Z Prlova na Syrákov - (přes Vartovnu)

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Procházku dědinou Prlovem končíme u farmy s volně se potulující drůbeží. Teď nás čeká kratší stoupání po žluté značce nahoru na odlesněný hřeben a rozcestí Pod Širokou. Zdá se ale, že tam nepůjdeme s manželkou sami. V patách máme stále pávího "ogaru aj s jeho galánků" - nechápu, co ten krásně zbarvený fešák na tak ošklivé slepici vlastně vidí ! Teprve po důrazně křiknutém "Kšáá kšááá" opustí zamilovanou dvojici tulácké choutky a raději se vrací za jistotou plného korýtka zrní zpět na farmu. Pod Širokou vyměníme naši žlutou za značku modrou. Podle naučného panelu na rozcestí jsme zjistili, že souběžně s naší cestou vede také trasa NS Chodníček k rozhledně. Daleko zajímavější je fakt, že pokračujeme severním směrem v délce skoro 1 kilometru po nádherném vyhlídkovém hřebenu. Rozhledům na moře Valašských vršků na východě brání pronikavá záře slunečních paprsků, ale na druhé straně to také není špatné. Vidíme Vizovicko, v dálce Zlín a samozřejmě okolní vrchy Vizovické a Hostýnské.

odchod od prlovské farmy
odchod od prlovské farmy
lupa

Pak už nás pohltí les. Ještě nějaký čas stoupáme na vrchol Široké, pak dolů do sedla, chvilku relax po rovině a pak už zase nahoru do kopce. Ukrajujeme poslední stovky metrů k našemu cíli - nové rozhledně na Vartovni. Ale dřív, než ji mezi kmeny jehličnatých stromů dneska poprvé zahlédneme, následuje velmi "výživná" prémie v podobě závěrečného strmáku lesem. Z okraje hvozdu nad pasekou je dílčí výhled na Valachy, ale ty nejhezčí výhledy se otevírají až z kóty vysoké 651 m, která nese odpradávna jméno Vartovňa. Jak název napovídá, bývalo tu v časech nepřátelských nájezdů z Uher strážní stanoviště. V případě bezprostředního ohrožení pohraničí se odtud dál do vnitrozemí posílal optický "signál" v podobě velikého zapáleného ohně. Na vrcholu Vartovny dnes ale namísto stylové vatry spatříte novou rozhlednu.

Za čím jedeme?

stoupání k rozcestí pod Širokou
stoupání k rozcestí pod Širokou
lupa

Ocelová kráska s točitým schodištěm vévodí celému kraji. Teď bych se velmi nerad opakoval, neboť jsem o této spanilé věži psal článek v kategorii Místa a tak jen několik slov : v sezóně je vrchol rozhledny zpřístupněn za mírný poplatek (20 kč dospělý). Lístek či informační brožurky pak zakoupíte v betonovém přízemí věže. Protože manželka kvůli noze nahoru nemůže, nezbývá mi, než se na vyhlídkovou plošinu ve výši téměř 40 m vydat sám. Člověk by nevěřil, kolik je zapotřebí k jejímu zdolání schodů a z toho jednostranného točivého pohybu při výstupu se mi velice zamotala palice. I přes to, že jsem se zde ocitl na počátku září - (a tedy ještě v období léta) - je odsud nádherný výhled. Kromě téměř celého Valašska jsou v dálce vidět už i jakési ty slovenské kotáry. I vytáhl jsem nedočkavě z pouzdra dalekohled ... a než jsem stačil zaostřit okuláry, přistály mi na obličeji tři vosy. Ta čtvrtá se uvelebila pod mým pravým okem. Další potvory kroužily všude kolem a vyděsily můj nervový systém natolik, že jsem s hrůzou nazdařbůh "blýskl" jen několik snímků a pak bystře prchal z akčního rádiusu jejich doletu dolů za Janou. (Z čehož vyplývá následující poučení : v letním období a v éře přemnožených vos mne na vrcholu žádné rozhledny hned tak někdo neuvidí !!) Ztráta času to ale rozhodně nebyla : přesvědčil jsem se, že je z Vartovny skutečně skvělý výhled - chce to jen návštěvu v jiný čas. A toho půl kila váhy, které jsem vypařil při výstupu na vrchol, bylo sladkým bonuskem ...

lupa

Před pokladnou u dřevěných lávek je docela turisticky živo, ale žádný návštěvník kvůli dotěrným vosám dlouho neposedí. Vylovení svačiny či pití z batohu totiž vydráždí hmyz k teroristickému náletu ! Jdeme se proto raději podívat o kousek dál, za ohradou se na louce pase roztomilý oslík. Prý je to oslice. Nevím proč, ale okamžitě se mi k ní vybavilo a přiřadilo jméno Matilda. "Maťa" se ode mne nechává s rozkoší drbat na hlavě, ale když mi pak chce pocucat v tlamě ruku, rychle ucuknu - (v psaní na klávesnici počítače totiž nejsem žádný přeborník. Najednou dokážu ťukat jen třemi prstíky a kdybych o ty dva nejdůležitější přišel, tak to už bych si opravdu připadal jak ten datel ...)

lupa

Při pohledu na krásnou zvířecí slečnu jsem si vzpomněl na jednu starou hádanku z časů, kdy jsme ještě bývali Československem : Co myslíš, vážený a milý čtenáři, bylo by možné přejet naši republiku z Prahy do Košic na oslovi ???

Ne - v žádném případě ! Na slovenské hranici je nutno přestoupit na somára !!

lupa

Loučíme se s rozhlednou, pohlednou oslicí a pokračujeme tentokrát po zelené a trase NS Kobzáňův chodník. ( Na Valašsku se v poslední době se všemi těmi Naučnými stezkami snad roztrhl čertovi pytel) ... Čeká nás sestup po lukách s občasnými zpětnými pohledy na Vartovnu k lesu a pak už po hřebeni lesem směr sedlo Syrákov. (Název motorestu Sirákov se - nevím proč - píše s měkkým " i ", což uvádí mé poslední neodumřelé buňky v mozku, pamatující si ještě vyjmenovaná slova a pravopis, v nevýslovný zmatek ...)

Máme s manželkou až neskutečný hlad, ale jelikož je v restauraci dost narváno - (a nám jede už za čtvrt hodiny spoj do Zlína) - tak už to domů nějak vydržíme ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

1.panel NS
1.panel NS
lupa

Plánovaná svačina, kterou jsme si nesli sebou, na Vartovni nebyla kvůli vosám realizována. Jediným místem s veřejným občerstvením je na této trase Motorest na Sirákově, ale bývá tu plno. My jsme oběd vyřešili návštěvou restaurace až ve Zlíně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

na vyhlídkovém hřebeni
na vyhlídkovém hřebeni
lupa

Moc krásný byl výhled z hřebene nad Prlovem a rozhledy z vrcholu Vartovny - /mimo vosami zamořené vyhlídkové plošiny/. Den byl od rána jak vymalovaný a tak se nám obě části dnešního výletu- ( Ta 1. byla procházka Prlovem) - moc vydařily.

Ostatní informace

Poplatek za rozhlednu na Vartovni se platí jen v sezóně, ale rozhledna je otevřená celý rok.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Valašská Polanka
(vzdálenost od místa: 4.06 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Prlova na Syrákov - (přes Vartovnu)

05.12.2013 06:25
Musím to zase shrnout dohromady!!!!! Protože čtu každý Váš výlet a obdivuji se mu, ale nereaguji, tak to činím teď!!! Vy snad musíte chodit do přírody 2x týdně,to není jinak možné. Každý výlet je super a moc hezky a čtivě popsaný, že se tam v duchu s Vámi procházím a poznávám místa, která bohužel nikdy neuvidím pro vzdálenost. Ale tak je to u každého, kdo bydlí ve vzdálenějším koutě naší země od místa výletu, které je zveřejněno zde na Turistice. Moc děkuji za to, že to mohu aspoň takto poznávat! Díky!
06.12.2013 06:00
Moc pěkné povídání. Rád bych se sem podíval příští rok v červenci. Teď jenom doufám, že to budu mít bez bonusové atrakce typu vosí letka.
06.12.2013 10:18
Pěkná trasa! Možná je Syrákov odvozen od slova sýr?

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace