Božídarská Ježíškova cesta – nejen výlet pro děti, ale i úžasná příroda

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

vyřezávaná zvířátka - sova
vyřezávaná zvířátka - sova
lupa

Výchozím bodem našeho cyklo výletu, v počínajícím létě leta páně dvoutisícího desátého je nejvýše položená obec Krušných hor Boží Dar, kterou najdeme severně cca 16 kilometrů od Ostrova. Vydávali jsme se tam trochu z obavami jak kopce zvládne náš malý, tehdy pětiletý, synek. Ale jak se ukázalo rozhodně nebyl brzdou naší výpravy.

vodník
vodník
lupa

Výchozím bodem Ježíškovi cesty je místní info centrum, které najdeme v centru obce, přímo v budově radnice. Dům číslo popisné 1. Zde jsme zdarma obdrželi mapku a zápisníček pro splnění úkolů. Ježíškova cesta má dva okruhy. Malý okruh, určený těm nejmenším dětem, je dlouhý 5 600 m, velký okruh měří 12 900 m a po tom jsme se vydali my. Na cestě je 13 zastávek – domečků kde jsou pro děti připravené úkoly a u většiny jsou i nějaké prolézačky a jiné hrací prvky. Cesta pro děti je tak docela pestrá a kromě kilometrů v nohou se i proběhnou a vyblbnou.

Za čím jedeme?

Prstnatec Plamatý
Prstnatec Plamatý
lupa

V info centru nám ochotně vysvětlili kudy se dostat na trasu stezky a to severozápadním směrem kolem hřbitova. Tam už nás čekala upravená cesta přes louku do lesa a první překvapení v podobě vyřezávaných zvířátek a pohádkových postaviček, které neobdivoval jen náš synek, ale všichni. První delší zastávka byla hned u vodníka kde nás kromě něj očarovala mokřadová louka z naprosto unikátní květenou (například suchopýr, orchidejka Prstnatec Plamatý – netrhat!!!!!!! nejde přesadit!!!!!!!!!!). Člověk by se zde vydržel kochat hodiny. Dál vedla cesta lesem příjemných chládkem od domečku k domečku, až do místa kde se Ježíškova cesta dělí na malý a velký okruh, my jsme pokračovali vpravo po delším okruhu. Po vyjetí z lesa jsme se všichni vyblbnuli na lanové dráze a chvilku poleželi na sluníčku. Odsud na rozcestí Myslivny kde je stejnojmenný rybník a kde se napojíme na Jáchymovskou spojku (cyklostezka číslo 2002).

lanovka
lanovka
lupa

Čeká nás dlouhé, ne prudké, ale nepříjemně táhlé stoupání až k odbočce (1032m/n.m.) na Božídarský Špičák (1115m/n.m.) – cyklostezka 2008. Měli jsme strach jak to vyšlápne náš synek, který v té době ještě jezdil na kole bez přehazovačky, ale zvládnul to excelentně. Zkoušeli jsme to na podobný převod a bylo to bez šance. :o). Cesta dál nás zavede opět do lesa a sjezdem dolu z kopce až k Blanenskému příkopu. Bohužel ve sjezdu synka napadlo že s námi bude závodit, a to nebyl nejlepší nápad, a jak to bývá, člověk si to uvědomí až když se něco stane. Výsledkem byla vyoraná brázda, halda odřenin, dětské slzičky a dvacet minutek ošetřování.

rybník Myslivna
rybník Myslivna
lupa

Blatenský příkop je jedinečnou technickou kulturní památkou. Toto jedinečné vodní dílo zásobovalo nezbytnou vodou krušnohorské doly a později průmyslové závody. Příkop, dlouhý asi 12 km, lemuje naučná stezka se 23 zastaveními. Začal vznikat v roce 1540 a jeho výstavba trvala 4 roky.

prolejzačky
prolejzačky
lupa

Odsud je kousek téměř po rovině po silnici k Božídarským rašenilištím, které jsme však vzhledem k předcházející příhodě jen minuly. Rozhodně však naučná stezka, která vede většinou po povalových chodnících stojí za to. A po posledním domečku jsme zpět a v info centru čekal synka malý dáreček.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

datel
datel
lupa

Najedli jsme se na zahrádce restaurace Penzion Adélka které poskytuje i ubytování turistického typu v samém centru města hned u městského parku. Velmi příjemní a ochotní majitelé, kteří nám i o několik dní později přijeli na pomoc, když jsme se dostali na cestách do nesnází. Můžeme vřele doporučit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Velice oceňujeme nápad zábavné stezky pro děti, zakomponované do úžasné přírody Krušnohorska, ale o tom nelze povídat to se musí vidět...něco málo e fotogalerii.

Ostatní informace

Ježíškův zápisník a mapka jsou zdarma v info centru, ke koupi turistická známka číslo 68 Boží Dar.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: České Hamry
(vzdálenost od místa: 7.65 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Božídarská Ježíškova cesta – nejen výlet pro děti, ale i úžasná příroda

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace