Loading...

PIVOVAR OLIVĚTÍN

Turistické cíle Technické zajímavosti Technická památka

PIVOVAR OLIVĚTÍN - Broumov

ZALOŽEN ROKU 1348

PIVOVAR VYRÁBÍ SVĚTLÉ PIVA 8% 10% 11% 12% 13%

POLOTMAVÉ 17% A TMAVÉ 10%

VYRÁBÍ SE ZDE TAKÉ TŘEŠŇOVÉ ,PEPŘOVÉ ,KVASNICOVÉ ,CITRONOVÉ ,MEDOVÉ A JINÉ DRUHY

PIV

V OJBĚKTU PIVOVARU SE NACHÁZÍ I PODNIKOVÁ PRODEJNA KTERÁ JE OTEVŘENA

PONDĚLÍ AŽ PÁTEK OD 6,00-16,00

SOBOTA 9,00-13,00

V PIVOVARU JE TAKÉ MOŽNÁ PROHLÍDKA

Podobné příspěvky
Broumov - Muzeum piva, pivovar Olivětín

Historie vaření piva v Broumově se oficiálně datuje do r. 1348, kdy král Karel IV udělil Broumovu městská práva. Jak to, ale bývalo, pivo se vařilo zcela jistě již dříve.

Dnes prohlídky pivovaru, které umožňovaly návštěvníkům nahlédnout do taje vaření piva, doplnilo od 4. června 2010 Muzeum piva. Tedy expozice pivovarnictví zaměřená zejména k historii olivětínského piva. Je zde k získání Turistická známka č.1439, Pivovar Olivětín - Broumov

Ceník prohlídky: Prohlídka muzea s ochutnávkou 90,-Kč

Prohlídka pivovaru a muzea 100,-Kč

Prohlídka pivovaru a muzea s ochutnávkou 150,-Kč

Prohlídka pivovaru a muzea ( děti od 6 do 15 let ) 40,-Kč

Prohlídka muzea ( děti od 6 do 15 let ) 10,-Kč

Kontakt: Pivovar Broumov s.r.o.

Osvobození 55

550 01 Broumov

tel.: 491 523 779
fax.:491 523 780
e-mail: opat@pivovarbroumov.cz
web: www.pivovarbroumov.cz

Pivovar Olivětín

V malebné krajině východních Čech, za hradbou Broumovských stěn, v blízkosti Adršpašských skal se nachází v současnosti nejstarší průmyslový pivovar v Čechách. Pivovar je pokračovatelem tradice klášterního benediktinského pivovaru, umístěného původně v Broumovském klášteře.

Kromě standardního sortimentu (10%, 11%, 12%) vyrábí pivovar speciality – extra hořké pivo Bitter, Medové pivo a různé druhy nefiltrovaných piv. Návštěvníci našeho kraje je mohou ochutnat přímo při prohlídce pivovaru.

Veškeré informace naleznete na www stránkách: www.pivovarbroumov.cz.

Broumov - pivovar Broumov Olivětín

Východočeské mestečko Broumov ležiace neďaleko krásnych Adršbaských a Broumovských skál má vo svojej mestskej časti Olivětín má aj svoj pivovar.

Varenie piva v Broumově má bohatú históriu, pivo sa tu varilo už asi krátko po jeho založení. Kedy presne Broumov vznikol nie je úplne možné určiť, najstaršia zmienka je z roku 1256. Prvá doložená písomná zmienka o varení piva je až z roku 1406. Najskôr sa tu pivo varilo v mestskom pivovare, od 16. storočia už fungoval kláštorný benediktínsky pivovar. Tento pivovar v areáli kostola ale v minulosti niekoľkokrát vyhorel, a cirkev sa preto rozhodla postaviť ho mimo areál kláštora. Došlo k tomu v rokoch 1712 - 1714. V roku 1889 v Olivětíně postavili svoju vlastnú veľkú novú sladovňu.

V nedávnych rokoch prešiel pivovar modernizáciou a rekonštrukciou. Pri výrobe piva je veľmi dôležitá aj kvalitná voda, tento pivovar má svoju vlastnú, čerpá ju z hĺbky viac ako 38 metrov z artézkej studne.

Značka Olivětínsky Opát je známa aj v zahraničí, dobrý odbyt je aj u neďalekých zahraničných susedov, v Poľsku. Pod značkou Olivětínsky Opát sa dnes z pivovaru produkuje hlavne rada klasických filtrovaných piv, ale aj veľké množstvo piv nefiltrovaných, kvasnicových a ochutených rôznými prísadami. Všetky tieto produkty si môže ten, kto sa v pivovare zastaví, alebo si ho pozrie na prehliadke a navštívy jeho múzeum, zakúpiť v podnikovej predajni. Pivo ponúkajú v sklenených, alebo v Pet fľašiach.

Pri návšteve pivovaru sa dá aj dozvedieť, ako pivo Opat vlasne vzniká, než si nakoniec na tomto zlatom moku z Broumova môžeme pochutnať. Má to všetko 5 etáp, treba k tomu zrna jačmeňa, vodu, chmel a kvasnice. Začiatok, č. 1 je v sladovni, kde sa jačmeň nechá najskôr po namáčaní naklíčiť, po naklíčení a sušení sa zmení na slad a nechá sa odležať. Následuje č. 2, varna, v ktorej sa odležaný a pomletý slad pomieša s vodou a jeho nahrievaním sa získa potrebný extrakt - sladina. Tá sa zmiešaním s chmelom varí a takto vznikne mladina. V etape č. 3, spilke sa horúca mladina ochladí, načerpá sa do kvasnej kade a pridajú sa kvasnice. Vtedy začína priebeh hlavného kvasenia, pri ktorom vzniká alkohol a mladé pivo s začína sýtiť CO². Po prekvasení sa mladé pivo prečerpáva do tankov v ,,Ležáckem sklepě,,. Číslo 4 je teda ,,Sklep,, tu sa po dostatočnom zraní od piva filtráciou oddelia kvasinky a pivo sa prečerpáva do pretlačných tankov. Poslednou, 5 etapou je ,,Stáčirna,, tu s už hotové pivo podľa potreby stáča do sudov alebo fľaší a putuje po rôznych kútoch republiky a do zahraničia, kde sa dá na ňom si pochutnať.

Obrázky z Broumovska a Pivovar Broumov – Olivětín
Nejstarší dějiny Broumovska nejsou zatím dostatečně známé. Broumovsko patrně daroval břevnovským benediktinům Přemysl Otakar I. roku 1213, ale Broumov je písemně doložen až roku 1256, kdy se objevuje v domácím klášterním zápise jako trhová ves. Nedlouho poté se zde začalo také vařit pivo. Vaření piva byla totiž běžnou výsadou každého středověkého města a poddanským městům do toho většinou nezasahovala ani vrchnost kromě prodeje a výčepu piva na vesnicích příslušného panství.

Nejstarší zmínka o broumovském pivu je v urbáři z roku 1406, ale často se uvádí, že se pivo v Broumově začalo vařit až po udělení městských práv králem Karlem IV. v roce 1348.  V každém případě patří Broumovský pivovar mezi nejstarší firmy na světě.
V letech 1866–1867 byl v hradebním příkopu mezi klášterem a horní bránou postaven moderní městský pivovar, který byl v letech následujících upravovaný a přistavovaný. Roku 1889 byla v Olivětíně postavena nová velká sladovna (Malzfabrik).
V pivovaru se vařilo tří, čtyř a sedmistupňové pivo, ke kterému se v roce 1948 začalo pravidelně vařit desetistupňové pivo. Dále se tam vařilo výčepní tmavé a příležitostně i světlá dvanáctka. Za čtrnácti stupňový tmavý císařský březňák získal pivovar v roce 1890 v Paříži a 1898 ve Vídni na potravinářských výstavách zlaté medaile.

*

V Broumově a okolí jsme viděli samé zajímavé věci:

Náhrdelník z barokních perel: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-nahrdelnik-z-baroknich-perel/detail

Kostel s poustevnou: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-kostel-s-poustevnou-v-teplicich-nad-metuji/detail

Funkcionalistický drahokam: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-nejenom-z-broumovska-wenkeuv-dum-v-jaromeri/detail

Broumovské putování: https://www.turistika.cz/cestopisy/broumovska-krajina-plna-baroknich-pamatek-piskovcovych-skal-a-vselijakych-kouzel/detail

Alois Jirásek: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-a-alois-jirasek/detail

Ďáblova lest a Codex Gigas: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-dablova-lest-a-codex-gigas/detail

Broumov: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-a-mesto-broumov/detail

Broumovský kláster: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-klaster-a-benediktinske-opatstvi-svateho-vaclava/detail

Broumov a kalvárie: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-a-kalvarie-u-broumovskeho-klastera/detail

Café Dientzenhofer: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-a-skolni-cafe-dientzenhofer/detail

Broumov a turínské plátno: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-a-turinske-platno-v-klastere/detail

Broumov a mariánský sloup: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-a-mariansky-sloup-v-broumove/detail

Broumov a vyhlídka Hladomorna: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-a-vyhlidka-hladomorna-v-broumove/detail

Broumov a kostel sv. Vojtěcha: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-a-kostel-svateho-vojtecha-v-broumove/detail

Broumov a dřevěný kostel: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-a-dreveny-hrbitovni-kostel-panny-marie-v-broumove/detail

Broumov a kostel sv. Petra a Pavla: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-a-kostel-svateho-petra-a-pavla-v-broumove/detail

Broumov a kostel sv. Ducha: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-a-kostel-svateho-ducha-v-broumove/detail

 

Poslední aktualizace: 14.6.2011
PIVOVAR OLIVĚTÍN na mapě
Autor: MILHAUS
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí PIVOVAR OLIVĚTÍN

Muzeum pivovarnictví v Broumově
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Muzeum pivovarnictví v Broumově
Muzeum
Broumovský pivovar Opat nabízí kromě prohlídek pivovaru, ve…
0.5km
více »
Broumov - Muzeum piva, pivovar Olivětín
Broumov - Muzeum piva, pivovar Olivětín
Muzeum
Historie vaření piva v Broumově se oficiálně datuje do r. 1348, kdy král Karel IV udělil Broumovu městská práva. Jak to, ale bývalo,…
0.5km
více »
Dřevěný kostel v Broumově a dál do Janoviček...
Dřevěný kostel v Broumově a dál do Janoviček...
Cestopisy
Dřevěný kostel v Broumově, nejstarší sakrální památka v celé Evropě a dál…
0.9km
více »
Obrázky z Broumovska a Jan Nepomucký v Hejtmánkovicích na mostě
Obrázky z Broumovska a Jan Nepomucký v Hejtmánkovicích na mostě
Socha
Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datu…
1.2km
více »
Turistický rozcestník v Broumově
Turistický rozcestník v Broumově
Rozcestí
Hlavní rozcestník v Broumově (foto 1) se nachází na začátku Masarykovy třídy (foto 2) a nedaleko…
1.4km
více »
Broumov - klášterní kostel sv. Vojtěcha
Broumov - klášterní kostel sv. Vojtěcha
Kostel
První dochovaná zmínka o klášterním kostele sv. Vojtěcha je datována rokem 1357 ve spojitosti s dokončením stavby gotického dvoulodí…
1.5km
více »
Obrázky z Broumovska – Ďáblova lest a Codex Gigas
Obrázky z Broumovska – Ďáblova lest a Codex Gigas
Zajímavost
Ďáblova lest je trojdílný televizní film,…
1.5km
více »
Broumoský klášter
Broumoský klášter
Dům, budova
Benediktinský Klášter Broumov je zapsán v seznamu kulturtních památek…
1.5km
více »
Obrázky z Broumovska - klášter a Benediktinské opatství svatého Václava
Obrázky z Broumovska - klášter a Benediktinské opatství svatého Václava
Klášter
Přemysl Otakar I. daroval v roce 1213 broumovský výběžek Řádu benediktinů…
1.5km
více »
Obrázky z Broumovska a Turínské plátno v klášteře
Obrázky z Broumovska a Turínské plátno v klášteře
Zajímavost
V roce 1999 se děly věci v klášterním kostele sv. Vojtěcha. Nad kaplí sv.…
1.5km
více »
Obrázky z Broumovska a kostel svatého Vojtěcha v Broumově a turínské plátno
Obrázky z Broumovska a kostel svatého Vojtěcha v Broumově a turínské plátno
Kostel
První zmínka o kostele se váže k roku 1357. Předpokládá se, že v té době…
1.5km
více »
Broumov - Benediktínsky kláštor
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Broumov - Benediktínsky kláštor
Klášter
Benediktínsky kláštor ( národná kultúrna pamiatka ) - dnešnú podobu…
1.6km
více »
Mariánský sloup
Mariánský sloup
Socha
Mariánský sloup stojí na Mírovém náměstí v Broumově. Mariánský s…
1.6km
více »
Broumov - kostel sv. Petra a Pavla
Broumov - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Kostel sv. Petra a Pavla je poprvé připomínán v r. 1258, kdy pražský biskup věnoval příjmy z farního kostela Břevnovskému klášteru,…
1.6km
více »
Broumov - Mírové náměstí, soubor památek
Broumov - Mírové náměstí, soubor památek
Náměstí
Broumovské Mírové náměstí je s přilehlým okolím historickým centrem města. Měšťanské domy jsou původně ze 16. století, postaveny…
1.6km
více »
Broumov - město kostelů
Broumov - město kostelů
Tipy na výlet
Naším cílem je malebné broumovsko a samotné město Broumov, ve kterém se…
1.6km
více »
Broumov - Muzeum Broumovska
Broumov - Muzeum Broumovska
Muzeum
Muzeum, které se nachází v sousedství kláštera návštěvníky seznamuje s…
1.6km
více »
Broumovská krajina plná barokních památek, pískovcových skal a všelijakých kouzel
Broumovská krajina plná barokních památek, pískovcových skal a všelijakých kouzel
Cestopisy
Když už jednou člověk navštíví Broumov a jeho okolí, nemůže si nevšimno…
1.6km
více »
Obrázky z Broumovska a Alois Jirásek
Obrázky z Broumovska a Alois Jirásek
Zajímavost
Alois Jirásek je znám především díky svému monumentální historickému dílu…
1.6km
více »
Dovolená na Broumovsku
Dovolená na Broumovsku
Cestopisy
Po třech dnech jsme dorazili do Broumova, kde máme zajištěné ubytování na další 4 noci, které zde prožijeme i se synem a jeho rodino…
1.6km
více »
Obrázky z Broumovska a město Broumov
Obrázky z Broumovska a město Broumov
Město
Podle pověsti vznikl znak Broumova ve 13. století, kdy přes Broumovsko přecházeli lidé hledajíce nový domov. Bloudili po lesích a…
1.6km
více »
Kostely Broumovska
Kostely Broumovska
Kostel
Kostely tzv. „broumovské skupiny“ byly na území klášterního panství…
1.6km
více »
Z Broumova na Hvězdu a Ostaš
Z Broumova na Hvězdu a Ostaš
Trasa
Jedna z možných přístupových cest na Hvězdu a později na Ostaš. Pro návštěvu Hvězdy a Broumovských stěn je poměrně málo využívaná, snad kvůli…
1.6km
více »
Pivovar v Broumově
Pivovar v Broumově
Tipy na výlet
Jedeme přímo do Broumova do pivovaru. Parkoviště je přímo v areálu pivovaru. Prohlídka místního pivovaru. Vaří se zde pivo pod názvem Olivětinský…
1.7km
více »
Broumov - socha sv. Floriána
Broumov - socha sv. Floriána
Socha
Pomník se sochou prvního rakouského svatého a mučedníka, sv. Floriána se nachází u kašny na Malém náměstí. Na současné místo byla…
1.8km
více »
Broumovský klášter
Broumovský klášter
Tipy na výlet
Klášter se nachází v Broumově. Přijeli jsme sem autem a zaparkovali na parkovišti místního náměstí. Tento klášter byl zbudován roku…
1.8km
více »
Broumov
Broumov
Městečko
Broumov leží v Východních Čechách, východním směrem od města Trutnov…
1.9km
více »
Broumov - kostel sv. Václava
Broumov - kostel sv. Václava
Kostel
Kostel sv. Václava se nachází u dolní brány pod „hlavním“ Mírovým a Malým…
1.9km
více »
Broumov - Meziměstí - Buková Hora - Teplice nad Metují
Broumov - Meziměstí - Buková Hora - Teplice nad Metují
Trasa
Příjemná, středně náročná trasa plná výhledů, tedy pokud si k…
2.2km
více »
Broumov - dřevěný kostel sv. Panny Marie
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Broumov - dřevěný kostel sv. Panny Marie
Kostel
Jedná se o nejstarší dřevěnou sakrální stavbu nejen v Čechách, ale i ve…
2.3km
více »
zavřít reklamu