Praha - Rudolfinum

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Jedeme do Prahy. Samozřejmě je mnoho možností, jak se tam dostat. My jsme zvolili cestu do Prahy autobusem a cestu po Praze metrem a pěšky.

Za čím jedeme?

Noční pohled na Rudolfinum
Noční pohled na Rudolfinum
lupa

Dostali jsme pozvání na kocert České filharmonie do Rudolfina - je to nádherná novorenesanční budova u Mánesova mostu (na Alšovo nábřeží), okolo které jsme vždy zvědavě procházeli.

Pohled na hrad od Rudolfina
Pohled na hrad od Rudolfina
lupa

Budovu nechala postavit u příležitosti 50. výročí svého založení Česká spořitelna a požádala následníka habsburského trůnu arcivévodu Rudolfa, aby směla stavbu po něm pojmenovat. Ten dokonce převzal nad stavbou patronát. Veřejnou soutěž na stavbu vyhráli architekti Josef Zítek a Josef Schulz. Stavba probíhala v letech 1876 - 1881.

Jeviště s Českou filharmonií
Jeviště s Českou filharmonií
lupa

Roku 1884 byla zřízena ještě koncertní - dnes Dvořákova síň a v zadním traktu dva menší koncertní sály - Sukova a Kubelíkova síň. První koncert se konal 7. února 1885, zhruba ve stejné době začala v přilehlé budově výstavní činnost.

Po vzniku Československa bylo Rudolfinum označováno jako Dům umělců.

Budova byla několikrát upravována, v meziválečném období dokonce pro potřeby československého parlamentu, který zde fungoval až do r. 1941.

Po válce byla budova sídlem Hudební fakulty AMU a České filharmonie.

Jeviště již opuštěné
Jeviště již opuštěné
lupa

Zatím poslední kompletní rekonstrukce proběhla v letech 1990 - 1992. Byly nově vyřešeny prostory, aby vyhovovali potřebám koncertní činnosti. K původnímu účelu byla zrekonstruována i severní výstavní část.

Dnes je budova sídlem České filharmonie a Galerie Rudolfinum a opět hrdě nese nzev Rudolfinum.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Sloupový sál
Sloupový sál
lupa

Protože jsme samozřejmě výlet spojili i s procházkou po Praze, tak jsme se najedli na Václavském náměstí v Restauraci Jizera. Je možno posedět přímo v restauraci v přízemí, nebo v 1. patře, kde je samoobslužná restaurace. I tam je možno posedět - s výhledem na Václavské náměstí. Najdete ji po pravé straně, pokud jdete od Můstku k Muzeu, a to nedaleko od Muzea.

A pokud chcete něco pojíst v blízkosti Rudolfina, byla nám doporučena restaurace U Rudolfina, která je v blízkosti tramvajové zastávky Staroměstská.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Sloupový sál
Sloupový sál
lupa

Kdo jednou vkročí do této budovy, nemůže říct, že by se mu něco nelíbilo. To je tak nádherná budova, že nemůže být snad nikdo, koho by to nenadchlo. A když je zážitek ještě umocněn krásnou hudbou, pak už k tomu nemohu vůbec nic dodat.

Ostatní informace

Galerie Rudolfinum:

v pondělí zavřeno

út–st, pá–ne: 10–18 h.
čtvrtek: 10–20 h.

Vstupné do galerie i na koncert se odvíjí od jednotlivých akcíDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha-Dejvice
(vzdálenost od místa: 1.26 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Praha - Rudolfinum

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace