Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Písek
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Písek – nejstarší kamenný most v Čechách

Turistické cíle Technické zajímavosti Most

Kamenný most v Písku
Kamenný most v Písku  •  Fotografie (15)  • Foto: markyz63

Most, který se neoriginálně nazývá „Kamenný most v Písku“ nebo také „Jelení“ (podle pověsti byl prvním turistou, který ho přešel, jelen), byl v době svého vzniku druhým nejstarším mostem u nás. Pražský Juditin most však byl v roce 1342 stržen povodní, a tak písecký most je nejstarším dochovaným mostem u nás. Severně od Alp je starší most již jen v německém Regensburgu, tedy Řeznu.

Most přes řeku Otavu byl postaven ve II. polovině 13. století - snad v letech 1263–1265 – na příkaz krále Přemysla Otakara II., jako součást obchodní Zlaté stezky. Staviteli byla zřejmě královská písecko-zvíkovská huť. V době vzniku se jednalo o velmi pozoruhodnou a nákladnou stavbu, protože došlo zřejmě k odklonění – nebo zúžení – toku řeky, aby základy byly položeny „do sucha“. I z tohoto důvodu je zajímavé, že první dochována písemná zmínka o mostu se datuje až rokem 1348.

Most byl chráněn z obou stran věžovými branami, které se však nedochovaly. Bránu na levém břehu strhla povodeň v roce 1768, brána na pravém břehu byla odstraněna v roce 1825 při likvidaci městských hradeb.

Foto: markyz63

Gotický most ze žulových kvádrů je dlouhý 110 metrů a široký 6,3 metru (z toho na „vozovku“ připadá 4,5 m). Je tvořen sedmi oblouky (z toho šest je původních) na pilířích, které jsou proti proudu opatřeny klínovitým břitem.

Stejně jako Karlův most v Praze byl i Kamenný most v Písku osazen dodatečně barokními sochami. A stejně jako v Praze byly i zde originály nahrazeny kopiemi. Ještě před umístěním soch byl ve středu mostu vztyčen v roce 1687 kříž. Jeho originál – stejně jako originály barokních soch – je dnes uložen v píseckém Prácheňském muzeu.

V současnosti můžeme na mostě obdivovat repliky čtyř soch nebo sousoší. Jedná se o sousoší sv. Jana Nepomuckého se dvěma anděly (neznámý autor, 20. léta 18. století), sousoší Kalvárie s Pannou Marií, sv. Janem a Máří Magdalénou (Jan Hammer st. - sochy, Václav Hanzl – Kristus, 1754–1757), sochu sv. Anny Samotřetí a sochu sv. Antonína Paduánského (obě sochy pocházejí od neznámého autora a z roku 1770).

Generální opravou prošel most v letech 1994-1996 a zřejmě hlavně díky ní „přežil“ bez větší újmy i povodně v roce 2002.

Podobné příspěvky
Písek-Kamenný most

Kamenný most v Písku je svým pojmenování z r. 2007 nejmladším mostem v Česku, svojí stavbou však nejstarším dochovaným mostem v Česku a možná i ve střední Evropě. O primát nejstaršího mostu soutěží s kamenným mostem v Řezně v Německu, který byl při povodni stržen a znovu postaven. Kamenný gotický most v Písku, místními nazývaný „starý most“, nosí neoficielní název „Jelení most“. Podle pověsti, bylo při stavbě mostu rozhodnuto, že most bude pojmenovaný podle toho, kdo po něm jako první přejde na druhou stranu. prvním chodcem se pak stal jelen, který se sem dostal z blízkých lesů a místo brodu přes řeku Otavu si vybral pro přechod na druhou stranu právě dostavěný most. Most byl vybudovaný během vlády Přemysla Otakara II., někdy ve 3. čtvrtině 13. stol. na důležité solné stezce, která spojovala baltské oblasti se Středomořím. Most byl stavěn na umělém korytě na suchu a řeka byla převedena do nového koryta, až po dostavbě mostu. První přímá zpráva o mostu je z r. 1348, kdy se o něm zmiňuje Karel IV., který výnosem nařídil, aby pokuty vybírané ve městě byly používány na údržbu mostu.

Most i se zdí na levém předmostí je dlouhý 109,75 m a široký 6,25 m. Stojí na 6. pilířích se 7. oblouky. Jeden krajní oblouk určený k proplouvání vorů je dlouhý  13,1 m, ostatní  mají délku 8,15 m. Na obou koncích mostu byly věže, které se nedochovaly.  První se zřítila běhen povodně v r. 1768 a druhá byla stržena v r. 1825, protože nevyhovovala novým nárokům na dopravu. Fragmenty věží jsou umístěny na levém břehu řeky za mostem. Most byl v 18. stol. vyzdoben barokními sochami ve čtyřech sousoších. Sousoší Kalvárie z dílny čimelického umělce Jana Hammera. Na sousoší jsou sochy Panny Marie, Maří Magdalény a apoštola Jana. Kříž s Kristem měří 6 metrů. Další je sousoší  Jana Nepomuckého  s dvěma anděly od neznámého autora, socha Sv. Anny Samotřetí a Sv. Jana Paduánského. Sousoší i sochy byly restaurovány  a jsou uloženy v expozici Prácheňského muzea ve sladovně, a na mostě byly umístěny jejich repliky. Do generální rekonstrukce mostu v letech 1994-96 fungovala přes most i autobusová Doprava. Díky ukotvení základů mostu do skály, most vydržel i velkou povodeň v r. 2002.

 

Most v Písku

Most přes řeku Otavu v Písku je nejstarším dochovaným mostem v Čechách. Byl druhým Kamenným mostem u nás (po pražském Juditině mostě, který se však nedochoval). Severně od Alp je starší pouze Kamenný most v Regensburgu (SRN) z let 1135 - 1146. Přesné datum výstavby mostu není známo. V písemných pramenech je poprvé vzpomínán v roce 1348, kdy Karel IV. stanovil, aby pokuty vybírané ve městě byly použity na údržbu právě tohoto mostu. Ochrana mostu a současně i dnešního historického jádra města byla zajištěna věžovými branami na jeho obou stranách. Brána na levém břehu zanikla zřejmě při povodni v roce 1768, vnitřní brána stála až do roku 1825, kdy byla odstraněna. Na mostních pilířích stojí barokní sochy pocházející většinou z 18. století. Stavba je vyzděná ze žulových kvádrů spojených vápennou maltou a železnými skobami. Most je tvořen šesti polokruhovitými oblouky spočívajícími na pilířích, které jsou proti proudu opatřeny klínovitým břitem, a je mírně vyklenut proti proudu. Jeho délka činí 111 m, široký je 6,3 m. Při normálním stavu vody je jeho výška asi 5,5 m nad hladinou.

Kamenný (Jelení) most ve městě Písek - nejstarší most v Českých zemích

Není to nejznámější, ale zato zcela jistě nejstarší most v Českých zemích. Písemné zmínky jsou doloženy již v roce 1348. Tímto skvostem se může pochlubit půvabné jihočeské město Písek na řece Otavě.

Název mostu se ustálil na slově Kamenný, avšak je možno se setkat i s přívlastkem Jelení. Podle pověsti měl být most pojmenován po tom, kdo jej přejde první. A stalo se něco nečekaného: první se pohledem na řeku potěšil jelen, který se sem zatoulal z blízkých lesů.

Kamenný most v Písku je postaven v gotickém stylu. Kamenné sochy a sousoší, které ho zdobí, jsou ale barokní. V současnosti se jedná o repliky původních soch. Kříž s Kristem byl posledním originálem do ledna 2007, kdy byl silnou větrnou bouří svržen do řeky a v březnu 2008 nahrazen kopií. Dominantou mostu je sousoší Kalvárie, kterou tvoří sochy Panny Marie, Jana a Sv. Máří Magdalény z let 1754 – 1757 (čimelický řezbář a kameník Jan Hammer st. Sousoší Kalvárie bylo strženo do vody při povodni v roce 2002. Po vylovení bylo umístěno do depozitáře a na mostě jsou jen pískovcové kopie.

Raně gotický kamenný most v Písku měří přes 100 metrů a dnes přes něj vede oblíbená městská pěší zóna. Může se pyšnit zajímavými přívlastky: starší bratr Karlova mostu, nejstarší dochovaný most v Čechách nebo nejvzácnější most ve střední Evropě

Písecký most zatím naštěstí od doby svého vzniku dodnes přečkal všechny živelné pohromy a tak v plné své kráse spojuje oba břehy Otavy. Na jeho jedné straně se nachází informační tabule, na které jsou fotografie a popis událostí v době, kdy toto místo postihla tisíciletá voda.

Písecký Kamenný most je národní kulturní památkou.

