TURISTIKU PODPORUJÍ
61 461 turistů a cestovatelů
109 104 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 362 568,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Island
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Okruh Islandem 2014

Cestopisy

Glymur
Glymur  •  Fotografie (37)  • Foto: Bodik
Snaefelsness
Snaefelsness  •  Foto: Bodik

V první půlce července L.P.2014 realizujeme ve dvojici jeden jubilejní dárek. Přes Berlín a zdejší rozpaky se o půlnoci ocitáme v deštivém a větrném Keflavíku (A). Hned realizujeme zapůjčení auta (Hyundai i30, carrental.is) a pak nás čeká kratší přejezd do Hafnafjörduru s vcelku útulným noclehem. Po ranní snídani za deště míříme na sever. Opouštíme Reykjavík, lije jak z konve, tak pádíme poněkud bezcílně, kocháme se prvními fjordy. Najednou se vyčasí a poblíž zrovna údajně nejvyšší vodopád Glymur. Neplánovaně vyrazíme na první párhodinový výlet. Cestiček je několik, jaksi mineme nenápadnou značku a šplháme nahoru méně obvyklou cesto vlevo, kolem říčky a stále hlubší zemské průrvy, místy blátivou stezkou skrz břízovitými keříky. Vystoupáme nahoru, kde nás čeká úchvatný pohled, dna nedohlédnouc, za námi fjord. Počasí se, jak zde nutno stále počítat, opět promění, deštík však naštěstí nijak vydatný.

Stavíme v městečku Borgarnes, kde vylezeme na místní vodárenskou věž, sloužící zároveň jako vyhlídka a pokračujeme...bez foťáku, což zjistíme asi po 30 km. Naštěstí neporušen nalezen a nabraje tímto hodinovou ztrátu, je čas někde zakotvit. Dosáhneme poloostrova Snaefelsness, střídá se slunko a déšť, čímž jsme svědky úchvatných duhových scenérií. Zakotvíme v osadě Lýsuhól(B), využívaje kempu, kde nás čeká další děsivý okamžik v podobě vzplání a následného výbuchu VAR bomby. Naštěstí andělé při nás... Příhodu završí lakonicky opodál stanující Seveřani - donesou pomačkaný ešus nalezený asi 100m vedle: asi hledáte tohle, že? Trochu porovnejte a bude jako nový. Rozdýcháváme se slivovicí u blízkého pověstného termálního bazénku, na který je již bohužel pozdě a ráno zas s odjezdem ještě zavřeno.

Foto: Bodik

Po větrné noci vyrážíme prozkoumávat poloostrov. Nejprve se snažíme najít tuleně, což se po menším úsilí dle rady recepční povede poblíž usedlosti Ytri Tunga. Za odlivu, po probrodění chaluh se kocháme několika ploutvonožci. Další zastávka u černého kostela v Búðiru a od stylové trávou pokryté kavárny v Arnarstapi se vydáme na krásný pobřežní výletík poměrně frekventní stezkou do Hellnaru. Vlevo útesy, nad námi ledovcová sopka Snaefellsjökul, nádhera. Cestou zpět zažijeme téměř hitchcockovský útok arktických rybáků, když se pokoušíme o zkratku. Končí naštěstí jen potřísněním. Pokračujeme pobřežím Londrangar s působivými věžemi, skalními bránami, odskočíme na černou pláž Djúpalonssandúr u Dritvíku, posetou kovošrotem, zbytky to jakési lodi. Pak cestou, spíše necestou se dostaneme na západní konec světa s oranžovými majáky Saxholsbjarg a Öndverdarnes. Ze severního pobřeží jen kratší zastávka v pěkném městečku Stykkishólmur,mj.s modernistickým kostelem, útesovým pahorkem s majákem, odkud se pokocháme krásnými výhledy na islandské pobřeží. Poté nás čeká nějakých 70 nekonečných km rozbitou cestou a složité hledání noclehu. Vezmeme nouzově zavděk přespáním v autě v minikempíku u jezera Haukadalsvatn (C)

Arnarstapi
Arnarstapi  •  Foto: Bodik

Pokračujeme po R1 dále severem. Zastavíme a občerstvíme se v přístavu Hvammstangi, což je jakési tulení centrum. Na náměstíčku vystavené sušené ryby, oželíme muzeum a vydáme se hledat tuleně po vlastní linii. Po blátivé, hrbolaté cestě zaparkujeme u hostelu Ósar, seběhneme dolů k moři, kde se na protějším břehu zátoky válí asi 160 líných těl. Radno však míti dalekohled. Černým pískem pak popojdeme pár set m k fotogenické skalní skulptuře zvané Hvitserkur. Po návratu na R1 pokračujeme až do centra severu- městečka Akureyri(D), které nás vítá s blankytnou oblohou, modravým fjordem se zasněženými vrcholky. Tentokrát si dopřáváme komfort guesthousu i za příznivější cenu než nabízí Booking. Zde se rozvine příjemná česko-francouzsko-německá družba v kontextu společného stolování a vrcholícího fotbalového MS, když zrovna Germáni vítězí, což je pak i znát při večerní toulce vcelku útulným městem. Ráno se pokocháme severskou květenou v botanické zahradě, konečně seženeme nový vařič i s bombou a opouštíme město v touze po velrybách. Cestou na severovýchod nutná zastávka u megavodopádu Godafoss, kde se také poprvé setkáváme s pohádkovou hřibovou úrodou. Húsavík je půvabné severské fjordové městečko s malebným přístavem, odkud vyrážíme za velrybami, seznamuje se předtím s jejich kostrami a vším kolem kytovců v místním působivém muzeu. No, výprava velrybářská úplně nezdařila se, honíme se za jedním keporkakem, který párkrát stříkne, ukáže hřbet a mizí. Chvíli nám však dělá milou společnost páreček delfínů, tu a tam zaloví papuchálek. Byť počasí je příznivé, tak po 3 hodinách již přituhuje. Na lodi však je příjemná družba zejména s maďarskoslovenskou průvodkyní, která nás blíže seznámí s islandskými reáliemi. Chceme dosáhnout nějakého kempu u jezera Mývatn. Po pár km od Húsavíku nás však zláká kouřící jezírko s černopísčitou pláží, v něm zlaté ryby a kolem úroda hub. Skáčeme do plavek a stavíme stan…Pohádka. (E)

Arnarstapi
Arnarstapi  •  Foto: Bodik

Dne dalšího dojíždíme k Mývatnu. Vydáme se dle průvodce na pěknou túru Reykjahlíd-Grotagja, kráter Hverfjall, skalní město Dimmuborgir. Projdeme kolem trhliny s menšími jeskyňkami Storagja, klikatící se cestičkou mezi břízovými keříky a dále pustinou černého sopečného prachu k jeskyni s horoucí vodou Grotagja. Poté, co zde nacházíme parkoviště, vyhodnotíme náš styl jako o ničem a ztrátu času a raději peláším zpět pro auto, nakládám ženu a dalším atrakcím se přibližujeme čtyřkolmo. Dimmuborgir je mladší obdoba Adršpachu s ještě větším množstvím lidu, tak jsme rádi, když se odtud vymotáme a nacházíme balzám na duši v podobě zelené oázy názvu Höfði. Po procházce břízovým hájem, kde pro změnu lidi skoro žádní, se otevírají výhledy jak z jiného světa na ostrůvky a zvláštními falickými skalními útvary poseté zelené jezero s pozadím sopečnatých kopců. Po tomto osvěžení zase kontrast, vyšplháme na kráter Hverfjall, což je pro změnu nic než šedý kopec strusky s jinými rozhledy po okolí. Přichází další změna prostředí, přes sedlo projedeme k oblasti bublajících bahen, doutnajících sopouchů a páchnoucí síry zvané Namafjall -Hverir. Vstup je letos zpoplatněn, což je bohužel zřejmě očekávaný trend. Po procházce údolím a přemíře autoturistiky zvítězí i výkonové ambice a vyšplháme strmým svahem přilehlé sířičité kopce. Aby atrakcí nebylo málo, soumrak daleko, tak ještě stihneme projet kolem elektrárny pod sopku Krafla ke kráteru se zelenkavým jezírkem Víti. Na závěr vytěženého dne přichází koupel ve zdejší modré laguně Jarðböðin, což má být levnější varianta slavnější obdobyna jihu ostrova. Bohužel cenově se snaží pozvolna dorovnávat. Z půlnočního relaxu se stává zajímavá mezinárodní společenská záležitost, potkáváme dřívější známe, další se přidají. Ach ty cizí řeči. ..K 1 hodině se dostaneme do kempu zpět u Mývatnu s nepříliš vlídnou českou recepční.(F)

Djúpalonssandúr u Dritvíku

Po ranním mezinárodním snídaňovém rituálu v závětří kempové boudy jsme poměrně brzy u údajně nejmohutnějšího evropského vodopádu Dettifoss, který v prakticky rovinaté, jen balvany poseté krajině padá do zemské pukliny. Skutečně se při jistém přiblížení až poněkud svírá žaludek. Brzkým dopoledním příjezdem se vyhneme autobusovým srocením davů a v poklidu ještě absolvujeme proti proudu menšího soudruha Selfoss. Následuje delší přejezd k východu, ze kterého ochutnáme alespoň přístav Seyðisfjörður. Byť čas nám znepokojivě kvapí, zastávka stojí za to. Cesta od Egilsstadiru vede přes sedlo, na vrchu ještě sníh, zamrzlé jezero, po čemž se otevírá pohádkový pohled kolem vodopádu na fjord s městečkem, nijak neimponující jako největší východní přístav a spojení s Evropou. Je krásně, zdejší dítka skáčou do ledové zátoky, kolem fjordu a nad městem se tyčí 1000m zasněžené kopce, ze kterých pádí vodopády, k tomu jakýsi mládežnický happening… Island je malý, pro změnu potkáváme známé Němce i mladého zfascinovaného Rusa z prvního noclehu. Projedeme městečko Djupivogur se závěrem: pěkné, ale pro nás trochu zbytečné. Za půlnočního světla chvíli zastavíme v Höfnu s trochou další ornitologie, i když bez žádoucích papuchalků a v pozdní hodinu stavíme stan někde cestou(G).

Londrangar
Londrangar  •  Foto: Bodik

Dalšího dne trochu litujeme, že jsme nepopojeli ještě nějakých 15-20km a byli bychom u Jökulsárlónu, jedné z největších jižních atrakcí, kde se dá u jezera i volně stanovat. Je to nádhera, ledovcový splaz s roztodivnými plovoucími krami, mezi které vyráží pontony či obojživelná vozidla. Samozřejmě v centru lidnato, ale stačí popojít 500m... padající ledovec, modré, bílé, průsvitné ledy, na krách svitoří rybáci, na břehu hejno černobílých hus... Kousek dál je chudší příbuzný, ale taky méně navštěvovaný Fjallsárlón. Chvíli stavíme v ledovcovém centru Skaftafell, pod zdejším největším ledovcem Vatnajökul, které láká na působivé ledovcové túry skrze ledové trhliny, tunely, jeskyně. Snad někdy. Poněkud neplánovaně déle se zdržíme v městečku krkolomného názvu Kirkjubæjarklaustur, kde choť studuje legendy o zkamenělých jeptiškách, horlivém pastorovi zastavivším proud lávy a zachránivším tímto město před zkázou, která postihla celé okolí někdy v 18.stol., čedičových dláždicích nejasného původu apod. Po občerstvení vyšplháme kolem vodopádu Systrafoss. Otevírá se nám náhorní plošina s jezerem, výhled na spodní okolí, poté ještě nacházíme zmíněné dlaždice. To se již zas zatahuje, dorazíme do městečka Vík s fotogenickým červeným kostelíkem na zeleném úpatí. Projdeme se černou pláží s impozantním výhledem na skalní trojútvar Reynisdrangar. Popojedeme. To je již opět čas pokročilý, ale za zdejšího polárního dne se jaksi vytrácí pojem o něm, dostáváme se ke zmíněným skulpturám z druhé strany, na břehu působivé čedičové varhany, kolem černá oblázková pláž. Míjíme další stáda koní, ovcí až dosáhneme mysu Dyrhólay s impozantními skalní mosty, klify a na nich...jsou tu! Pitvořící se papuchalčí páreček. Zoomuji dalekohledem, žena se vzteká, že se jí nedaří. Se švýcarským párem s teleobjektivem identifikujeme další jedince a pak i celé hejno na vodě. Ještě nám nedá se nevyškrábat ke zdejšímu majáku pomocí našeho zdatného vozu. Zastanujeme tentokrát v kempu ve Skógaru (H), což mělo být původně východiště treku, který se nezdaří zrealizovat. Stanuje se kousek pod vodopádem Skógafoss. Bohužel romantiku jeho šumu přehluší o tropiko bušící dešťové kapky. Deštík tentokrát neodpovídá dosud osvědčované proměnlivosti, ale zůstává vytrvalý po další dva dny.

Ráno balíme do mokra a opláštění vyběhneme kolem fotících Japonců na horní vyhlídku vodopádu. Další z mnoha - Seljalandsfoss, si podběhneme a to nás již čeká Zlatý okruh, sice nejfrekventnější záležitost, ale když už jsme tu...Takže islandský nejslavnější vodopád Gulfoss, kde přelidněno a mokro, oblast Geysiru s horkými jezírky a číhajícími davy (včetně nás) na ejakulaci gejzíru Strokkúr a na závěr Thingvellir, místo to pamětné a posvátné, kde se rodila parlamentní demokracie a dělí zemské desky. S ohledem na nevlídno, alespoň bazální rekognoskace. Aby padající vody nebylo málo tak ještě popojdeme k Öxarárfossu. Nevydaří se spravit si chuť závěrečnými termály u Hveragerdi, na kouzelný soutok teplé a studené vody nevýzbývá času, nutno vrátit vůz.

