Bílovice nad Svitavou
Historie
Bílovice nad Svitavou je velká obec a rekreační letovisko s 3050 stálými obyvateli, ležící v údolí řeky Svitavy několik kilometrů…

více o Bílovice nad Svitavou

Partner lokality
 

Jižní Morava – kraj slunce a vína vyhlášený svou pohostinností, folklórem a množstvím památek. Ideální pro rodinnou dovolenou, poznávací výlet i adrenalinové dobrodružství. www.jizni-morava.cz

 

Turistika.cz doporučuje
Bílovice nad Svitavou
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Bílovice nad Svitavou
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Bílovice nad Svitavou - Myslivna lišky Bystroušky

Turistické cíle Samota

Myslivna lišky Bystroušky
Myslivna lišky Bystroušky  •  Fotografie (2)  • Foto: pasatur

Patří bezpochyby mezi nejznámější myslivny u nás. Neboť díky spisovateli Rudolfu Těsnohlídkovi a skladateli Leoši Janáčkovi vstoupila legendární liška do podvědomí lidí jak u nás tak i ve světě. Myslivna se nachází poblíž obce Bílovice nad Svitavou v romantickém údolí Kuního potoka u lesní silničky zvané Červená. Je středem a výchozím místem několika vycházkových okruhů "Krajem lišky Bystroušky". Z Bílovic nad Svitavou od hlavního směrovníku u Sokolovny k ní vede zeleně a žlutě značená turistická cesta.

Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras, GOL 1:25 000 Moravský kras

Podobné příspěvky
Bílovice nad Svitavou - Myslivna Lišky Bystroušky a památníky

První písemná zmínka o obci Bílovice nad Svitavou je z roku 1343, ovšem toto území bylo osídleno již v mladší době kamenné. Z této doby se zde zachovaly pozůstatky hradiště. Bílovice byly součástí novohradského panství.

Dominantou městečka je pseudogotický kostel svatého Cyrila a Metoděje postavený v letech 1908 až 1913. Více o něm se dočtete zde :

http://www.turistika.cz/mista/bilovice-nad-svitavou-farni-kostel-sv-cyrila-a-metodeje

V roce 1915 byl v obci vybudován pomník věnovaný památce obětí první světové války. Další zajímavou památkou v Bílovci je tak zvaná Řecká vila postavená v roce 1909 a kaplička svatého Jana Nepomuckého. V roce 1964 byl v městečku postaven pomník S.K. Neumana a nedaleko něj se nachází Janáčkova studánka.

Bílovice nad Svitavou leží v údolí řeky Svitavy pár kilometrů od Brna v oblasti nazývaném Moravským Švýcarskem. V současnosti, ale i v minulosti byla tato oblast oblíbeným výletním místem Brňanů. Podél řeky Svitavy vede z Brna přes Bílovice dále do Adamova a blanska pohodlná a hojně využívaná cyklostezka.

Městečko je obklopeno malebnými lesy, ve kterých stojí chatové osady. Bílovice jsou známé také díky řadě umělců, kteří zde, nebo v blízkém okolí žili a působili v 19. a 20. století - Rudolf Těsnohlídek, S.K.Neumann nebo bratři Čapkové. Na okraji města stojí myslivna Lišky Bystroušky, nedaleko od ní se nachází Studánka Leoše Janáčka a Liduščin památník. Bílovice jsou výchozím nebo průchozím bodem několika turistických tras, např. Cesty S.K.Neumanna vedoucí z Bukovinky do Brna.

Myslivna Bystroušky

Na dohled Janáčkovy studánky je úpravná kouzelná stavba – Myslivna lišky Bystroušky, hypotetické místo děje a bydliště revírníka Bartoše.

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/nezapomenutelnou-krajinou-lisky-bystrousky-fa7-/igcechy.aspx?c=A080424_151024_igcechy_tom

Pomník S.K. Neumanna - stojí přímo naproti restaurace Sokolovna, kde dobře vaří. Na podstavci pomníku je citace z knihy Lesů, vod a strání : Na šedém balvanu děravé skály se samotou srůstaje stojím. Pode mnou vody jak by se rvaly. Na zběsilou Svitavu hledím.

Myslivna Lišky Bystroušky - přijedete-li autem, nechte ho u restaurace Sokolovna, odkud se po pohodlné cestě za chvíli dostaneme k myslivně. Je to hezká žlutá budova, smyšlené místo a bydliště revírníka Bartoše.

Studánka Leoše Janáčka - nachází se jen pár stovek metrů od myslivny Lišky Bystroušky. Voda vyvěrá u kamenného pomníčku, na kterém je nápis známého hudebního skladatele - Jak je les divukrásný. Jedná se o úryvek z monologu revírníka z opery Liška Bystrouška.

Pomník Bohuslava Polanského - nachází se přímo u cesty mezi studánkou Leoše Janáčka a Liduščiným památníkem. Profesor Bohuslav Polanský byl český lesník, vynikající vědec, vysokoškolský pedagog a odborný spisovatel. Napsal 17 knižních publikací ze svého širokého oboru a několik set odborných článků, reprezentujících především aplikovanou lesnickou dendrologii. Bylo by asi těžké najít lepší místo pro vybudování pomníku tohoto lesníka.

Liduščin památník - po zelené značce jsme došli až poslednímu cíli v okolí Bílovic. Liduščin památník se nachází nad cestou nedaleko rybníka na místě, kde 22.12.1919 nalezli společně přátelé - Rudolf Těsnohlídek, František Koudelka a Josef Tesař - na adventní procházce odložené dítě, které pojmenovali Liduška. Tenkrát ještě babyboxy neexistovaly.

Cesta dále pokračuje po zelené značce ke studánce Stanislava Lolka, k myslivně a památníku vynálezce lodního šroubu Josefa Ressela ke zřícenině hradu Obřany.

Myslivna Bystroušky

Na dohled Janáčkovy studánky je úpravná kouzelná stavba – Myslivna lišky Bystroušky, hypotetické místo děje a bydliště revírníka Bartoše.

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/nezapomenutelnou-krajinou-lisky-bystrousky-fa7-/igcechy.aspx?c=A080424_151024_igcechy_tom

Myslivna Bystroušky

Na dohled Janáčkovy studánky je úpravná kouzelná stavba – Myslivna lišky Bystroušky, hypotetické místo děje a bydliště revírníka Bartoše.

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/nezapomenutelnou-krajinou-lisky-bystrousky-fa7-/igcechy.aspx?c=A080424_151024_igcechy_tom

Nadmořská výška:
250 metrů nad mořem
Poslední aktualizace: 28.6.2015
Autor příspěvku: pasatur
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Bílovice nad Svitavou - Myslivna lišky Bystroušky</strong> mapa
Mapa Bílovice nad Svitavou - Myslivna lišky Bystroušky

Příspěvky v okolí Bílovice nad Svitavou - Myslivna lišky Bystroušky

Historie Bílovice nad Svitavou je velká obec a rekreační letovisko s 3050 stálými obyvateli, ležící v údolí řeky Svitavy několik kilometrů severně od Brna v oblasti, která bývá nazývána Moravským Švýcarskem. Dř…
Obecně se uvádí, že akvadukt je umělý vodní most, který překonává různé přírodní či jiné překážky terénu. V častých případech se jedná i o mimoúrovňové křížení toků. Obdobně je to i zde v…
Bílovice nad Svitavou protéká řeka Svitava. V severní části obce se řeka u splavu rozdvojuje a část vody proudí odlehčovacím regulačním kanálem. Vytváří se tak velký ostrov, na němž v severní části stojí starý prů…
Křížů a křížků je v naší republice spousta. Ale křížů, takto výtvarně provedených neuvidíte zrovna mnoho. Proto stojí nejen za zastavení při cestě, ale dokonce i za samostatný cíl procházky či výletu.  Kříž Na Nivkách nebo teké kříž nad Řícmanskou naleznete asi 0,5 km za obcí Bílovice nad Svitavou na červené turistické značce do Babic nad Svitavou. Je vedle polní cesty,…
Jedná se o parkově upravenou plochu v údolí řeky Svitavy poblíž jeho soutoku s Mlýnským náhonem a Časnýřem. Zde stojí pomník obětem I. světové války, pokud jde o jeho poslání, nejstarší v Evropě. Byl zbudován místním Sokolem z podnětu Rudolfa Těsnohlídka a odhalen 10. října 1915. Autorem pomníku je výtvarník Bohuslav Tepera. Areál Ostrůvku byl osázen lipami v roce 1918. Kolem ostrůvku po Fügnerově nábřeží…
Na rohu křižovatky do Řícmanic a Adamova (Fügnerovo nábřeží a Havlíčkova) stojí malý domek zvaný Trafika. Kousek od něho se nachází na vyvýšeném místě kaple sv. Jana Nepomuckého. Trafika…
Nachází se ve střední části Bílovic nad Svitavou na ostrůvku, který zde vytváří řeka Svitava a Mlýnský náhon. Navazuje na zdejší park s několika pomníky a známým památníkem obětem 1.…
Stojí v dominantní poloze při ústí Palackého údolí naproti místní Sokolovně. Byl postaven na památku básníka Stanislava Kostky Neumanna (1875-1947), který v Bílovicích prožil na několika místech velkou část svého plodného života. Zde se zrodila jeho sbírka básní "Kniha lesů, vod a strání", v níž básník opěvuje bílovické lesy, žleby, seče, řeku i květenu. Tady napsal i České zpěvy, Nové zpěvy a fejetony S městem za zády. Věnova…
V letech 2002-14 byla umístěna naproti nákupního střediska na zdi domu na okraji bývalého parkoviště. V tomto místě totiž stával dům U Tarzanů, v němž měl v letech 1914-22 přechodné bydliště redaktor Lidových novin a známý brněnský spisovatel Rudolf Těsnohlídek (1882-1928). Zde napsal Poseidona, Kolonii Kutejsík, Lišku Bystroušku, sbírku básní Den a řadu dalších. První pamětní deska ještě na vlastním domě U Tarzanů…
Na jihovýchodním okraji obce se klene přes řeku Svitavu z technického hlediska velice zajímavě řešený železobetonový silniční most, připomínající svým půdorysným tvarem dvě hyperboly nebo…
Z Bílovic nad Svitavou od Sokolovny Palackého údolím po zelené značce kolem Myslivny lišky Bystroušky, studánky Leoše Janáčka k Helenčině památníku a dále až na rozcestí pod Resslovu…
Nachází se ve střední části obce v těsné blízkosti mostu přes řeku Svitavu u dominantního objektu místní Sokolovny, která je výchozím, průchozím či koncovým místem zdejšího turistického…
Nachází se v místě, kde 22. 12. 1919 nalezli tři přátelé František Koudelka, Rudolf Těsnohlídek a Josef Tesař odložené dítě, kterého se ujali bezdětní manželé a dali mu jméno Liduška. Na základě této události uzrála v mysli jednoho z nich, spisovatele a novináře Rudolfa Těsnohlídka myšlenka, stavění vánočních stromů republiky v našich městech. Z darů a sbírek pod nimi byl ještě v době první republiky postave…
Turistické rozcestí se nachází v údolí Kuního potoka na lesní komunikaci při okraji malého rybníčku. Prochází tudy zeleně značená turistická cesta, která vede jedním směrem údolím k Sokolovně v Bílovicích a přes obec vystoupá do lesa k palouku U luže a končí v Útěchově. Opačně pak směřuje k palouku pod Resslovou hájenou, vystoupá na planinu Hády a končí u MHD Velká Klajdovka. Od…
Rozcestník Liduščin památník vznikl teprve nedávno.  Nachází se na zelené turistické značce asi 1 km za obcí Bílovice nad Svitavou, poblíž rybníčku na Kuním potoce a poblíž památníčku, kde našli odložené mim…
Tento přízemní dům v Bílovicích nad Svitavou na ulici Husové se nachází poblíž středu obce v hlubokém údolí potoka Melatín. I když se neliší ničím od většiny okolních domků, jeho historický…
Tato okružní vycházková trasa začíná a končí u železniční stanice v Bílovicích nad Svitavou. Od nádraží směřuje Komenského ulicí kolem restaurace U Ševčíků až k Obecnímu úřadu. Zde v objektu…
Nachází se v dolní části obce na Komenského ulici, která směřuje od obecního úřadu k nádražní budově. Vilu v dominantní poloze v řeckém stylu si zde nechal postavit v roce 1909 JUDr. Josef Poláček, tehdejší ředitel Zemské živnostenské rady v Brně, podle návrhu známého brněnského architekta Jana Flory, jako letní sídlo pro svou ženu Melanii. Vila se v době první republiky stala místem letního pobytu a odpočinku řady významných…
Bílovice nas Svitavou se nacházejí 3 km severovýchodně od Brna a patří mezi nejvýznamnější výletní místa v okolí moravské metropole. Oblíbeným místem výletů byly již za první republiky a též i …
Přírodní park
V severní části Brna se nachází přírodní park Hády, jedna z dominant města, která je snadno rozpoznatelná nejen díky vysílací věži, ale také díky velkému vápencovému lomu na svazích obrácených k městu.Hádecká plošina tvoří nejjižnější část CHKO Moravský kras, ale již před rokem 1956, kdy byla tato chráněná krajinná oblast vyhlášena, byla snaha o ochranu hádecké přírody, která je oblíbeným cílem…
V brněnských Soběšicích během minulého roku vyrostla díky občanské iniciativě Soběšická garda nová rozhledna s výhledem na Brno, Moravský kras a kopce…
Podrobná historie jeskyně: Nachází se ve střední části Moravského krasu, 1,5 km západně od obce Křiny při silnici do Adamova. Jeskyně Výpustek patřila již před staletími mezi největší a…
Město
Brno je krajské město Brněnského kraje a najdeme jej na Jižní Moravě. Brno bylo postaveno na soutoku řek Svratky a Svitavy. Brno se rozkládá v jihomoravské rovině, která u východního okra…
Hrad Špilberk je monumentální pevností nad centrem největšího moravského města Brna, nacházejícího se v Jihomoravském kraji. Původní gotický královský hrad z 13. století si svého původního účelu reprezentačního …
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
14.2km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na jejím vrchu nebyl vybu…
14.2km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
14.2km
více »
Rozsáhlý hrad Veveří stojí na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou. Veveří se nachází na Brněnsku v Jihomoravském kraji. Hrad Veveří je jedním z nejmalebnějších a nejrozsáhlejších hradů u nás. Vlastní hrad,…
15.9km
více »
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
34.4km
více »
Zámek
Zámek Lednice je národní kulturní památkou a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek stojí na pravém břehu řeky Dyje, uprostřed romantické KRAJINY. Zámek se nachází na B…
50.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace