TURISTIKU PODPORUJÍ
61 462 turistů a cestovatelů
109 073 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 361 979,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Gibraltar - skála Tarikova a Europa Point

Turistické cíle Vrchol

Fotografie (14)  • Foto: Bubinga
Foto: Bubinga

Z města Málaga jedeme podél pobřeží západní částí Costy del Sol. Přitahuje nás Atlantik a tak pokračujeme až do oblasti La Línea, kde konečně spatřujeme tu známou skálu jménem Gibraltar, která vévodí zátoce z výšky přes 400 metrů.

Gibraltarská skála je z východní strany strmá, zatímco ze západní strany je její svah pozvolný. Na jejím úpatí a vlastně částečně i ve svahu stojí stejnojmenné moderní město. V sedmnáct hodin a pět minut ukazujeme na hranicích cestovní pasy a vjíždíme ze Španělska na výsostné území Velké Británie. Přejíždějíce hranice, ocitáme se v jiném světě, kde je jiná řeč, jiní četníci, jiná příroda, ale především jedna velká a slavná skála. Avšak kudy nahoru? Nejprve řešíme parkování. Oficiální parkoviště jsou plná. Většinou zde ale vidíme, že každý zaparkuje, kde chce, nejčastěji na kraji silnice. Tento stav je tady asi úplně normální. Po chvíli popojíždění se rozhodujeme také my. Deset minut před půl šestou zastavujeme, bereme si něco málo věcí a jdeme vzhůru, dobít Gibraltar.

V osmnáct hodin a patnáct minut přicházíme k horní stanici lanovky ve výšce něco přes 400 metrů nad mořem a domníváme se, že stojíme na nejvyšším místě Gibraltaru, který je možno oficiálně dosáhnout. Podle nastudovaných údajů se totiž na části území nachází nepřístupná vojenská základna. Procházíme se, prohlížíme si zdejší nepořádek a polozbořené stavby. Nemůžeme samozřejmě také vynechat setkání s nejznámějšími zástupci zdejší fauny a současně největší raritou ostrova, kterými jsou opičky magot bezocasé neboli makak sylvanus neboli Macaca sylvana.

Gibraltarská skála je jako jediná evropská oblast osídlena opicemi. Kromě Gibraltaru se volně nevyskytují nikde jinde v Evropě. Pravděpodobně je sem dovezli Maurové. Další hypotéza praví, že pocházejí z dob, kdy oba kontinenty ještě nebyly odděleny. Ať tak či onak, pověra říká, že dokud budou opice na Gibraltaru žít, bude toto území v rukou Britů. Je tedy nasnadě, že země dbalá tradic a o opice náležitě pečuje a ty toho patřičně využívají. V napjatém období druhé světové války, kdy hrál Gibraltar veledůležitou roli jako námořní a letecká základna Spojenců, prý Churchill obdržel zprávu, že makakové začínají vymírat. Okamžitě vydal rozkaz, aby byl jejich stav doplněn, a tak byly z marockého Atlasu dovezeny další kusy. Dnes je situace opačná. Opic je kolem250 apřed dalším nadměrným množením chrání samičky antikoncepční implantáty. Za makaky je přímo odpovědná gibraltarská vláda, úřady pečlivě evidují narození každé opice, která dokonce dostává jméno.

Bez zajímavosti nejsou ani hejna mořských racků, kteří předvádějí před a pod námi své letecké umění. Při další procházce k jižnímu cípu naší pozornosti neuniknou stará děla, ke kterým se dostáváme přes plot a zamčenou bránu. Nejsme tam však sami, již před námi se dovnitř podívala gibraltarská mládež. Podle mapy se patrně nyní nacházíme na nejvyšším místě Gibraltaru a prohlížíme si opuštěnou vojenskou základnu na vrcholu celého ostrova, kde stále ještě trůní a bohužel rezaví stará děla z počátku minulého století, z doby, kdy kontrolovala celý průplav mezi Evropou a Afrikou. Při pohledech z těchto míst si člověk uvědomuje mimořádnou polohu Pyrenejského poloostrova. Dole pod námi se setkává a prolíná Atlantik se Středomořím, Afrika s Evropou, Maurové s Romány.

Gibraltar je britská korunní kolonie na Tarikově skále o ploše 6 km2. Je to pevnost střežící Gibraltarský průliv mezi Evropou a Asií, průměrně43 kmširoký, v nejužším místě14 km, o maximální hloubce1150 metrů. Gibraltar leží v Algeciraském zálivu, odkud je také přístupný. Vlastní skála je dlouhá4,6 kma široká1,25 km. Nejvyšší bod leží v nadmořské výšce421 metrů. Město má asi 30 000 obyvatel pestrého národnostního složení - Španělé, Angličané, Italové, Arabové. Hustota zalidnění je 4461 obyvatel na 1 km2. Staré Město se rozkládá na severu, na jihu je moderní zástavba s válečným přístavem, se silnou britskou námořní a leteckou posádkou. V čele britské administrativy stojí guvernér, který je zároveň velitelem posádky. Civilní správu řídí sedmičlenná výkonná rada a zákonodárnou moc má desetičlenné shromáždění. Úředními jazyky jsou angličtina a španělština. Měnovou jednotkou je gibraltarská libra.

Ve starověku se gibraltarská skála nazývala Calpe a spolu s africkým Apyle u dnešní Ceuty tvořila Heraklovy sloupy. Zde končil pro starověké Řeky tehdejší svět. Dnešní název Gibraltar pochází z arabského Džebel – al – Tarik = skála Tarikova. Z názvu Džebel al Tárik vzniklo zkomolením "džibl al tar" a posléze Gibraltar. Název se vztahuje k roku 711, kdy přistál v Gibraltaru u skály na nejjižnějším výběžku Pyrenejského poloostrova Maur zvaný Tarik z pověření severoafrického místodržícího z Damašku, který se jmenoval Muza Ben Musayr. V polním tažení, které nemá obdoby, dobyl v dalších letech skoro celé Španělsko. Maurové drželi Skálu, jak Gibralťané zkráceně a výstižně své území nazývají, s krátkými přestávkami přes sedm století. Až v roce 1462 ji Španělé dobyli zpět, ale nikoliv natrvalo. Začátkem 18. století se o dalším osudu poloostrova rozhodovalo ve válkách o španělské dědictví, jež proti sobě svedly francouzské Bourbony a rakouské Habsburky, na jejichž stranu se postavila britská Koruna. Její flotila, odvolaná od Toulonu, kde se měla střetnout s francouzským loďstvem, zaútočila alespoň na Gibraltar, jehož posádku snadno přemohla. Náhoda tak přispěla k tomu, že se Británii dostal do rukou jeden z nejdůležitějších bodů na mapě Evropy. Utrechtským mírem z roku 1713 si pak jeho držení oficiálně pojistila. Od té doby Španělsko marně usiluje o trvalé připojení Gibraltaru zpět ke svému území. Británie a Španělsko v minulosti zvažovaly společnou správu Gibraltaru, jehož6,5 kilometručtverečných je domovem 29000 lidí. V referendu, které se uskutečnilo před čtyřmi lety, se však 99 procent obyvatel Gibraltaru vyslovilo proti této myšlence a pro setrvání pod britskou nadvládou.
Po cestě zpět si prohlížíme zdejší flóru. Na rozdíl od suchého Iberského poloostrova je Gibraltarská skála neustále zelená, porostlá středomořskou vegetací. Ve čtvrt na devět jsme zpátky u auta a sedm minut nato zastavujeme u Punta de Europa neboli Europa Point. Zde byl na nejvzdálenějším výběžku postaven v roce 1838 guvernérem generálmajorem sirem Alexandrem Woodfordem maják. V pološeru si kromě starého majáku prohlížíme také nově vybudovanou muslimskou stavbu. Je to Ibrahim-al-Ibrahimova mešita a je v ceně asi 9 milionů dolarů darem saudsko-arabského krále Fahda. Krásná mešita s minaretem byly otevřeny v roce 1997. Stavbu doplňují ještě další objekty, patrně duchovní komplex (škola, knihovna, přednáškové sály), který slouží především muslimským obyvatelům Gibraltaru.

Původně jsme chtěli objet celý poloostrov dokola, avšak záhy zjišťujeme, že tunel na východní straně je uzavřen. Otáčíme auto a jedeme zpět stejnou cestou. I přes pozdní čas ještě zastavujeme a jdeme se projít po hlavní třídě a náměstí. Převažují zde zlatnické a módní obchody a banky. Co určitě nelze přehlédnout jsou klasické anglické telefonní budky, poštovní schránky a dvoupatrový autobus. Kupujeme také pohledy a nakonec ze studijních důvodů navštěvujeme jeden anglický Pub. U černošské číšnice si objednáváme americké a australské pivo a plánujeme další cestu. Po chvíli nás oslovuje druhá číšnice. Je totiž ze Slovenska. Dovídáme se zajímavé věci o pracovních podmínkách a výdělku v gibraltarské restauraci. Hodinový plat činí čtyři libry a za šest dní v týdnu při pracovní době od 17 hodin do 24 hodin (v sobotu o hodinu déle) si vydělá 172 liber.

Poté dopíjíme, po cestě vhazujeme pohledy do schránky a odjíždíme. Také při cestě zpět se kousek před hranicemi rozhlížíme jako u nás doma při přejezdu kolejí. Zde však místo vlaku je nutno dát přednost přistávajícímu nebo vzlétajícímu letadlu. Zajímavostí je, že sem vzhledem ke sporům mezi Španělskem a Velkou Británií, létají pouze britská letadla. Avšak ještě letos (rok 2006) by údajně měla být uzavřena dohoda o spolupráci mezi Španělskem, Británií a Gibraltarem, jejíž součástí by bylo mimo jiné i umožnění leteckého spojení Gibraltaru s okolním světem. Ve dvaadvacet hodin přejíždíme hranice a loučíme se s Gibraltarem. Nyní už na hraničním přechodu tolik lidí není, ale ráno nebo odpoledne chodí přes hranice spousta lidí do práce a jsou jim při tom kontrolovány pasy.

*

O dalších zajímavých zážitcích při putování po jižním Španělsku píši zde:

jeskyně Cuevas de Nerja: https://www.turistika.cz/mista/cuevas-de-nerja

oblast Costa del Sol: https://www.turistika.cz/mista/costa-del-sol--1

nejvýše položená obec ve Španělsku: https://www.turistika.cz/cestopisy/trevelez-nejvyse-polozena-obec-ve-spanelsku-a-bajecna-sunka

Španělsko 2006: https://www.turistika.cz/cestopisy/cesta-do-spanelska-a-zpet-v-roce-2006

Foto: Bubinga

kopeček Mulhacen: https://www.turistika.cz/cestopisy/prechod-pohori-sierra-nevada-a-vystup-na-mulhacen

pochoutka tapas: https://www.turistika.cz/cestopisy/motril-tapas

NP Cabo de Gata: https://www.turistika.cz/mista/narodni-park-cabo-de-gata-v-jiznim-spanelsku

město Granada: https://www.turistika.cz/mista/granada

poušť Tabernas: https://www.turistika.cz/mista/tabernas-jedina-opravdova-evropska-poust

lyžařské středisko Sierra Nevada: https://www.turistika.cz/mista/lyzarske-stredisko-sierra-nevada-ve-stejnojmennem-pohori

zajímavé moře: https://www.turistika.cz/mista/mar-menor

Foto: Bubinga

vesnice Guadix: https://www.turistika.cz/mista/guadix

*

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

 

 

Nadmořská výška:
400 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (36.144, -5.343)
Poslední aktualizace: 24.2.2023
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Gibraltar

Příspěvky z okolí Gibraltar - skála Tarikova a Europa Point

Gibraltar – opice na Héraklově sloupu
Gibraltar – opice na Héraklově sloupu
Cestopisy
Na konci známého světa Pasová kontrola proběhla velmi formálně. Britský celník se pouze zběžně podíval na fotku v občance. Byli jsme za hranicemi. Skupina Čechů se dostala suchou nohou ze Španělska do Spojeného k…
0.7km
více »
7600km Francie,Andorra,Španělsko,Gibraltar RETRO 97, 7.díl
7600km Francie,Andorra,Španělsko,Gibraltar RETRO 97, 7.díl
Cestopisy
Gibraltar - Ronda Po necelé hodince cesty z Tarífy se na obzoru vynoří známá silueta Gibraltaru, Gibraltarská skála. Ve španělském městě Linea de la Concepción odbočujeme doprava na Gibralt…
0.7km
více »
Jeden den v Gibraltaru.
Jeden den v Gibraltaru.
Cestopisy
Nepsanou povinností je alespoň letmý pohled do historie. Území bylo již obývané v době kamenné. Dá se tak usuzovat z nálezu  v roce 1848, kdy po tisíciletích spatřila světlo světa vůbec první nalezená lebka Neandr…
0.9km
více »
Gibraltar.
Gibraltar.
Město
Gibraltar jsem navštívil v druhé části svého pobytu v Andalusii. Vypravil jsem se sem autobusem z Malagy a ubytoval se ve španělském městečku La Linea de la…
1.2km
více »
Letiště Gibraltar / North Front
Letiště Gibraltar / North Front
Letiště
Letiště North Front (GIB) spadá pod město Gibraltar, které leží ve státě Španělsko.
1.5km
více »
Tarifa
Tarifa
Městečko
Tarifa leží na samém jižním konci Španělska, odkud je pouhých 14km do Afriky. Tarifu založili již Féničané. Jméno dostala podle arabského vojáka Tárika ibn Máli…
27.7km
více »
Trajekt Tarifa - Tanger
Trajekt Tarifa - Tanger
Technická památka
Trajekt evropská Tarifa – africký Tanger. Španělsko s Afrikou  spojují trajekty z Tarify do Tangeru, nebo z Algeciras do Ceuty. Použil jsem trajekt z Tarify.…
27.9km
více »
Ceuta, Španělsko
Ceuta, Španělsko
Město
Ceuta je enkláva Španělského království na severu Afriky. Má statut autonomního města. Její rozloha je 18,5 km2. Sousedí s Marokem, od něhož ji odděluje neutrální území a protiimigrantský…
27.9km
více »
Casares Costa
Casares Costa
Golf
Pěkné, ale dost úzké 9-ti jamkové hřiště.Zázemí je na slušné úrovni.Zaznamenanou trasu uvidíte zde.
29.7km
více »
Finca Cortesin
Finca Cortesin
Golf
Velmi pěkné hřiště. Jedno z 5ti nejlepších ve Španělsku.Připravte se však také na astronomickou cenu. 230 E za fee je opravdu hodně.Zázemí (restaurace i cvičné plochy) je špičkové.Výhledy jsou překrásné.Dojem nám …
30.5km
více »