Jetřichovice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Jetřichovice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Znovu ve Vysoké Lípě, díl druhý

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Pro zdatnější Celodenní výlet

požářiště
požářiště  •  Fotografie (6)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Další výlet byl naplánován z Jetřichovic. Já tam chtěl, zvlášť po trablích z nohou, dojet autobusem, Pavlíně se čekat nechtělo a vydala se pěšky, vlastně si kus té včerejší procházky zopakovala opačným směrem. Já si raději počkal, sraz jsme měli na zastávce. Autobus byl opravdu příjemným překvapením. Předloni jsme dali při podobném přesunu dost nekřesťanské peníze, tady po mě pan řidič požadoval pouze deset korun českých. V Jetřichovicích už Pavlína byla (ono to z toho kopce jde přeci jen rychleji) a tak jsme mohli vyrazit.

Až z informační tabule jsme se dozvěděli, že se nacházíme na místě, kde před pár lety zuřil lesní požár, který se hasil několik dní. I v televizi to tenkrát bylo. Taky několik dní. Dneska se už pozoruje, jak si s tím příroda poradí. Vypadá to, že jí to docela jde. Tady jsme dohnali mladý pár, který nás předtím předešel. Nějak si nebyli jistí cestou, značku už neviděli dlouho, jestli se nemají vrátit a hledat odbočku. Pomocí mapy jsem jim dokázal, že cesta vede údolím a odbočit tu nejde, ale oni vlastně odbočit chtěli, protože podle té mapy je někde nad námi na jednom z kopců skalní hrad Falkenstein. Oni se jali zdolávat kopec, my jsme šli volným tempem (tedy zejména já) dál. Značkaři tu opravdu barvou trochu šetřili, ale oprávněně. Tady není kam odbočit, leda opravdu záměrně. I přes volné tempo, kterým jsme se ubírali, jsme ty lidičky už nikdy neviděli.

Na značku jsme narazili o kus dál. Člověk by ji ale klidně přehlédl, bylo ze dna údolí, které se postupně stávalo kaňonem, na co vzhlížet. Chvílemi se údolí svíralo a cesta procházela mezi skalami, za chvíli se zase rozestoupilo a ukázalo skalní věže.

Potom už cesta zahnula doprava a doposud velmi lehké stoupání to začalo brát vážně. Zatím jen na chvíli, ale na vrstevnice skoro kolmo. Na další křižovatce se značka stáčí doleva a chvíli jsme s vrstevnicemi kamarádi. Každou máme pod nohama pěkných pár desítek metrů. To trvalo jen do další křižovatky lesních cest. Na nějaké cedulce se tam psalo, že se nacházíme v zatáčkách, Pavlína byla někde v nedohlednu a já jen doufal, že značku nepřehlédla. Uklidnili mě ojedinělí protijdoucí. Mnou popisovanou ženskou viděli, a ani prý není moc daleko přede mnou. Inu v zatáčkách, ve kterých se jde tak do kopce, že jsou vlastně serpentinami, člověk moc daleko nevidí. Zklidnil jsem sebe i tempo a dokonce i okolí se mi zdálo přívětivější.

A to jsem netušil, že to je předposlední obrázek z tohoto výletu a poslední zalitý sluníčkem. Sešli jsme se na rozcestí pod Suchým vrchem. Poseděli jsme jen chvilku a šlo se dál. Vedla nás značka tentokrát modrá, i když jsme byli na vážkách, po chvíli odbočovala po pěšince doprava a koňská trasa vedla po pohodlné cestě rovně, a vedla ke stejnému cíli. Zůstali jsme věrni modré. Je pravda, že tou dobou se už začalo zatahovat a my jsme sestupovali do soutěsky sevřené skalami po pěšince rozmoklé předchozími bouřkami, ale bylo to kratší a před stoupáním ke křižovatce, kde jsme se měli napojit na Purkatickou silnici a na ní odbočit k západu, jsem stihl poslední dnešní obrázek.

Alespoň ten z výletu.

Po hřebenu a zmíněné cestě je to k další křižovatce jeden a půl kilometrů po žluté. Nalézá se tam i zastřešené odpočívadlo, kde jsme zlikvidovali i dnešní svačinu ve společnosti starších manželů s vnukem se kterými jsme dali krátkou nezávaznou řeč. Vyrazili odtud dřív než mi, stejným směrem, kterým jsme se chystali, po červené k jihu. Dožvýkali jsme a vydali se také. Stmívalo se a začínalo z dálky hřímat. Do Jetřichovic nám zbývaly tak tři kilometry. Ze začátku to vypadalo nevině, dokonce cesta vedla kousek do kopečka. Ale potom se změnila v pěšinu, a to dost frekventovanou, která střídala prudká klesání i stoupání. Nějaká paní z protijdoucí skupiny si všimla, že deštník používám místo hole, a skoro mi to vyčetla. Já se tím ale netajím. Pavlína zase zmizela kdesi v dáli, hřmění se přibližovalo a z pěšiny se stala pěšinka (alespoň pro individuum trpící závratí) vinoucí se pod skálou nahoře i dole. Nejhorší na tom bylo, že se klikatila tak, že jsem viděl naprosto zřetelně, nad jakou hloubkou se budu za chvilku pohybovat. S odstupem samozřejmě musím přiznat, že cesta je, pokud se nedělají naprosté hlouposti, bezpečná. Lidi se tam normálně vyhnou a ke skále se lze přitulit a získat pocit jistoty. Obrázků by tam bylo moc a pěkných, ale potmě se tu fotit nedá. Navíc hřmění se blížilo. Minul jsem odbočku k vyhlídce na Vilemínině stěně s tím, že na Vyhlídku za bouřky leze jen naprostý blbec. Po pár stech metrech se mi rozdrnčel telefon. Pavlína, kde prý jsem, že ona z ní právě sestoupila. Sestoupil jsem až k rozměrnému převisu, Tetřevna se to podle mapy jmenuje s úmyslem na ní počkat, případně si tam i cigaretu dát. Bylo tam už pár lidí schováno, ale mladí odvážlivci se ptali, jestli se tam někde dál dá taky před bouřkou ukrýt. Všiml jsem si cestou pár menších převisů, prozradil jsem jim to, ale upozornil, že jsou nedaleko a dalším úkrytem je až přístřešek na křižovatce, dost daleko. Pavlína tu byla, než jsem dohovořil. Ani zapálit jsem si nestihl. K Mariině skále už to bylo kousek. I tam se chtěla má drahá rozhlédnout, ačkoliv vlastně nebylo kam. Ke hřmění z bouřkového mraku na západě, se přidalo i to od jihovýchodu. A jak jsem byl včera poučen naším panem domácím, odtamtud když to jde, prší vždycky.

Pavlína musela chvíli čekat, než z vyhlídky sejdou jiní zájemci o zásah bleskem, výstup jsem jí nerozmluvil, zvlášť když sestupovali letmí známí z posledního odpočívadla. Já jsem začal sestupovat ke vsi. Nebyl jsem ani v půli svahu, když začalo pršet. Samozřejmě z toho mraku, který se připlížil od jihovýchodu. Deštník přestal být holí a stal se opravdu deštníkem.

Na začátku Jetřichovic jsme si už včera všimli kiosku se zahrádkou. Nevypadal moc vábně, ale domluvili jsme se, že tam počkám. Manželé s poměrně odrostlým vnukem už tam seděli a dokonce mi pod deštníkem přenechali něco místa, kam nepršelo. Pavlína se objevila až někdy po půl hodině, ale už by se do sucha nevešla. Uvnitř se ale uvolnilo, takže jsme se tam dočkali i konce deště, i času, kdy měl přijet autobus, kterým jsme měli jet zpět.

Ony tu vlastně těsně po sobě jely dva, ten na první zastávce, u které jsme se ocitli později, za křižovatkou byla zastávka druhá, kde jela jiná linka o pár minut dříve. Chtěl jsem jít tam, ale společným míněním čekající skupiny za přispění zaměstnance přilehlého informačního střediska jsem byl přehlasován, takže jsme jen smutně civěli na křižovatku, po které projížděl linkový autobus. Ten náš nakonec tak přijel, pravda se zpožděním, během kterého leckdo přemýšlel o tom, jaké bude šplhat od Dolského mlýna ten strašný namoklý kopec. Nevystoupili jsme u hotelu, nechali jsme se odvézt o stanici dál. U Jacka Sparrowa jsme měli slíbenou večeři (i když paní, která tam bezvadně vaří, jela zase někam zpívat, dcera se prý postará). Pršet přestalo, jídlo bylo dobré, muzika, která se tam potom k večeru odehrávala taky, ale byl to poslední den. I když jsem teď doma slyšel: „V té Vysoké Lípě se mi líbilo a některé ty cestičky ještě nemáme projité, chtěla bych se tam ještě podívat“. Tak možná.

Za čím jedeme?

Jdeme do skal, za možností krásných výhledů, a jak se občas ukáže, i za neočekávaným dobrodružstvím. Ty bouřky jsou tu nevyzpytatelné.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tradiční ubytování v hotelu Lípa je naprosto vyhovující a strava v kolibě U Jacka Sparrowa neodolatelně domácí. Zase nesmím zapomenout pochválit vydatné snídaně v hotelu Lípa.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jeli jsme sem, protože se nám tu prostě líbí. I ta bouřka, která nás honila, až dohonila, se nám líbila. Nebylo si na co stěžovat (a když si nestěžuje Pavlína, to už musí být něco).

Ostatní informace

Vstupné se neplatí ve skalách a údolích nikde. Co mě fascinovalo, byla velmi levná autobusová doprava. U nás do hromadné by mě do autobusu za deset korun ani nepustili.

Poslední aktualizace: 21.10.2012
Autor příspěvku: bezprezdivky
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Znovu ve Vysoké Lípě, díl druhý - Služby, informace
Znovu ve Vysoké Lípě, díl druhý na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Znovu ve Vysoké Lípě, díl druhý

Vycházka se strážcem národního parku po vyhlídkách u Jetřichovic s výkladem o práci strážců přírody a zajímavostech na trase vycházky. Akce pořádaná národním parkem České Švýcarsko. Přestože jsem vyhlí…
Rekreační obec a turistická křižovatka v srdci Českého Švýcarska.
Tipy na výlet
Jetřichovice-Mariina Vyhlídka.Přijedeme autem,nebo autobusem. Ráda fotografuji a také turistikuji.Tato výprava je,ale hlavně romantika.V pátek odpoledne jsem s částí rodiny přijela do Jetřicho…
Požářiště u Havraního vrchu se nachází severovýchodně od Jetřichovic. Jde o místo, které bylo po rozsáhlém požáru v roce 2006 z rozhodnutí správy národního parku ponecháno samovolnému…
Jetřichovické skály jsou pískovcové skalní útvary zvedající se severním směrem od obce Jetřichovice, kterou najdeme severním směrem od města Česká Kamenice. Jetřichovické stěny jsou v jižní části Národního parku…
Vyrazíme do Labských pískovců, a to konkrétně do okolí obce Jetřichovice. Pěkný pěší výlet nás zavede na tři upravená vyhlídková místa, z kterých se můžeme kochat krásnými výhledy do zdejšího kraje. K dopravě do …
Skalní útvar
Na kopci nad Jetřichovicemi, pískovcová skála vyčnívající nad les, přístupná po vytesaných schodech a žebřících. Na vrcholu je dřevěný přístřešek. Je zde pěkný rozhled. …
Zřícenina
Zbytky hradu Falkenštejn se ukrývají v masívu Havraní skály (303 m) na severovýchodním okraji Jetřichovic na Děčínsku v Ústeckém kraji. Na temeni skály se zachovala poměrně rozlehlá v pískovci vytesaná komnata, …
Rozcestí Pohovka se nachází v Np České Švýcarsko. Leží na červené turistické značce, která směřuje buď na Rudolfův kámen, Purkratický les a Jetřihovice nebo opačným směrem na rozcestí Česká silnice, skalní hrádek …
Tipy na výlet
Trasa má tam i zpět 4-7 km, podle toho, odkud vyrazíme. Doprava autem, případně autobusem. Nenáročná půldenní procházka romantickým údolím k malebné zřícenině mlýna.  Restaurace je v centru Jetřichovic…
Další s úžasných tras vedoucích Českým Švýcarskem. Vyrazíme  od rozcestníku uprostřed Jetřichovic a vydáme se po červené turistické značce abychom vystoupali na Mariininu vyhlídku(původně sloužila jako požární pozorovatelna), od ní se vydáme dále po červené k další vyhlídce na Vileminině stěně (pojmenované po majitelce panství Vilemině Kinské), na dalším…
Zahájení cesty začíná v Jetřichovicích a pokračuje se po červené turistické značce. První cesta i výstup, který je dlouhý 700m a vede na Mariinu skálu (vyhlídku), odkud je překrásný výhled na celé údolí. Po sestou…
Cesta vede Českým Švýcarskem a je dlouhá zhruba 17 km. Trasa může být i pro rodiny s dětmi, ale jsou zde místa, která jsou trochu nebezpečená. Výchozí bod je…
Jedno z nejvyhledávanějších turistických středisek NP bylo založeno ve 14.stol. Kousek směrem na Rynartice jsou ve skalách vytesaní trpaslíci - vhodné por navštívení s dětmi...
Obec a rekreační místo v krásné pískovcové krajině, severozápadně od České Kamenice. Připomínána je koncem 14. století jako majetek hradu Sokolí. V roce 1778 byla zničena Prusy. Původně …
Vyhlídkový altán u Jetřichovic byl postaven na skále s nápaditými železitými inkrustacemi ve výšce 484m n.m. .......................................................…
Na skalním bloku v Jetřichovických stěnách se rozkládají již zbytky skalního hradu Šaunštejnu ze 14. stol. Jestli má význam plazit se mezi skalními bloky po žebříkách mezi turisty, to záleží na Vás...
Jedeme autem do Jetřichovic asi 20 km od Děčína. Jeli jsme z Kladna přes Ústí nad Labem. Trasa až do Jetřichovic asi 130 km a silnice v dobrém stavu. Jedeme do Jetřichovic, do vsi v srdci národního parku…
Dolský mlýn u Jetřichovic,je dnes již ruina mlýna,v němž se natáčela Pyšná pricezna.I přes značnnou zchátralost,má svů tajemný půvab.Nyní se dokonce jedná o tom,zda bude zařazen do seznamu památek UNESCO.Dostanete…
Za sedmero horami, sedmero řekami a sedmero lesy žila, byla Sněhurka a sedm trpaslíků... Ne tak daleko opravdu nebudete muset cestovat, abyste mohli Sněhurku a trpaslíky navštívit. O víkendu jsme vyrazili z Jetři…
Tipy na výlet
za Trpasličí skálou se vydáme do krásné krajiny Severních Čech, konkrétně na rozhraní mezi předním a zadních Českým Švýcarském, zvolit můžete automobil či kolo, dojít se dá též pěšky …
Rudolfův kámen (též Ostroh,dříve Vysoký kámen) je vyhlídková skála asi 2 km jihozápadně od Tokáně,na jejímž vrcholu je podobně jako na Mariině skále postaven dřevěný altán.Původně vyhlídka…
Rekreační oblast
Na Tokání - kotlinka v hlubokých lesích mezi skalami nedaleko Rynartic, v srdci národního parku České Švýcarsko, obývaná už od středověku, dostala název od kdysi zde tokajících tetřevů. Od starých časů zde stáva…
Zřícenina
Zbytky skalního hradu Šaunštejn, nazývaného také Loupežnický hrad, stojí na mohutném pískovcovém bloku v Jetřichovických stěnách nedaleko Vysoké Lípy na Děčínsku v Ústeckém kraji. Vrcholo…
Malá Pravčická brána je trochu opomíjený pískovcový skalní útvar.Nachází se poblíž Vysoké Lípy a dá se tam také zajet lesní cestou na kole,což není náš případ. Zajímavější je spojit návštěvu brány s prohlídkou skalního hradu Šauštejn od kterého s převýšením asi 100 m vystoupáme strmou stezkou až k Malé Pravčické bráně
  Hřensko – soutěsky a Pravčická brána. V minulém výletu jsme se podívali na Moravu, a tentokráte jsme otočili na druhou stranu republiky, a to do CHKO České Švýcarsko, přesněji do Hřenska, kde se nachází lá…
Hřensko - soutěsky. Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno - míříme přímo do jeho srdce - do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Bohužel ještě předtím, než se ponoříme do stínu strmých srázů a začneme postupovat proti proudu Kamenice, musíme začít počítat. Parkovné za osobní auto na dobu delší než 3 hodiny – 120,- Kč! Bum!…
Dříve nazývaná Edmundova nebo Dolní, skalnatý kaňon řeky Kamenice, poslední ze tří soutěsek na dolním toku řeky, VJV od Hřenska. Jeho stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do…
10.2km
více »
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
10.5km
více »
Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných Jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly po…
11.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace