Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Úštěk
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Helfenburk (Hrádek)

Turistické cíle Památky a muzea Hrad

Fotografie (110)  • Foto: Knize14

Navštívit Helfenburk jsme se rozhodli během pár minut u kávy, sbalili to nejnutnější (batoh a fotoaparát) a už jsme vyráželi směr Ostré u Úštěka, od mé poslední návštěvy tohoto místa přibyla před Ostrým cedule "parkoviště Helfenburk", odtud se vydáváme po turistické značce na samotný hrad, vybíráme si podle ukazatelů kratší, to jest 2,5km dlouhou trasu, po ušlapání asi tak pěti km se dostáváme k samotnému hradu, sluníčko krásně svítí takže se můžeme v klidu kochat krásou která na nás dýchá z každého koutu, je čtvrtek odpoledne takže tu nepotkáváme ani živáčka, to je ale dost smůla protože kvůli tomu se nemůžeme dostat do hlavní věže s vyhlídkou, pro příště už víme že sem máme jet o víkend. Doufáme že to vyjde letos v zimě a že bude nějaký ten sníh

Podobné příspěvky
Hrad Helfenburk u Úštěka

Hrad Helfenburk u města Úštěk byl založen rodem Ronovců v 1.polovině 14.století. První zmínka o hradu pochází z roku 1375, kdy jej Jan z Helfenburku prodal pražskému arcibiskupovi Janu Očkovi z Vlašimi. Jan Očko a zejména jeho nástupce Jan z Jenštejna nepříliš výstavný skalní hrad velkoryse rozšířili a přestavěli. Pražský arcibiskup Jan z Jenštejna strávil na Hrádku poslední léta svého života, než zemřel roku 1400.

K zajímavostem patří nehoda, kterou měl Jenštejn na můstku mezi vnitřním hradem a nově postaveným donjonem: můstek se pod ním tehdy prolomil a jen díky duchapřítomnosti a dobré fyzické kondici arcibiskup vyvázl.

Na počátku husitských válek náležel Helfenburk pražskému arcibiskupu Konrádovi z Vechty, který na něm roku 1431 i zemřel. To již hrad od roku 1427 patřil krátce Půtovi z Častolovic, po něm Berkům z Dubé a konečně Janu Smiřickému ze Smiřic.

Jan Smiřický ze Smiřic byl roku 1453 na rozkaz krále Jiřího z Poděbrad popraven a brzy nato – roku 1456 – přešel Hrádek do rukou Zdeňka Konopišťského ze Šternberka, králova úhlavního odpůrce. Proto byl Helfenburk v roce 1467 mezi hrady, které dobylo královské vojsko.

Jiří z Poděbrad jej pak dal do zástavy svému věrnému přívrženci, Petru Kaplířovi ze Sulevic, který hrad roku 1475 prodal Vilémovi z Ilburka. Vilémův syn, rovněž Vilém, zemřel roku 1538, čímž Ilburkové vymřeli po meči.

Hrad pak náležel Trachenberkům, Kurzpachům a od roku 1592 Janu Sezimovi ze Sezimova Ústí na Úštěku. Tomu bylo panství s hradem roku 1622 za účast na stavovském povstání zkonfiskováno a předáno jezuitům.

To již byl Hrádek, od 16. století sloužící jen jako sídlo panských sloužících, opuštěný. V roce 1620 byl vydrancován císařskými vojáky a později v průběhu třicetileté války ještě údajně i vypálen. Po roce 1871 byla ve zříceninách vystavěna myslivna s pohostinstvím a poté obnovena věž, ale i pak dále chátral. K jeho rozsáhlejším rekonstrukcím došlo až roce 1967.

Ke Hrádku vede z Úštěka značená žlutá turistická trasa. Z náměstí sejdete podle směrovky do údolí a pak budete muset kus cesty po silnici. Další část cesty ale vede údolím kolem Hrádeckého potoka a lesem. V blízkosti Obce Ostré se na žlutou napojí ještě červená turistická značka a obě vás dovedou pod příkrý svah, který budete muset v poslední fázi cesty zdolat. Odměna je ale velkolepá. Díky místnímu občanskému sdružení, které se o Helfenburk celoročně stará, jsou ruiny vystavěné na pískovcové skále velmi dobře přístupné. Rozhled po krajině a atmosféra mohutné stavby rozhodně stojí za to.

Hrad Hrádek stával na pískovcovém skalnatém hřebenu jihovýchodně. Rozlehlý areál má půdorys trojúhelníku a prošel třemi až čtyřmi stavebními etapami. První dvě se zaměřily pouze na táhlý skalnatý vrchol hřebene se skalní věží na východě, přičemž v době vzniku byla převážně dřevěná.

Buď ještě Ronovci nebo snad Jan Očko z Vlašimi vybavili hrad kamenným palácem s dvoupatrovými skalními sklepy, kaplí korunující vrchol skalní věže a k patě skály přihrazenými budovami, lemujícími na severovýchodě dlouhé, úzké nádvoří. V něm byla do skalnatého podloží vylámána 57 m hluboká studna se šlapacím kolem.

Vstup do hradu byl po schodišti u skály na jihovýchodě. Dramatickou proměnou prošel Hrádek za Jana z Jenštejna. Ten zvýšil a přestavěl hradní palác a obehnal celý starší hrad níže položenou kamennou hradbou s cimbuřím, jejíž obvod měří téměř 280 m. Zeď, vysoká až 12 m, je opatřena cimbuřím se zuby opatřenými střílnami. Krátkou jihovýchodní odvěsnu zhruba trojúhelníkové hradby tvoří zeď stoupající a zase klesající přes skalní blok, na němž byla zbudována k hradbě na vnitřní straně přiléhající hranolová třípatrová obytná věž. Nejvyšší patro věže (6 × 6 m, 17,5 m vysoká) bylo původně přístupné po mostě z jádra a sloužila i jako poslední útočiště obránců. Pod věží je skála přitesaná v šíjový příkop, přes nějž vedl kolébkový padací most k vstupní bráně s brankou pro pěší.

Portál brány, zdobený erby pražského arcibiskupství a Jana z Jenštejna, se nachází pod věží severovýchodním směrem. Ještě severovýchodněji a níže se nachází další brána, vedoucí do dolní ohrady. Nejvzdálenější severozápadní vrchol obvodu hradby je tvořen samostatně stojícím skalním blokem, pod nímž je v hradbě prolomena malá výpadní branka. Po mostě z jádra přístupný vrchol skály byl ještě opevněn, nejspíš dřevěnou věží. Jihovýchodně od hradu se na skalním hřebeni nacházela předsunutá bašta, patrně produkt pokročilého 15. století.

Hradní areál je volně přístupný, vstup do věže je pak možný v sezoně. Jelikož se o hrad starají lidé z občanského sdružení, většinou je zde najdete pouze o víkendu.

Poslední aktualizace: 27.09.2011
Autor příspěvku: Knize14
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Helfenburk (Hrádek) - Služby, informace
Helfenburk (Hrádek) na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Helfenburk (Hrádek)

Tipy na výlet
Ano, vím, jak těžké je motivovat potomstvo, aby se odlepilo z gauče a vyrazilo do přírody. V případě Helfenburku by snad mohla pomoci historka o Konrádovi z Vechty, pražském arcibisku…
Rozsáhlé torzo hradu ležícího na pískovcovém bloku 3 km od Úštěka. Dominuje mu třípatrová věž, později upravená v romantickém stylu. Pro hrad se užívá také název Helfenburk. Původní, rozlohou velmi malý, hrad zde vybudoval Jan z Klinštejna, příslušník rozlehlého rodu Ronovců, kteří zdejší kraj získali do lenního vlastnictví od Jana Lucemburského. Jan, který se začal psát z Helfenburka, jej však zakrátko (roku 1375) prod…
Poutní místo
Poutní místo na vrchu Kalvárie nad vsí OSTRÉ U ÚŠTĚKUbylo vytvořeno liběšickými jezuity v roce 1707 podle návrhu litoměřického architekta Octavia Broggia. Vznikl tak rozsáhlý areál několika staveb přirozeně zasaze…
Poutní areál byl vystavěn v letech 1703 – 1707 jezuity, za autora stavby je považován známý barokní stavitel Octavio Broggio. K místu vede křížová cesta, která ústí na spodní terasu objektu. Na vrcholové plošině se nachází skupina tří kaplí.
  Úštěk je malé městečko nedaleko Litoměřic, které bylo v roce 1980 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Nejhodnotnější část města je náměstí, kde jsou pozdně gotické měšťanské domy,budova děkanství z rok…
Barokní poutní místo na vrchu Kalvárie ve vsi Ostré u Úštěka bylo postaveno v letech 1703-1707 Jezuity. Ti byli tehdejšími majiteli zdejší panství. Autorem stavby byl nejspíše známý barokní…
Hrad je jednou z památek starobylého města Úštěk na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hrad tvoří dochovaný jižní palác s profilovanými okny ze 16. století. Původní hradní opevnění zaniklo. Za hradem je šikmý obloukový…
Starobylé a malebné městečkoÚštěk. Jistě mě dáte každý za pravdu kdo jste toto městečko navštívili že je kouzelné. Je maličké, má 1.500 obyvatel,ale když jsem tu byla…
Historické město západně od Litoměřic. Historické jádro s dochovanými hradbami - městská památková rezervace.
Hrad HelfenburkUž by se mohlo zdát, že jediným hradním pánem široko daleko byl na celém úštěcku ten, který sedával v palácích městského hradu kousek od náměstí. Hradu, ze kterého se ještě než úplně zchátral, stala…
Hrad Helfenburk nalezneme přibližně na půli cesty mezi Litoměřicemi a Českou Lípou. Ve směru z Litoměřic v Úštěku odbočíme doprava na obec Ostré. Asi po 2km z hlavní křižovatky narazíme na parkoviště. Je to asi 200m před obcí. Odtud již musíme pěšky zprvu po červené značce po které můžeme pokračovat na zelenou a následně žlutou k hradu cca 3km, nebo cca po…
Město
Úštěk leží v Západních Čechách, jižním směrem od města Děčín. Město se rozkládá mezi chráněnou krajinnou oblastí České středohoří a chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko a na pravém břeh…
Hrad
Zříceniny hradu Ronov stojí na vrcholu homolovitého kopce (553 m) nad obcí Blíževedly na Českolipsku v Libereckém kraji. Pozůstatky staršího vnitřního hradu definitivně zanikly v polovině 19. století. Dodnes dochované hradní ruiny pocházejí z období, kdy Ronov upravoval Vilém z Illburku, je zde možné vidět vnější opevnění s baštami a trosky věží a budovy na jižním okraji. Zříceniny jsou volně přístupné, ale přístup k nim…
Barokní zámek Ploskovice se nachází přibližně 6 kilometrů od města Litoměřic v Ústeckém kraji. Kromě …
13.2km
více »
Máchovo jezero je dnes velice navštěvovanou turistickou lokalitou. V okolí je spousta rekreačních zařízení a kempů.Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hlo…
18.8km
více »
Zámek
Zámek Houska stojí na Zámeckém vrchu uprostřed lesnaté krajiny. Zámek Houska leží v jižní části Českolipska v Libereckém kraji. Masivní zámecký objekt má čtyřúhelníkový půdorys s uzavřeným středním nádvořím. Cenná je Zelená světnice s malbami ze 16. století, rytířský salonek, obdivovaná je hradní kaple s restaurovanými malbami. V areálu se uskutečňuje řada sezónních akcí, v let…
19.7km
více »
Pro milovníky přírody a turistiky nabízíme několik informací o překrásném místě, kterým je CHKO Kokořínsko - ráj turistů. Představíme vám nyní ta nejzajímavější a nejnavštěvovanější místa této oblasti: kokořínsk…
20.3km
více »
Kokořín aneb romantická rekonstrukce historieIluzi tajuplného hradu, po jehož ochozu se prochází sličná dívka s nepřítomným pohledem, v případě Kokořína ani nepotřebujeme vytvářet. I když jedno podobné vyprávění o bílé postavě, která se zjevuje na ochozu věže, mezi místními také s…
21.1km
více »
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
22.7km
více »
Hora Říp tvoří výraznou dominantu Polabské nížiny. K ní se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha a stala se tak od nepaměti jedním ze základních symbolů českého národa. Na vrcholu najdete kapli - ro…
22.8km
více »
Sloup je převážně rekreační obec, ležící v širokém údolí Dobranovského potoka na severozápadním úpatí Svojkovských vrchů, asi 3 km jihovýchodně od Nového Boru. Má asi 700 obyvatel a díky zajímavým památkám i malebnému okolí je vyhledávaným letoviskem. Dříve k ní patřila také jihozápadně ležící osada Janov, která je dnes součástí Nového Boru. Krajinu v širokém okolí kdysi…
23.1km
více »
Hrad BezdězTento nádherný gotický hrad naleznete v blízkosti stejnojmenné obce. Těsně v jeho blízkosti se nachází přírodní rezervace, která ukrývá mnoho zajímavých rostlin a živočichů. DopravaZ Housky vede červená turistická značka (tzv. Máchova cesta) přímo na Bezděz. Připravte se asi na 11,5 km. Trocha historieHrad nechal postavit mezi lety 1265 – 1278 Přemysl Otakar II. k…
24.4km
více »
Děčínská ZOO se nachází za Pastýřskou stěnou. Je mnoho druhů zvířat, nejen původních z Českého Švýcarska. Je zde hezké dětské hřiště. Otevírací doba: březen - duben 8.00 - 18.00 květen - srpen 8.00 - 19.00 září - říjen 8.00 - 18.00 listopad - únor 8.00 - 16.00 Zoo je otevře…
25.9km
více »
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
30.7km
více »
Hřensko - soutěsky. Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno - míříme přímo do jeho srdce - do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Bohužel ještě předtím, než se ponoříme do stínu strmých srázů a začneme postupovat proti proudu Kamenice, musíme začít počítat. Parkovné za osobní auto na dobu delší než 3 hodiny – 120,- Kč! Bum!…
33.6km
více »
Dříve nazývaná Edmundova nebo Dolní, skalnatý kaňon řeky Kamenice, poslední ze tří soutěsek na dolním toku řeky, VJV od Hřenska. Jeho stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do…
33.7km
více »
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny, které se táhnou nad vesnicí Tisá (západně od Děčína) po celé její délce. Jedná se o skalní město z kvádrových pískovců s…
34.2km
více »
  Hřensko – soutěsky a Pravčická brána. V minulém výletu jsme se podívali na Moravu, a tentokráte jsme otočili na druhou stranu republiky, a to do CHKO České Švýcarsko, přesněji do Hřenska, kde se nachází lá…
34.8km
více »
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
51.4km
více »
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace