Mölzerova vila, Hanspaulka Dejvice
Původně šlo o lokalitu viničních usedlostí, které se často proměnily v honosné vily nebo dokonce zámečky. Příkladem je barokně-rokokový zámeček z roku 1773 inspektora arcibiskupských statků Hanse Paula Hippmana. Právě podle něho se vilové čtvrti Dejvic říká Hanspaulka.
Svého času tady žila i herečka Lída Baarová, básník Jaroslav Seifert, malíř a grafik Cyril Bouda. Tyto i další české osobnosti na Hanspaulce zanechaly odkaz v podobě pozoruhodných domů, které obývaly. Stejně tak i pražský zastupitel, zakladatel a přednosta Státního ústavu hydrologického, předseda správní rady Elektrických podniků hlavního města Prahy, spoluzakladatel Pražských průmyslových závodů a Pražských vzorkových veletrhů, předseda Národního technického muzea a milovník moderního umění Eustach Mölzer.
Vila pro dceru
Mölzer na Hanspaulce nechal vystavět vilu pro svoji dceru Věru. Puristický funkcionalismus vile vetkl architekt František Maria Černý, známý především jako autor odvážného řešení obnovy zastřešení válkou poničeného Emauzského kláštera. Moderní betonové skořepiny z roku 1968, které dodnes budí obdiv, jsou nejznámějším dílem Černého. Podobně jako v případě Emauzského kláštera byl však Černý odvážný také v Dejvicích, a to již při usazení stavby. Mölzerova vila stojí troufale diagonálně vůči parcele. Má to svůj praktický účel pro obyvatele domu, získali tak totiž ničím nerušený výhled na Prahu.Nadčasový funkcionalismus
Na rohu ulic Na Špitálce a Na Kodymce v Praze 6 – Dejvicích vyrostla Černého pozdně funkcionalistická vila v letech 1938 až 1939 a stojí tam dodnes. Od roku 2011 je chráněna jako nemovitá kulturní památka. Využití drátoskla a sklobetonu se ukázalo jako nadčasové, stejně jako bohaté prosvětlení interiéru prostřednictvím pásů sdružených oken.Okenní pásy architekt do fasády zapracoval dle zákonitostí tzv. zlatého řezu, který lahodí lidskému oku. Řešení tří samostatných bytových jednotek ve čtyřpodlažním objektu zase pro svoji praktičnost dokonale uspokojí lidskou mysl.
Prakticky i esteticky zajímavých domů se dá najít na Hanspaulce i po celých Dejvicích nespočet. Propojují historii a současnost jako například rezidenční projekt společnosti PSN BackYard Dejvice. Jen kousek od Kampusu Dejvice, v blízkosti Vítězného náměstí realizuje PSN rekonstrukci bytového domu z roku 1929, která dá vznik 40 exkluzivním bytům. Komfort bytů BackYard Dejvice ještě rozšiřuje vnitroblok, kde mají obyvatelé k dispozici grill zónu, prostor pro piknik a posezení s přáteli stejně jako místo pro osobní relax.
Zkušenosti, tým profesionálů a dostatek vlastního kapitálu umožňuje PSN vdechnout nový život každému domu, bez ohledu na to, jak je to náročné. A protože akviziční tým PSN stále zajímavé hledá nemovitostí k prodeji, příště se může k životu znovu probudit třeba právě Váš dům...