TURISTIKU PODPORUJÍ
57 836 turistů a cestovatelů
90 777 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
882 759,- odměny za články
Reklama
Partner lokality
   
Turistika.cz doporučuje
Seestrasse
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Seestrasse
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Dolomity Brenta, Val di Sole a velké italské dobrodružství 5 (po Strada del Vino k Lago di Caldaro)

Cestopisy

Program posledního dne našeho italsko-tyrolského pobytu bývá právem považován za takovou třešinku na dortu a odměnu za protrpěná příkoří a námahu. Plným právem, protože míříme do míst, kde téměř každé městečko či vesnička má ve svém jménu ještě přídomek sulla Strada del Vino neboli an der Weinstraße, což lze přeložit jako na vinařské stezce nebo cestě vína. Koneckonců se zde nachází i více než třítisícové městečko Termeno, které je každému hned bližší, pokud se použije jeho německý název, tedy Tramin. A tramín, ten mají mazlíčci rádi. Hned na úvod je však potřeba uvést, že jsme tento lahodný mok v jeho domovině neochutnali. Pojali jsme totiž celý den jako kochací a odpočinkový, takže jsme k Traminu prostě vůbec nestihli dojet (svůj díl viny nese ovšem i silná bouře, která nás zahnala pod stříšku autobusové zastávky a lehce provlhlé o pár desítek minut připravila) a museli jsme se spokojit s pohledem z okna našeho autobusu.

Je tedy pátek 24.7.2015 a nás čeká úklid ubikace, při kterém jsme se nijak nepředřeli, ale ušetřili jsme tím každý 5 euro. Po deváté vyjíždíme a za zády postupně necháme naši „domovskou“ Commezzaduru i údolí Val di Sole. Čeká nás údolí Adige, dálnice, její opuštění a „výkop“ v rekreační oblasti Montiggl neboli Monticolo. Ono totiž v této oblasti žije přibližně 86 % německy mluvícího obyvatelstva, a tak se nelze divit, že všude jsou německé názvy uváděny jako první. Platí to i pro tabule na začátku a konci obce i úřední hodiny na radnici. Jen na firmách a obchodech jsou většinou jen nápisy v jazyce Nibelungů.

Foto: markyz63

V každém případě je naše vylodění jakési zdlouhavé a zmatečné, takže se nakonec nerozloučíme ani s velitelstvím zájezdu a celkově se rozpadneme na různě veliké frakce. Já jsem v té nejmenší z nich, protože přede mnou jede Bob (jediný, kdo se vydal po lesní cestě a do kopce), za mnou už nikdo. Má to hned od počátku své výhody … např. tu, že zatímco ostatní se vykoupali, my jsme se přes plot jen podívali na placenou pláž u Montiggelského jezera. Kolegové ale zase pro změnu neviděli značku, která i zde nedoporučuje v žádném případě jezdit do Bruntálu. No a protože jsme už na naše spoluputující nenarazili, pojali jsme ten den jako čundr, na který jsme také vždy vyráželi ve dvou. Jenom se nám šlapalo tak nějak lehčeji …

Naším prvním cílem je městečko St. Michael neboli San Michele. Jedná se o správní centrum celé oblasti, protože zde sídlí radnice patnáctitisícového města Eppan (Appiano), což je vlastně pouze administrativní slepenec několika městeček a vesnic. Kolem můžeme vidět i nějaké ty dvoutisícovky, ale nás teď čeká svačinka u místního Sparu. Mají zde dokonce i svého „recepčního v livreji“, který symbolizuje současnou tvář Evropy. Jedná se o zdravého mladého – a velmi silně opáleného – člověka, který jen tak postává před vstupem do obchodu a nataženou kšiltovkou naznačuje, kam bychom měli odevzdat část svých – poctivou prací vydělaných – peněž. I na místních bylo vidět, že ho zde vidí vysloveně rádi a už se nemohou dočkat příjezdu jeho početného příbuzenstva. A než se vydáme dál, navštívíme ještě krátce zdejší kostel sv. Josefa. Jedná se o součást někdejšího dominikánského kostela a sám kostel byl vybudován na konci 19. století, kdy zde nahradil malou řádovou kapli.

Potom již vyrazíme za Svatým Pavlem, což v praxi znamená vydat se směrem k Bolzanu, do nedalekého městečka St. Pauls (San Paolo). A byl to hodně dobrý nápad, včetně zastávky na hřbitově mezi oběma obcemi. Dokonce bych si dovolil prohlásit, že ten den jsme už neviděli nic, co by Pavlíka překonalo. Opravdu půvabné 2,5-tisícové městečko s křivolakými středověkými uličkami, historickými domy, nedalekým hradem a zejména monumentální „katedrálou údolí“, která je zasvěcena Obrácení sv. Pavla, a ve své podobě vkusně kloubí gotiku, renesanci i baroko. No a protože jsme v kraji vinic, tak také s mnoha vinařstvími a podniky k posezení. V jednom z nich – maskovaném ovšem jako cukrárna, i když u zákusku jsme zde opravdu nikoho neviděli – ochutnáme i my. A volíme barvu bílou …

Následně nás čeká otočka směrem jižním a tedy návrat do Svatého Michaela, pro který upřednostníme „horní“ cestu nad vinicemi. Díky tomu uvidíme St. Pauls i Bolzano pěkně pod sebou a od dvou ženščín si vyslechneme něco v jazyce našeho někdejšího velkého bratra z východu. Městečko si tentokrát celkem poctivě projdeme, ale zdržíme se jen ve stejnojmenném gotickém pohřebním kostele s fragmenty venkovní freskové výzdoby a ve školní zahradě s bustou malíře J.G. Platzera. To ovšem neznamená, že bychom nezaregistrovali několik zajímavých domů, malý ženský klášter, připomínku jedné císařské návštěvy a poutní kostel Nejsvětějšího Kříže, nacházející se na kopci Gleif nad obcí.

My pro změnu zamíříme pod obec, kde narazíme na cyklotrasu, vedenou po staré železniční trati; i ta mašinka tady je coby připomínka starých časů, kdy železnici vládla pára. Potkáme také první dešťové kapky a z dáli zazní hrom. Ještě než se vřítíme do téměř osmitisícového města Kaltern (Caldaro), řádí kolem nás nefalšovaná silná bouře. Asi to tak má být, vždyť kalt znamená studený a těch veder už máme stejně všichni plné zuby. Mírně navlhlí dorazíme po nějakém čase do Kalternu. Majitelem CK nám bylo slibováno velmi pěkné a zajímavé historické městečko … a v podstatě to tak i bylo. Památek dostatek, historické uličky, okolní hory, tedy všechno jak má být; ale velmi rychle jsme se s Bobem shodli na tom, že Svatý Pavel byl mnohem půvabnější, a navíc tam bylo podstatně méně lidí. A kolik tady bylo Čechů. Například Libor s Lenkou, které jsme vzápětí potkali, nám prozradili, že máme jít na víno do doporučeného podniku, protože oni se tam právě "ožrali" a navíc v lokále obsluhuje Slovenka, která se nám bude určitě líbit. Tuto informaci nám na náměstí potvrdí další skupinka z našeho autobusu, jen netušili, že to byla Slovenka. A tak slíbíme, že se do tohoto podniku také vydáme (tímto musíme dotyčným poděkovat, protože jsme sami na pijatiku nějak pozapomněli a krámek s různými maso-sýrovými pochutinami jsme následně zazdili úplně).

Ještě před uvedeným setkáním s L+L jsme stihli navštívit kostel ve františkánském klášteře a náměstíčko s Červeným hradem (dnes je zde restaurace) a šestibokou kašnou s jakousi rytířskou postavou (že by Roland?). Muzeum vinařství vynecháme, ale u farního kostela Nanebevzetí Panny Marie (opravdu se nejedná o P.M. Pomocnou, pane kolego) si prostě pauzu udělat musíme. Jedná se o poměrně monumentální barokní stavbu z 18. století, kterou doplňuje samostatně stojící gotická zvonice. Prohlédneme si interiér, a poté je již nejvyšší čas vyrazit ochutnat něco ze zdejších produktů. Nedaleko kostela se totiž nachází náměstí Maria-von-Buol-Platz (tedy Piazza Maria Von Buol), které je naším dalším cílem.

Zde totiž sídlí známé vinařství Drescher Keller, které je údajně nejdéle otevřeným podnikem svého druhu v regionu. Jeho historie se začala psát snad již v roce 1594. Nás ovšem v této chvíli zajímá spíše to víno než historie. Při vstupu pozdravím rafinovaně „dobrý den“, abych věděl, na kterou z obou blondýn máme soustředit svou pozornost. A za pár desítek vteřin už ochutnáváme a bratrsky po česko-slovensku vykecáváme, např. na téma pravděpodobnosti sbalení postaršího tyrolského multimilionáře (děvče je ovšem moudré a jako ideální vidí možnost, že by milionář obulus odložil a táhl dál). Je tady zkrátka příjemně, tak se rozhodneme, že v tomto podniku svou italsko-tyrolskou anabázi zakončíme a k nedalekému stejnojmennému jezeru už se přesuneme jenom k poslednímu nalodění kol i sebe. Náladu nám trošku pokazí Tonda, který přijde oznámit ztrátu jednoho člena výpravy. Prý když se nechtělo poznat interiéry bolzanské nemocnice mně, tak to na sebe statečně vzal Standa. Horko si zkrátka vybralo svou daň, ale kapačky udělaly zázrak a mladý kolega se vracel domů s námi, dokonce na místě velitele vozidla. Bylo tomu tak jistě i proto, že po Tondově sdělení jsme si museli objednat ještě jednu decinku silného červeného vína na Standovo zdraví, což už jsme v plánu neměli …

Ve finále už jen pár fotografií města, nahlédnutí do dvou prodejen pohledů a suvenýrů a sjezd mezi vinicemi k jezeru. Zde se po dlouhé době vidíme nejen s řidiči, ale i s naší skupinou, což je důvodem k poslednímu pivu. Stihneme to těsně před zavíračkou, protože tady spolu s provozní hodinou lázeňského koupaliště končí veškerý život a kšeft od skupiny českých žíznivců nikoho nezajímá. Pijeme sice opět Forst, tedy patok, který známe z chaty Melga Stabler (viz. 1. část cestopisu), ale tady chutná tak nějak lépe. A povedenější rozlučkovou fotografii, než je ta s Pekošem, jsem si v Itálii ani přát nemohl.

Kaltern
Kaltern  •  Foto: markyz63

A to už je opravdu konec. Naložíme kola i sebe, v nemocnici na okraji – největšího jihotyrolského – města vyzvedneme Standu a vydáme se směrem k rodné hroudě. V klidu dopíjíme zbytky, v noci projedeme hraniční alpský přejezd i téměř celé Rakousko a svítání nás zastihne až někde u Vídně. Pak už jen Mikulov, Brno (tady nás opustí vodychtiví Pepa s Martinou) a pauza na Rohlence (kde mizí i Píďové). Další cestu nám zpestří výběr financí za zkonzumovaná piva, a to ta bečková i plechovková. Hned se tvoří tabulky a já osobně se – díky více než dvoudenní poúrazové téměřabstinenci – musím smířit s tím, že mi medailové posty tentokrát těsně unikly. Zato Bob se dme pýchou nad tím, že mě o pár desetikorun předstihl. Tou dobou již postupně míjíme Vyškov, Prostějov, Olomouc i Zábřeh a za chvíli vysedáme na stejném místě, kde jsme před více než týdnem nasedali. Je sobota 25.7.2015, ale nám takříkajíc víkend končí a nastává všední den. Ještě podat ruku kamarádům, pocelovat děvčata a vydat se na tiskovou konferenci na Koupák. A pak už jen občas s někým něco prokonzultovat, vyměnit si pár fotografií a těšit se na další akce. A také napsat tuto sérii cestopisů …

Na úplný závěr musím ještě poděkovat Milanovi Mikulenkovi a jeho CK za zajímavé zážitky a upozornit, že o těch nejpozoruhodnějších památkách a městečkách navštíveného regionu jsem již na Turistiku umístil samostatné články. No a větší množství fotografií ze závěrečné etapy našeho cykloputování najdete tradičně na:

http://markyz63.rajce.idnes.cz/Dolomity_a_Val_di_Sole_na_kole,_5._cast_po_Strada_del_Vino_k_Lago_di_Caldaro_07_2015

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (46.385, 11.260)
Poslední aktualizace: 2.10.2015
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Seestrasse

Příspěvky z okolí Dolomity Brenta, Val di Sole a velké italské dobrodružství 5 (po Strada del Vino k Lago di Caldaro)

Caldaro / Kaltern – kostel Nanebevzetí P. Marie  (Santa Maria Assumpta / Kirche Maria Himmelfährt)
Caldaro / Kaltern – kostel Nanebevzetí P. Marie (Santa Maria Assumpta / Kirche Maria Himmelfährt)
Kostel
Jednou z nejvýznamnějších historických památek jihotyrolského města Kaltern (historicky) nebo Caldaro (jsme v Itálii) je bezesporu farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. A hned na ú…
3.9km
více »
Caldaro a Appiano v Jižním Tyrolsku
Caldaro a Appiano v Jižním Tyrolsku
Tipy na výlet
Autem po Jižním Tyrolsku v severní Itálii, v oblasti Bolzano. Navštívíme městečka Caldaro sulla strada del Vino (Kaltern) a Appiano (Eppan). Mluví se zde hlavně německy a všechny místní názvy jsou uváděn…
4km
více »
San Michele / St. Michael – historické správní centrum uprostřed vinic  (Appiano / Eppan)
San Michele / St. Michael – historické správní centrum uprostřed vinic (Appiano / Eppan)
Městečko
San Michele neboli St. Michael, městečko nacházející se v nadmořské výšce okolo 410 metrů, je správním i kulturním centrem obce Appiano sulla Strada del Vino čili Eppan an der…
8.3km
více »
San Michele / St. Michael - kostel sv. Josefa  (Chiesa di San Giuseppe / Kirche zum Hl. Josef)
San Michele / St. Michael - kostel sv. Josefa (Chiesa di San Giuseppe / Kirche zum Hl. Josef)
Kostel
Svatý Josef je jedním ze dvou nejnápadnějších kostelů, které spadají pod farnost v jihotyrolském městě San Michele / St. Michael a kterých je celkem šest. Toto město v oblasti Trentino-Alto Adige  je pro změnu nejdůležitější částí patnáctitisícového „slepence“, zvaného Appiano sulla Strada del Vino či Eppan an der Weinstraße. Kostel sv Josefa, známý také jako Dominikánský kostel, nacházející se na ulici Bah…
8.4km
více »
San Michele / St. Michael - kostel Archanděla Michaela (Chiesa S. Michele/Kirche Erzengel Michael)
San Michele / St. Michael - kostel Archanděla Michaela (Chiesa S. Michele/Kirche Erzengel Michael)
Kostel
Farnost v jihotyrolském městě San Michele / St. Michael spravuje celkem šest kostelů. Zřejmě nejzajímavější z nich je zasvěcený Archandělovi Michaelovi a najdeme jej  ve středu obce, která je správním centrem „sdruženého“ města Appiano / Eppan. Současný kostel stojí na místě svého staršího, raně středověkého, předchůdce. Kostel Archanděla Michaela má románskou základní strukturu, doplněnou gotickým polygonálním…
8.4km
více »
San Paolo / St. Pauls – kostel Obrácení sv. Pavla (Appiano - Chiesa della Conversione di San Paolo)
San Paolo / St. Pauls – kostel Obrácení sv. Pavla (Appiano - Chiesa della Conversione di San Paolo)
Chrám
Farní kostel Obrácení sv. Pavla je skutečnou dominantou nejen malého jihotyrolského městečka Svatý Pavel, ale i celé oblasti, nacházející se nedaleko Bolzana. Však se této stavbě také říká…
10.3km
více »
San Paolo / St. Pauls – městečko mezi vinicemi  (Appiano / Eppan)
San Paolo / St. Pauls – městečko mezi vinicemi (Appiano / Eppan)
Městečko
Návštěva malého jihotyrolského městečka San Paolo neboli St. Pauls musí být snad pro každého vysloveně příjemným zážitkem. Jedná se totiž o krásné klídné místo, ležící mezi mezi vinicemi, a…
10.3km
více »
Apartments Waldquell
Apartments Waldquell
Odpočinkové místo
Pěkné ubytování s nádhernými Výhledy.
24.3km
více »
Malè - kostel Nanebevzetí Panny Marie  (Pieve di Santa Maria Assunta)
Malè - kostel Nanebevzetí Panny Marie (Pieve di Santa Maria Assunta)
Kostel
Dominantou více než dvoutisícového italského městečka Malè, nacházejícího se v údolí Val Di Sole je – zejména díky své zvonici – kostel Nanebevzetí Panny Marie. První písemná zmínka o…
26.8km
více »
Val di Rabbi – Kneippova lázeň
Val di Rabbi – Kneippova lázeň
Lázně
Když v první polovině 19. století „vodní doktor“ Vincenc Priessnitz vynalezl svou vodoléčnu, nezůstal ve svém snažení bez následovníků. Jedním z nich byl i německý farář a léčitel Sebasti…
32km
více »
Merano 2000
Merano 2000
Rekreační oblast
Merano 2000 je lyžařské a turistické středisko v Sarntalerských Alpách, které se rozkládají mezi Meranem, Bolzanem, Brixenem a Sterzingem.
32.7km
více »
Příjemné lyžování ve středisku Marilleva - Folgarida.
Příjemné lyžování ve středisku Marilleva - Folgarida.
Ski areál
Dalším střediskem, které jsme navštívili byla Marilleva - Folgarida.  To  jsou spojená zimní  střediska ležící poblíž slavnější Madonny di Campiglio v masívu Presanella, vzdušnou čarou 50 km západ…
33.5km
více »
Commezzadura - Piano – kostel sv. Agáty  (Chiesa di Sant´Agata a Piano)
Commezzadura - Piano – kostel sv. Agáty (Chiesa di Sant´Agata a Piano)
Kostel
Téměř přesně na půli cesty mezi městečky Mostizzòlo a Passo Tonale leží Commezzadura, kterou dnes tvoří několik obcí, pamatujích doby antické nebo alespoň středověk. Jedná se o obce…
33.5km
více »
DOLOMITY
DOLOMITY
Tipy na výlet
Dolomiti... Dolomity ? Dolomiti ! (Italové píší sice Dolomiti, ale mně je bližší česká podoba slova- Dolomity, případně zdrobněle Dolomitky... Proto ten nesoulad nadpisu s dalším textem.) Modř…
36.2km
více »
Madonna di Campiglio - lyžařská perla v Dolomitech.
Madonna di Campiglio - lyžařská perla v Dolomitech.
Ski areál
Madonna di Campiglio, to je elegantní zimní středisko ležící v 1550 m nad mořem v krásném údolí mezi skupinou pohoří Dolomiti di Brenta a ledovců Adamello a Presanella. Je jedno z nejnavštěvovanějších italskýc…
37.2km
více »
Pohodové lyžování v Itálii
Pohodové lyžování v Itálii
Tipy na výlet
Zimní lyžařské středisko v Itálii, Trentino. Není příliš velké, nicméně nabídne 30 km sjezdovek, většinou červených a modrých, jedna je černá. Nejvyšší bod…
38.2km
více »
Cascate di Saent
Cascate di Saent
Vodopád
Soustava vodopádů a kaskád na horním toku říčky Rabbiés (Torrente = bystřina Rabbiés) v horní části údolí Rabbi zvaném podle kaskád jako údolí Saent (Val di Saent). Vodní tok je levostranným přítokem řeky Noce v údolí Val Di Sole. Pramení ve výši přes 2700 pod průsmykem Passo di Saent mezi vrcholy Cima Mezzena (3172 m) a Cima Sternai (3443 m) v italských Dolomitech. Dle výšky můžeme usoudit, že zdrojem jsou stálé sněhová pole…
38.3km
více »
Pellizzano – kostel Narození Panny Marie  (La Chiesa di Santa Maria)
Pellizzano – kostel Narození Panny Marie (La Chiesa di Santa Maria)
Kostel
Mariánský kostel v podhorské obci Pellizzano je typickou ukázkou sakrální architektury oblasti údolí Val Di Sole. Okolo řeky Noce najdeme podobných staveb více, ale tento kostel patří k…
39.1km
více »
Sedlo Sella
Sedlo Sella
Sedlo
Sedlo Sella  spojuje údolí Val Gardina a Val di Fassa a odděluje skupinu Sella a skupinu Langkofel. Prochází tudy silnice z Canazei do Corvary Je odtud nádherný výhled do údolí Valdi Falsa, na strmé věže skupiny Langkofel a Sella a také na nejvyšší vrchol Dolomit Marmoladu. Jsou zde hotely, horské chaty, velké parkoviště a dolní stanice zajímavé malé kabinkové…
40.6km
více »
Lyžování v Pinzolu.
Lyžování v Pinzolu.
Ski areál
Toto příjemné středisko bylo naším posledním navštíveným místem. Pinzolo, které se považuje za malý skvost Dolomit, se rozkládá v dolní části údolí Val Rendena, velmi blízko od známé lyžařské a sportovní lokalit…
43.2km
více »
Lyžování na Monte Bondone.
Lyžování na Monte Bondone.
Hora
Pro letošní lyžování jsme si vybrali menší areál vysoko nad Trentem - Monte Bondone. Je to  pohodový a sluncem zalitý lyžařský areál. Převážně červené…
47km
více »
Na běžkách na Monte Bondone.
Na běžkách na Monte Bondone.
Ski areál
Jeden den z našeho pobytu na Monte Bondone jsme věnovali běžkám.  Nedaleko našeho ubytování ve Vasonu je krásné středisko běžeckého lyžování. Leží ve…
47km
více »
Moréna Marocche di Dro  (Ledovcové kamenné moře v PR Parco Fluviale Sarca)
Moréna Marocche di Dro (Ledovcové kamenné moře v PR Parco Fluviale Sarca)
CHKO
Velice zajímavou přírodní hříčkou je biotop ve vyprahlém údolí řeky Sarca, nacházející se v průměrné nadmořské výšce 250 metrů a oblíbené oblasti Trentino. Jedná se vlastně o morénu, tedy obrovské množství vápencové suti, balvanů a kamenných bloků různých rozměrů; které sem v dávných dobách „přisunul“ pohybující se ledovec. Přesněji tedy před přibližně 200.000 lety a…
50.9km
více »
Arco - půvabná městská brána na cestě k jezeru Lago di Garda (Città di Arco)
Arco - půvabná městská brána na cestě k jezeru Lago di Garda (Città di Arco)
Město
Sedmnáctitisícové malebné město Arco či Arco di Trento neboli Arch najdeme v oblasti Trentino-Alto Adige, nad severním cípem jezera Lado di Garda. Tato informace znamená, že se nacházíme v severoitalské …
58.8km
více »
Arco - kolegiátní kostel Nanebevzetí Panny Marie  (Collegiata dell'Assunta)
Arco - kolegiátní kostel Nanebevzetí Panny Marie (Collegiata dell'Assunta)
Chrám
Nejvýznamnější i nejvýraznější sakrální stavbou krásného italského města Arco je bezesporu pozdně renesanční jednolodní kolegiátní kostel Nanebevzetí Panny Marie z počátku 17. století. Autorem této stavby je …
58.8km
více »
Arco
Arco
Městečko
Malebné městečko poblíž jezera Lago di Garda. Dominantou městečka je stejnojmenný hrad na skalním útesu. Vede k němu příjemná cesta olivovým hájem s lavičkami a pěkným výhledem na město Riva a jezero Lag…
58.9km
více »
Ötztaler Wildspitze z Ventu přes chatu Breslauer
Ötztaler Wildspitze z Ventu přes chatu Breslauer
Trasa
Výstup na II. nejvyšší horu Rakouska a IV. Tyrolska samozřejmě může začít přímo na parkovišti v osadě Vent, ale vzhledem k časové náročnosti "víkendovky" (dvoudenní akce) lze jen doporučit použít sedačkovou lanovku Vent-Stablein. Z cca 1895 m n.m. do 2365 m/m se tak lze dostat s dvoujsměrnou vícedenní (platí více než měsíc) jízdenkou. Loukami pod kopcem Wildes Mannle, kudy lze…
60.3km
více »
Vodopády Verone
Vodopády Verone
Vodopád
Vodopády Cascata Verone  jsou u městečka Porto Grotta, které je 3 km od města Riva del Garda a byly teprve nedávno zpřístupněny. Byly vybudovány přístupové cesty a plošiny v několika patrech, které vedou do nitra jeskyně. Nabízí se úchvatná podívaná, která je umocněná efektním nasvícením. Jeskynní vodopády Verone jsou způsobené vtékáním říčky Magnonne do jeskynního…
61.4km
více »
Breslauer Hütte
Breslauer Hütte
Chata
Breslauer Hütte, tj. Vratislavská chata, je horská chata v Rakousku nad osadou Vent. Jedná se o nástupní místo pro výstup (či sestup) na horu Ötztaler Wildspitze. Chata není otevřena celoročně, obvykle funguje od …
61.6km
více »
Riva del Garda
Riva del Garda
Město
V zátoce na severozápadním okraji jezera Lago di Garda leží jedno z nejhezčích a nejvyhledávanějších měst italské provincie Trentino –Riva. Tato oblast do r. 1918 patřila Rakousku –Uhersku. Město leží j…
63.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace