Jedeme domů – Boží Dar – Vápenka a Uhelna Kovářská – Perštejn, zřícenina hradu a pivovar Chalupník – přírodní rezervace Louka vstavačů u Černýše – Plzeň
Naše dovolená nám skončila. Na výlet se už nechystáme. Rozhodli jsme se však jet domů oklikou a cestou ještě navštívit několik zajímavostí. Tentokrát to je v režii syna, který to vše perfektně naplánoval. My se pouze podřídili – a musím říct, že rádi.
Z města odjíždíme přes Loučnou pod Klínovcem, aspoň se ještě pokocháme výhledy na námi navštívené vrcholy – Klínovec i Fichtelberg. Za Loučnou odbočujeme po vedlejší silnici přes Háj a zastavujeme u vlakové stanice Kovářská. Tady necháváme auta a dál musíme pěšky – po zelené přes trať, asi 15 - 20 minut to je k bývalé vápence. Důvod zastavení nám Standa utajil, takže docela žasneme. Jsou zde poměrně dost zachovalé zbytky vápenky z 1. poloviny 19. století. Zpracovávala vápnitý dolomit, který se těžil ve dvou sousedních menších lomech. Provoz byl ukončen r. 1924. Je to mimořádná památka vápenictví nejen v tomto regionu.
Vracíme se stejnou cestou k autu a pokračujeme po silnici dál stále rovně do městyse Kovářská. Obec byla založena cca ve 2. polovině 16. století. Její vznik souvisí s těžbou a zpracováním železné rudy, která se zde těžila až do 1. čtvrtiny 19. století. Ve 2. polovině 20. století byla velká část domů upravena na rekreační chalupy. Bez zastavení mineme vpravo při silnici stojící vilu továrníka Antonína Kally, který r. 1910 na druhé straně silnice založil továrnu na zpracování ryb.
Odbočujeme vpravo směrem na Perštejn, ale hned u rybníka zastavujeme. Zde vpravo hned u silnice je zřícenina dalšího objekty – zřícenina uhelny. Byla postavena r. 1599. Zde se skladovalo dřevěné uhlí pro nedaleko stojící vysokou pec. Ta se už nedochovala. Zpracovávala se v ní železná ruda, stříbro či olovo, které se zde těžilo.
Odbočujeme vpravo směrem na Perštejn, ale hned u rybníka zastavujeme. Zde vpravo hned u silnice je zřícenina dalšího objekty – zřícenina uhelny. Byla postavena r. 1599. Zde se skladovalo dřevěné uhlí pro nedaleko stojící vysokou pec. Ta se už nedochovala. Zpracovávala se v ní železná ruda, stříbro či olovo, které se zde těžilo.
Po silnici jsme pokračovali až do obce Perštejn. Přejížděli jsme hřeben Krušných hor, naštěstí autem. Na kole bych to skutečně jet nechtěla. Silnice byla poměrně úzká, samá serpentina a na mě až moc z kopce. První písemná zmínka o této obci je z r. 1344. Od 16. století se tu zpracovávala železná ruda z nedalekých dolů. První železárny zde byly vybudovány r. 1574. Železárnám v Kladně a Ostravě, které vznikly ve 2. polovině 19. století, konkurovat už nemohly. Proto koncem 19. století ukončily svoji činnost.
V té době stál na břehu místního rybníka hamr, po jeho zbourání cca r. 1889 zde byla postavena továrna na prýmky. Nový majitel ji o rok později vybavil parním strojem a vodní elektrárnou a rozšířil výrobu. Začal vyrábět i krajky, záclony, tkalouny a nitě. Po r. 1945 majitel s rodinou opustil Perštejn a továrnu řídil národní správce. Kolem r. 1950 ji vlastnilo výrobní družstvo Vkus Teplice, které tady šilo spací pytle.
R. 2008 celý objekt koupil místní podnikatel Miroslav Chalupník, budovu zrekonstruoval, postavil novou kuchyň i restauraci a vybudoval zde pivovar. V dubnu 2013 uvařil 1. várku piva. Pivovar jsme našli snadno – z hlavní silnice jsme odbočili vlevo. Jen jsme zde postrádali parkoviště. Parkuje se u krajnice. Moc místa tu není. Samozřejmě jsme museli zdejší pivo ochutnat a protože bylo po poledni, rozhodli jsme se zde i najíst.
Po obědě jsme si naplánovali procházku – po modré jsme vystoupali do prudkého kopce na zříceninu hradu Perštejn (466 m). Od pivovaru to snad není ani kilometr. Právě v souvislosti s tímto hradem byla první písemná zpráva r. 1344. Bohužel se přesně neví, kdo hrad na příkrém skalním ostrohu ve 2. polovině 13. století založil. Měl mohutné opevnění s trojitým náspem a příkopy. Hrad samozřejmě měnil majitele, ještě r. 1508 byl obnoven. Po r. 1530 hrad spravovali královští úředníci – hrad zastavovali, nikdo se o něj už nestaral a ten pustl. Od r. 1963 je chráněn jako kulturní památka. Dochovaly se rozsáhlé zbytky zdí. Nahoře se dočtete něco málo z historie hradu a snad i o jeho domnělém zakladateli. Samozřejmě nechybí ani informace o zdejším děsivém přízraku – zlé hradní paní. Zříceninu jsme si prošli, i když je hodně zarostlá. Cestičky však jsou prošlapané.
Po návratu byli řidiči přesvědčeni, že alkohol z nich vyprchal (také proto jsme moc nepospíchali) a vyjeli jsme již směr Plzeň. Jana, studovaná milovnice kytiček, ještě naplánovala zastávku na přírodní památce Louce vstavačů u Černýše, která se rozkládá po levém břehu Hučivého potoka na severním okraji vesnice Lužný, která je částí obce Perštejn. Zajížďka je to tedy nepatrná. Louku i s informační cedulí jsme našli, jen bohužel to nejzajímavější, kvůli čemu je louka chráněna, jsme nenašli. Možná i proto, že jsme nechtěli louku celou pošlapat.
Tady jsme se rozloučili a každý už dojel domů sám. My přímo, mladí přece jen museli ještě nějakou tu zastávku kvůli malému Tomáškovi udělat. Venku se udělalo neskutečné horko, velký průvan mu v autě dělat nechtěli, museli mu tedy vlhčit vzduch a také to občas trochu provětrat. Prostě nahradit klimatizaci.Dojeli tedy později, ale také spokojení a v pořádku.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.410, 12.924)
Poslední aktualizace: 14.5.2019
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Boží Dar
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme domů – Boží Dar – Vápenka a Uhelna Kovářská – Perštejn, zřícenina hradu a pivovar Chalupník – přírodní rezervace Louka vstavačů u Černýše – Plzeň
Boží Dar
Městečko
Boží Dar leží v Západních Čechách, severním směrem od Karlových Varů v těsné blízkosti státní hranice s Německem. Boží dar je nejvýše položené městečko ve Střední Evropě, jeho nadmořská výška je 1028 metrů. Měst…
0.2km
více »
Pomník padlým v 1 sv. válce na Božím Daru
Pomník
První světová válka se nevyhnula ani bývalému hornickému středisku Boží Dar. I když přímé válečné útrapy se tomuto poklidnému horskému městečku vyhnuly, mnoho mužů bylo do války ve jménu císaře pána povoláno. Z tě…
0.2km
více »
Webkamera - Boží Dar
WebKamera
Webkamera umístěná na budově radnice v Božím Daru snímá jihovýchodní pohled na část městečka včetně okolí. Na stránce najdete také aktuální stav počasí, ubytova…
0.2km
více »
Boží Dar - Infocentrum
Ostatní
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích ve městě a okolí. Dále máte možnost zajistit si ubytování čí stravování. V rámci centra si můžete zakoupit vstupenky na akce. Nabízí Velké množství bezplatných i placených propagačních materiál…
0.2km
více »
Boží Dar – Ježíškova cesta
Chodník, naučná stezka
Boží Dar je městečko ležící pod nejvyšší horou Krušných hor - Klínovcem nedaleko hranice s Německem. Jedná se ovýznamné letní i zimní turistické středisko Krušných hor a také vyhlášené Ježíškovo městečko.
Půso…
0.2km
více »
Božídarská Ježíškova cesta – nejen výlet pro děti, ale i úžasná příroda
Tipy na výlet
Výchozím bodem našeho cyklo výletu, v počínajícím létě leta páně dvoutisícího desátého je nejvýše položená obec Krušných hor Boží Dar, kterou najdeme severně cca 16 kilometrů od Ostrova. Vydávali jsme se tam troch…
0.2km
více »
Muzeum Boží Dar
Muzeum
Muzeum společně s Informačním centrem a Ježíškovo poštou je v centru města. V muzeu jsou expozice o historii nejvýše položeného města ve střední Evropě, historie dolování a těžby rašeliny, památka na lidového písničkáře Antona Günthera a na pobyt řeckého prozaika Nikose Kazantzakise, ukázky života místních obyvatel v minulých stoletích, model vrcholové části Klínovce a Fichtelbergu v měřítku 1: 100 a zvon z roku 1594 jako nejstarší památka města. Muzeum je otevřeno denně 8 -18 hodin Vstup zdarma
0.2km
více »
Památník Nikose Kazantzakise
Památník
Památník Nikose Kazantzakise, nejvýznamnějšího řeckého prozaika 20. století najdeme v parčíku v centru městečka Boží dar. Nikos Kazantzakis se narodil 18. února 1887 na ostrově Kréta a na Božím Daru žil v období o…
0.2km
více »
Pomník Antona Günthera
Pomník
Pomník postavený na počest božídarského rodáka Antona Günthera stojí v parku v centru městečka Boží dar. Anton Günther byl písničkářem a lidovým básníkem inspirovanžm přírodními krásami i životem v Krušných horách…
0.2km
více »
Boží Dar – historie a zajímavosti obce a okolí, rozhledna Boží vyhlídka
Tipy na výlet
Do této části Krušných hor jezdíme poměrně často. Nejčastěji do Nových Hamrů, kde máme kamaráda. Původně jsme měli dnes vyrazit na speciální akci do národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště. Je však deštivo,…
0.3km
více »
Ježíškovou cestou za poučením a krásnou přírodou
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát bych rád pozval na výlet především rodiče s dětmi. Ježíškova cesta vede okolím Božího Daru v Krušných Horách a máte na výběr ze dvou tras 6 kilometrů a 13 kilometrů.…
0.3km
více »
Božídarským rašeliništěm
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, rád bych Vás pozval na vycházku do krásné přírody okolím Božího Daru v Krušných Horách. Vychází se z náněstí v Božím Daru a cesta vede po značkách Naučné stezky. Celý okruh mě…
0.3km
více »
Boží Dar, Ježíškova cesta
Tipy na výlet
Naše putování směřuje do Krušných hor a to do jejich nejvýše položeného střediska nacházejícího se 1028 m.n.m. Asi nejlepším dopravním prostředkem je automobil. V Božím Daru je velké centrální parkoviště, a kdo se…
0.3km
více »
Kammweg 8.
Trasa
Osmá etapa hřebenové trasy po německé straně Krušných hor.
Vycházím z Božího Daru po silnici na hraniční přechod. Za ním odbočuji doleva a hned zase Doprava na silnici vedoucí na nejvyšší vrchol Saska, na Fichtel…
0.3km
více »
Ježíškova cesta
Tipy na výlet
Pokud se chceme dostat na Ježíškovu cestu, musíme nejprve dojet do Krušných hor, a to až k samým hranicím - do nejvýše položené obce v ČR, tedy na Boží Dar. Zde se nachází velké parkovišt…
0.3km
více »
Údolím Zechengrund
Trasy
Stezka hlubokým údolím potoka Polava, který tvoří státní hranici mezi Českou republikou a Německem. U hraničního přechodu z červeně značené cesty odbočuje cestička, která prudce klesá do údolí k hraničnímu potoku. Cestička společně s trasou Tatjana-Hübner-Tour kopíruje tok potoka. Zajímavá trasa vede kolem starých důlních děl a propadlin. Přibližuje tak historii dolování stříbrných a cínových rud mezi Klínovcem a Fichtelbergem.
0.3km
více »
Zaručená letní zábava pro vaše děti - Ježíškova cesta
Tipy na výlet
Ideálním výletem na prázdninové dny je Ježíškova cesta. Sice je léto a do Vánoc schází ještě několik měsíců, ale na návštěvu Ježíškovi cesty je tento čas ideální. Děti se budou moci plně vyřádit na…
0.3km
více »
Z Božího Daru přes Dub a Hadí horu na Severinovu stezku.
Trasy
Nádherný podzimní výlet na jeden z tisícovkových vrcholů Krušných hor, na vyhlídku Hadí Hory, s prohlídkou Jáchymova a po staré výletní stezce Mlýnským údolím do Ostrova nad Ohří. Vycházím z Božího Daru po značené…
0.3km
více »
Stopa pro život - Karlův běh České spořitelny
Tipy a novinky
Karlův běh se vrací domů, na Boží Dar
"Doma je doma". Proto, k velké radosti skalních příznivců Karlova běhu, se letos závod vrací zpět do vesničky Boží Dar. V ulicích malebnéh…
0.3km
více »
Boží Dar – Klínovec – Loučná pod Klínovcem - Oberwiesenthal – Boží Dar
Trasy
Přesně před dvěma lety, v květnu 2017 jsme si na pár dnů zajistili ubytování na Božím Daru. Mimo jiné jsme se těšili i na to, že se…
0.3km
více »
Toulky Krušnými horami - Boží Dar - Měděnec, etapa 5.
Trasy
Trasa z Božího Daru do Měděnce má zhruba 20 km a vede stále po červeně značené turistické stezce.
Doporučené zajímavosti po cestě:
Boží vyhlídka je dřevěná rozhledna kousíček od Božího daru. Byla postavena v roc…
0.3km
více »
Boží Dar, radnice a její okolí.
Radnice
Město Boží Dar bylo založeno v první polovině 16. století. V literatuře se nejvíce uvádí rok 1533. Městem se ale skutečně stalo až v roce 1546, kdy městská a horní práva městu udělil Jan…
0.3km
více »
Cyklovýlet - Boží Dar – Rýžovna - Blatenský vrch – Červená jáma – Hřebečná – Mrtvý rybník – Boží Dar
Cestopisy
Na dovolenou v Krušných horách před dvěma lety jsme si s sebou vzali i kola. Byl s námi i syn s rodinou, tj. s manželkou a 9 měsíců starým synkem. Oba jsou velcí cyklisté a tak chtěli vyzkoušet, zda se malému bude…
0.3km
více »
Na nejvyšší vrcholy na německé straně Krušných hor.
Trasy
Vycházím z Božího Daru po žlutém značení na hraniční přechod k horskému hostinci Neues Haus, odkud stoupá cesta prudkým svahem k velkému hotelu Sachsenbaude. Po…
0.3km
více »
Okružní trasa Boží Dar – rozhledna Fichtelberg
Trasy
Když jsme byli před dvěma lety na dovolené na Božím Daru, rozhodli jsme se udělat společný výlet na rozhlednu na Fichtelberg. Společný, to znamená s našimi mladými – se synem, jeho manželkou a 9 měsíčním synkem. I…
0.3km
více »
45. ročník Karlova běhu České spořitelny uzavře o víkendu na Božím Daru letošní Stopu
Tipy a novinky
Pořadatelé z lyžařského klubu Slovan Karlovy Vary během tohoto týdne postupně upřesňují detaily posledního závodu série ČUS - Stopa pro život 2016. Přípravy jsou v plném proudu a organ…
0.3km
více »
Boží Dar - kostel sv. Anny
Kostel
Pozdně barokní kostel sv. Anny v Božím Daru byl postaven nejprve dřevěný. Když začal chátrat, byl roku 1593 postaven nový. Stál však jen do roku 1771, kdy byl zbořen a na jeho místě postaven zcela nový barokní kostel ve farní zahradě. Kostel však kvůli drsným horským podmínkám začal po válce opět chátrat a byl na čas uzavřen. Své obnovy se dočkal díky svým občanům, kteří…
0.3km
více »
Krušné hory: muzeum Horní Blatná; Boží Dar - naučná stezka Ježíškova cesta
Cestopisy
Úterý 7. 5. 2024
Dnes v noci byl klid, tedy od dětí. Venku pršelo celou noc. 2x mne vzbudil tak prudký liják, že se při tom spát nedalo. Bubnovalo to do oken i parapetů s takovou silou, že…
0.5km
více »
Boží Dar - Ježíškova cesta
Výletní místo
Boží Dar je malé městečko v Krušných horách v nadmořské výšce 1028m. V roce 1531 zde bylo založeno hornické sídliště. V okolí byly doly cínové i doly na stříbro. V roce 1546 bylo Božímu…
0.5km
více »