Z Nového Údolí přes Třístoličník do Nové Pece

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Pohled na Boubín a Bobík od státní hranice
Pohled na Boubín a Bobík od státní hranice
lupa

Výchozím bodem tohoto výletu je Nová Pec na Šumavě. Sem se můžeme dostat vlakem (po trati č. 194 z Českých Budějovic) a nebo autem, které zaparkujeme v blízkosti nádraží. V turistické sezóně zde jen obtížně hledáme neplacené místo k stání, ale dá se. Dále ale musíme jen vlakem. Zakoupíme si jízdenku do Nového Údolí a vyrazíme na romantickou cestu šumavskou lokálkou. Cílem je Třístoličník. Trojmezí, Plechý, a Plešné jezero.

Za čím jedeme?

Hochstein
Hochstein
lupa

Po více než půlhodině jízdy kolem Mrtvého luhu a údolím Studené Vltavy dorazíme konečně k výchozímu bodu naší cesty – do Nového Údolí. Tady dnes koleje končí, i když dřív vedli až do Pasova. Nastoupíme na červenou TZ a vydáme se směrem na Třístoličník (Dreisesselberg) a k Rosenauerově nádržce. Tam dojdeme po slabé hodince cesty lesem – mírně do kopce a z kopce. Tady začíná Schwarzenberský plavební kanál. Na krátké odbočce si prohlédneme Rosenauerův pomník a protrženou nádrž na vodu, která dřív napájela vodou horní část kanálu.

Tady už je Bavorákovo
Tady už je Bavorákovo
lupa

Pokračujeme dál po červené tzv. Trojmeznou cestou, značka se po chvilce stočí k západu a odbočí na tzv. Třístoličnou cestu. Přejdeme potok Světlá a zde už začíná samotný výstup na Třístoličník. Cesta nás brzy dovede až ke státní hranici s Bavorskem. Zde odbočíme vlevo a přímo po hranici stoupáme strmě na vrchol. Je zde zákaz vjezdu cyklistů, a jelikož ho čeští cykloturisté rádi porušují, děje se tak i zde. Na tomto místě však dochází po zásluze k jejich zaslouženému potrestání krkolomným výstupem, který je myslím hodně bolí. My se brzy dostaneme nad hranici lesa, kterou tu ale místo klimatických podmínek bohužel určuje kůrovec. Otvírají se nám zde krásné výhledy na Boubín, Bobík či Volary. Ačkoliv leží Třístoličník (1311 m.n.m.) teprve na 7km našeho pochodu, musíme pro výstup počítat nejméně s hodinou a půl. Na Třístoličníku leží horská chata a vede sem i silnička z bavorské strany. Vede odtud i odbočka na blízký Hochstein (1332 m.n.m.). I z něj je nádherný výlet, který si ale s ohledem na náročnost výletu raději odpustíme.

Chata na Třístoličníku
Chata na Třístoličníku
lupa

Raději se pustíme po hřebeni východním směrem k trojmezí. Procházíme pásmem mrtvého lesa, který je na německé straně vykácen a na té naší se tyčí suché pahýly k nebi. Nabyl jsem ale dojmu, že stromky přirozeně vysemeněné u nás působí o mnoho zdravějším dojmem, než chudinky uměle vysazené v Bavorsku a Rakousku. Cesta po hřebenovce už není tolik náročná a tak brzy dorazíme až na Trojmezí, kde se potkává hranice česká s bavorskou a rakouskou. To už nás ale pomalu vítá Plechý (Plöckenstein) - 1378 m.n.m.- nejvyšší místo našeho výletu a nejvyšší hora české části Šumavy vůbec. Díky řádění kůrovce je z něj dnes pěkný výhled na Lipno i do Rakouska. V nohách máme už 11.5 km a převýšení bez mála 600 m. Dál už ale půjdeme jen z kopce.

Po hřebeni z Třístoličníku na Trojmezí
Po hřebeni z Třístoličníku na Trojmezí
lupa

Opustíme červenou TZ a pokračujeme po žluté až k pomníku A. Stiftera. Je zde nádherný výhled na Plešné jezero a k Horní Plané. Sestupujeme po horském chodníčku až k jeho hladině, která je díky umělému navýšení hráze o něco výš, než byla kdysi. Dál projdeme kolem Kamenného moře, Říjiště, Scwerzenberského kanálu až do Nové Pece zpátky k nádraží, kde jsme nechali zaparkované auto. Ušli jsme celkem 22.5 km v náročném terénu, nohy bolí, ale zážitky rozhodně stály za to.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Téměř lysý Plechý (a za ním Lipno)
Téměř lysý Plechý (a za ním Lipno)
lupa

S sebou je nutná pořádná svačina. Zásoby je možné ještě dokoupit v Novém Údolí u zastávky. Chata na Třístoličníku je na bavorské straně, takže v eurech. A jelikož je stánek na Říjišti víc zavřený než otevřený (tedy pokud ještě vůbec funguje), je další občerstvení možné až v Lázu nad Novou Pecí a v Nové Peci.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Trasa nabízí především úchvatné pohledy, které jsou dnes ale ve vyšších polohách draze vykoupeny kůrovcovou kalamitou nebývalých rozměrů.

Ostatní informace

Vlak stojí 34 Kč - plné jízdné a s in-kartou - 26 Kč. Skupiny mají samozřejmě slevu.Další informace

Hodnocení:
1712. místo
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
9 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nové Údolí
(vzdálenost od místa: 4.93 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Nového Údolí přes Třístoličník do Nové Pece

19.09.2011 08:18
Náročnější trasa, hlavně výstup na Třístoličník, celkově to ale stojí za to. Vyšlo nám krásné počasí, takže si odnášíme spoustu nádherných zážitků.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace