Severní Čechy – 8. den – odpoledne: CHKO Labské pískovce–Jetřichovice: PR Pavlínino údolí-okruh 9 km: tesaná cesta-kamenný úvoz–Trpasličí skála-skalní kapličky–Rynartice-Křížový vrch-Grieselův rybník s bývalým vodním náhonem; Doubice-Chřibský hrádek
Pátek 23. 6. 2023 odpoledne
Dopoledne jsme vystoupali na Čedičový vrch. Po obědě jdeme opět do skal - na výlet do přírodní rezervace Pavlínino údolí. Je to pískovcového údolí podél Chřibské Kamenice. Ve skalách probíhá pseudokrasová činnost, jsou zde malé jeskyně, skalní převisy a římsy.
Parkoviště opouštíme po neznačené silničce se zákazem vjezdu, ze které za chvíli odbočuje tzv. Tesaná cesta. Jen zpočátku ji sleduji v mapě, ale pak už je to jasné. Není značená, ale zabloudit nejde. Jen se přesně neví, k čemu cesta sloužila. Podle jedněch pramenů to byla obchodní stezka. Stěny úvozu kopírují profil trakařů a povozů. Existuje ještě druhá verze - sloužila ke svážení dřeva. Rýhu uprostřed po sobě zanechala kopyta tažných koní. Jediné jisté je, že cesta vedla a stále vede z Jetřichovic do Rynartic. Ne všude je cesta hodně patrná, někde je to skoro klasická pohodlná lesní cesta, ale někdy je ten úvoz hodně hluboký. Každopádně tady na nás dýchá historie.
Zpočátku jdeme do relativně mírného kopečka, ale po obědě to není nic ideálního. Zvlášť já mám problém. Sotva popadám dech. Ale rozchodila jsme to a cestu si užívám a kochám se okolními skalami.
Zhruba uprostřed této cesty, v místech, kdy je úvoz i dnes hodně znatelný, byla ve skále r. 1820 vytesána kaplička, ve které je umístěn malovaný obrázek Krista.
Úvozová cesta přechází na travnatou a následně zpevněnou silnici. Blížíme se do nejjižnější části Rynartic, kde nás vítají mimo jiné úžasné podstávkové a dřevěné domy.
Přicházíme na hlavní silnici u památníku obětem 1. světové války. Jdeme po ní jen kousek vlevo. Míjíme poněkud neudržovanou skalní kapličku Ecce Homo. To už se blížíme k malému parkovišti.
Před ním vedou vpravo vzhůru schody. Když je vidím, jásám. Samozřejmě Ota nemůže pochopit, jak se mi ty strmé schody mohou líbit. Až tady se dozvídá, že po nich dojdeme na Trpasličí skálu. Hned u vstupu nás vítá všech sedm trpaslíků i se Sněhurkou. Stoupáme vzhůru, zpočátku po dřevěných, později po kamenných schodech. Cestou se setkáváme s ve skále vytesanými trpaslíky i se Sněhurkou. Tak tady se nám líbí – i Otovi. Až tedy na ty schody. Barevné postavičky vytvořil v letech 1833 Ernst Wahr. Údajně dílo dokončil jeho syn. Po válce se na trpaslíky zapomnělo. Zarostly mechem a skoro se ztratily. Po r. 1989 byly očištěny, nově nabarveny a opět prokoukly. Stále je to příjemné zpestření při cestě vzhůru. Nahoře je ještě vytesaný skalní sklep, ale o něm jsem se další informace nikde již nic nedočetla.
Před ním vedou vpravo vzhůru schody. Když je vidím, jásám. Samozřejmě Ota nemůže pochopit, jak se mi ty strmé schody mohou líbit. Až tady se dozvídá, že po nich dojdeme na Trpasličí skálu. Hned u vstupu nás vítá všech sedm trpaslíků i se Sněhurkou. Stoupáme vzhůru, zpočátku po dřevěných, později po kamenných schodech. Cestou se setkáváme s ve skále vytesanými trpaslíky i se Sněhurkou. Tak tady se nám líbí – i Otovi. Až tedy na ty schody. Barevné postavičky vytvořil v letech 1833 Ernst Wahr. Údajně dílo dokončil jeho syn. Po válce se na trpaslíky zapomnělo. Zarostly mechem a skoro se ztratily. Po r. 1989 byly očištěny, nově nabarveny a opět prokoukly. Stále je to příjemné zpestření při cestě vzhůru. Nahoře je ještě vytesaný skalní sklep, ale o něm jsem se další informace nikde již nic nedočetla.
Horem se vracíme k silnici, zatáčíme po ní vlevo a procházíme Rynarticemi. Tady je opět celá řada roubenek, i podstávkových domů. Měli bychom se přestat divit. Ty do této oblasti prostě patří. Cestu stáčíme k hotelu a restauraci Zámeček a za ní se vydáváme po neznačené cestě na náš dnešní nejvyšší bod - na Křížový vrch (408 m). Není to tak prudké, jak jsem si představovala, takže docela pohodička.
Je to částečně zalesněný kopec, na jehož vrcholu stojí dřevěný kříž. Kopec není vysoký, ale je z něj moc pěkný skoro kruhový výhled. Dominantami jsou Růžovský vrch (619 m) na západě a Studený vrch (736 m) na východě. Vidíme kopce Českého i Saského Švýcarska. Tam už vidíme, že prší. Ještě stoupáme kousek vzhůru, abychom viděli i tam, kde tomu odtud brání zdejší lesík. Ta nejvzdálenější panoramata máme zamlžená, ale i tak je tady nádherně.
Tím jsme dovršili nejen nejvyšší dnešní bod, ale také nejvzdálenější. Teď nás čeká až na malé výjimky už jen klesání. Už se přestáváme kochat a raději se rychle vracíme. Skály v Německu už vidět nejsou. Teď klesáme jen kousek - do restaurace Zámeček, kterou jsme cestou vzhůru minuli. Teď se chceme zde občerstvit, příp, i ukrýt před deštěm. Točí tady pivo z minipivovaru v Děčíně. To je příjemné překvapení. Za chvíli prší, ale žádný velký liják to není. Mají tady wifi. Zvládla jsem si stáhnout hodinky, ale také zařídit vše potřebné na poště. Bylo to jednoduché a šlo to snadno. Večer se už s tím nebudeme muset zdržovat.
Ani nečekáme, až přestane pršet. Takhle drobně může pršet celé odpoledne. Odcházíme. Máme štěstí, kupodivu to za chvíli přestalo, ale zataženo zůstalo. Je tedy otázka, kdy znovu začne.
Jdeme zpátky k silnici a opět procházíme Rynarticemi. Tudy vede modrá turistická trasa. Ta u památníku obětem 1. světové války odbočuje vlevo jako Hřebenovka. Jdeme převážně lesem a klesáme. Opět procházíme skalami. Na jedné je do vytesaného otvoru vložen obrázek Krista. Letopočet pod ním již není pořádně čitelný, aspoň pro nás, kteří bychom k tomu potřebovali brýle.
Sešli jsme ke Chřibské Kamenici, přešli ji po kovové lávce. Rozcestí Pavlino údolí je hned za ní. Tady končí modrá Hřebenovka a tudy prochází červená turistická značka. Po ní pokračujeme nyní vpravo. Dál jdeme podle říčky, ještě jednou ji po dalším mostku přecházíme. Po kořenech a kamenech to klouže, musí se jít opatrně, ale jinak je to úžasné. Skály, skalní věže, bublající říčka. Tohle je nádherná cesta.
Najednou vidíme schody kamsi do skal. Tvrdím, že vejdeme do skály a skála se za námi zavře a už nás nevydá. Nesmím asi koukat tolik na pohádky. Jinou možnost než pokračovat však nemáme. Schody jsou kamenné, doplněné dřevěnými stupni, dřevěným žebříkem a dřevěnou lávkou. Dostáváme se ke skalnímu převisu, kde je cesta zabezpečena řetězy. Je to zajímavý úsek, kdy cesta vede uprostřed skalní stěny. Je to tu hezké a vypadá to i dobrodružně. Najednou cesta klesá a zase jsme u řeky. Tady jsou skutečně úžasné přírodní úkazy. Pokračujeme po červené, střídavě po levém a zase pravém břehu. Když je na říčce jez, je vedle vysekán rybí přechod.
Kousek za posledním mostkem se dostáváme na rozcestí, kde nás Pavlínka láká na místní okruh okolo Grieselova rybníka. Stezka je doplněna malovanými obrázky se zajímavými informacemi. Hned začátek je dobrodružný - přechází se po dřevěné lávce - divím se, že se pod námi neprolomila. Je dost dlouhá a pěkně se prohýbá. Vlevo je Rusalka v jeskyni.
Obcházíme rybník. Když se dostáváme k rozcestí se zelenou, vidíme na protějším břehu rybníka budovu. Tady se dozvídáme, že snad již v 15. století tady stával mlýn, nejstarší mlýn v Jetřichovicích. V 18. století nefunkční mlýn koupil sedlák Josef Griesel a se svou rodinou tu zřídil opět mlýn. R. 1859 koupil mlýn, rybník, prostě vše Josef Müller a přebudoval to na níťárnu, později i na přádelnu. Jeho ženou byla Pauline – a jsme u toho, proč se toto údolí a rezervace jmenuje Pavlínino. Dokonce se svého času po ní jmenoval i rybník. Pak zde byl letní areál s půjčovnou výletních lodiček, r. 1955 bylo přistavěno druhé patro a od té doby tu byla škola v přírodě. Cesta okolo rybníka náhle končí ve vysekaném skalním náhonu. Nyní je už naštěstí bez vody, ale výška vody tady bývala až 0,5 metru. Nechá se jím projít na naši červeně značenou trasu. Ještě vidíme skály i říčku, ale za chvíli jsme už u auta.
Však už je nejvyšší čas. Je půl 8, to jsme to zase natáhli. Ale užili jsme si to. Bylo to nádherné, ideální bylo i počasí. A hlavně ten klid. Opět jsme nepotkali ani človíčka. Včera jsme to přičítali tomu, že byla hrozné horko, jenže dnes bylo počasí ideální. Utvrzuje mne to čím dál víc v tom, že lidé chodí tam, kam se mohou dovézt autem a pěšky jít už jen kousek. Na dlouhé pěší výlety už snad vůbec nechodí, nebo skutečně jen pá lidí. Ale to nám nevadí. O to víc si užíváme klid.
Tak a teď, kde spát. Tady to vhodné není. Pokračujeme ve směru naší jízdy. Zítra si chceme udělat výlet v Lužických horách, tak uvidíme, zda se někde chytíme.
Když jsme byli odpoledne v restauraci Zámeček, všimli jsme si šipky pro parkování karavanů. Máme to při cestě, jedeme se tam podívat, ale je to tu nějaké zvláštní. Je tu nějaký penzion a malé parkoviště, tak na 2 auta. Spát u penzionu nechceme.
Cestou na sever jsou u silnice nějaká parkoviště, tak snad se někde chytneme. Jedeme po hranici národního parku České Švýcarsko a CHKO Lužické hory. Přejíždíme Doubický potok, vpravo je turisticky přístřešek, informační tabule o skalním Chřibském hrádku a u toho místo pro zaparkování. Není to označeno jako parkoviště, ani na mapě ne, ale nám se tu libí. Nejsme pod stromy. Je to kousek od silnice. Snad tu bude v noci klid.
Rychle se myji, poslouchám, zda nejede nějaké auto, abych se včas schovala. Samozřejmě náhle neslyšně projeli dva cyklisté. Přežili to, co jim jiného zbývalo.
Najednou jsme oba skoro současně objevili každý jedno klíště, Ota malinké, já trochu větší. Nemáme si tedy co vyčítat.
Pak jdu dělat něco k jídlu. A také si dávám štamprličku. Celé odpoledne mne pobolívá hlava. Moc na to netrpím, takže je mi to jasné – znamená to změnu tlaku a tím pádem i počasí. Začíná opět drobounce mrholit.
Přesto se ještě po večeři jdeme podívat ke zřícenině. Chřibský hrádek – strážné sídlo na ochranu Lužické stezky bylo vybudováno na skalním ostrohu nad ohybem Doubického potoka ve 2. pol. 13. století. Byl to malý hrad s věží o rozměrech asi 5 x 6,5 m. Svou funkci však plnil jen do počátku 14. století. Dodnes se dochovaly terénní nerovnosti a spodní část tesané místnosti.
Jdeme do mírného kopečka asi 350 m. Z cesty vidíme jen vysokou skálu, hrádek stál asi na ní. Těžko říct. Viditelná cesta nahoru nevede. A to tu skálu ještě obcházíme. Dnes jsme toho nachodili dost, šplhat se nám už nikam nechce. Fotím kopec ze dvou stran a doma se podívám, o co jsme přišli.
Je 10 hodin, jdeme spát. Aby to nebylo vše jednoduché, Ota objevuje další klíště. Tak zase vše odemknout a chystat se na operaci, jak tomu Ota říká. Abychom si nezáviděli, je to za tento výjezd na klíšťata 2:2. Konečně jdeme spát. Samozřejmě mne najednou všechno svědí a kouše, ale zdá se, že vše je zbytečný poplach.
Za celý večer projely asi 3 auta, tak by tu velký provoz být v noci snad neměl. Venku neustále drobounce mrholí. Je to tak drobné, že to do auta ani neslyšíme. Naštěstí je v autě 18,5 stupně a my můžeme mít zavřené dveře.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.843, 14.411)
Poslední aktualizace: 3.11.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Jetřichovice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Severní Čechy – 8. den – odpoledne: CHKO Labské pískovce–Jetřichovice: PR Pavlínino údolí-okruh 9 km: tesaná cesta-kamenný úvoz–Trpasličí skála-skalní kapličky–Rynartice-Křížový vrch-Grieselův rybník s bývalým vodním náhonem; Doubice-Chřibský hrádek
Kamenný úvoz.
Zajímavost
Nad Pavlíniným údolím v místech nazývaných Na Skalinách vede stará lesní cesta z Rynaltic do Jetřichovic a Všemil. Říká se jí Tesaná cesta, protože v její části je tesaný hluboký úvoz s vyhloubeným žlábkem uprostřed. Úvoz umožnil překonání ostrého skalnatého hřebínku. K čemu úvoz sloužil je dodnes záhadou. Je několik teorií, jak úvoz vznikl a k čemu sloužil? - Je to stará kupecká cesta, stěny úvozu kopírují šířku tehdejších povozů. Žlábek vznikl od kopyt koní. - Cesta sloužila místním tkalcům, kteří tu…
0.8km
více »
Greislerův rybník.
Rybník
Jeden kilometr jižně od Jetřichovic je velký rybník, který je spojený náhonem s potokem Chřibská Kamenice. Již v 15. století stával pod hrází rybníka mlýn. Byl …
0.8km
více »
Výlet v okolí Jetřichovic.
Tipy na výlet
Po značených i neznačených cestách z Jetřichovic do Rynaltic a Pavlínina údolí. Vycházím od informačního centra v Jetřichovicích. Obcházím restauraci Praha, kousek po silnici a pak okrajem lesa přicházím k Grieselovu kříži. Šipka na Tesanou cestu směřuje mezi chaty a dál do lesa. Stará lesní cesta, která spojuje Jetřichovice a Rynaltice vede po skalnatém hřebínku, kde je vytesaný hluboký úvoz s vyhloubeným žlábkem uprostřed. Je to stará kupecká cesta kudy později místní tkalci vozili v trakařích svoje …
0.8km
více »
Jetřichovice - přes vyhlídky k hradu Šaunštejnu
Tipy na výlet
Tentokrát vás zvu na víkendový výlet na sever Čech projít se Českým Švýcarskem. Půjdeme za vyhlídkami, skalními útvary, pozůstatky hradu a v neposlední řadě za nádherným koutem naší zemičky. Jedeme autem přes Pra…
0.9km
více »
Pavlino údolí - klidná lesní procházka podél Chřibské Kamenice
Tipy na výlet
Pavlino údolí můžeme projít z obce Jetřichovice do obce Studený - asi 5km. Do Jetřichovic jezdí z Hřenska celkem často autobus. Když chceme vyjít i dojít na stejném místě, můžeme si…
1km
více »
České Švýcarsko – Pavlínino údolí (Pavlino údolí)
Výletní místo
České Švýcarsko je český nejmladší národní park. Založený byl v roce 1990 v návaznosti na sousední německý národní park Saské Švýcarsko. Název patrně pochází z 18. století, kdy sem přicházeli první poutníci, básní…
1km
více »
Stübelův smírčí kříž.
Kříž
Smírčí kříže mají svůj název odvozený od středověkého řešení násilných trestních činů. Došlo-li k usmrcení člověka existovala možnost odčinit vinu zaplacením odškodného a zhotovením kamenného kříže a jeho postavení na místě tragedie. Stübelův kříž stojí v údolí Studeného potoka u soutoku Studeného a bezejmenného potoka. Původně stával na pravém břehu. Ztratil se a až v roce 1988 byl nalezen s uraženým ramenem v potoce. V roce 1989 byl usazen na současné místo. Kříž připomíná smrt místního občana, který…
1.1km
více »
Trpaslíčí skála
Tipy na výlet
za Trpasličí skálou se vydáme do krásné krajiny Severních Čech, konkrétně na rozhraní mezi předním a zadních Českým Švýcarském, zvolit můžete automobil či kolo, dojít se dá též pěšky Vydáte…
1.2km
více »
Trpasličí skála u Rynartic.
Skalní útvar
Opouštíme vísku Rynartice a pokračujeme po silnici do Jetřichovic. Silnice se stáčí vpravo a klesá do údolí. V těchto místech začíná les a po obou stranách je několik skalisek. Míjíme kapličku a zastavujeme u dřevěného kůlu s vítací tabulí. Dozvídáme se, že jsme pod Trpasličí skálou a na obrázku vidíme sedm trpaslíků. Na druhé straně tabule je údaj, že trpaslíky vytvořili mezi …
1.2km
více »
České Švýcarsko - Trpasličí jeskyně, lidový umělec Eduard Vater a jeho syn
Výletní místo
České Švýcarsko je český nejmladší národní park. Založený byl v roce 1990 v návaznosti na sousední německý národní park Saské Švýcarsko. Název patrně pochází z 18. století, kdy sem přicházeli první poutníci, básníci i malíři. Obdivovali vysoké pískovcové skály, stolové Hory i kaňony. Romantičtí krajináři z drážďanské malířské akademie přirovnali divokou zdejší krajinu ke…
1.2km
více »
Lipnice
Vesnice
Lipnice je nevelká osada, ležící na západním úpatí Studence asi 4 km severně od České Kamenice při silnici do Dolní Chřibské. Dnes je spolu se Studeným součástí Kunratic.
Osada byla…
1.3km
více »
Sněhurka a 7 trpaslíků - Rynartičtí trpaslíci
Tipy na výlet
Za sedmero horami, sedmero řekami a sedmero lesy žila, byla Sněhurka a sedm trpaslíků... Ne tak daleko opravdu nebudete muset cestovat, abyste mohli Sněhurku a trpaslíky navštívit.
O víkendu jsme vyrazili z Jetři…
1.3km
více »
Kemp Homolka – České Švýcarsko
Ostatní
Při cestě do Np České Švýcarsko jsme se zastavili na jednu noc v kempu Homolka – Rekreační středisko SPOBYT. Jedná se dle mého názoru o příjemný kemp pro nenáročné turisty, trempy nebo houbaře.
V areálu je možno s…
1.3km
více »
Rynartice - Pavlínino údolí - Grieselův rybník - Jetřichovice
Trasy
Nenáročná trasa vedoucí tentokráte z Rynartice opět do Pavlína údolí a přes Grieseluv rybník do centra dění v Jetřichovicích.Modrá značka vede v Rybarticivh při vozovce a zanedlouho vás vyvede vlevo po pěšině vzhůru na kopeček a dále už pak do lesa na lesní cestu svažující se k toku Chřibské Kamenice a následně rozcestníku Pavlínino údolí. Odsud pak následuje nejhezčí úsek zmiň…
1.4km
více »
Rynartice
Vesnice
Nedaleko Jetřichovic, severně nad údolím Chřibské Kamenice Pod Křížovým vrchem, se na kopečku rozprostírá malá vesnička Rynartice. Naleznete zde nebývale…
1.5km
více »
Rynartice – Na Konci světa
Cyklo bar - hospůdka
Ač název poukazuje na odlehlost místa, zas takový konec světa to není. Už jen proto, že za objektem penzionu (a hostince) jsou další dvě nebo tři chalupy. Faktem je, že na horním konci Ry…
1.5km
více »
Jetřichovice
Vesnice
Obec a rekreační místo v krásné pískovcové krajině, severozápadně od České Kamenice. Připomínána je koncem 14. století jako majetek hradu Sokolí. V roce 1778 byla zničena Prusy.
Původně …
1.6km
více »
NP České Švýcarsko
Trasa
Cesta vede Českým Švýcarskem a je dlouhá zhruba 17 km. Trasa může být i pro rodiny s dětmi, ale jsou zde místa, která jsou trochu nebezpečená.
Výchozí bod je…
1.6km
více »
Jetřichovice – Mariina vyhlídka – Vileminina stěna – Tokáň – Doubice
Trasy
Další s úžasných tras vedoucích Českým Švýcarskem. Vyrazíme od rozcestníku uprostřed Jetřichovic a vydáme se po červené turistické značce, abychom vystoupali na Mariininu vyhlídku (původně sloužila jako požární pozorovatelna), od ní se vydáme dále po červené k další vyhlídce na Vileminině stěně (pojmenované po majitelce panství Vilemině Kinské), na dalším rozcestníku…
1.7km
více »
české švýcarsko
Trasa
Zahájení cesty začíná v Jetřichovicích a pokračuje se po červené turistické značce. První cesta i výstup, který je dlouhý 700m a vede na Mariinu skálu (vyhlídku), odkud je překrásný výhled na celé údolí. Po sestou…
1.7km
více »
Pavlino údolí
Trasa
Naši škodovku jsme zaparkovali v Jetřichovicích u informačního střediska. Z tohoto výchozího bodu jsme se vydali na jih po červené TZ. Minuli jsme zdejší koupaliště a po 1000 metrů jsme došl…
1.7km
více »
Ostroh (Rudolfův kámen)
Vyhlídka
Vyhlídkový altán u Jetřichovic byl postaven na skále s nápaditými železitými inkrustacemi ve výšce 484m n.m.
.......................................................…
1.8km
více »
Dolský mlýn
Tipy na výlet
Trasa má tam i zpět 4-7 km, podle toho, odkud vyrazíme.
Doprava autem, případně autobusem. Nenáročná půldenní procházka romantickým údolím k malebné zřícenině mlýna.
Restaurace je v centru Jetřichovic.
Nám se …
1.8km
více »
Tajemný Dolský mlýn
Zřícenina
Dolský mlýn u Jetřichovic,je dnes již ruina mlýna,v němž se natáčela Pyšná pricezna.I přes značnnou zchátralost,má svů tajemný půvab.Nyní se dokonce jedná o tom,zda bude zařazen do seznamu památek UNESCO.Dostanete…
1.8km
více »
Jetřichovice - bývalá dětská ozdravovna
Dům, budova
Bývalá Jetřichovická dětská ozdravovna je tak trochu unikátem. Jediný objekt svého druhu v severních Čechách připomíná spíše zámek. V roce 1927 ji slavnostně otevřel – jako léčebnu dětí s nemocemi dýchacích cest, …
1.8km
více »
Severní Čechy – 8. den - dopoledne: CHKO Labské pískovce – Jetřichovice: skalní kaple sv. Ignáce (Všemily); okruh 2,5 km: Grieselův kříž - NS Čedičák - Čedičový vrch (čedičový sopouch)
Cestopisy
Pátek 23. 6. 2023 dopoledne
Po té noční bouřce se nakonec i mně spalo krásně, i když v autě neklesla teplota pod 22 stupňů. Vstáváme v 9 hodin. Říčku naštěstí noční liják nepoznamenal, voda j…
1.8km
více »
Falkenštejn
Zřícenina
Zbytky hradu Falkenštejn se ukrývají v masívu Havraní skály (303 m) na severovýchodním okraji Jetřichovic na Děčínsku v Ústeckém kraji. Na temeni skály se zachovala poměrně rozlehlá v pískovci vytesaná komnata, …
1.9km
více »
Jetřichovické stěny
Skalní útvar
Jetřichovické skály jsou pískovcové skalní útvary zvedající se severním směrem od obce Jetřichovice, kterou najdeme severním směrem od města Česká Kamenice. Jetřichovické stěny jsou v jižní části Národního parku…
2.2km
více »
Studenec
Kopec
Studenec (736 m) je výrazný, široce kuželovitý čedičový vrch, ležící asi 4 km severovýchodně od České Kamenice mezi osadami Studený a Líska. Hora je nejzápadnější dominantou Lužických hor a…
3.5km
více »