TURISTIKU PODPORUJÍ
61 482 turistů a cestovatelů
110 597 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 369 029,- odměny za články
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Hlinský rybník

Turistické cíle Rybník

Hlinský rybník (Petrovice nad Orlicí)
Hlinský rybník (Petrovice nad Orlicí)

Tento rybník, který se nachází při staré cestě z Třebechovic pod Orebem k Týništi nad Orlicí (mezi lokalitami "U studánky" a "Na stavu"), je rovněž zván jako Kačeník (toto pojmenování můžeme nalézt např. u Františka Hrobaře, např. v jeho knize "Květena Kostelecka a Rychnovska. Soustavný přehled prvků rostlinných a jejich nalezišť" z roku 1931). Své jméno obdržel po Hlinském potoce (pojmenován podle toho, že po většinu roku míval "hliněnou" barvu), o němž je první zmínka ve smlouvě Viléma z Pernštejna s Mikulášem Trčkou z Lípy z 27. listopadu 1507 o zadělání tokův rybníkem novým nad Třebechovicemi:

"Léta Páně tisícího pětistého sedmého, w sobotu před swatým Ondřejem, stala se jest smlauwa mezi urozeným pánem, panem Wilémem z Pernšteina na Helfenšteině, nejwyšším hofmistrem KČ. s strany jedné, a urozeným a statečným rytířem panem Mikulášem mladším Trčkau z Lipy a na Lichtmburce, s strany druhé, takowáto: jakož jest pan hofmistr JMt udělati ráčil rybník nowý nad Třebechowicemi, kterýmžto rybníkem zadělal jest JMt dwa toky, jeden kterýmžto teče na Třebechowský rybník nad městečkem, a druhý na mlýn koreční a haltéř u téhož mlýna; kdež pak na týchž tocích JMt trúby položiti ráčil, že tú trubú jednú JMt, kteráž leží na tom toku, kterýž jde na mleyn a haltéř, má a powinen bude i s dědici swými na času budaucí púščeti tau trubau wody, tak zhlaubí a zšíří, jakž tato míra na tomto listu napsaná ukazuje; a ta woda má wždycky jíti w létě i w zimě bez hindrunkůw pána JMti i dědicůw JMti.

Než jestli žeby JMt, neb dědicowé JMti ten rybník kdy sušiti ráčili: tehdy té wody nebudau jemu mlynáři ani na haltéř powinni dáwati wedle té míry, dokudžby rybník sušen byl, než on mlynář a budaucí jiní mlynáři na témž mlýně budau sobě moci tau trubau wodu wésti; a i druhý tok, budeli mu se zdáti pojíti k té trúbě po rybníce JMti, to bude moci učiniti bez překážky JMti i dědicůw JMti, kterýžto tok slowe Hlinský potok, wšak tak: nebudeli té wody potřebowati na rybník pan Mikuláš a dědicowé jeho, již s ním o to mlynář uházej; než jakžby zase JMt aneb dědicowé JMti rybník zastawili, tak hned podlé té míry powinni jsau a budau na týž mlýn a haltéř tú trubú a na tu míru zase pauštěti, tak jakž nahoře psáno stojí.

It. jakož jest JMt ráčil trúbu položiti druhú na tom toku, kterýž jde na rybník swrchupsaný: ten rybník JMt a dědicowé JMti mají naháněti tak, aby byl pln wodú panu Mikulášowi a dědicům jeho, a to konečně mezi swatým Jiřím a swatým Duchem; a nad to wíc, pán JMt i dědicowé JMti má tú trubú na ten rybník pro doléwku půščeti wody w létě i w zimě: ta wždycky aby šla s půl druhé wršky takowé, jako na mřeny kladau a smldí obyčejně pletú; než pan Mikuláš a dědicowé jeho z toho rybníka Třebechowského nemají bez potřeby wody pauščeti.

Než jestližeby rybník pána JMti pust aneb sušen byl, tehdy nebude JMt ani dědicowé JMti powinni toho rybníku na ten čas naháněti: než pan Mikuláš a dědicowé jeho smluwte se s mlynářem o ty toky tak, jakž se nahoře píše; než pan hofmistr JMt ani dědicowé JMti w těch tocích panu Mikulášowi a mlynáři žádné překážky činiti mají dotud, dokudžby ten rybník pust byl.

Než kdyžby týž rybník zase zastawen byl, tehdy woda má puštěna býti podlé smlauwy nahoře psané. A jestližeby rybník Třebechowský chtěli sušiti, tehdy mají dáti pan Mikuláš a dědicowé jeho JMti wěděti aneb dědicům JMti, kdyžby jej měli sušiti, aby na darmo wody nepauštěli, hned při pauštění.

Item což se lesůw dotýče: jakož jest pan hofmistr JMt týmž rybníkem zatopil panu Mikulášowi Trčkowi les, kterýž slůl Lán, i oddal jest pan hofmistr JMti tu hned pod týmž rybníkem, tak a potuď, jakož sau meze a kopcowé zděláni.

Item jakož sau mluwili Třebechowští prawíce, žeby jim týmž rybníkem lesowé jejich podmokati měli: tu pán JMt má struhú udělati na swých gruntích až do starého toku, tak aby jim les nepodmokal a škoda se nedála.

Item, jakož sau mluwili Třebechowští, žeby se jim do předměstí škoda dála, kdyby ten rybník spuščen býti jměl tú trubú, kterúž má jíti na mlýn a haltéř woda: jestli žeby JMt pan hofmistr aneb dědicowé JMti tú trubú spúščeti chtěli, tehdy má w swých gruntích to opatřiti, aby se jim Třebechowským tím opúštěním škoda nestala, wšak tak: aby oni Třebechowští na swých gruntech také struhy dostatečně wydělali, kudyby ta woda jíti měla.

A to sobě slibujem my swrchu psaní Wilém z Pernšteina na Helfenšteině, nejwyšší hofmistr KČ., Mikuláš mladší Trčka z Lípy a na Lichtmburce, i s swými dědici a budaucími potomky, wšecko, což se w tomto listu píše, wěrně a práwě zdržeti a zachowati beze wšech fortelůw na budaucí časy.

Tomu na swědomí swé wlastní pečeti dali sme přiwěsiti k tomuto listu, a pro lepší jistotu připrosili sme urozených wládyk Jana Janowského z Sautic a na Žumberce, Bohuslawa Chrta ze Rtína, Bohuslawa Běškowce z Běškowic, Oldřicha z Pařízku, že sau pečeti swé podlé našich k tomuto listu přiwěsili na swědomí, sobě a erbóm swým bez škody. Jenž jest dán a psán léta a dne swrchu psaného."

Z tohoto místy až nesrozumitelného dokumentu můžeme odvodit to, že původní Hlinský rybník byl vybudován na počátku 16. století, nedlouho po sepsání této listiny, ale zápis o něm nalezneme v zemských deskách až v roce 1559. Zajímavé je, že na třebechovickém Panském mlýně býval dříve "panem otcem" Pavel Hlinský. Podle tereziánského katastru sloužil rybník jako výtažní (rybník na výrost, do něhož se plod přesazoval na 1-2 roky, aby v něm poodrostl).

Složité období přelomu 18. a 19. století, kdy byla vysušena v celém kraji řada rybníků, přečkal Hlinský rybník v pořádku a zaznamenán je tudíž i v indikační skice stabilního katastru z roku 1840, kdy stále ještě náležel častolovické vrchnosti. V roce 1866 museli těmito místy postupovat pruští i rakouští vojáci. To by měl prokazovat nález uzavřené lahve s novinami z roku 1866 a nečitelným dopisem, jež byla nalezena v roce 1940 při odstraňování dřevěného potrubí. Spíše šlo o důkaz toho, že ono dřevěné potrubí bylo zřízeno právě roku 1866 a dopis mohl být jakýmsi pamětním zápisem. Údajně byl poslán na odbornou expertizu do Prahy, ale její výsledek se mi nepodařilo dohledat.

Častolovickému panstvu zůstal rybník až do německé okupace, kdy byl Leopold František Sternberg nahrazen nuceným správcem, který dozíral na hospodaření celého častolovického velkostatku. Jedinou jeho chybou bylo to, že v září 1939 podepsal Deklaraci zástupců české šlechty na obranu československého státu a národa (viz https://www.fronta.cz/kalendar/narodni-deklarace-ceske-slechty). Po osvobození se sice vrátil na své sídlo, ale v roce 1948 došlo ke znárodnění veškerého majetku výše zmíněného šlechtice.

Sám rybník se dostal do rukou státu a spravován byl Lesním závodem Opočno (polesí Bědovice), za něhož byl koncem 70. let 20. století vybudován nový požerák, ale to již byla z většiny rybníka spíše mokřina, protože nedošlo nikdy k jeho odbahnění. Teprve roku 1992 byl rybník v rámci dalšího majetku vydán v restituci Franzisce Dianě Sternbergové Phipps a v roce 2011 ho získala její dcera Alexandra Hardegg. Pozemek má parcelní číslo 714, stejné jako mu bylo uděleno před více než 2 staletími. Jeho maximální hloubka je 1,5 m a výměra činí 4,0681 ha, ale většina z ní jsou mokřiny (vlhké hercynské dubohabřiny) a rybník, jenž náleží k relativně zachovalým biotopům s vyvinutým zrašelinělým litorálním pásmem, tvoří pouze její třetinu, přičemž je většinou využíván jako jednohorkový, tj. že je zde ryba odchovávána jen po jedno vegetační období (většinou jde o vedlejší druhy ryb - lína a štiku).
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.189, 16.038)
Poslední aktualizace: 31.1.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Týniště nad Orlicí

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,8km od místa

Příspěvky z okolí Hlinský rybník

Třebechovický náhon - Alba
Třebechovický náhon - Alba
Potok
Třebechovický náhon, jinak zvaný též Alba, nebo stručně Náhon je 17,5 km dlouhý kanál, který spojuje říčky Bělou v Častolovicích a Dědinu v Třebechovicích pod Orebem. Vybudován byl v 15. století k napájení panskýc…
0.7km
více »
Obora - U Houkvice
Obora - U Houkvice
Rezervace
Rezervace U Houkvice zahrnuje porosty v okolí soustavy lesních rybníků Malá, Velká a Prostřední Houkvice. V okolí najdeme jednotlivě rostoucí mohutné staré duby, které jsou pozůstatkem někdejší Týništské obory, nejstarší z nich je asi 570 let starý. V prostředí rybníků, mokřad a rákosin zde žije cca 50 druhů měkkýšů a vyskytuje se zde mnoho druhů vodního ptactva. Lokalita je dosažitelná po asfaltové stezce vedoucí ve směru …
1km
více »
cykloturistický rozcestník Petrovice - žst
cykloturistický rozcestník Petrovice - žst
Rozcestí
Cykloturistický rozcestník, který se nachází u železniční stanice Petrovice, ukazuje cyklistům cestu po trase KČT č. 4159 ve směru Petrovice - Týniště nad Orlicí. V místě se nachází cyklická mapa Podorlicko s vyzn…
1.9km
více »
Petrovice nad Orlicí
Petrovice nad Orlicí
Vesnice
Obec Petrovice je díky své poloze mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí východiskem do Týnišťské Obory a Přírodního parku Orlice. Ve vsi dnes najdeme dřevěnou zvoničku, pomník ukřižování a několik s…
2km
více »
Bědovice
Bědovice
Vesnice
Bědovice - ves východně od Třebechovic pod Orebem prvně historicky připomínaná roku 1557. Obec je díky své poloze východiskem do Obory ležící mezi Bědovicemi a Týništěm nad Orlicí. V obci…
2.1km
více »
cykloturistický rozcestník Třebechovice pod Orebem (u Benziny)
cykloturistický rozcestník Třebechovice pod Orebem (u Benziny)
Rozcestí
Cykloturistický rozcestník, který se nachází ve východní části Třebechovic na stezce do Petrovic, ukazuje cyklistům cestu do dvou směrů. Po trase KČT č. 4168 ve směru Marokánka - Třebechovice pod Orebem (u Benziny…
2.2km
více »
turistické rozcestí Bědovice
turistické rozcestí Bědovice
Rozcestí
Turistické rozcestí v Bědovicích ukazuje výletníkům cestu ve dvou směrech. Po značce modré ve směru Třebechovice - Bolešť a dále Voděrady. Druhu značkou je modrá ve směru Třebechovice - Týniště nad Orlicí a dále Kostelec nad Orlicí. V místě se nachází i rozcestník cyklotras KČT č. 4168, 4261 a 4262.
2.3km
více »
pomníček p. Říčaře u Týniště nad Orlicí
pomníček p. Říčaře u Týniště nad Orlicí
Pomník
Nenápadný pomníček Miroslava Říčaře se nalézá u hájovny nedaleko Týniště nad Orlicí v místech, kde p. Říčař položil dne 23.2.1943 svůj život za vlast. Když tak při toulkách potkáme nějaký takový pomníček měli by jsme se alespoň trochu zamyslet….
2.3km
více »
Petrovičky
Petrovičky
Vesnice
Petrovičky - ves mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí na pravém břehu řeky Orlice. Dnes v "Zemi krále Miroslava", jak je psáno u místního rybníčku, najdeme pomník ukřižování a několik starých statk…
2.5km
více »
Orlice - Za Bojkem
Orlice - Za Bojkem
Řeka
Lokalitu meandrů Orlice zvanou Za Bojkem najdeme cca v polovině stezky mezi Štěnkovem a Petrovicemi. U místa je zastávka Poorlické naučné stezky s infotabulí popisující geomorfologický vývoj, výskyt ryb, ptactva a…
2.6km
více »
Třebechovice pod Orebem - Městské koupaliště Bor
Třebechovice pod Orebem - Městské koupaliště Bor
Koupaliště
Areál městského koupaliště v Třebechovicích se nachází ve východní části města v „trojúhelníku" mezi silnicemi na Opočno a Týniště nad Orlicí. V areálu jsou k využití 3 bazény: plavecký bazén 25x12 m, kulatý rehab…
2.6km
více »
Třebechovice pod Orebem - kaple sv. Jana Křtitele
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebechovice pod Orebem - kaple sv. Jana Křtitele
Kaple
Kaplička sv. Jana Křtitele ze 17. století se nachází na pravé straně silnice při výjezdu z Třebechovic směrem na Opočno. Přesné datum jejího vzniku a kým byla postavena se mi zjistit nepodařilo, když by Tato data někdo věděl může je doplnit do diskuze.
2.8km
více »
Poorlická naučná stezka
Poorlická naučná stezka
Tipy na výlet
Jedeme do Přírodního parku Orlice, do části, která se nachází mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí. K lokalitě se dostaneme autem po silnici č. 11, nebo vlakem ve směru Hradec Králové - Týniště. Au…
3.1km
více »
Poorlická naučná stezka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Poorlická naučná stezka
Chodník, naučná stezka
Poorlická naučná stezka je věnována přírodě kolem toku řeky Orlice mezi Štěnkovem a Týništěm nad Orlicí. Délka stezky je 15 km a má 10 zastávek. Stezka prochází lokality jako Suté Břehy, Za Bojkem, Štěnkov, Petrov…
3.1km
více »
Suté břehy
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Suté břehy
Údolí
Lokalita Suté břehy se nachází mezi Štěnkovem a Štěpánovskem u Týniště nad Orlicí. Jedná se o členitý sráz nad levým břehem Orlice, často využívaný cyklisty k tréninku techniky jízdy v terénu. Lokalitou prochází ž…
3.4km
více »
Třebechovice pod Orebem - kostel sv. Ondřeje
Třebechovice pod Orebem - kostel sv. Ondřeje
Kostel
Kostel sv. Ondřeje stojí na místě původního dřevěného kostela z r. 1358. Dřevěný kostel několikrát vyhořel a během 30ti leté války byl vojsky vydrancován. Současná barokní stavba byla postavena v letech 1767 - 7…
3.4km
více »
železný most u Štěnkova
železný most u Štěnkova
Most
Železný nýtovaný most u Štěnkova samozřejmě není klasický turistický cíl, ale technická zajímavost bez, které by se spousta chatařů a turistů, zejména cyklistů nedostala na druhý břeh řeky Orlice. Most byl postave…
3.4km
více »
Třebechovice pod Orebem - nám. T.G.M., soubor památek
Třebechovice pod Orebem - nám. T.G.M., soubor památek
Náměstí
Na třebechovickém náměstí T.G.M. najdeme několik zajímavých památek, nejstarší je starobylá kašna s vodotryskem z r. 1675, dále morový sloup Panny Marie z r. 1709, sochu Nejsvětější Trojice z r. 1749, Evangelický …
3.5km
více »
Bolehošťská Lhota
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Bolehošťská Lhota
Zámek
Bolehošťská Lhota, dnes osada obce Bolehošť, leží 8 km jižně od Opočna a 6 km severně od Týniště nad Orlicí. Zámek stojí na malém návrší nad obcí. Zámek byl postaven na přelomu 17. a 18. století hrabětem Jeron…
3.6km
více »
Ledce - kostel sv. Máří Magdalény
Ledce - kostel sv. Máří Magdalény
Kostel
Ledce, obec cca 4 km severovýchodně od Třebechovic pod Orebem. První písemná zmínka o obci je datována rokem 1450, kdy byla pobořena místní tvrz. Při cestě do obce ve směru od Třebechovic zaujme po pravé straně go…
3.6km
více »
Třebechovický betlém
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebechovický betlém
Muzeum
TECHNICKY POPIS: Trebechovicky (tez Probostuv) betlem je unikatnim dilem jak z hlediska umeleckeho, tak technickeho. Je 7 metru dlouhy, 3.2 m siroky a 1.8 m vysoky. Figurky jsou 10 - 15 cm vysoke. V celem betlemu je 180 statickych figurek, 120 figur je pripevneno na retezovych pasech a 51 figurek napodobuje lidi pri jejich kazdodenni praci. Z dalsich vice nez 1.500 predmetu…
3.6km
více »
Třebechovice pod Orebem - Muzeum betlémů - Proboštův betlém
Třebechovice pod Orebem - Muzeum betlémů - Proboštův betlém
Tipy na výlet
Jedeme do východních Čech, do Třebechovic pod Orebem, které se nachází cca 10 km východně od Hradce Králové. Když se řekne Třebechovice tak se 99% lidí vybaví známý Třebechovický Proboštův betlém. Ano směřujeme do Třebechovického muzea betlémů, které se nachází v severovýchodním rohu Masarykova náměstí. Zmíněný Proboštův betlém, který vznikl před více než sto lety, není jen…
3.6km
více »
Suté Břehy - pomník letců
Suté Břehy - pomník letců
Pomník
Pomník, který je věnován pilotům, kteří položili svůj život za 2. sv. války se nachází cca uprostřed tábora na Sutých Březích. Věnován je kamarádům, kteří se právě v těchto místech jako mladí skauti scházeli a společně zde prožívali své mládí, společné mají i to, že jejich život skončil v uniformách britských letců… Alois Vašátko - narozen 25.8.1908 v Týništi nad Orlicí -…
3.7km
více »
Třebechovice pod Orebem - kostel Božího Těla na Orebu
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebechovice pod Orebem - kostel Božího Těla na Orebu
Kostel
Barokní kostel Božího Těla Na Vrchu Oreb, jež připomíná památné husitské bratrstvo, byl postaven na místě kostela z r. 1528, který byl r. 1826 pro sešlost stržen. Stavba současného kostela byla dokončena v r. 1835…
3.8km
více »
Třebechovice pod Orebem
Třebechovice pod Orebem
Městečko
Třebechovice pod Orebem leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Hradec Králové. Město se rozkládá na okraji Hradeckého lesa a nad soutokem potoka Dědina s řekou Orlicí. Největším lákadlem města je muzeum betlémů, které najdeme na náměstí. Unikátem muzea je Třebechovický betlém, jehož figurky jsou uvedeny do pohybu. Betlém představuje nejenom výjevy z bible, ale také život ve městě na konci 19. století. V ok…
4.1km
více »
Královéhradecký kraj - 22. den: Týniště nad Orlicí – rozhledna Vodárenská věž; Poorlická naučná stezka - okruh 16 km: Štěpánovsko – Kopaniny - Káňský most - Petrovičky – Štěnkov – táborová osada Suté břehy s pomníkem letců - Štěpánovsko
Královéhradecký kraj - 22. den: Týniště nad Orlicí – rozhledna Vodárenská věž; Poorlická naučná stezka - okruh 16 km: Štěpánovsko – Kopaniny - Káňský most - Petrovičky – Štěnkov – táborová osada Suté břehy s pomníkem letců - Štěpánovsko
Cestopisy
Středa 6. 9. 2023 U vlakové zastávky Bolehošť, kam jsme včera večer dorazili, byl skutečně klid. Ani vlaky nás nerušily. K ránu se skutečně ochladilo, teplota klesla k 11 stupňům, to jsme…
4.1km
více »
Krňovice - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Krňovice - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Obec Krňovice, která je prvně písemně doložená v roce 1362, se nalézá cca  1 km jižně od Třebechovic pod Orebem. Nejznámnější místem v Krňovicích je zcela jistě Podorlický Skanzen. Nejstarší památkou v obci je vša…
4.4km
více »
Týniště nad Orlicí
Týniště nad Orlicí
Město
První zmínka o osadě je z roku 1361 a v této době byla součástí opočenského panství. P…
4.8km
více »
rybník Šanovec - Hradecké lesy
rybník Šanovec - Hradecké lesy
Rybník
Lesní rybník Šanovec nalezneme ve východní části hradeckých lesů, cca 2 km jižně od Třebechovic pod Orebem. Na hrázi rybníka se nachází lovecký srub a tábořiště s totemem. Rybník Šanovec je ideálním cílem k romantickému Cyklovýletu z HK (samozřejmě i odjinud....).
5km
více »