch výhledů si budete moci užít do sytosti. Není to trasa okružní a vzhledem k její délce (24 km) nepředpokládám, že by se chtěl někdo vracet zpět do výchozího m…
7.2km
více »
Broumovské stěny
Broumovské stěny
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Pohodlnými a dobře zančenými turistickými stezkami se dostanete do Broumovských stěn.Nejsou tak hojně navštěvovány jako Adršpach.Byli jsme tu o Velikonocích a nepotkali ani človíčka.Jedná…
7.7km
více »
Broumovské stěny a polský Park narodowy gór stolowych.
Broumovské stěny a polský Park narodowy gór stolowych.
Hřeben
hodnoceni 10/10
Další částí naší krásné země, kterou jsme se rozhodli navštívit, je Broumovsko. Ubytování jsme si zajistili v Křinicích, v nově zkekonstruované obecní ubytovně. Na obecním úřadě se nás…
8.1km
více »
Broumov
Broumov
Městečko
hodnoceni 8/10
Broumov leží v Východních Čechách, východním směrem od města Trutnov nedaleko hranice s Polskem. Městem protéká řeka Stěnava a je ohraničeno Javořími horami a pásmem pískovcových Broumovských stěn. V blízkém okolí…
9.5km
více »
Broumov - dřevěný kostel sv. Panny Marie
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Broumov - dřevěný kostel sv. Panny Marie
Kostel
hodnoceni 9/10
Jedná se o nejstarší dřevěnou sakrální stavbu nejen v Čechách, ale i ve střední Evropě. Hřbitovní dřevěný kostel Panny Marie byl založen ve 13. stol., později vypálen husity a znovu postaven po roce 1459. V 17. st…
9.6km
více »
Broumov - Benediktínsky kláštor
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Broumov - Benediktínsky kláštor
Klášter
hodnoceni 9/10
Benediktínsky kláštor ( národná kultúrna pamiatka ) - dnešnú podobu získal kláštor pri barokovej prestavbe v rokoch 1726 - 1748 podľa projektu K. a K. I. Dienzenhoferových. Bol založený v prevej polovici 14. stor…
9.8km
více »
Broumov - klášterní kostel sv. Vojtěcha
Broumov - klášterní kostel sv. Vojtěcha
Kostel
hodnoceni 9/10
První dochovaná zmínka o klášterním kostele sv. Vojtěcha je datována rokem 1357 ve spojitosti s dokončením stavby gotického dvoulodí s polygonálním závěrem kněžiště a dvěma Věžemi. Roku 1684 byl kostel stižen požárem a následně v letech 1685 - 1688 barokně přestavěn dle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Bohatá vnitřní výzdoba pochází od mistrů štukatérů T. a A.…
9.8km
více »
Broumov - město kostelů
Broumov - město kostelů
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Naším cílem je malebné broumovsko a samotné město Broumov, ve kterém se nachází známý Broumovský klášter a několik dalších kostelů. Jedeme do historického města obklopeného masivem Broumovských stěn a Javořích hor…
9.9km
více »
Broumovské stěny
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Broumovské stěny
Skalní útvar
hodnoceni 9/10
Broumovské stěny (10/2014) Broumovské stěny tvoří skalnatý hřeben o nadmořských výškách 620 – 773 m n. m. táhnoucí se přibližně ve směru severozápad …
10.6km
více »
Kamenná brána
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kamenná brána
Skalní útvar
hodnoceni 9/10
Krásný skalní útvar na okraji Broumovských stěn (masív Velké kupy). Šířka a výška této brány je 5 metrů, po jejím projití se pak otevírá nádherný pohled na…
10.8km
více »
Kam se vydat  za hřiby
Kam se vydat za hřiby
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
Milovníci houbaření ví, že každá oblast je jinak úrodná pro různé druhy hřibů. Fanouškové dobrodružství, turistiky a skalních zajímavostí v divokých terénech jako je "franlys", jistě ocení kraj Broumovska, kam jsm…
11km
více »
Polsko – Stolové hory: Szczeliniec Wielki (Velká Hejšovina) a Błędne Skały (Bludné skály)
Polsko – Stolové hory: Szczeliniec Wielki (Velká Hejšovina) a Błędne Skały (Bludné skály)
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
Polsko – Stolové hory (Góry Stołowe): Szczeliniec Wielki (Velká Hejšovina) a Błędne Skały (Bludné skály) (10/2014) Polské Stolové hory se nachází při hranici s ČR v oblasti Kladska, jsou…
11.3km
více »
Góry Stołowe - Białe Skały
Góry Stołowe - Białe Skały
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
Białe Skały (česky Bílé skály), v některých průvodcích a mapách nazvané také jako Biały Kamień, Białe Ściany nebo Weiße Felsen, je skupina pískovcových skal nacházejících se v nadmořské výšce 780 – 800 metrů v Gór…
12.3km
více »
Broumovské stěny
Broumovské stěny
CHKO
hodnoceni 9/10
Budete-li někdy projíždět či procházet územím mezi Broumovem a Policí nad Metují, určitě si udělejte čas a projděte si jednu z našich nejkrásnějších a nejzajímavějších chráněných přírodních oblastí Broumovské st…
13km
více »
Adršpašské skály
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Adršpašské skály
Skalní útvar
hodnoceni 9/10
Adršpašské skály je přírodní rezervace, kde najdeme pískovcové skály, skalní soutěsky a jezírka. Roste tady také řada původních a chráněných rostlin. Adršpašské skály najdeme severovýchodně od města Trutnov …
25.3km
více »
TOPlist