Stykkishólmur
Stykkishólmur  •  Foto: Bodik

Poté, co jsme překonali strasti prvních dní, tak nás čeká strpčení dní posledních. Vracíme auto v Reykjavíku (I) s 3 nepatrnými rýžkami od letícího štěrku, z čehož panáček učiní velký problém, navzdory vnucenému pojištění (po pár týdnech doma se nakonec kloudně bez újmy vyřeší). Ubytujeme se poblíž centra v příjemném Konrads Guesthouse. Poté již poznáváme noční i denní taje hlavního města, rušný English pub s energickými muzikanty, Falologické muzeum, s čnícími exponáty od vorvaňů po křečky, či odlité chlouby místního házenkářského týmu, galérie, letadlový kostel Hallgimskirkja, poskytující základní orientační bod, díky kterému nelze zabloudit. Večer nastává čas stěhování kvůli PC zádrhelům při bookování, nacházíme méně atraktivní, ale levnější alternativu asi 1 km vzdálenou.S penziónu máme k dispozici kola, na kterých po stěhování absolvujeme večerní vyjížďku- k Perlanu, zdejší další architektonické chloubě z několika soukružných nádrží s vyhlídkou, sjedeme k termální pláži Ylströndin Nauthólsvík, kde se teplá voda mísí s mořskou, má snad nějakých 18-20st, ale když je venku 12, tak se spokojíme se smočením kolen a koupel necháme rozverným postpubescentním miss mokrá trička. Projedeme pobřežím kolem vily Höfði, kde Reagan s Gorbačovem uzavírali Studenou válku, pozoruhodné lodní skulptury Sólfar a kolem barvami hrající Harpy. V noci se ocitneme v jakémsi rockovém Baru č.11, kde na nás dýchne pravá severská hardcoreová temnota, ale taky happy hours a pivo za 1/2... Ráno vyřizujeme se stále dobře vyladěnou domácí bosou maorkou odvoz na letiště a pak s klidem můžeme vyrazit na závěrečný den do města. Prokorzujeme hlavní třídu Laugavegur, skleněnou Harpu, starý přístav, projdeme kolem nenápadných mocenských budov, rybníka Tjörnin a po závěrečném občerstvení, doplnění suvenýrů, pomalu k zavazadlům...S trochou závěrečné nervozity, zmatečným placením, kdy nečekaně v busu neberou kartu a zmatcích při checkování pak již pohodový půlnoční let a pak již náročná cesta ranním Berlínem a polskou ne-dálnicí směr Wroclaw k domovu.

Zde trasa: https://goo.gl/maps/wH6f9

Hvitserkur
Hvitserkur  •  Foto: Bodik

Ryze subjektivně shrnuto:

  • Země nádherná a pro nás nečekaně pestrá (nejen vulkanická měsíční suť, ale i zeleň, sopky, ledovce, samozřejmě vodopády, útesy, geotermální oblasti atd...)
  • Krom přírodních scenérii je to země koní, ovcí a doslova ornitologický ráj
  • Stran fauny je asi vhodnější, místo nelevné a navzdory reklamní masáži velmi nejisté výpravy za velrybami, se kochat rozkošnými tuleni či papuchalky, což nemusí stát žádné finance, jen jistou námahu (dobré mít dalekohled...)
  • Islanďani do přírody vždy a všude chodí ve vlněných svetrech s "norskými" vzory, bez ohledu, zda je 5 či 25 st.C :) (asi jiná termoregulace?)
  • Známé islandské klišé o proměnlivosti počasí platí. Dá se uchopit i z lepší stránky, když lije, je šance, že za chvíli nebude...
  • další klišé: krásně, ale draho, je ještě umocněno dalším šponováním. Oproti loňsku (soudě dle jiných cestopisů a průvodců) je vše zas o nějakou 1/4 výše. Snad jen ceny kempů zůstávají na vcelku dobrých 1000-1500ISK ( což je nyní něco přes 180 Kč). Lze očekávat navíc trend zpoplatnění vstupů i do přírodních atrakcí.
  • Úplně všude (i v zapadlé vesničce, kempíku, hotýlku...)se dá platit kartou. Za 10 dní jen dvě výjimky: Muzeum penisů a bus na letiště. Jinak žádná hotovost, jen mince do sprch v kempu, což však vydají při platbě...
  • Okružní cesta R1 většinou pohodová, asfaltová, s ostatními někdy trochu potíž, lítají štěrky a tlumiče dostanou zabrat
  • Vcelku dostačující síť benzinek, kde většinou bezproblémové samoobslužné tankování, navolí se cílová maximální částka, odečtou si skutečně natankovanou. (Nějak jsem však nepochopil rozdíl v ceně, kterou zaúčtují, pokud se kolem míhá obsluha)
  • U nejprofláklejších atrakcí je pochopitelně lidnato, ale stačí popojít pár set m ...
  • Nejlevnější ubytování samozřejmě kempy, které většinou na slušné úrovni, často i s kuchyňkou a vařičem. Dá se najít i divoké stanování (mimo národní parky či soukromá území, pokud se člověk nedohodne), ale stojí jisté úsilí najít na sopečné půdě vhodné podloží, které často rozervané, vřesovité apod.
  • Restaurační stravování je drahé, ale zajímavou alternativou k vlastním zdrojům je čas od času využití jejich bezedných polévek, které ve velkých nádobách krom restaurací často i různě na benzínkách, infocentrech apod. za nějakých 1000 ISK
  • "Vše funguje"
  • Zkušenosti s půjčením auta popsané výše. Žádná jižanská benevolence...
  • 8 dní na celý okruh je... trochu málo, ale dá sa... Mrkající
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (63.998, -22.555)
Poslední aktualizace: 28.4.2015
Autor: Bodik
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Reykjanesbær

Příspěvky z okolí Okruh Islandem 2014

Letiště Reykjavik / Keflavik
Letiště Reykjavik / Keflavik
Letiště
Letiště Keflavik (KEF) spadá pod město Reykjavik, které leží ve státě Island.
3.2km
více »
Island - letiště Keflavík
Island - letiště Keflavík
Letiště
Keflavík International Airport je sice menší letiště, ale největší na Islandu. Letěli jsme z Drážďan 3.50 hod. Letiště se nachází 3 km od Keflavíku a 50 km od Reykjavíku. Říká se mu také keflav…
4.1km
více »
Island (1): Ostrov sopek, vodopádů a prašných silnic (informace, turistické možnosti, itinerář)
Island (1): Ostrov sopek, vodopádů a prašných silnic (informace, turistické možnosti, itinerář)
Zajímavost
Island (1): Ostrov sopek, vodopádů a prašných silnic (07/2017) Island (isl. Ísland, angl. Iceland) je ostrov a zároveň stát rozkládající se na rozhraní Atlantského a Severního ledového oceánu…
6.4km
více »
Island - tábořiště Garðskagi u městečka Garður na poloostrově Reykjanes a tamější majáky
Island - tábořiště Garðskagi u městečka Garður na poloostrově Reykjanes a tamější majáky
Tipy na výlet
O půlnoci jsme doletěli na Island - na letiště v Keflavíku. Toto tábořiště je pravděpodobně nejblíž, proto nám zde cestovka naplánovala nocleh. Oboje - letiště i tábořiště je na poloostrově Reykjanes, který se nacház…
11.4km
více »
Island - Modrá laguna
Island - Modrá laguna
Lázně
Co jsme dělali těsně před návratem domů z Islandu? Nemohli jsme přece vynechat zlatý hřeb a jednu z největších turistických atrakcí, koupání v Modré laguně. Průvodce nám vyzvedává lístky a informuje nás, jak se máme c…
14.2km
více »
Island  Geopark Reykjanes - Modrá  laguna,  Gunnuhver, Seltún Krýsavík
Island Geopark Reykjanes - Modrá laguna, Gunnuhver, Seltún Krýsavík
Cestopisy
5. denDůvodem častých otřesů a sopečné činnosti na Islandu je  nejen jeho podloží, ale hlavně poloha.   Ostrov se nachází v oblasti  Středoatlantského  hřebene, nejdelšího  horského hřbet…
14.2km
více »
Blue Lagoon
Blue Lagoon
Koupaliště
Asi 40 km od hlavního města leží Blue Lagoon. Nejlepší Koupaliště mezi Evropou a Amerikou. Z téměř 1600 m hlubokých komínů se dere na povrch voda o teplotě 240 stupňů. Voda je bohatá na m…
14.3km
více »
Most mezi kontinenty - Bridge between continents
Most mezi kontinenty - Bridge between continents
Přírodní park
Most mezi dvěma kontinenty ležící na poloostrově Reykjanes spojuje euroasijskou a severoamerickou tektonickou desku. Most byl postaven jako symbol pro spojení mezi Evropou a Severní Amerikou…
16.1km
více »