Svět
Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svět
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Šumava: nouzová nocoviště1

Cestopisy

ŘíjištěTo co je na Slovensku už delší dobu rozšířené, k nám už taky začíná prosakovat: nouzová nocoviště v národních parcích. Zatímco v některých národních parcích na Slovensku je možné přespávat za splnění několika podmínek všude, u nás na Šumavě jsou nouzová nocoviště jen na několika místech. Na druhou stranu jsou poměrně dobře vybavena. Najdete na nich stoly a záchody (i s toaletním papíremwink). Přestože se nikde nesmí rozdělávat oheň, rozhodně je to dobrá příležitost projít si centrem Šumavy bez složitého logistického plánování a s vysokými náklady. Vzdálenost mezi jednotlivými nocovišti se pohybuje okolo 15 - 17 km, občas s poměrně velkým převýšením, ale i tak se je to poměrně nenáročné a je možné zvládnout i dva úseky za den.

Já jsem svoje putování začal v Nové peci. Byl jsem s přítelkyní, takže jsem uvítal, že vzdálenosti nebyly moc velké. Nejdřív jsme se vydali na nouzové tábořiště u Plešného jezera. Šli jsme po žluté ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu, podél kterého jsme šli až k akvaduktu, odkud jsme se vydali po zelené směrem na Plešné jezero. Cestou ještě potkáte stánek s občerstvením, ale bohužel mimo sezónu a víkendy je zavřený. Na rozcestí Jezerní stezka je nouzové tábořiště. Najdete tu i krytý altánek, což se může hodit, pokud nebudete mít slunečno. Voda není moc daleko, ale je pouze užitková (ale myslím si, že bude dost možná i pitná). Celkem jsme ušli jen 11 km.

Další den byl určitě nejnáročnější a nejdelší. Nejprve jsme se vydali k Plešnému jezeru po zelené přes kamenné moře. U Plešého jezera jsme se trochu zdrželi, abychom si to tam prohlédli, a pak jsme se vydali po zážitkové cestě, která vede pralesem (zatím to ještě není moc velký zážitek,protože s tím pralesem začali nedávno, ale počkejte za 50 let J). Cestou nahoru na Plechý jsme museli překonat převýšení necelých 300mnm.. Na druhou stranu je to poměrně hezká cesta a jsou zde jak výhledy na jezero tak směrem k Lipnu. Cesta vede i přes pomník A. Stiftera. Od Nejvyššího vrcholu Šumavy jsme vyrazili po červené hřebenovce. Směrem na Nové údolí. Červená značka vede po hřebeni přes trojmezí a Třístoličník, odkud je dobrý výhled, pokud máte větší štěstí než my. Ze Třístoličníku vede červená strmě dolů. Cesta vede přes Rosenauerův pomník, kde začíná Schwarzenberský kanál, až na Nové údolí a celkem sklesáte asi 450m. Cesta je dlouhá jen asi 16km, ale množství zastávek a zároveň výšková převýšení vás nejspíše zdrží, ale rozhodně tento úsek stojí za to. Vodu můžete nabrat buď před nádražím, nebo v penzionu kousek od tábořiště.

Říjiště
Říjiště  •  Foto: negoya

Následující den byl opravdu hodně nenáročný, červená značka vedla téměř pořád po rovině. Byl to určitě nejodpočinkovější den, z celého našeho putování. Cestou si sice můžete udělat zacházku na kamennou hlavu u Českých Žlebů, ale i tak vám cesta uběhne rychle. Zpočátku vede cesta lesem, později budete procházet mezi pastvinami. Ke konci trasy přejdete potok Řasnice, u kterého jsou slatiniště. Na závěr vás čeká překonat menší převýšení a jste u cíle. Na tomto místě by se vám mohlo stát, že budete mít problém s vodou. Máte v podstatě 2 možnosti, kde ji nabrat. Buď sejdete do vesnice strážný, což je sice jen 1,5 km, ale na druhou stranu je tam převýšení. Druhou možností je potok, který přejdete asi 0,5 km za rozcestím Mláka. Potom protéká úzkým pruhem lesa, kde i pramení, ale bohužel jsou všude okolo Pastviny, takže si nejsem tak úplně jistej, jestli ta voda není kontaminovaná, ale potok vypadal dobře a bez jakýchkoliv problémů jsme to oba přežiliJ. Ve Strážným se určitě můžete najíst a nakoupit, ale je to spíš méně frekventovaná destinace Šumavy.

Další ráno jsme vstávali do nevlídného počasí, které nás provázelo celý den. Cesta je odpočinková a vede téměř pořád po rovině. Zpočátku vede lesem, později spíše mezi pastvinami. Přibližně v polovině trasy je přístřešek, který se vám může hodit. Cesta vede dle mého názoru velmi pěknou krajinou. Její ráz, se mi líbil nejvíc ze všech dnů. Cestou potkáte několik božích muk, což je příjemné zpestření KRAJINY. Kousek před rozcestníkem Knížecí Pláně jsou zbytky kostela a starý hřbitov. Jsou to pozůstatky z osady Knížecí Pláně. Odtud je možné si cestu výrazně zkrátit po staré cestě a dále můžete pokračovat z rozcestí Furík po modré. Cesta je sice trochu kratší, ale na druhou stranu je tam velký krpál na závěr, zatímco sklon červené značky není tak razantní. Na Bučině je hotel Alpská vyhlídka, kde se můžete najíst. Nouzové tábořiště je nahoře na kopci a hned vedle silnice. Silného provozu se bát nemusíte, jezdí tu jen autobusy a lidé ubytovaní v hotelu. Pro ostatní je tam zákaz vjezdu, ale i tak to není nejlepší místo na spaní. Cesta nebyla moc náročná, ale vzhledem k počasí jsme si to moc neužili. Celkem jsou tábořiště od sebe asi 16km.

V náš poslední den jsme se potřebovali dostat do Kvildy, odkud nám jel autobus. Chvíli jsme zvažovali jet autobusem, ale nakonec jsme se rozhodli, že si nenecháme ujít pramen Vltavy a vyrazili jsme. Poslední kopec, který je potřeba z Bučiny překonat nebyl problém. Z druhé strany se nám pak naskytl nepěkný pohled na nekonečné lesní plochy zdevastované kůrovcem. Bylo to dost smutné a masivní v porovnání se stavem mrtvých stromů u Plešného jezera, každopádně to mělo své kouzlo. Sešli jsme k prameni Vltavy a údolím jsme se vydali po asfaltce do Kvildy. Musím se přiznat, že mi dost vadilo, jak byla tato cesta frekventovaná. Zatímco jsme po celou dobu téměř nikoho nepotkali, tady to bylo skoro jako na Václaváku. Nakonec jsme to stihli za dopoledne.

Zpětně jsem rád, že jsme vyrazili až na podzim, protože na tábořištích nebylo moc místa a představa, že je turistická sezóna v plném proudu by mě možná trochu stresovala, ale na druhou stranu by asi nebyl problém spát mimo vyhrazené místo. V každém případě bylo skvělé mít možnost projít si srdcem Šumavy a nemůžu se dočkat, až si vyšetřím dalších pár dní na druhou část.

Poslední aktualizace: 8.3.2013
Autor: negoya
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Svět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace