TURISTIKU PODPORUJÍ
61 045 turistů a cestovatelů
106 061 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 241 160,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Pivovar ve Velichovkách

Turistické cíle Panský dvůr

Bývalý pivovar s lednicí (Velichovky, 18.7.2022)
Bývalý pivovar s lednicí (Velichovky, 26.4.2021)

Pokud půjdeme do lázeňského parku cestou pod Podhorkou, tj. od Rožnova, a dostaneme se k obecnímu úřadu, jenž sídlí v objektu čp. 1, uvidíme nedaleko něj starý nevzhledný objekt čp. 60, u něhož by málokdo tušil, že se jedná o jednu z původních částí zdejšího panského dvora, která byla navíc vybudována jako pivovar. Tehdy však neměla vlastní číslování a byla součástí rozsáhlého dvorského areálu, jehož rozsah můžeme vidět ještě v indikační skice stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA521018400).

Kdy přesně byl ve Velichovkách pivovar založen, tak o tom je řada teorií, ale žádný pádný důkaz se k tomuto problému nejspíše již nikdy stejně nenalezne. Takže některé prameny soudí, že ho založili již Rodovští z Hustířan, další hovoří o Valdštejnech nebo o hrabatech z Černínů, případně o Františku Karlovi rytíři Mladotovi ze Solopisk, který vlastnil Velichovky v letech 1731-1758, a o jeho bratrovi Kryštofovi, jenž spravoval zdejší majetky v roce 1759. Avšak první zmínka o zdejším pivovaru pochází až z období vlády Josefa Kryštofa Mladoty ze Solopisk a jeho manželky Heleny, roz. von Tagler von Sicherskirchen (1760-1777), kdy se v něm roku 1760 vařilo celkem 6 sudů piva.

Rekonstrukce objektu počkala až na Jana Pavla Patzalta z Adelschwungu, jenž koupil Velichovky v roce 1777 a na rozdíl od svých mnohých předchůdců zde žil a panství velmi zveleboval. V rámci tohoto úsilí vystavěl u svého sídla velký špýchar, jímž se však kochat nemůžeme, neboť byl zbořen roku 1981. Po jeho smrti v roce 1793 pak Velichovky přešly na jeho syna Vincence a následně se zde vystřídala řada vlastníků. V roce 1799 koupili Velichovky major Jakub Koller, František Schliederbach a hraběnka Revertera. Tato trojice se stala pro velichovské panství přímo zhoubou a dokonce proti ní musel zakročit sám zemský úřad. Velká změna nastala až s Janem Podiwinem říšským rytířem z Höpflingenu a z Bergendorfu, který zakoupil Velichovky roku 1803. Na místě staré a zchátralé tvrze vybudoval jednoduchý empírový zámeček, obnovil pivovarskou budovu a zároveň začal upozorňovat na blahodárné účinky místních minerálních zřídel a slatin.

Až do zániku poddanství nemohl místní hostinský odebírat pivo a kořalku od nikoho jiného, nýbrž jen z místního panského pivovaru a při něm umístěného lihovaru. Sama panská hospoda, jež byla přímou součástí pivovaru, se nacházela v severozápadním dílu panského dvora a k jejímu zrušení došlo až po 1. světové válce, aby zde byly zřízeny byty pro šafáře a účetního.

Tak dlouho zde však pivovar nefungoval, neboť zanikl již v roce 1880 a nejednalo se o žádnou přírodní katastrofu, natož válku či něco podobného. Konec pivovaru byl spojen s tím, že chmel pro pivovar nebyl později do Velichovek dovážen, nýbrž se pěstoval přímo zde, a to nejprve pod strání před starou školou a následně v místech, kde dnes stojí vily Slovenka a Domov. Tato chmelnice vznikla v letech 1878-1879 a první její úroda byla velmi povedená. Majitelé velkostatku však měli po radosti již v souvislosti s druhou sklizní, ta se totiž nekonala, protože chmel nedozrál a zplesnivěl. V té době však nebyl pivovar dávno spravován ve vlastní režii, nýbrž byl pronajímán, což můžeme vidět např. v inzerátu, jenž vyšel v "Poslu z východních Čech" 19. dubna 1873:

"Pronájem pivovaru.

Na velkostatku Velichovském u Jaroměře pronajme se od 1. dubna t. r. pivovar na var 6 sudů na více roků proti ročnímu nájemnému pr. 600 zl. - K pivovaru náleží pohraniční zahrada ve výměře 800 čtv. sáhů, mimo prostranný, v dobrém stavu se nalezající byt a lednice, jenž dostatečně ledem zásobena jest. - S pivovarem tímto jest právo hostinské spojeno, jakož i jest místní hostinec zavázán, pivo z něho odebírati a může se též na požádání několik korců pole pronajmouti. - Nájmuchtiví nechť se obrátí na nížepsanou hospod. správu.

Hospodářská správa velkostatku Velichovek

pr. Josefov."

Ale tento neúspěch byl jen vrcholkem ledovce, protože problémů v něm bylo již nepočítaně. Jeho zařízení bylo zastaralé a muselo by se do něho investovat, po celém kraji vznikaly další konkurenční podniky, díky železnici se dostávaly na severovýchod Čech piva i z jiných částí království Českého a někdy i z míst mimo něj a tak bychom mohli pokračovat. K první přestavbě došlo již v roce 1880, neboť při kopání u něj byly nalezeny různé pravěké i středověké artefakty. Další úpravy pak proběhly v následujícím století, ale ještě roku 1894 byl uváděn pouze jako nečinný, takže podle všeho obsahoval ještě všechno své zařízení. Od té doby byla jeho budova využívána jako různé sklady či garáže a bylo jedno, zda šlo o vlastníky velkostatku, nebo stát, MNV a JZD (ke konci 2. světové války měla v pivovaru svůj sklad i zdejší německá posádka) po roce 1945, kdy po konfiskaci majetku Karla Seissera na základě Benešových dekretů přešel do rukou státu, resp. obce. Ta je vlastníkem objektu, u něhož se dosud nachází i studna, z níž se brala pro výrobu piva voda, rovněž dnes.

Na závěr je ještě třeba dodat to, že 4. srpna 1838 navštívil služebně velichovský pivovar prozatímní podinspektor důchodkové stráže Josef Němec, manžel spisovatelky Boženy Němcové. Když se s vrchním myslivcem Františkem Bienertem vracel zpět do Josefova, zadržel člověka podezřelého z podloudnictví, jemuž přispěchal na pomoc voják pěšího pluku č. 18 Johann Lieszler, který následně tvrdil, že na něj opilí finančníci tasili zbraň a ztýrali ho. Výsledkem vyšetřování se stalo udělení důtky Josefu Němcovi, protože zmíněný vojín byl německé národnosti a jal se ho vychovávat zrovna "podroušený" Čech, takže bylo jasné, komu půjdou úřady na ruku. S touto nespravedlností se Josef Němec nehodlal smířit, a tak vyrazil bez povolení do Prahy a následně do Vídně, kde nepochodil a své pokusy o své očištění odnesl tím, že byl zbaven služby a zrušeno zůstalo rovněž jeho jmenování podinspektorem důchodkové stráže 3. třídy v Kutné Hoře ze 24. července 1838. Josefa Němce se zastal 15. dubna 1839 i velichovský správce:

"Es wird hiemit zur Steuer der Wahrheit bestättiget, dasz während der am 4 August 1838 in der Bräustätte zu Welchowek von dem damaligen in Josephstadt substituirten Unter-Inspektor Herrn Joseph Niemetz vorgenommenen Amtshandlung, bei welcher der gefertigte Amtsverwalter als Gerichtsbeistand zugegen war, der k. k. Unterinspektor während dieser ganzen Zeit in dieser Bräustätte nichts genoszen habe, und in einem ganz nichternen Zustande gewesen ist.

Ferner bestättiget der Gefertigte, dasz Herr Niemetz als er sich nach der Aufnahme des Abaichungsprotokolls aus der Amtskanzley in die Wohnung des Bräuers begab, er sich dort nur einen Augenblick verhi[e]lt, und von dortaus sich geradenweges nach Josephstadt begab.

Diese Aussage ist der Gefertigte bereit nöthigenfalls mit dem Eide zu bekräftigen.

Amt Welchow am 15ten April 1839.

Wenzl Ruml
Amtsverwalter."

Ale ani na toto potvrzení, že "c. k. podinspektor po celou tuto dobu v tomto pivovaru nic nepožil a byl ve stavu docela střízlivém", nebylo reflektováno. Teprve později došlo k jeho vzetí na milost, i když mu byla přidělena podřadnější práce v Litomyšli, kam se s manželkou přestěhoval v září 1839.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.355, 15.843)
Poslední aktualizace: 19.7.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Velichovky

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,6km od místa

Příspěvky z okolí Pivovar ve Velichovkách

Voltrův kříž ve Velichovkách
Voltrův kříž ve Velichovkách
Kříž
V těchto místech se vždy nalézala křižovatka cest k Hustířanům, Jaroměři a Nouzovu. Podle nepřímých důkazů tu měl stávat dřevěný kříž s plechovou figurou Ježíše Krista již koncem 18. století, což by mělo dokazovat pojmenování "pole u Voltrova kříže na klínách jmenovaný", které se vyskytuje v jedné kupní smlouvě na zdejší pozemek z roku 1800. V roce 1810 se opět při prodeji dalš…
0.3km
více »
turistické rozcestí Velichovky - západ obce
turistické rozcestí Velichovky - západ obce
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v prostoru křižovatky v západní části Velichovek, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po modré značce ve směru Černožice - Kuks a po značce žluté ve směru Hořice, Velký Vřešťov - Jaroměř, Josefov.
0.3km
více »
Lázně Velichovky - lázně s nejlepší rašelinou v ČR
Lázně Velichovky - lázně s nejlepší rašelinou v ČR
Lázně
Lázně Velichovky se mohou pochlubit jednou z nejlepších rašelin u nás. Díky svému složení působí blahodárně na pohybový aparát, proto jsou lázně vyhlášené svou léčbou právě pohybového aparátu. Do Lázní Velichovky …
0.4km
více »
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně
Lázně Velichovky leží 5 km západně od Jaroměře v půvabném přírodním prostředí, lákajícím k příjemným a osvěžujícím procházkám. Proslavily se především léčbou pohybového ústrojí, k níž se používá slatiny, ojedině…
0.5km
více »
Posvěcení nově založených lázní ve Velichovkách v roce 1898
Posvěcení nově založených lázní ve Velichovkách v roce 1898
Zajímavost
Jak jsem již napsal ve svém jiném článečku, tak zdejší lázně byly vybudovány v letech 1897-1898 stavitelem Františkem Hellmanem z Jaroměře a u jejich zrodu stály sestry baronka Marie Adalberta, provdaná Bees-Chros…
0.6km
více »
Pomník osvobození ve Velichovkách
Pomník osvobození ve Velichovkách
Pomník
Když se podíváme do indikační skici stabilního katastru z roku 1840, tak zjistíme, že tato lokalita byla původně zastavěná. Nacházela se tu totiž dřevěná obecní pastouška čp. 20 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA521018400). Ta však v roce 1907 vyhořela a k její obnově nedošlo. Nějakou dobu zde bylo spáleniště a po rozebrání jeho zbytků zde zůst…
0.6km
více »
Velichovky - kostel Proměnění Páně
Velichovky - kostel Proměnění Páně
Kostel
Velichovky - renesanční kostel z r. 1616 byl založen Hanibalem z Valdštejna a postaven dle projektu V. Valmadiho. Jedná se jednolodní hladce omítnutou stavba v průčelí s věží. V blízkosti kostela najdeme sochu sv. Jana Nepomuckého s letopočtem 1760 a reliéfní kamenný kříž, který byl na toto místo přemístěn v červnu 1908. Původně kříž stál při silnici vedoucí z Velichovek k…
0.7km
více »
Smírčí kříž ve Velichovkách
Smírčí kříž ve Velichovkách
Kříž
Pokud vyšplháme na kopec ve Velichovkách, kde se nachází kostel Proměnění Páně, uvidíme na sever od něj a od hřbitovního areálu dvojici mohutných lip, pod nimiž se ukrývá na trojdílném soklu a vypjatém podstavci na oblacích stojící socha sv. Jana Nepomuckého, která má podle vytesaného datování pocházet z roku 1760. Podle období vzniku a také jejího zpracování se uvažuje, že jde…
0.7km
více »
Slatinné lázně ve Velichovkách
Slatinné lázně ve Velichovkách
Lázně
O zřízení lázní ve Velichovkách se zasloužily sestry baronka Marie Adalberta, provdaná Bees-Chrostin a baronka Marie Gabriela (Jella), provdaná Spens Boden, které zdědily velichovský statek po smrti svého otce Voj…
0.7km
více »
Velichovky – smírčí kříž
Velichovky – smírčí kříž
Kříž
Možná se na mě budou mnozí Východočeši – hlavně ti z Královéhradeckého kraje – za následující slova zlobit, ale jen těžko se tím něco změní. Fakta jsou fakta. Zkrátka, vždy p…
0.7km
více »
Kostel Proměnění Páně ve Velichovkách
Kostel Proměnění Páně ve Velichovkách
Kostel
Tento chrám byl založen v roce 1616 Hanibalem z Valdštejna, strýcem Albrechta z Valdštejna, který získal dvůr a ves Velichovky roku 1603 od císařského rady a nejvyššího mincmistra Kryštofa Želinského ze Sebuzína, a vznikl podle projektu Carlo Valmadiho, architekta, stavitele a zedníka ve službách Valdštejnů. Český překlad obnoveného latinského názvu nad presbytářem vypovídá o j…
0.7km
více »
Velichovky - pomník americké armády
Velichovky - pomník americké armády
Pomník
Pomník americké armády, 23 squadrony, která dne 8.5.1945 dosáhla Velichovek je umístěn v areálu lázní před Masarykovým domem. Konvoj americké armády tehdy vedl podplukovník Robert H. Pratt, který zde německému maršálovu Ferdinandu Schornerovy předal německou kapitulaci. Na pamět této události se každoročně koná vzpomínková jízda vojenských vozidel – MISE VELICHOVKY.
0.7km
více »
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Ostatní
Obec Velichovky leží asi 6 km západně od Jaroměře, mají tu v provozu lázně zaměřené na pohybové ústrojí. Lázně již fungují od roku 1898, kdy byla zahájeny první lázeňská sezóna. V roce…
0.8km
více »
Nouzov (Litíč)
Nouzov (Litíč)
Místní část
První zmínka o Nouzově, ležícím mezi Velichovkami a Hřibojedy, pochází až z roku 1776, kdy byl litíčský panský dvůr emfyteuticky rozdělen a pronajat mezi dosavadní poddané. Protože vznikl v německy hovořící oblasti, tak nesl původně pojmenování Neujahrsdorf (podle toho, že ves měla začít fungovat k 1. lednu 1776, tedy na Nový rok), ale v lidovém povědomí býval nazýván pouze jak…
0.9km
více »
Nouzov - kaplička
Nouzov - kaplička
Kaple
Opravenou kapličku najdeme při cestě z Lázní Velichovek při pravé straně silnice ve vsi Nouzov. Komu je zasvěcena a kdy byla postavena bohužel nevím, ale rekonstrukcí prošla v roce 2004. Pokud někdo bude mít info o historii, nebo odkaz odkud čerpat, tak to uvítám.. V těsné blízkosti Kapličky stojí pomním obětem 1. sv. války. Kolem prochází modrá turistická značka a cyklotrasa…
1km
více »
Velichovský rybník čili Jezírko
Velichovský rybník čili Jezírko
Rybník
Většinou se všude píše, že tato vodní plocha vznikla až koncem 19. století, ale když nahlédneme do indikační skici stabilního katastru z roku 1840, vidíme to, že se v těchto místech již tehdy nacházel panský rybní…
1.1km
více »
Turistické rozcestí u Velichovského rybníka
Turistické rozcestí u Velichovského rybníka
Rozcestí
Turistické rozcestí u Velichovského rybníka (v mapě označeného též jako Petirův rybník) je křižovatkou zelené a žluté turistické značky. Žluté značení vedoucí od Velichovek k Dubenci najdete v turistických mapách. Zelená značka sem byla prodloužená z Nouzova a v mapách není zatím zakreslená. Rozcestí se nachází v nadmořské výšce 316 metrů a leží na hranici trutnovského a…
1.2km
více »
Litič - kostel Nejsvětější Trojice
Litič - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Litič - první písemná zpráva o vsi pochází z roku 1557. Nepřehlédnutelnou dominantou vévodící okolí je Kostel Nejsvětější Trojice. Kostel v současné podobě byl postavenl na místě původního kostela zbudovaného Jane…
1.5km
více »
Hospital Kuks aneb barokní perla na východě Čech
Hospital Kuks aneb barokní perla na východě Čech
Hrad
Vlastně jsem si dost dlouho myslela, že Kuks je zámek. On ale nikdy zámkem nebyl a komplex vždy sloužil jako hospital, což je starší název užívaný pro "špitál". Jedná se o označení útulku pro chudé, staré a nemocn…
1.6km
více »
Hrad Rotemberk, už jen minulost
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Hrad Rotemberk, už jen minulost
Zřícenina
Na konci 300 metrů dlouhé a 40 metrů široké ostrožny vybíhající z Neznášovského kopce, jsou vidět terénní nerovnosti po středověkém hradu Rotemberk. Ostrožna, jejíž svahy klesají do údolí Hustířanky a jejího bezej…
2.3km
více »
Dubenec - kostel sv. Josefa
Dubenec - kostel sv. Josefa
Kostel
Dubenec - kostel v obci je doložen r. 1343, tehdy ještě jako Kostel sv. Václava, který byl založen Hynkem z Náchoda. Kolem r. 1600 byl vystavěn nynější pozdně gotický kostel, avšak r. 1645 byl pobořen Švédy. Roku 1660 byl opraven, přestavěn a nově zaklenut. V letech 1736-40 byl kostel rozšířen a zasvěcen sv. Josefu. V současné době se o kostel nikdol nestará a Biskupství v…
2.5km
více »
Rožnov (NA)
Rožnov (NA)
Vesnice
Rožnov - první písemná zmínka o obci pochází z roku 1387, kdy obec patřila k tvrzi ve Rtyni, majitelem byl Ješek řečený Šváb. Později obec patřila držiteli hradu Vřešťova, později pak spadla pod panství Smiřické. Po zrušení roboty roku 1848 se ves osamostatnila. Obec je protnutá potokem Jordán a najdeme zde pomník obětem 1. sv. války, pomníky ukřižování a dřevěnou zvoničku.…
2.7km
více »
Chotěborky
Chotěborky
Kostel
Osada Chotěborky, která spadá do Vesnické chráněné památkové zóny, je připomínána v roce 1355. Nachází se na vyvýšeném návrší mezi Velkým Vřešťovem a Velichovkami. Návsi, která je centrem osady dominuje roubená polygonální gotická zvonice 16. století, nedaleko ní se nachází barokní sloup sv. Jana Nepomuckého z dílny bratrů Pacáků. Z dílny Pacáků pochází i barokní vstupní…
3.7km
více »
Braunův betlém
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Braunův betlém
Socha
Braunův betlém, unikátní přírodní galerie, kterou vytvořil mistr Matyáš Bernard Braun, z podnětu hraběte Františka Antonína Šporka, v letech 1718 - 1732.  O vý…
4.3km
více »
Braunův betlém
Braunův betlém
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje do nejvýchodnější části Zvičinského hřbetu, do lesního porostu mezi Dvorem Králové a Kuksem. Jdeme za poznáním úžasné práce mistra Matyáše Bernarda Brauna, který zde v letech 1718 - 1732, na pop…
4.3km
více »
Kuks - Hospital
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Kuks - Hospital
Muzeum
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
5.5km
více »
Kuks
Kuks
Tipy na výlet
Naším cílem je poznání barokního skvostu, který vypadá jako zámek a zámkem není - tedy hospital Kuks. Historie hospitalu spadá do počátku osmnáctého století, kdy nechal hrabě František Antonín Sporck na svém panst…
5.5km
více »
Jaroměř
Jaroměř
Město
Jaroměř leží ve Východních Čechách, severním směrem od Hradce Králové. Město najdeme u soutoku řeky Labe a Úpy a nedaleko ústí Metuje do Labe. Východním směrem od Jaroměře se rozkládá Vodní nádrž Rozkoš. U severní…
5.6km
více »
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II v letech 1780 až 1787 jako obranný prvek proti Prusku. Základní kámen položil sám císař Josef II dne 3.10.1780. Hradby pevnosti byly postaveny podle francou…
6.4km
více »
ZOO - Dvůr Králové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
ZOO - Dvůr Králové
ZOO
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
8.9km
více »