Přes Klínovec do Jáchymova a zpět

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Při tomto výletu se dvakrát dostaneme na nejvyšší vrchol Krušných hor a prohlédneme si i bývalé významné místo českého království, které v současnosti zrovna nevzkvétá.

Za čím jedeme?

Klínovec
Klínovec
lupa

Výchozím bodem je pro nás parkoviště u hotelu Nástup poblíž osady Háj. Odtud se vydáme po červené značce na Klínovec. Cesta je sice náročná, ale nabízejí se nám z ní, hlavně poté, když se jde po sjezdovce, krásné výhledy na okolní krajinu. Po dosažení vrcholu je pak turistovi smutno z toho, co zbylo z chaty a rozhledny na Klínovci. Jestliže se této kdysi krásné stavbě v brzké době nedostane mohutné finanční injekce, dopadne to s ní asi prachbídně. Kousek od vrcholu, však fungují dvě restaurace, kde se po výstupu můžeme občerstvit. Z Klínovce se na další cestu vydáme po žluté značce, směrem na rozcestí Nad Suchou a odtud pokračujeme po zelené do Jáchymova. Cesta je místy dost příkrá směrem dolů, takže je na místě i zvýšená opatrnost. Po zelené vcházíme do Jáchymova a ocitáme se v lázeňské čtvrti. Poté pokračujeme po modré značce, do dvou kilometrů vzdáleného historického centra Jáchymova. Na náměstí si můžeme prohlédnout děkanský kostel sv. Jáchyma a můžeme i navštívit Královskou mincovnu, kde je v současné době muzeum, které připomíná nejslavnější období v historii Jáchymova, kdy v okolí města byla významná naleziště stříbra a razily se zde mince. Můžeme si ale také prohlédnout expozici o tom, co se na jáchymovsku dělo v 50-tých letech minulého století, kdy zde byly zřizovány pracovní tábory, jejichž nedobrovolní obyvatelé pracovali v uranových dolech.

Stoupání na Klínovec
Stoupání na Klínovec
lupa

Poté se z náměstí vydáme po silnici zpět do lázeňské čtvrti. Po cestě je nám smutno, stejně jako na Klínovci, když vidíme celkem dost vybydlených domů, které by po opravě mohly být okrasou historické části Jáchymova. Je však i něco, co potěší, jako například pěkný Špitální Kostel Všech svatých, nebo Evangelický kostel.

Výhledy z výstupu
Výhledy z výstupu
lupa

Z lázní pak pokračujeme po neznačené cestě směrem k sedačkové lanovce na Klínovec. Ve starších mapách je tato cesta značena žlutě a zbytky značení a směrové tabule nás až k lanovce bezpečně dovedou. Lanovkou se pak dopravíme zpět na vrchol Klínovce a odtud nás čeká již jen závěrečný sestup po červené k parkovišti u hotelu Nástup. Celkem ujdeme asi 16 km.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Jedli jsme v Jáchymově v restauraci, při vstupu zelené značky do města. Název si bohužel nepamatuji, ale chutnalo nám.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na Klínovci
Na Klínovci
lupa

Super je příroda a výhledy z Klínovce, naopak velice smutno nám bylo ze současného stavu chaty na Klínovci a i z některých budov v Jáchymově. Vrcholem zanedbanosti a nezájmu je nynější podoba jáchymovského Hornického domu.

Ostatní informace

Královská mincovna Jáchymov:

II.-IV. a X.-XII. ST až NE 9-12 a 13-17

V.-IX. ÚT až NE 9-12 a 13-17.

Lanovka na Klínovec jezdí celoročně, kromě listopadu, v letní sezóně je spouštěna každou půlhodinu od 10 do 17 hod. Cena za jízdu na Klínovec byla 60,- Kč.Další informace

Hodnocení:
4763. místo
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: České Hamry
(vzdálenost od místa: 6.01 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přes Klínovec do Jáchymova a zpět

24.02.2013 19:50
škoda rozhledny

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace