Rájeckým údolím.

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Procházka po náhorní plošině Krušných hor a do romantického Rájeckého údolí.

Za čím jedeme?

zámeček Nancy
zámeček Nancy
lupa

Vycházím z městečka Přebuz, které dnes slouží převážně jako rekreační středisko. Silnice vede po náhorní plošině směrem k Vysokému vrchu. Na jedné straně se rozprostírá přírodní park Přebuzské vřesoviště a na druhé straně rozlehlá pastvina obklopená hlubokým lesem. Krajina je poznamenaná těžbou kovových rud a těžbou rašeliny. Na zbytcích rašeliny jsou trsy vřesu s řadou vzácných a chráněných rostlin a živočichů. Míjím další přírodní památku Rolavské vrchoviště. Silnička začíná pozvolna klesat do Rájeckého údolí, klikatí se podél Stříbrného potoka. Úzké údolí je sevřeno prudkými svahy vrchů Bukovec, Skaliny a Vítov. Nádherné ticho je občas přerušeno bubláním vody při překonávání přírodních kaskád.

náhorní plošina
náhorní plošina
lupa

Přicházím na turistické rozcestí. Odbočuji po zeleně značené cestě a asi po 300 metrech se ve svahu Šišáku objevuje skalní město, několik žulových skalních věží až 18 metrů vysokých. Skály jsou častým cílem horolezců. Je zde vytyčeno mnoho lezeckých cest různé obtížnosti.

vřesoviště
vřesoviště
lupa

Vracím se zpět na silničku do Rájeckého údolí. Cesta stále mírně klesá. Přicházím k pamětnímu kameni, který připomíná,že v těchto místech bývala osada Nancy. Ta téměř zanikla po odsunu německých obyvatel v roce 1946. Dnes je zde pár rekreačních chalup a autokemp.

skalní město
skalní město
lupa

Údolí se postupně rozšiřuje. Na pravé straně vidím ve svahu mezi stromy turistické odpočívadlo. Proč je tak daleko od cesty? Vede k němu pěšina a tak se jdu podívat. Jsou zde dva žulové balvany. Na jednom je vytesaná podobizna Goetheho a na druhém Schillera.

pamětní kámen
pamětní kámen
lupa

Pokračuji dál po silnici až na rozcestí Nancy. Stojí zde bývalý Lovecký zámeček, který zde v roce 1796 nechal postavit hrabě Nostitz pro svou ženu Annu. Anně němci říkali Nancy a tak vzniklo pojmenování zámečku a pak i blízkého okolí a osady. Zámeček později sloužil jako myslivna. Teď je opuštěný a chátrá.

Začalo pršet a tak jsem zde procházku ukončil. Jezdí odtud autobus do Kraslic.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou není možnost občerstvení a tak jen vlastní zásoby.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hezká nenáročná procházka romantickým údolím.

Ostatní informace

Trasa je dlouhá 9 km. Z rozcestí Nancy se nabízí další možnosti pokračování po turisticky značených cestách.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kraslice-Pod vlekem
(vzdálenost od místa: 6.36 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rájeckým údolím.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace