Z Hradčan k Máchovu jezeru

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

Rekreační středisko Hradčany, dnes součást sdružených obcí Ralsko, se nachází 4km jihozápadně od Mimoně a 6km severovýchodně od Doks, při silnici 270/II. a cyklostezce 3045.

Infocentrum v Hradčanech
Infocentrum v Hradčanech
lupa

Informační centrum se nachází nedaleko autobusové zastávky a seznámíme se zde zajímavou a poutavou formou nejenom o historií regiónu, který v nedávné minulosti sloužil jako Vojenský výcvikový prostor, ale hlavně poznáme atraktivní turistická místa nacházející se v blízkosti. Nedaleko Infocentra, na břehu malebného Hradčanského rybníku, kde se můžeme v letní sezóně i vykoupat, můžeme navštívit zookoutek pro handicapovaná zvířata a občerstvení u stánku Osamělá Hvězda.

Hradčany
Hradčany
lupa

Od Infocentra vede několik turistických okruhů, my se vydáme po zelené turistické značce která vede souběžně s modrou , která nás nejdříve zavede k odbočce na Havraní skálu, známou také jako Hradčanská vyhlídka. Výstup na vyhlídku je sice trochu náročný, ale výhled z ní rozhodně stojí za to.

Hradčanský rybník
Hradčanský rybník
lupa

Procházíme pod nádhernými skalními stěnami, které jsou součástí tzv. Polomených hor, až k turistickému rozcestníku U kukačky, odkud pokračujeme dále po modré, která se zde ostře lomí. Zde se nacházíme na území bývalého Vojenského prostoru, ale rozhodně se nemusíme bát, že zakopneme o nějakou zapomenutou minu. Čeká nás cesta nádhernou, téměř nedotčenou krajinou, projdeme dlouhým Měděným dolem, označovaném také jako Dělová cesta, neboť zde za rakousko- pruské války táhla svá děla armáda známého generála Laudona. Na některých místech se ještě nechají najít zbytky bývalých dělových šancí.

Vyhlídka
Vyhlídka
lupa

Posléze dojdeme k rozcestí U hvězdy, za nedlouho se dostaneme na pohodlnou asfaltovou komunikaci, sloužící právě dříve k vojenským účelům. Cesta nás povede po hřebeni nad strmými svahy roklí, občas se nám naskytne výhled na dominantní vrchol Borného(446.m.nm.), nacházejícího se nad Máchovým jezerem.

Ralsko z vyhlídky
Ralsko z vyhlídky
lupa

Dělová cesta nás nakonec dovede do Velké kraví rokle, kde se opět vine v podobě úzké stezky pod příkrými skalnimi stěnami. Ta nás nakonec dovede k silnici vedoucí z Doks do Starých Splavů, kterou přejdeme, chvíli ještě podle ní pokračujeme, pak procházíme okolo rekreačních zařízení, vlevo míjíme rozlehlé mokřady, rozprostírajících se v zátočinách Máchova jezera, skýtajících úkryt množství zástupců ptačí říše.

Pohled z vyhlídky
Pohled z vyhlídky
lupa

Za nedlouho se nám již naskytne nezapomenutelný výhled na Máchovo jezero, s dominantní známou siuletou Bezdězu na obzoru. Cesta nás povede po hrázi až k neméně zajímavé výpusti. Nechceme-li ještě opustit malebnou výhlídkovou cestu vedoucí podél břehů jezera, pokračujeme u vlakového nádraží ve Starých Splavech dále po červené až do známého rekreačního centra Doks.

Za čím jedeme?

Hradčanské stěny
Hradčanské stěny
lupa

Trasa výletu vede málo známým a také navštěvovaným územím vedoucím napříč Polomeným pohořím, uváděném na dnešních mapách jako Hradčanské stěny, procházíme po okraji Národní přírodní rezervace Břehyně - Pecopala. Cesta nás provede hlubokými, téměř nedotčenými lesy, rozmanitým terénem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Skály u Hradčan
Skály u Hradčan
lupa

Na začátku cesty se lze občerstvit u Hradčanského rybníka v areálu ranče Osamělá Hvězda, dále v cíli buď v některém z mnoha restauračních zařízení a stánku na břehu Máchova jezera buď ve Starých Splavech nebo Doksech. Stačí-li nám občerstvení u stánku, vřele doporučuji navštívit toto zařízení u mola nedaleko výpusti. Ochota a vstřícnost majitelů, jako jsou manželé Markovi, je dnes už vzácností.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rozcestník
Rozcestník
lupa

Pro milovníky romantiky a téměř nedotknuté přírody je tato trasa přímo ideální. I když vede dosti členitým terénem a svou délkou okolo 12 km, patří spíše k průměrně náročným, rozhodně ji přivítají i začátečníci, či rodinný s dětmi. Zajímavá bude i pro cykloturisty.

Ostatní informace

Mimo náklady na občerstvení na začátku či v cíli, nehrozí, že naše pěněženky utrží nějakou újmu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mimoň
(vzdálenost od místa: 5.82 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Hradčan k Máchovu jezeru

18.08.2014 11:29
D.den! Hezky jsem se pokochala jak článkem, tak i fotkami. A nemohu vůbec tvrdit, že jsem tu někdy byla, v těch skalách určitě ne, možná jinde ano, ale to už muselo být tak dávno, že to moje mysl z hlavy vypustila,neboť tímto krajem jsem dost chodila. Každopádně moc dík za pěkné pokoukání fotek, které mě namlsaly se tam někdy podívat.
19.08.2014 21:07
Moc pěkný příspěvek z mého zamilovaného kraje. Děkuji za připomenutí, jak je zde hezky....

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace