Z Mostu na Špičák

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Špičák
Špičák
lupa

Od nádraží v Mostě se vydáme doprava po červeně značeném místním okruhu, který nás dovede k přesunutému děkanskému kostelu. Před kostelem nás upoutá opravený barokní špitál s kostelíkem sv. Ducha. V jeho prostorách je dnes stylová restaurace a na chodbě jsou fotografie z přesunu děkanského kostela v roce 1975, kdy kostel musel ustoupit těžbě uhlí. Samozřejmě nevynecháme prohlídku samotného děkanského kostela a expozice gotického a renesančního umění severozápadních Čech. Byla zpřístupněna i kostelní věž a tak po zdolání 197 schodů se nám otevře nádherný pohled na město a jeho okolí. Zajímavý je pohled na vznik nového jezera, které vzniká zatopením bývalého povrchového dolu. Vedle kostela bylo instalováno barokní pískovcové sousoší sv. Jana Nepomuckého,vynikající sochařská práce od neznámého autora. Děti se zde mohou vydovádět na dětském hřišti.

sousoší sv. Jana Nepomuckého
sousoší sv. Jana Nepomuckého
lupa

Od kostela se vydáme po silnici směrem na Braňany. Jdeme okolo vinice, která je na úpatí Špičáku. Na konci oplocení vinice odbočuje doprava pěšina, která nás zavede do bývalého kamenolomu. Pěšina se stáčí doprava do pěkného borovicového hájku pod znělcové stěny Špičáku. Ty jsou v poslední době hojně navštěvovány horolezci. Když budeme mít štěstí, tak zde můžeme obdivovat jejich odvahu a obratnost při zdolávání stěny. Pěšina dál mírně stoupá. Dojdeme k cestě, která nás dovede nad kamenolom. Odtud je hezká vyhlídka na napouštěné jezero a na Krušné hory. Cesta dál pokračuje v serpentinách až na vrchol 399 m vysokého Špičáku s výhledem na Most a na druhou stranu na letiště a vrcholy Českého středohoří.

pohled na vznikající jezero
pohled na vznikající jezero
lupa

Sestupujeme stejnou cestou, neodbočíme zpět na pěšinu pod skály, ale pokračujeme okolo krmelce až na větší cestu. Zde odbočíme do leva a dojdeme na letiště. Zde můžeme posedět a občerstvit se, nebo si domluvit vyhlídkový let.

Hněvín
Hněvín
lupa

Odtud se můžeme vrátit po silnici zpět ke kostelu, nebo se vrátíme stejnou cestou ke Špičáku a podle plotu jedné z největších vinic v ČR sejdeme do Rudolic a podchodem pod tratí přejdeme na nádraží v Mostě. Tuto cestu moc nedoporučuji. Podchod je většinou nevábný a někdy i nebezpečný. Lepší je přejít koleje po silnici. Je to sice delší, ale příjemnější.

Za čím jedeme?

Jdeme za kulturní památkou a do přírody, za pěknými rozhledy na Most a jeho okolí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Je to krátký výlet a tak jen trocha pití přijde vhod na vrcholu Špičáku. Možností občerstvení je cestou dost.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo –pěkné rozhledy z vrcholu Špičáku a z věže kostela

Nelíbilo – zdevastovaná krajina po těžbě uhlí

Ostatní informace

Děkanský kostel – více www.mumost.cz, vstupné na věž 10,- Kč

Využít lze také alternativní způsob dopravy po Českém středohoří a Podřipsku: Středohorský motoráčekDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Most
(vzdálenost od místa: 1.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Mostu na Špičák

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace