Pomník Antona Güntera

Žulový pomník věnovaný památce velice oblíbeného krušnohorského skladatele a písničkáře Antona Güntera, rodáka z Božího Daru, který opěvoval krásu Krušných hor a život na horách. Jeho písně si zpívali lidé po celých Krušných horách.
Pomník stojí na vyvýšenině nad Wolkensteinským Švýcarskem.
V roce 1911 kopec získal Krušnohorský pobočný spolek Wolkenstein a pojmenoval ho Anton-Günter-Höhe.
Spolek zde postavil přístřešek a vybudoval pěkné odpočinkové místo v této oblíbené turistické oblasti.
Z vrcholu je výhled na stolové hory Pöhlberg, Bärenstein, Jelení horu a lázně Warmbad.
Nadmořská výška:
499 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.664, 13.066)
Poslední aktualizace: 20.8.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Wolkenstein
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Pomník Antona Güntera

Zámek Wolkenstein
Zámek
Na skalnatém ostrohu, 80 metrů nad řekou Zschopau v Krušných horách se tyčí zámek Wolkenstein. Strážný hrad k ochraně kupecké cesty do Čech byl postaven koncem 12. století. V 16. století byl přestavěn na lovecký zámek.Za třicetileté války byl silně poškozen a chátral. Až v 19. století byl přestavěn pro účely okresního soudu. Po II. světové válce zde byly byty. Od roku 1989 je zde lidová škola umění a vlastivědné muzeum. Pořádají se zde různé kulturní akce.
0.7km
více »

Štola Pomoc boží /Hilfe Gottes Stolln/
Důl, štola, šachta
Do bývalého důlního revíru Marienberg patřily také doly v okolí Wolkensteinu.Štola Pomoc boží byla nejníže položenou štolou v revíru. Vznikla pravděpodobně v 16…
0.8km
více »

Vyhlídka Brückenklippe /Mostní útes/
Vyhlídka

Nádherná vyhlídka na vrcholu rulové skály ve Wolkensteinském Švýcarsku. Vyhlídka je 70 metrů nad řekou Zschopau. Své jméno dostala proto, že z vyhlídky jsou vid…
0.8km
více »

Ferraty Wolkenstein
Skalní útvar

Nedaleko od našich hranic jsou přímo pod zámkem Wolkenstein nádherné rulové skalní útvary – Schönbrunner Wand, Wolfsschlucht, centrální stěna /60 metrů vysoká/,…
0.8km
více »

Vlčí rokle /Wolfsschlucht/
Soutěska

Tato úzká skalní spára s kolmými stěnami je pravděpodobně výsledkem eroze. S rozvojem turismu v této oblasti byla spára částečně rozšířena a byly zde zabudovány schody. Vede tudy sestup do údolí Zschopautal k nástupnímu místu na ferraty. Připomíná podobné cesty v Saském Švýcarsku. Do Vlčí rokle se odbočuje z červeně značené cesty vedoucí od nádraží na zámek Wolkenstein.Z údolí pod zámkem není žádný přechod přes řeku a tak se musíme vrátit zpět nahoru. A to buď půl kilometru proti proudu řeky na cestu, …
0.8km
více »

Nádraží ve Wolkensteinu
Technická památka

V letech 1892 – 1986 vedla z nádraží ve Wolkensteinu úzkokolejná trať do Jöhstadtu s názvem Preβnitztalbahn /Přísečnická dráha/. Trať byla dlouhá 23 km a měla rozchod 750 mm. Byla zaměřena hlavně na nákladní dopravu. Spojovala obce v údolích řek Přísečnice a Černé vody s železniční tratí Annaberg – Flöha. Provoz na úzkokolejce byl ukončen v listopadu 1986 a demontáž trati v roce 1989. Příznivci železnice v roce 2000 obnovili muzejní provoz na části trati ze Steibachu do Jöhstadtu. Na nádraží ve Wolkens…
0.8km
více »

Ferraty ve Wolkensteinském Švýcarsku.
Skalní útvar

Nedaleko od našich hranic ve Wolkensteinském Švýcarsku skalnaté údolí řeky Zschopau lemují působivé rulové skalní útvary vysoké až 30 metrů. Je zde několik krátkých, ale výrazně sportovních ferrat v obtížnosti B až E. Na 11 lezeckých skalách je dalších 120 vytyčených cest obtížnosti 2 – 8 UIAA. Příjezd : Po silnici č 101 z Annabergu do Wolkensteinu. 2 km za městem je nenápadná odbočka přes řeku Zschopau přímo pod skály. Je zde malé parkoviště.
0.9km
více »

Krátká túra v Wolkensteinském Švýcarsku
Trasy

Wokensteiner Schweiz zahrnuje tyčící se skály na obou stranách řeky Zschopau mezi městem Wolkenstein a vlakovou zastávkou Warmbad. Skalní oblast dostala své jméno v dobách romantismu, tak jako Saské Švýcarsko. Vycházím z malého nádraží Warmbad, které je na trati Annaberg – Chemnitz. Za řekou žlutě značená cesta pozvolna stoupá lesem k turistickému rozcestí. Odtud pak prudce stoupá cik –cak skalnatým svahem. V místě nazvaném Himmelsleiter /žebřík do nebe/ překonává skály pomocí žebříku. Dál již cesta po…
1km
více »

Rozhledna u Marienbergu
Rozhledna

Na vrcholu Brüderhöhe byla v roce 1883 postavena 18 metrů vysoká železná vyhlídková věž. Byla pojmenovaná po manželce tehdejšího prince Georga Saského – Prinzeß Marien Turm. Rozhledna se brzy stala vyhledávaným výletním místem. U rozhledny byl postaven horský hotel. V roce 1977 byla rozhledna pro špatný stav stržena. V roce 1994 byla postavena nová železná Drei Brüder Höhe. Je vysoká 25,4 m, na horní plošinu vede 137 schodů. Z rozhledny je kruhový výhled na Krušné hory a Marienberg. Rozhledna je přístu…
3.9km
více »

Koňský žentour v Lautě.
Technická památka
Okolí Marienbergu je poznamenáno těžbou kovonosných rud. Mezi Marienbergem a obcí Lauta byl důl Rudolf, kde se těžilo stříbro v letech1839 – 1877. V roce 2006 zde byla postavena věrná kopie koňského žentouru. Těžební zařízení s koňským pohonem umožňovalo těžit rudu z větších hloubek. Později byl žentour nahrazen parním strojem. V ukázkovém dole je muzeum těžby stříbra a uranu, stará kovárna, možnost sestoupit 20 metrů hluboko do dolu Rudolf. Konají se zde komentované prohlídky s ukázkou původní těžby z…
5.2km
více »

Pomník Karla Stülpnera u Marienbergu
Pomník
Na okraji obce Lauta u Marienbergu je nenápadný pomníček věnovaný saské legendě, lidovému hrdinovi Karlu Stülpnerovi.Pomníček připomíná událost z roku 1839, která se zde Stülpnerovi přihodila. Karel Stülpner žil na přelomu 18. a 19. století v době velké chudoby místních krušnohorských obyvatel. Jako pytlák a lupič podporoval chudé a potřebné. Stal se tak legendou a Robinem Hoodem Krušných hor.O jeho dobrodružném životě bylo napsáno několik knih a byl natočen německý televizní seriál. V celém Krušnohoří…
5.5km
více »

Procházka Marienbergem.
Tipy na výlet

Návštěva starého horního města, které je zapsáno v seznamu památek UNESCO. Využil jsem autobusové spojení z Chomutova do Marienbergu. Konečná stanice autobusu je na náměstí v Marienbergu. Nález stříbrné rudy a počátky těžby stříbra byly impulzem k založení města v 1521 saským vévodou Jindřichem Pobožným. Jeho socha nás vítá na velkém čtvercovém náměstí. Marienberg je příkladem typického horního města s pravidelným půdorysem a uspořádáním nejdůležitějších budov. Dominantou náměstí je budova radnice s kr…
6.6km
více »

Z Marienbergu přes Katzenstein do Načetína.
Trasy

Výlet do krásné krajiny příhraničních Krušných hor. Využil jsem autobusové spojení z Chomutova do Marienbergu. Konečná stanice autobusu je na náměstí v Marienbe…
6.7km
více »

Prohlídkový důl na Saubergu.
Důl, štola, šachta
HHornická krajina Ehrenfriedersdorf je jednou z nejstarších oblastí těžby cínových rud v Německu. Cínovec se zde získával rýžováním pravděpodobně již počátkem 1…
7km
více »

Poštovní kameny a sloupy v Marienbergu.
Drobné památky
Marienberg byl velkou křižovatkou kupeckých cest, po kterých jezdily také poštovní dostavníky. Počátky poštovních služeb sahají do konce 15. století. V roce 1613 byla založena státní pošta Saska. Zpočátku se pošta roznášela pěšky. Od roku 1683 pak poštovními dostavníky, které vozily i lidi. Počátkem 18. století byly zmapovány poštovní cesty, vzdálenosti byly udávány v mílích. Saský kurfiřt pak nařídil, aby u každé městské brány byl kamenný poštovní sloup. Od roku 1875 byla míle nahrazena kilometry. V M…
7km
více »

Poštovní kameny v Marienbergu.
Drobné památky
Marienberg byl založen v roce 1521 jako významná hornická osada. S rozvojem těžby kovových rud se rozvíjel i Marienberg. Vedly tudy důležité obchodní a poštovní cesty. V první polovině 18. století bylo provedeno měření poštovních cest a na cestách byly osazeny poštovní sloupy a milníky. Dva z nich se dochovaly u silnice č. B171 vedoucí z Marienbergu do Olbernhau. Oba poštovní kameny nestojí na původním místě. Při stavbě nové silnice musely být o pár metrů posunuty.
7.2km
více »

Vápenka Lengefeld - Kalkwerk
Technická památka

V lese jihozápadně od Lengefeldu v Krušných horách se dochovala jedna z nejvýznamnějších technických památek na těžbu a zpracování vápence od 16. do 20. století. Zdejší vápno se používalo pro stavební účely a jako tavící přísada při zpracování železa. Od roku 1915 probíhala těžba vápence hlubinným způsobem až do hloubky 150 metrů. Za II. světové války zde byly v podzemních prostorách vápenky ukryty poklady drážďanských muzeí. V roce 2015 byla těžba zastavena, ale dál se zde zpracovává vápenec vytěžený …
8.6km
více »

Prohlídkový důl Markuse Röhlinga.
Důl, štola, šachta

Krátce po nalezení stříbrných rud ve svazích kopce Schrechenbergu byly na počátku 15. století zahájeny první kutací práce. V dole Markus-Röhling se těžilo od ro…
8.6km
více »

Cesta lesního ducha na Greifenstein
Výletní místo

Ehrenfriedersdorfský řezbářský spolek vybudoval okružní stezku Greifensteinským lesem. Okolo této turistické stezky stojí vyřezávané postavy tovaryšů, bájných bytostí, trpaslíků a mnoha dalších pohádkových bytostí. Nenáročná 2 km dlouhá stezka je určena především pro děti. U cesty jsou vybudovaná odpočinková místa. Každý rok přibývají nové vyřezávané postavičky. Cesta začíná u parkoviště na Greifenaseinstraβe. Přes parkoviště také vedou červeně a žlutě značené cesty z Ehrenfriedersdorfu. Cestu můžeme p…
8.8km
více »

Rozhledna Pöhlberg nad městem Annaberg-Buchholz
Rozhledna

Rozhledna Pöhlberg stojí na stejnojmenném kopci (831 m.n.m.) nad městem Annaberg-Buchholz necelých třicet kilometrů od hranic s naší republikou. Autem je to sem asi nejblíže od Karlových Varů přes hraniční přechod…
10km
více »

Hornická stezka v Annabergu.
Trasy

Hornická stezka vychází z náměstí v Annabergu. Okolo zbytků františkánského klášterního kostela z počátku 15. století a bývalých městských hradeb schází ke ková…
10.1km
více »

Annaberg-Buchholz
Město

Asi třicetitisícové město Annaberg-Buchholz leží 25km od hraničního přechodu Boží dar a je jedním z přirozených středisek německé střední části Krušných hor. Jedná se o staré hornické město s živou tradicí hornict…
10.1km
více »

Přísečnice
Přehrada

Vodní nádrž severozápadně od Chomutova, pod obcí Kryštofovy Hamry. Byla vybudována v letech 1969-1976 na Přísečnickém potoce pro zásobení severočeské hnědouhelné oblasti pitnou vodou, jak…
20.2km
více »

Měděný vrch
Vrchol

Měděný vrch se tyčí nad obcí Měděnec, severně od Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde těžily nerostné suroviny. Malachitové jeskyně byly roku 1910 zpřístupněny veřejnosti. Dnes tady najdete rotundovou kapli z …
26.5km
více »
Hasištejn
Zřícenina

Malebná zřícenina gotického hradu Hasištejn stojí na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka nedaleko obce Místo. Hradní zřícenina se nachází na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Hrad byl postaven na protáhlém oválném půdorysu. Dominantou je mohutná válcová věž ? bergfrit, která je upravena na rozlehnu. Na jižní straně jsou zbytky paláce. Proti vstupní bráně stojí…
27.5km
více »

Klínovec
Vrchol

Klínovec je nejvyšším vrcholem Krušných hor, a tyčí se nedaleko hraničního přechodu Boží dar a lázní Jáchymov.
Z vrcholu lze za zvlášť dobré viditelnosti zahlédnout dokonce Sněžku , šumavský Javor, Říp či pražs…
30.5km
více »

Červený Hrádek
Zámek

Zajímavý barokní zámek Červený Hrádek stojí na úpatí Krušných hor nedaleko Jirkova na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Zámek je rozlehlý čtyřkřídlý objekt s mansardovou střechou a výrazným rizalitem …
31.3km
více »

Klášterec nad Ohří
Zámek

Romanticky upravený zámek stojí na ostrohu nad řekou Ohří. Zámek je půvabnou dominantou města Klášterce nad Ohří, nacházejícího se na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Zámecký areál tvoří 4 patrová křídla s hranolovou…
31.4km
více »

Jáchymov
Město

Jáchymov leží v Západních Čechách, severně od Karlových Varů. Město Jáchymov najdeme v oblasti Krušných Hor, v údolí pod horou Klínovec ( 1244 m.n.m.). Jáchymov je známé lázeňské město a vyhledávané středisko zi…
34.4km
více »