Na Makytu - nejvyšší horu západních Javorníků

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

Rozcestí u Horské cahty Antarik, kde jsme bydleli, se jmenuje Mikolínův vrch
Rozcestí u Horské cahty Antarik, kde jsme bydleli, se jmenuje Mikolínův vrch
lupa

Tak tentokrát jdeme na Makytu. Nejvyšší a nejmasivnější horu západních Javorníků. Na první pohled není na Makytě nic zvláštního, prostě jen zalesněná hora, ale když se trochu ponoříte do jejích tajů a tichých zákoutí, určitě se stane jedním z vašich oblíbených míst. Někdy tam za celý výlet nepotkáte ani živáčka. Klikaté lesní cestičky, vinoucí se zdánlivě do neznáma, pralesovitý charakter zdějšího lesa, tvořeného původní jedlí a bukem a zkazky o tom, že tu žijí rysy, medvědi a vlci...to vše dodává makytským lesům na divokosti, nespoutanosti, ale také na kouzelnosti. Mimochodem ten vlk, medvěd a rys tam prý sice žijí, ale člověka se spíše bojí, takže je asi nepotkáte. Taky jsem se dozvěděla, že medvěd je z 90 procent býložravec, a maso, co sežere jsou většinou zdechliny...takže šelem už se bát nemusíme, a můžeme si vycházku v klidu vychutnat. Na Makytu se dostaneme po modré turistické značce. My jsme celý týden bydleli na Horské chatě Antarik, a odtud je to na Makytu nejblíže, asi jen 4 km. Cesta nejdříve vede po silničce s pěknými výhledy, brzy ale odbočuje na lesní cestu za závorou (modrá vás povede celou cestu), a odtud už je to jen lesem, s občasnými průhledy do krajiny. Cesta je jen mírně do kopce, a dost často může být bahnitá, tak se radši vybavte. Určitě nedoporučuju lodičky ani semišový kabátek :) Poslední půl kilometr vede poměrně strmě do kopce. Na vrcholu Makyty dříve prý stávala rozhledna, ale dnes už je pokrytý lesem a je zde dřevěné posezení. Taky je tu jedna keška od vasse (to jen pro kačery)- našla jsem jí i bez GPSky. Z Makyty se můžete vydat na hřebeny- buď po červené na Kohútku, nebo na druhou stranu přes Šerklavu Na Pulčínské skály. To je cool pokračování túry, i když je to dost dlouhé.

Za čím jedeme?

Za krásnými lesy, za čistým vzduchem, za tajemnou horou Makytou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Lesy pod Makytou-tenhle buk byl zasažený bleskem, přesto z pahýlu znovu pučí nový život
Lesy pod Makytou-tenhle buk byl zasažený bleskem, přesto z pahýlu znovu pučí nový život
lupa

Celý týden jsme bydleli na horské chatě Antarik. Nejdříve dojedete do obce Valašská Senice a odtud je to po silnici asi 5 km. Prý se dá vyškrábat i podél vleku a to je podstatně kratší, ale my jsme radši zvolili tu silnici. Celou cestu to vede lesem, mírně do kopce, a je to fakt hezká procházka. Jdete kolem obory s nějakými daňky (myslím) a kolem jezírka a studánky. Ubytko je pěkný, jídlo super, dezerty super. Kamarád byl sice pryč z toho, že mají jen nealko, ale pak si oblíbil švestkového nealko bernarda, a byl spokojený.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbili se nám osamělé lesy Makyty, super počasí, bahno na cestách nám nevadilo, jsme už zběhlí hikeři :) Taky se nám líbily ty výše zmíněné dezerty na chatě Antarik.

Ostatní informace

Za výlet se nic neplatí. Ubytování stojí asi kolem 300-400 Kč za noc, závisí na sezóně, a taky jestli chcete být v apartmánu nebo v pokoji. My jsme byli v pokoji a líbilo se nám to.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Huslenky zastávka
(vzdálenost od místa: 6.9 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na Makytu - nejvyšší horu západních Javorníků

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace