Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Bílovec
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Do Bílovce na prohlídku města a zámku

Cestopisy

Fotografie (72)  • Foto: Franta

 

Při koupi zpátečního lístku Otrokovice – Bílovec pro dvě osoby má peněženka sice nahlas zasténala, ale útěchou nám byla velmi pohodlná jízda v expresu do Hranic. Zde jsme museli vystoupit a vyčkat „obyčejného“ rychlíku, neboť ten expres ve Studénce nestaví. No a poslední část cesty jsme absolvovali místní lokálkou. Bohužel ne sami, ale ve společnosti tak hlučných pasažérů, že proti jejich řevu nepomohly ani špunty do uší.

 

Naštěstí cíl cesty už nebyl daleko. Jenže podle zákona schválnosti nám začalo hned po opuštění nádraží pršet, a když jsem chtěl rozjitřené nervy uklidnit inhalací nikotinu, jediný zapalovač mi bouchnul v ruce.

 

Dál už naštěstí „den blbec“ nepokračoval, neboť jsme se – déšť nedéšť – vydali na cestu do centra Bílovce. A když Ten nahoře uviděl naše pevné odhodlání, brzy stavidla s vodou zastavil.

 

Do historického středu města vypínajícího se na návrší jsme to vzali obchvatem po mírně stoupající Nové cestě, na jejímž začátku jsme minuli zajímavou sakrální stavbu. Jednalo se o barokní kapli sv.Barbory, která bývala součástí místního špitálu. Ten dnes už bohužel neuvidíte, protože byl dávno zbořen.

 

Než jsme se „odzadu“ dostali do centra města, přikryli jsme hlavy deštníkem a já při chůzi vzpomínal na to, co si o Bílovci včera přečetl. Místní pozemky na výběžcích Nízkého Jeseníku a statky na Fulnecku získal od krále Jana Lucemburského pan Vok z Kravař a ten ho v roce 1316 založil. Aby po něm na tomhle světě alespoň něco zůstalo, dal mu samozřejmě po zakladateli (tedy po sobě) jméno Wogstadt.

Po jeho skonu se zde majitelé střídali a od 16.století se zde začalo dařit řemeslům (soukenictví a plátenictví), obchodu a i jakási ta železná ruda se v okolí těžila. Což vše zapříčinilo, že nastal velký rozkvět města, který zabrzdila až třicetiletá válka. Proti velké množině cizích vetřelců by samozřejmě nepomohly ani hradby pevnější než bílovecké, takže se stalo, co už dnes nejde odestát.

 

Naštěstí se město z válečných hrůz časem vzbrchalo a další jeho rozmach nastal ve „století páry“, kdy zde jeden rakouský podnikatel vybudoval továrnu na drobné kovové zboží. Mimochodem – jeho značka Massag je známa dodnes, ne tak už výrobky místních textilek, které továrně tehdy konkurovaly.

 

Další ránu podobě města zasadil konec druhé světové války, kdy byla zničena stará čtvrt mezi náměstím a kostelem a při kterém hořel i zámek. Dnešní památkově chráněná zóna tedy není rozlohou příliš velká a jejím středobodem je poměrně velké Slezské náměstí.

 

Ještě než jsme se k němu dostali, věnovali jsme se venkovní prohlídce kostela sv.Mikuláše, který má dnes novogotickou podobu. Původně byl v roce svého založení (1400) opravdu gotický, pak byl ale renesančně upraven. V tomto slohu byla k chrámu v polovině 16.století přistavěna i původní věž, ale ta se o sto let později (asi se původně něco nepovedlo) dočkala stavebního repete. Pod střechou pak měla světničku, ve které bydlel hlásný.

Pěknými barokními interiéry kostela jsme se bohužel potěšit nemohli, neboť bylo zavřeno. Naštěstí před vstupem stálo i několik hezkých „svatých“ soch.

 

Poté jsme učinili přesun na historické náměstí, obklopené rovněž historickými - patrovými až dvoupatrovými - domy. Bohužel tu stojí převážně ty, postavené až v polovině 19.století. Nejhodnotnější budovou je renesanční radnice. Ačkoliv byla postavena už v roce 1593, návštěvníku připadne, jak kdyby se tak stalo včera, neboť v době nepříliš dávné prošla rekonstrukcí. Nad arkádovým obloukem v přízemí se pyšně vypíná barokní štít a hřeben střechy zdobí malá věžička.

 

Při focení památky se mi najednou do záběru dostala i jedna mladá rómská krasavice a povzbuzována z oken skandováním svých vrstevníků (a v domnění, že fotím ji), pyšně se přede mnou předváděla jak profesionální modelka.

(Když jsem si doma prohlížel záběry, ke svému velkému údivu jsem ale tenhle obrázek nikde nenašel! Dobře vím, že to žádný přelud nebyl... ale to, co se tentokrát přihodilo mezi objektivem fotoaparátu a jeho paměťovou kartou, tak to je pro mne dodnes velkou záhadou...)

 

Po krátkém intermezzu na tekuté občerstvení v jedné hospůdce jsme se vydali k hlavnímu cíli naší cesty – bíloveckému zámku.

 

Na místě hradu jej v renesančním slohu a s nárožními válcovými věžemi zbudovali Pražmové z Bílkova. Za Sedlniců byl přestavěn barokně. V závěru poslední světové války vyhořel a až do roku 1980 procházel nákladnou rekonstrukcí. Pak se stal „domovem“ opavskému Zemskému archívu a skladu léčiv.

Od roku 2011 na něm probíhá nová rekonstrukce a úprava interiérů. Dnes se lichoběžníkové zámecké nádvoří a jeho tři nevelká dvoupatrová křídla stávají svědky různých kulturních akcí, festivalů i hraní divadla.

V zámeckých interiérech můžete navštívit výstavy (pokud je otevřeno), stále je přístupná expozice o rodu Sedlnitzkých z Choltitz. Je možno ji vykonat bez průvodce a vstupné je dobrovolné.

 

Prohlídku trochu „narušují“vstupní prostory s ukázkou bydlení za socialismu, nicméně i ta je zajímavá. Závěrečná přírodovědecká sbírka s vycpanými opeřenci a našimi šelmičkami zase nezklame milovníky přírody a děti.

 

 

Po návštěvě zámku se na venkovní obloze na pár desítek minut rozzářilo sluníčko a zpříjemnilo nám tak zpáteční cestu k vlaku, kterou jsme podnikli ulicí zvanou Městský kopec, a kterou krášlí plno budov vystavěných v historizujícím slohu. Ulice končila u nám již známé kaple sv.Barbory a odtud jsme pokračovali zadem k nádraží.

Ještě zastávka v restauraci, ale kvůli nedostatku času jen na polívku a odjezd do Studénky. Dalším naším dnešním cílem se měl totiž stál i zdejší romantický zámek plný vláčků, leč cestou začalo znovu pršet.

 

A jelikož to tentokrát vypadalo na trvalejší srážky a na vedlejší nástupiště zrovna přijel rychlík do Přerova, prohlídky zámku jsme se tentokrát s těžkým srdcem vzdali...

Poslední aktualizace: 1.7.2017
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Do Bílovce na prohlídku města a zámku</strong> mapa
mapa Do Bílovce na prohlídku města a zámku

Příspěvky v okolí Do Bílovce na prohlídku města a zámku

Při vstupu na Slezské náměstí města Bílovce ve Slezsku, upoutá vaše zraky jedna z jeho dominant - kostel sv. Mikuláše s věží. Objekt stojí v horní části náměstí. Původně zde stával kamenný kostel s jednou…
Navštívíte - li město Bílovec, nacházející se ve Slezsku, jeho historické centrum, kterým procházíte -  je Slezské náměstí. Je obklopeno patrovými a dvoupatrovými…
Pokud se chcete ve městě Bílovci vydat za kulturou a zábavou, lze navštívit kino Radost v samém centru města -  na Slezském náměstí nebo letní kino, nacházející se pár metrů od náměstí v areálu zámku. Z amfit…
V těsné blízkosti bílovského zámku najdete historickou budovu Muzea s IC. Budova byla postavena v letech 1767 - 1769 jako patrový úřednický, měšťanský barokní dům z poloviny 18. stol. Dříve slou…
Krásný trojkřídlý dvoupatrový zámek s věžemi na nárožích hlavního středového křídla, které je začleněno do hradeb na okraji svahu, možno navštívit ve slezském městě  Bílovci. Tvoří d…
Zámek stojí na návrší v jižní části města Bílovec na Novojičínsku v Moravskoslezském kraji. Zámek najdeme nedaleko městského náměstí. Zámek je dvoupatrová trojkřídlá budova s mansardo…
Patrový dům - renesanční radnice zaujme při procházce Slezským náměstím v Bílovci. Stojí v jeho jihozápadní části naproti městské knihovny již od 16. století.  Je to patrový dům s jednoduchým podloubím. Dům r…
Pokud se chcete dozvědět něco o zámku nebo podzemí města Bílovce, které ukrývá tajné chodby, o bílovecké dělové kouli, Bílé paní procházející se chodbami zdejšího zámku, vodníkovi, čarodě…
Historické město na severní Moravě, založené ve 14.století Pány z Kravař. Městká památková zóna.
Město
Bílovec leží jihozápadním směrem od města Ostravy. Do města Bílovce vede železniční trať ze Studénky. Město se rozkládá na okraji Oderských vrchů a profil města je kopcovitý. Z…
Zámek Bílovec je renesanční zámek a byl několikrát přestavěn. Tento zámek je dominantou města a stojí v rohu středověkého obvodu města, kousek od náměstí. http://www.zamekbilovec.estranky.cz/
Údolí Mladých je rozcestí a orientační místo na žluté turistické trase a nachází se v údolí říčky Jamník, severovýchodním směrem nedaleko města Bílovec. V blízkosti rozcestníku je útulná sezónní výletní restaura…
Město leží 25 km severovýchodně od Nového Jičína v rovinaté oblasti se zbytky lužních lesů, obklopeno loukami a rybníky. Katastrem obce protéká řeka Odra s přirozenými meandry a tvoří krásné přírodní okolí s jedi…
Klimkovice leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Klimkovice jsou lázeňské městečko s jodovými lázněmi, které se rozkládá u jihovýchodního okraje Oderských vrchů. Budovy lázeňského komplexu najd…
Romantický zámek v Hradci nad Moravicí stojí na ostrohu nad soutokem říčky Hradečné a Moravice. Nachází se v Moravskoslezském kraji, necelých 8 kilometrů jižně od Opavy. Zámek je otevřen v dubnu, říjnu a prosinci …
16.3km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
19.8km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
19.9km
více »
Kopřivnice leží na Severní Moravě, jižním směrem od města Ostravy. Jižním směrem od Kopřivnice se zvedají vrcholky Moravskoslezských Beskyd. Město Kopřivnice je známé především výrobou automobilů, legendární Tatry…
19.9km
více »
Až pohádkově nádherné místo, pro svou malebnost je nazýváno též „Moravský Betlém“. Málokdo však ví, že Štramberk byl založen Janem Jindřicem Lucemburským již v r. 1359. Dnešní místní dominanta - kamenná válcová v…
20.1km
více »
Ostrava dostala jméno podle řeky Ostravice, která město rozděluje na moravskou a slezskou část. První osídlení tohoto území je už z starší doby kamenné. Na vrchu Landek měli svá tábořiště lovci mamutů.K nejstarším…
20.4km
více »
Město
Ostrava, třetí největší město České republiky, je s počtem obyvatel přibližně 311 tisíc srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice…
Hrad Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji přibližně 14 km od Frýdku Místku a 9 km od Příbora. V obci Hukvaldy se nachází památník a rodný dům Leoše Janáčka. V červenci a srpnu se zde koná mezinárodní hudbní festival Janáčkovy Hukvaldy a mnoho dalších akcí pořádaných především na hradě. Na hrad se dostanete pěšky po cestě, která vede lesní oborou. V oboře se nachází…
21.7km
více »
Areál zoologické zahrady Ostrava se rozkládá mezi městkými částmi Ostravy a to Slezkou Ostravou a Michálkovicemi. V roce 1956 byla zahájena stavba zoologické zahrady a jako první byly vybudovány komunikace a med…
23.4km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
33.2km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
34.3km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
34.4km
více »
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
34.4km
více »
Radhošť je podle legend spojen s uctíváním údajného pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Pověsti praví, že na vrcholku hory stávala odpradávna jeho modla. Tu prý nechali zbořit slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu rovněž zavítali i sem. Pravdou ovšem je, že bůh tohoto jména zřejmě nikdy neexistoval, neboť…
35.1km
více »
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace