Na nejvyšší vrcholy Krušných hor.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Na hory
Kam a jak jedeme?
Výlet po hřebeni Krušných hor na nejvyšší vrchol na české a německé straně.
Za čím jedeme?
Autem z Chomutova vyjíždíme po nové silnici směrem na Horu Svatého Šebestiána. Před Novou Vsí odbočujeme na Výsluní a Měděnec. Zde máme první zastávku. V restauraci Mědník si prohlížíme mini muzeum hornictví a života na Měděnci. Také si zde domlouváme prohlídku staré štoly Marie pomocná, kde se kutala měděná ruda. Po zajímavé prohlídce štoly krátkým výstupem se dostáváme ke kapličce na vrcholu Měděnce /910 m/. Otevírá se nám krásný kruhový výhled na Krušné hory a protilehlé Doupovské hory.
Pokračujeme hřebenovou silnicí s nádhernými a stále novými výhledy na Doupovské hory a údolí Ohře. Odbočujeme na nejvyšší vrchol Krušných hor, na Klínovec/1243 m/. Silnice na vrchol je ve výstavbě a tak je potřeba jízdě věnovat zvýšenou pozornost. Po dokončení bude silnice rozšířena o parkovací místa, která hlavně v zimě scházela. Také na vrcholu se intenzivně pracuje a tak je zde omezená možnost parkování. Neudržovaný hostinec a rozhledna byly pro velmi špatný stav uzavřeny. Konečně došlo na opravu rozhledny. Ta byla rozebrána a nyní se staví její replika.Bohužel na hostinec nejsou peníze a tak chátrá dál. Dominantou vrcholu je teď 80ti metrová telekomunikační věž. Sedačková lanovka z Jáchymova přiváží stále další turisty na vrchol. Většinou jsou ,tak jako my, zklamáni nehezkým staveništěm a dezolátním stavem horského hostince. Náladu nám vylepšují hezké výhledy, zvláště na protilehlý Fichtelberg.
Opatrně sjíždíme zpět na hlavní silnici a zastavujeme v lyžařském areálu Neklid. Nad silnicí jsou větrné elektrárny a u poslední z nich je malé parkoviště, z kterého vede betonová cesta k vrtulím. Dočetl jsem se o historickém hraničním kameni z doby panování Marie Terezie. Tak jsme se k němu vydali. Od poslední vrtule vede pěšina po státní hranici k lesu. V místě, kde se v minulosti stýkaly hranice Česka, Saska a panství Schwarzenbergů stojí nádherný trojboký hraniční kámen.
Vracíme se zpět k autu a sjíždíme do Božího Daru. Procházíme bývalým svobodným horním městem. Zastavujeme se v informačním centru, kde získávám letáky o Ježíškově cestě, o NS Božídarské rašeliniště a dalších zajímavostech v okolí. Vybrali jsme si 3 km dlouhou naučnou stezku Božídarské rašeliniště.
Zajímavě řešená cesta po povalovém chodníku, kde nás informační tabule upozorňují na zvláštnosti tohoto rašeliniště, těžbu rašeliny a rýžování cínovce, na místní flóru a faunu. Vycházíme u jednoho ze zastavení Ježíškovy cesty, zábavné cesty pro děti. Po silnici se vracíme zpět do Božího Daru. Přejíždíme státní hranici a hned za bývalou celnicí odbočujeme na druhý nejvyšší vrchol Krušných hor, na Fichtelberg /1214 m/. Krásnou silničkou se dostáváme na parkoviště /1€/na vrcholu u hotelu s rozhlednou. Je tu trochu větrno, za to však pěkný a daleký výhled. Také sem lanovka z Oberwiesentalu přiváží další a další turisty. Nádherný kruhový výhled z rozhledny /1€/ na německou část Krušných hor a zvláště na protilehlý Klínovec.
Udržovaný horský hotel a jeho okolí kontrastuje proti, před chvílí navštívenému, Klínovci. Připomíná nám to pohádku o Zemi krále Miloslava a Půlnočním královstvím.
Poslední pohledy do krajiny a pak již cesta domů.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Cestou je mnoho možností na občerstvení. Na Božím Daru jsou ceny přizpůsobeny německým hostům.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nádherné výhledy po Krušných horách. Špatný vztah k památkám na naší straně.
Ostatní informace
Zpáteční cestu můžete spojit ještě s prohlídkou Jáchymova, Ostrova nad Ohří nebo Klášterce nad Ohří.