Loading...

Kostel sv. Matouše, apoštola a evangelisty v Míčově

Turistické cíle Kostel

Zdejší chrám Páně byl farním již v 1. polovině 14. století, když v letech 1349-1350 spadal pod chrudimský dekanát a královéhradecký archidiakonát. Důkazy o tom máme z listin z 3. prosince 1349 a 4. listopadu 1350. Zprávu o prvním zdejším plebánovi máme z 22. října 1358, kdy zemřelého faráře Jana nahradil stejnojmenný kněz ze Štěpánova v pražské diecézi. Když tento v roce 1377 zemřel, byl na jeho místo podán 23. března 1377 štěpánovský plebán Martin. 18. září 1391 se stal mělnickým kanovníkem míčovský plebán Apollinář, přičemž kostel v Míčově si i přesto podržel. Teprve v roce 1404 si směnil místo s oltářníkem oltáře sv. Ludvíka v mělnické hradní kapli. Jeho jméno se však nedochovalo.

Poprvé zanikla míčovská fara za husitských válek, aby byla poté osazena kněžími podobojí. Podruhé se tak stalo počátkem 17. století (po roce 1623), kdy neměla vítězná římskokatolická církev dostatek kněží na správu všech kostelů a kaplí, takže připadl pod Ronov nad Doubravou. Zajímavé je, že jeho popis nenalezneme v relaci z roku 1677. Teprve v roce 1782 (někde se uvádí roky 1787 nebo 1789) došlo ke zřízení lokálie (kaplan P. Karel Roztočil) a ta byla v roce 1856 povýšena na faru, přičemž prvofarářem se stal P. František Holešovský. Ve zprávě o vizitaci far kraje Čáslavského z roku 1783 od královéhradeckého biskupa Msgre. Jana Leopolda Haye se píše: "Míčov má veřejnou kapli, v níž se pětkráte ročně bohoslužby odbývají." Zajímavostí je to, že se zde konaly slavnosti Božího Těla v lese, protože v Míčově nebyla žádná náves, a tak průvod po vyjití z kostela prošel kolem fary a školy, načež zahnul do lesa, v němž se konaly ony slavnosti. Na tomto místě, kde se tak dělo, by dnes měl prý stávat obrázek Panny Marie. 25. června 1876 zde udílel biřmování královéhradecký biskup Msgre. Josef Jan Evangelista Hais.

Někdy v průběhu staletí byl objekt minimálně dvakrát upraven a rozšířen. Ke kompletní přestavbě kostela došlo v letech 1882-1884 (jinde se píše, že se tak stalo v letech 1880-1884 nebo 1884-1886), kdy získal novogotický vzhled, takže ze starého založení zůstala pouze dispozice a presbytář s původní klenbou. Náklad na tyto práce dosáhl 17 338 zlatých a nové varhany stály 800 zlatých. Při této stavbě se měly nalézt hmotné důkazy o středověkém původu chrámu Páně - stará ostruha a hrot z kopí, vše nejspíše ze 14. století. Z hrotu kopí se však průzkumem stala kopinatá radlička, datovaná do 13. století. Další ostruha byla vykopána ve farské zahradě. Kvůli nedostatku peněz však kostel získal nízký plochý strop, nikoliv tedy gotickou klenbu, jak bylo původně plánováno. 4. května 1890 byl posvěcen nově rozšířený hřbitov. 9. května 1900 udílel v kostele svátost sv. biřmování královéhradecký biskup Msgre. Edvard Jan Brynych. O rok později byla do kostela pořízena lampa od Jana Staňka z Prahy. V letech 1908-1909 byly provedeny opravy kostela, jejichž rozpočet činil 4 108,97 K. V červenci 1914 naopak navštívil kostel královéhradecký biskup Msgre. ThDr. Josef Doubrava. 25. srpna 1942 byl na objekt umístěn trigonometrický bod. V roce 1949 bylo pořízeno mozaikové okno s obrazem Matky Boží. Roku 1981 byla okna osazena do olova a vedle toho bylo opraveno mozaikové okno. V roce 1999 byl opraven umíráček a starý zvon. Další opravy proběhly v letech 2018-2019, kdy byl mj. opraven zdejší betlém. Přesto je objekt ve špatném technickém stavu.

Jedná se o jednolodní orientovaný kostel se sedlovou střechou, který je zakončen křížově sklenutým presbytářem s pravoúhlým závěrem, odděleným od plochostropé obdélné lodi hrotitým triumfálním obloukem. Do ní se vstupuje hlavním vchodem, jenž se nachází v přistavěné předsíňce, nad níž má loď kulaté okno. Za ní se nachází dřevěná hudební kruchta, spočívající na dvojici sloupů z téhož materiálu, přičemž podkruchtí je také plochostropé. Na levé straně od vítězného oblouku je zavěšen velký dřevěný kříž, pod kterým bývá o vánočních svátcích zpravidla umístěn betlém. K lodi je při jihozápadní straně nesymetricky přistavěna hranolovitá věž čtvercovitého půdorysu, která má v dolní části ze tří stran úzké hrotité okno a v horním patře z každé strany okno podobného tvaru, ale mnohem větší. Zakončena je pak pseudogotickou dlátkovou střechou s malými vikýři a vrcholovým křížem. Bočně ke kněžišti se nachází ještě sakristie a kaple. Na rozích kněžiště, v bočních stranách lodi i jinde jsou situovány odstupňované opěráky. Jinak je kostel zvenčí velmi jednoduchý a díky zvýšené vlhkosti mu na mnoha místech opadává omítka.

Většina vybavení - oltář, křtitelnice, lavice, zpovědnice - pochází z roku 1909, kdy prošel interiér řadou oprav i změn. Vedle hlavního oltáře se sloupovitou architekturou a novodobým obrazem sv. Matouše se zde nacházejí dva boční oltáře. Z původního zařízení zbyl pouze obraz sv. Matouše s andílkem u nohou pod kruchtou na východní zdi, který má pocházet z roku 1737. Zajímavá je také plechová empírová monstrance o výšce 52 cm, jež je pozlacená. Varhany zhotovil v roce 1884 Karel Schiffner (viz http://www.varhany.net/cardheader.php?lok=2367).

Kostel míval původně dvojici zvonů - první o výšce 85 cm, průměru 88 cm a s nápisem: "Zwon tento lit gest léta mccccxxxix mistr Wondrzeg, rzecžený Ptacžek ke czti a chwale Božy y wssem sw." z roku 1489 (původně byl kvůli špatnému přepisu vydáván za zvon z roku 1455, což však není možné, neboť uvedený zvonař začal svou živnost až v roce 1472), který byl zrekvírován roku 1917; druhý z roku 1504 o výšce 76 cm, šířce 80 cm a s textem: "Anno Domini M0CCCCC0IIII0 hec cmpana fusa est ad honorem dei omnipotentes per magistrum andream ptaczek.", přičemž nápis obsahuje v letopočtu 5x písmeno c, z nichž ani 2 se neshodují co do velikosti a tvaru. Tyto jmenované zvony byly do výše jmenované přestavby umístěny v samostatné hranolovité zděné zvonici. Jak vypadala ona věž i původní kostel, tak to můžeme vidět v indikační skice stabilního katastru z roku 1838 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=CAS364018380). Na závěr je ještě třeba zmínit, že tento kostel nepatří mezi památkově chráněné, i když by si to z mnoha hledisek zasloužil a plán na iniciování prohlášení za kulturní památku se objevil již v Koncepci péče o památkový fond v Pardubickém kraji, zpracované v roce 2004 Ing. arch. Ladislavem Svobodou.
Poslední aktualizace: 9.3.2024
Kostel sv. Matouše, apoštola a evangelisty v Míčově na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kostel sv. Matouše, apoštola a evangelisty v Míčově

Lovětínský rybník
Lovětínský rybník
Rybník
Kdy přesně vznikl Lovětínský rybník, tak to s jistotou nevíme, ale jeho…
1.2km
více »
Pomník padlým v 1. a 2. světové válce v Prachovicích
Pomník padlým v 1. a 2. světové válce v Prachovicích
Pomník
Pomník se nachází v centru městečka, poblíž školy a autobusové zastávky.Na pomníku je tento text:Nápis:1914 – 1918 PAMÁTCE PADLÝCH A…
2.1km
více »
Lovětínská rokle
Lovětínská rokle
Tipy na výlet
Na sobotní výlet jsme si objednali modré nebe a sluníčko, nádherné letní počasí v září. Motoráček nás dovezl do Třemošnice, městečka…
2.2km
více »
Dívčí kámen u Lichnice
Dívčí kámen u Lichnice
Vyhlídka
Pokud vás nohy nebo kola auta zavedou ke hradu Lichnice ( https://…
2.2km
více »
Lichnice
Lichnice
Tipy na výlet
Pokud se dostanete např. na dovolenou do blízkosti přehrady Seč, jistě…
2.4km
více »
Okolí hradu Lichnice
Okolí hradu Lichnice
Trasa
Autem nebo autobusem dojedeme do Podhradí pod zříceninu hradu Lichnice …
2.4km
více »
Lichnice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lichnice
Zřícenina
Malebná a z daleka viditelná zřícenina gotického Hradu Lichnice…
2.4km
více »
Lovětínská rokle
Lovětínská rokle
Rokle
Jedná se o přibližně 1,5 km dlouhé údolí s velmi prudkými a částečně…
2.5km
více »
Zřícenina hradu Lichnice v zimě
Zřícenina hradu Lichnice v zimě
Fotogalerie
Když se člověk podívá na tuto zříceninu, nikdy by neřekl, že ve své době…
2.5km
více »
Podhradí, Lichnice, dříve Lichtenburk
Podhradí, Lichnice, dříve Lichtenburk
Tipy na výlet
Do Železných hor. Konkrétně jsme sem zavítali při vcelku tradiční…
2.5km
více »
Zřícenina hradu Lichnice
Zřícenina hradu Lichnice
Tipy na výlet
Na výlet jsme vyrazily autem. Zaparkovat je možné na…
2.5km
více »
zřícenina hradu Lichnice
zřícenina hradu Lichnice
Tipy na výlet
Jedeme do severozápadní části CHKO Železné hory, cca 10 km severně od…
2.5km
více »
Lichnice (Třemošnice – Podhradí) – hradní rozhledna Milada
Lichnice (Třemošnice – Podhradí) – hradní rozhledna Milada
Rozhledna
Zřícenina Hradu Lichnice se může od dubna roku 2017 chlubit novou…
2.5km
více »
Žlebské Chvalovice - Kutílkova palírna a pivovar
Žlebské Chvalovice - Kutílkova palírna a pivovar
Cyklo bar - hospůdka
Malé pivovary - a výrobny tekutin s nějakým obsahem alkoholu vůbec…
2.5km
více »
Zřícenina hradu Lichnice v Železných horách
Zřícenina hradu Lichnice v Železných horách
Zřícenina
Lichnice nebo Lichtenburk je zajímavá zřícenina hradu v Železných horách v…
2.5km
více »
Hradní rozhledna Milada na zřícenině Lichnice v Železných horách
Hradní rozhledna Milada na zřícenině Lichnice v Železných horách
Rozhledna
Lichnice nebo Lichtenburk je zajímavá zřícenina hradu v Železných horách v…
2.5km
více »
Lichnice
Lichnice
Tipy na výlet
Nedaleko od Chrudimi v Železných horách se nachází zřícenina hradu Lichnice. Nachází se na skalnatém návrší, které má stejné jméno v…
2.5km
více »
Lichnice
Lichnice
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 39 dálnice D11 Poděbrady. Odtud směřujeme na Kolín, Kutnou Horu a Čáslav. Za obchvatem Čáslavi o…
2.5km
více »
Za hradní paní
Za hradní paní
Vyhlídka
Zřícenina hradu Lichnice leží na zlomovém hřebeni Železných hor nedaleko…
2.5km
více »
Žižkův dub v Podhradí aneb jak to bylo s Vilémem a Kateřinou
Žižkův dub v Podhradí aneb jak to bylo s Vilémem a Kateřinou
Památný strom
V obci Podhradí pod zříceninou hradu Lichnice mají jeden z nejvýznamnější…
2.7km
více »
Údolí Starodvorského potoka u Třemošnice
Údolí Starodvorského potoka u Třemošnice
Fotogalerie
Zatímco jiné potoční závrty v okolí byly oficiálně pojmenovány, tak tato lokalita zůstala úředně bezejmennou. Jde o údolí při Starod…
2.8km
více »
Pekelské a Hedvičino údolí u Třemošnice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Pekelské a Hedvičino údolí u Třemošnice
Rokle
Hluboká rokle zaříznutá do Kaňkových hor Zlatým potokem. Ten je z…
3.2km
více »
Berlova Vápenka
Berlova Vápenka
Muzeum
Při příjezdu do Třemošnice ve směru od Čáslavi stával smutně pozůstatek…
3.3km
více »
Směřujeme na severovýchod republiky – 26. den - Česká Lhotice-rozhledna Boika, Třemošnice-bývalá Berlova vápenka, Žandov-rozhledna Březina, Louňovice pod Blaníkem-kostel Nanebevzetí Panny Marie
Směřujeme na severovýchod republiky – 26. den - Česká Lhotice-rozhledna Boika, Třemošnice-bývalá Berlova vápenka, Žandov-rozhledna Březina, Louňovice pod Blaníkem-kostel Nanebevzetí Panny Marie
Cestopisy
Pondělí 14. 9. 2021 Stejně jako včera bylo i dnes v noci teplo, že jsme…
3.4km
více »
Turistické rozcestí Peklo u Kraskova
Turistické rozcestí Peklo u Kraskova
Rozcestí
Rozcestí se nachází u prodejny a občerstvení v Pekle u Kraskova. Křižují…
3.6km
více »
Třemošnice
Třemošnice
Město
Třemošnice jsou nevelké průmyslové město s 3300 obyvateli a najdeme jej na…
3.6km
více »
Vápenný Podol
Vápenný Podol
Vesnice
Vápenný Podol je malou obcí a společně s připojenými osadami Cítkov a Ner…
4.7km
více »
Rozhledna Barborka
Rozhledna Barborka
Rozhledna
Rozhledna Barborka Rozhledna Barborka se nachází asi 3 km…
7.6km
více »
Sečská přehrada
Sečská přehrada
Přehrada
Účelem vodního díla je zadržení vody v nádrži pro nalepšování průtoku v n…
8km
více »
Žleby
Žleby
Zámek
Zámek Žleby tvoří dominantu městečka Žleby, které se nachází na rozhraní …
8.3km
více »
zavřít reklamu