V okolí mne zaujala další zajímavá místa:

- tajemná věž jménem Markomanka:http://www.turistika.cz/mista/vez-markomanka-na-hrade-zvikov

- hrad Zvíkov:http://www.turistika.cz/mista/zvikov-hrad-na-soutoku-rek-vltavy-a-otavy

- památník bitvy u Sudoměře:http://www.turistika.cz/mista/pamatnik-bitvy-u-sudomere

Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/

Poslední aktualizace: 25.01.2013
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Písek – nejstarší kamenný most v Čechách - Služby, informace
Písek – nejstarší kamenný most v Čechách na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Písek – nejstarší kamenný most v Čechách

Rozcestník městské okružní trasy (jako turistické podtrasy) nalezneme na pravém břehu Vltavy u Kamenného mostu v Písku. Jedná se o žlutou místní značku, která nás provede po památkách města Písku velkým okruhem, který činí 12 km. Moc hezká procházka. Určitě se tam vydejte. 
Významná stavba české hradní architektury. Byl zbudován ve druhé polovině 13. století písecko-zvíkovskou stavební hutí pro českého krále Přemysla Otakara II., který na jeho výstavbu osobně dohlížel. Hrad stál při okraji města a byl projektován skutečně velkoryse. Nevelké nádvoří obíhala čtyři arkádová Křídla se třemi obrannými věžemi, reprezentační prosto…
Jedno z nejznámějších píseckých domovních znamení je umístěno na fasádě domu naproti starému mostu. V domě býval hostinec a také zde bydlel branný, který měl na starosti poblíž stojící Pražskou bránu. Dům má klasicistní původ a je vestavěn částí do bývalého hradebního příkopu.
Tipy na výlet
Vyrážíme na výlet do jihočeského Písku. Město s bohatou historií za návštěvu opravdu stojí. Také pro to patří mezi turisty vyhledávané destinace. Samozřejmě se zajímáme o nejstar…
Prostory Sladovny se nacházejí v historickém centru města Písek. V objektu Sladovny jsou výstavní prostory. Byly vybudovány rekonstrukcí průmyslového objektu z 19. století, který byl původně určen pro výrobu a skladování sladu. http://www.sladovna.cz/
Vodní elektrárna královského Města Písku je nejstarší tohoto typu v Čechách.Po rozsáhlé rekonstrukci byla zpřístupněna veřejnosti v roce 1997.Písek byl prvním městem v Čechách,…
Písek - JarníkV parku za Velkým píseckým náměstím, se napojíme na červenou značku, procházíme kolem místní pošty, držíme se stále červené značky a ta nás tak pomalu vynáší ven změsta, k přírodnímu parku Písecké ho…
Městský park vznikl na místě zrušeného příkopu a valu před městskými hradbami ve čtyřicátých letech 19. století. Na památku jeho zakladatele, krajského hejtmana Schrenka, zde byl v roce 1841 postaven empírový pavilon, skrývající v nápisu uvnitř stavby kryptogram se Schrenkovým jménem. Vedle se nachází pomník historika a politika Františka Palackého (1886), dále pomník básní…
Turistický cíl, adresa: Velké náměstí 113, PísekTelefon: +420387999999, e-mail: infocentrum@pisek.euKvalitní, pokud možno zastřešené, odstavné místo pro kola a zavazadla v dohledu hosta nebo uzamykatelná místnos…
Jedeme do královského města Písek v Jižních Čechách ležícího na řece Otavě. Město bylo založeno v polovině 13.století českými panovníky. Probíhala zde těžba zlata a díky poloze zde byl i čilý obchodní ruch. Nachází se zde nejstarší kamenný most v Čechách - Juditin -, který byl postaven ve 13. století. V době husitských válek se město přidalo na stranu husitů. Město se stalo …
Barokní radnice v Písku se nachází v severozápadní části Velkého náměstí. Dvoupatrová barokní budova radnice se dvěma věžemi byla postavena v letech 1737-1764. Stavbu zahájil Václav A. Jermař a byla dokončena A. Mü…
V původně gotickém domě se zajímavým sklepem je dnes umístěna Městská knihovna, založená již v roce 1841 jako jedna z prvních veřejných knihoven v Čechách. Budova má výrazné klasicistní průčelí zdobené vázami.
O zřízení barokní plastiky Svatého Floriána na náměstí zvaném Kozí břesk se v roce 1735 zasloužili sami obyvatelé této lokality. Plastika tohoto Světce, považovaného za patrona hasičů a kominíků, byla umístěna do středu nevelkého náměstíčka, ale později ji Písečtí vzhledem k průběžné komunikaci přesunuli stranou. V nedávné době se však opět vrátila zhruba na původní místo. Plastika vlastně dala i nový název náměstí, které se od té doby nazývalo Floriánské. Až od roku 1900 dostalo oficiální jméno Havlíč…
Památník se nachází v novorenesanční vile, kde je pracovna s velkou knihovnou, jídelna, salon, bývalá ložnice.Výstava je věnovaná básníkovu životu a dílu.
Technické muzeum v elektrárně královského města Písku. Elektrárna je první veřejnou elektrárnou v Čechách.
Pro svou obranu si měšťané hned od vzniku města ve 13. stol. budovali pevné hradby, až na 10 m byly zvýšeny v 15.-17. stol. Jejich prstenec svíral město ze všech…
Kdysi součást jedné ze tří středověkých městských bran - Putimské. Při jejím zbourání v roce 1836 byly zasazeny do průčelí domu tam nalezené dělové koule, podle nichž dostal dům své jméno. Na fasádě budov…
Alšovo či také Malé náměstí bývalo patrně hlavním rynkem středověkého Písku. V místech nynějšího řeznictví stával výstavný gotický dům, v němž sídlil zástupce krále - rychtář. Na místě nejstarší dochované školní bu…
Uprostřed Alšova náměstí se nachází Mariánské morové sousoší, které upomíná na poslední velký mor v Čechách v roce 1713. Jeho střed tvoří sloup, na jehož hlavici stojí plastika Neposkvrněného početí Panny Marie. Na čtvercové balustrádě jsou pak umístěny sochy svatých (v pořadí napravo od vchodové mřížky): Rocha, Václava, Vavřince, Barbory, Františka Xaverského, Pia V., Maří Magdalény, Josefa a Šebestiána. Pod kopií znaku města s letopočtem 1715, který je upevněn na sloupu, se…
V nejstarší části města nazývané Drlíčov se nachází dvouposchoďový dům s mansardovým podkrovím, který má zajímavou fasádu z roku 1940. Jsou na ní zobrazeny znaky pěti měst z Prácheňského kraje: Strakonic, Blatné, P…
  Jedním z nejznámějších obyvatel Písku byl básník, spisovatel, dramatik Fráňa Šrámek (1877-1952). V Písku básník prožil deset svého živata. Narodil se v Sobotce roku 1877 a do Písku se s…
Město
Písek leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města České Budějovice. Město je rozložené u západního okraje Píseckých hor a v údolí tvořeném řekou Otavou. Především z jižní strany je město obklopeno sousta…
Kamenný most v Písku je nejstarším dochovaným mostem na území České republiky a zároveň zaujímá druhé místo nejstaršího mostu ve střední Evropě. Již před rokem 1300 spojoval břehy Otavy. Kdy přesně most vznikl se…
Hotel Otava v Písku patří k nejznámějším hotelům ve městě a také k píseckým památkám konce 19. stol. Stavba hotelu byla vybudována v r. 1899 na místě bývalé Budějovické brány na rohu nynějších ulic Komenského a Chelčického, místním lékárníkem Dvořáčkem, podle kterého budova a později i hotel dostal název. Na počátku 20. stol. tu byla houslová škola prof. Otakara Ševčíka a n…
  Ve středověku současné Alšovo náměstí bylo zřejmě hlavním rynkem v Písku. V místech kde dnes stojí dům s řeznictvím stávalo na rynku  rychtářství, sídlo rychtáře, zástupce královské moci…
Hrad je jednou z nejvýznamnějších památek města Písek v Jihočeském kraji. Hrad měl čtyři křídla, obklopující nádvoří, s arkádovými chodbami v přízemí i v patře, západní nároží zpevňovaly věže. Zůstalo zachováno pouze západní křídlo s původním královským palácem, které se v přízemí otevírá do dvora třemi arkádovými oblouky. Skvostný je velký sál v patře, zdobený cennými pozd…
Kouzelný hrad Zvíkov Až zase budete jednou svižně uhánět od Prahy směrem na Strakonice a dál třeba na Šumavu, sundejte nohu z plynu a před obcí Mirotice odbočte doleva a vydejte se po státní silnici č. 121 d…
14.8km
více »
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
22.5km
více »
Zámek Hluboká se rozléhá v malebném prostředí jižních Čech, …
35.2km
více »
Český Krumlov je pěkné historické město, které leží v Jižních Čechách, jižně od Českých Budějovic. Město je vyhledávaným cílem velké řady turistů, je označováno jako perla mezi městy. Českým Krumlovem protéká řeka…
56.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace