Jezeří;memento

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Jezeří.1
Jezeří.1
lupa

Jezeří,slovo v dobách minulých skloňované v mnoha pádech a při různých příležitostech....Jen málokdo si při jeho zaslechnutí nevybaví zámeček,postavený v roce 1549 na místě starého gotického hradu,stavbu na ostrohu pod Krušnými horami,místo již dávno určené k demolici.....

Čas se zastavil a nastala sametová revoluce v českých zemích.O zámku,narušeným těžbou severočeských uhelných dolů se opět začíná jednat......

Za čím jedeme?

Jezeří.2
Jezeří.2
lupa

Po stanovení limitů těžby hnědého uhlí byla vytýčena hranice,za kterou již nebylo možno postupovat při dalším záboru půdy.Okraj povrchového lomu se nyní nachází pár set metrů pod jižní stranou ostrohu.Zámek je nyní zachráněn,ale nad jeho budoucností se stále stahují temná mračna.Stavba je totiž v tak dezolátním stavu,že hrozí její zřícení.

Jezeří.3
Jezeří.3
lupa

Je založena "Společnost za obnovu Jezeří".jež si za prioritní cíl klade záchranu zámečku pro další generace.I když stavba je i nyní ve špatném stavu,opravy stále probíhají a i my se o tom můžeme přesvědčit.Interiéry jsou totiž s průvodcem a zajímavým výkladem přístupné.

Jezeří.4
Jezeří.4
lupa

Naše cesta začíná v obci Horní Jiřetín,která také unikla uhelné lobby jen o vlásek.Sem dojedeme v pohodě autobusem MHD,který poměrně často vyjíždí od vlakového nádraží v městě Litvínov.Po cca 20 minutách jízdy vystoupíme v centru Jiřetína,kde začíná modrá turistická značka,která nás k Jezeří po cca 7 km dovede.Trasa vede zpočátku obcí,posléze se vyhoupne po mírném stoupání na úbočí Krušných Hor.Po celou dobu cesty se nám vlevo otvírají nepříliš hezké pohledy na hnědouhelnou pánev.Kráčíme lesem,na kterém je znát daň civilizaci v podobě stromů,zničených emisemi.Po pohodové cestě se nám náhle otevře výhled na zámek.Ze severní strany vypadá dobře,horší pohled nás ovšem čeká na nádvoří.Zde mne vítá skupina koček a koťat,která zde nalezla azyl.Kdo má zájem,může si koťátko zdarma odnést.Prohlídka interiérů stojí za to,nečeká nás ovšem honosné sídlo,ale místnosti,kde se pilně opravuje a vše je provizorně uzpůsobeno pro návštěvníky.Koneckonců,posuďte sami....Po prohlídce budeme pokračovat po žluté turistické značce,která vede podobnou krajinou až do obce Vysoká Pec,kde přejdeme opět na modrou,která nás dovede po silnici až do Jirkova.Odtud můžeme pokračovat MHD do Chomutova nebo vlakem ze stanice Jirkov zastávka ve směru Chomutov nebo Ústí nad Labem.Pozor-v Jirkově je ještě jedna vlaková stanice-nazývá se Jirkov a občas odtud jede pouze motoráček do Chomutova.

Jezeří.5
Jezeří.5
lupa

Samotné město Jirkov je veskrze moderní.Pár původních domů se zachovalo v části Starý Jirkov,která unikla těžbě.Celkový dojem nic moc.Z Chomutova sem zajíždí trolejbusy.Vlak zde není tak využíván,což je dáno poměrně značnou vzdáleností nádraží od středu města.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Červený Hrádek.1
Červený Hrádek.1
lupa

Ani nabídka stravovacích a ubytovacích služeb v tomto kraji není nijak exkluzivní.Lepší služby najdeme v Chomutově.Doporučit bych mohl ubytování na zámku Červený Hrádek nedaleko města,toto ovšem není záležitost pro nemajetné.Interiéry tohoto zámku lze také navštívit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbil se mi přístup a ochota průvodce na Jezeří,nelíbila se mi krajina,poznamenaná těžbou.Jinak trasu hodnotím jako průměrnou.

Ostatní informace

Kontakt zámek Jezeří:602626430

Kontakt zámek Červený Hrádek:474684560Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kyjice
(vzdálenost od místa: 5.07 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jezeří;memento

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace