Nové Hamry

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

viadukt v Hamrech
viadukt v Hamrech
lupa

Jedem do Nových Hamrů. Je to malebná vesnička, která leží v Krušných horách na soutoku řeky Rolavy a Bílého potoka v nadmořské výšce 690 m n.m. Dostanete se tam z Karlových Varů buď vlakem nebo autem – směr Nejdek – Nové Hamry – Horní Blatná. Obec obklopují vysoké lesnaté vrchy, z nichž nejmohutněji působí masiv Tisovského vrchu (970 m n.m.) s rozhlednou. Okolní lesy skýtají mnoho propadlin a zašlých štol - zbytků po dolování cínu a železné rudy.

Obec byla založena v 15. století horníky - bylo zde rozsáhlé naleziště železné rudy. Své jméno dostala podle nového hamru postaveného pod Dvorským vrchem.

zákoutí u viaduktu
zákoutí u viaduktu
lupa

Největší rozmach dolování na Nejdecku - kam patřily i Nové Hamry - spadá do éry panování loketských hrabat Šliků, kteří investovali do důlního podnikání. Dokonce hlavní podíl mají i na založení jáchymovských stříbrných dolů roku 1516. Šlikové vydali několik pokročilých horních řádů. V obci se zpracovávala železná ruda a cín, těžený v okolí. Místní drátovna byla jednou z největších v okolí.

cesta k nádraží
cesta k nádraží
lupa

Postupem času se obec musela vyrovnat s neustále klesající prosperitou těžby. Dolování bylo definitivně ukončeno v 60. letech 19. století. V celém kraji i v Nových Hamrech se ujalo především paličkování krajek a výroba perleťových knoflíků a pocínovaných lžic, v Nových Hamrech byla také velkopila a šindelárna.

pohled od nádraží
pohled od nádraží
lupa

Kostel sv. Jana Nepomuckého byl postaven v roce 1789. Má rokokové zařízení a varhany z počátku 18. století. Kostelík byl renovován na počátku 90. let 20. století díky německým sponzorům a obětavosti pátera Pražana.

čp. jednoho domu
čp. jednoho domu
lupa

V roce 1881 bylo započato s výstavbou železnice a roku 1899 byly tak spojeny Karlovy Vary přes Nejdek, Nové Hamry a Potůčky s Německem. Železnice vede nádhernou krajinou podél krušnohorských vrcholů. Pro Nové Hamry znamenala pravé požehnání. Temných lesů a hory lákaly stále více nadšenců.

dům v Hamrech
dům v Hamrech
lupa

Těžkou ránu celému Krušnohoří zasadila 2. světová válka. Stejně jako ostatní obce zůstaly i Nové Hamry téměř liduprázdné. Mnoho původních obyvatel – převážně sudetských Němců muselo odejít a s nimi odešly i tradice a folklór. Jejich domy se staly majetkem přistěhovalců z různých částí Čech a Moravy. Někteří z odsunutých německých občanů se dnes vrací a svými dary pomáhají k obnově některých památek - např. už zmiňovaného kostela sv. Jana Nepomuckého.

Za čím jedeme?

Nové Hamry jsou ideální celoroční rekreační oblastí.

cílová stanice nejprudší sjezdovky
cílová stanice nejprudší sjezdovky
lupa

Je zde několik sjezdovek – pro děti i pro začátečníky, ale i pro zdatné lyžaře. Jsou zde i dobré terény pro běžecké lyžování. Udržované běžecké stopy navazují na lyžařskou Krušnohorskou magistrálu, která se napojuje přes turistický přechod Korce – Hennenberg a Jelení – Wildenthal na německou část běžeckých stop. Více informací se dozvíte na www.skihamry.cz.

pohled ke kostelu
pohled ke kostelu
lupa

Nové Hamry a okolí jsou jsou vhodné pro pěší výlety. Láká k tomu krásná krajina, lesy, nádherné výhledy do dalekého okolí a čisté ovzduší, které dle posledních průzkumů patří k nejčistším z celého Krušnohoří. Okolo obce jsou vyznačeny dvě naučné stezky. Oblíbeným cílem se stal Tisovský vrch, vzdálený jen necelých 5 km, kde v roce 1897 byla postavena kamenná rozhledna, která byla v roce 1995 prohlášena za kulturní památku.

Náš oblíbený penzion
Náš oblíbený penzion
lupa

Obcí prochází cyklostezka, která se z jedné strany napojuje na Nejdek, Novou Roli a Karlovy Vary (Cyklotrasa č. 2009 Karlovy Vary - Nejdek) a ze strany druhé na obce Horní Blatnou, Potůčky, Pernink, Boží Dar a Loučnou (Cyklotrasa č. 2000 Pernink - Nové Hamry – Rolava).

Lesnaté okolí vyhledávají i houbaři, kteří oblast označují za houbařský ráj.

Je zde pošta, obchod, restaurace i možnosti ubytování v různých cenových kategoriích.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

pohled od pensionu na skalku
pohled od pensionu na skalku
lupa

Ubytovali jsme se v malém penzionku, který je v centru Nových Hamrů, vlevo při silnici na Horní Blatnou, těsně u prvního zastavení naučných stezek, kousek od sjezdovek, v blízosti východiště lyžařských tras. Majitel Jindřich Pořízek, tel. 607 206 776, sice zde trvale nebydlí, ale ochotně sem přijede vás ubytovat. Trvale bydlí v blízkých Karlových Varech, v Nových Hamrech má malou chaloupku, kde tráví většinu víkendů. V penzionu jsou 4 čtyřlůžkové pokoje (v některých pokojích palandy) s TV, je zde zařízená a vybavená kuchyňka, ceny se pohybují do 150,- Kč za osobu a za noc, samozřejmě při větším počtu nocí, příp. větším počtu hostů nebo v létě, kdy není nutno v pensionu topit, je cena nižší. Vedle pensionu mohou parkovat 2, možná i tři auta.

pohled na viadukt ze skalky
pohled na viadukt ze skalky
lupa

Pokud si nechcete vařit, můžete se najíst v hotelu Schwarz nebo Seifert, které jsou přímo na křižovatce v centru Hamrů, zhruba 5 minut chůze. Přiznám se, že v Hamrech v hotelu nejíme, většinou se zastavíme někde cestou na výletě a doma už dáme jen něco málo.

pohled na Hamry ze skalky
pohled na Hamry ze skalky
lupa

A pokud chcete zajít jen na pivo, kousek níž - směrem na Nejdek je hospoda Hamrovka - tam mají i televizi, takže můžete sledovat i např. sportovní zápasy. Nebo můžete jít kousek nahoru - pod kostelem je dřevěný "Krmelec" - v zimě tam topí krbem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

pohled na Hamry ze skalky
pohled na Hamry ze skalky
lupa

Jezdíme sem často, asi proto, že se nám tu moc líbí. Je tu nádherná krajina, čistý vzduch a možností, kam se podívat spousta. Stačí vyjít jen kousek na kopec, projít si naučné stezky nebo vyrazit směr Horní Blatná, Boží Dar, Klínovec, k rozhledně na Plešivci. Nechá se zde chodit pěšky, na kole, na běžkách, na své si přijdou i sjezdaři.

Na kole je perfektní trasa přes Jelení na Přebus a Vysokou Pec zpátky. Přijedete ve směru od Nejdku.

pohled na Hamry ze skalky
pohled na Hamry ze skalky
lupa

Můžete jet do Horní Blatné a udělat si okruh do Potůčků, zajet na Rýžovnu, Boží Dar, Klínovec, k rozhledně na Plešivci, můžete zajet do Nejdku a navštívit skutečně hezky upravenou křížovou cestu. Možností je hodně.

Naučná stezka Ruperta Fuchse a Hamerská naučná stezka v blízkém okolí Nových Hamrů.

Cyklistická naučná Karlova stezka - nechá se projít i pěšky

Z Nových Hamrů přes Horní Blatnou na rozhlednu na Blatenský vrch a zpět

Z Nových Hamrů na rozhlednu na Tisovském vrchu

Okružní cesta z Nových Hamrů do Jelení a zpět

Postupně budu vkládat další odkazy s přesnějším popisem jednotlivých výletů.

Ostatní informace

Za vstupné toho moc neutratíte.Tady se spíš kocháte.

Rozhledna na Tisovském vrchu má vstup volný. Za výstup na rozhlednu na Blatenském vrchu zaplatíte za dospělou osobu 10,- Kč, za výstup na rozhlednu na Plešivci 20,- Kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
putování (3-7 dnů)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory, na kole
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nové Hamry
(vzdálenost od místa: 0.36 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Nové Hamry

17.03.2011 15:06
vřele doporučuji na cykloturistiku. Já tam byl v okolí pracovně :)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace