Mnichovo Hradiště
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Mnichovo Hradiště
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Zámek Sychrov

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Naším dnešním cílem je Zámek Sychrov. Zajímavý je hned z několika hledisek. Jednak jako ukázka zámeckého stavitelství druhé poloviny 19. století, z krajinářského i botanického hlediska si o pozornost říká zdejší zámecký park a mnoho zajímavého se tu dozvíme i o významném rodu Rohanů, kteří ze Sychrova učinili jedno ze svých hlavních sídel.

K Dopravě je samozřejmě nejlepší použít auto. Ke sjezdu z rychlostní komunikace Turnov - Liberec použijete sjezd na Paceřice a po 3 km dojedete k zámku. Na hlídaném parkovišti zaplatíte 40,- Kč. Přímo před zámek Vás dovezou i autobusy na trati Turnov - Český Dub a na stejné místo Vás dovedou i značené turistické a cyklistické trasy. Ze železniční stanice Sychrov je to sem 1 km po červené turistické značce.

Za čím jedeme?

Dnes máme schůzku s novogotikou, rodem Rohanů a svým způsobem i s českými pohádkami. V pálicím odpoledním sluníčku stojíme na parkovišti 6km severozápadně od Turnova a před námi se tyčí jedna z nejnádhernějších ukázek novogotiky na území Čech. Avšak nejen malebnost stavby jako takové, ale i bohaté sbírky francouzského portrétního umění , mistrná řezbářská výzdoba z rukou českých řezbářů či malebný anglický park, by Váš měly zlákat k návštěvě tohoto místa. Oslovují-li Vás názvy jako Hluboká či Lednice, určitě ani odtud neodjedete zklamáni.

Na počátku historie zdejšího sídla stála v 15. století tvrz. Je ostatně zajímavé, jak málo se v minulosti stavělo na „zelené louce“. Většinou byla předchůdcem pozdějšího zámku nějaká tvrz, později i hrad, ze kterých přestavbou vznikala pohodlná šlechtická sídla. Ta zdejší tvrz patřila České královské komoře a právě z ní nechal v letech 1690 – 1693 francouzský rytíř Jean Jacques la Motte z Frintroppu vybudovat nevelký, raně barokní zámeček. Právě tento styl ustoupil v roce 1741 tomu pozdně baroknímu, ale to už byl zámek v rukou Valdštejnů, kteří však zámek po 80 let využívali pouze k hospodářským účelům. Z dnešního pohledu, trochu drahý špás, že?. Ale pojďme dále. K původní jednoduché budově zámečku přibyly během let další objekty, jenž postupně vytvořily čestný dvůr a nádvoří, Přesto, když v roce 1820 zdejší panství i se zámkem Sychrov kupoval Karel Alan Gabriel Rohan, bylo jasné, že zchátralý barokní zámeček, nemůže tak významnému rodu stačit. Však se také začalo stavět pěkně „z gruntu“. Stavební práce trvaly až do roku 1862, ale stály za to! Nejdříve tu sice dominovaly0 prvky pozdního klasicismu, nicméně po dokončení veškerých prací už všude podle plánů Josefa Pravota zavládla romantická gotika a novogotických úprav doznaly i zámecké interiéry. Za neopakovatelný ráz zdejších interiérů zámek vděčí mimo jiné i řezbáři Petru Buškovi, z jehož dílny pochází jak dřevěné obložení stěn a stropů řady zámeckých salónů, tak i veškerý nábytek. Bohužel některé jeho mistrovské práce padly za oběť částečné funkcionalistické přestavbě ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Trnem oku moderní architektuře bylo omítané zdivo na věžích, v rámci přestavby nahrazené obkladem lomového kamene. Do původní podoby z druhé poloviny 19. století se zámek vrátil až díky náročným rekonstrukčním pracím zahájeným v devadesátých létech 20. století.

Éra panování rodu Rohanů na Sychrově, kteří z něho udělali jedno ze svých hlavních sídel, skončila v roce 1945, kdy jim byl zámek na základě Benešových dekretů zkonfiskován. Veřejnosti byl pak zpřístupně v roce 1950.

Sychrov ve své současné podobě evokuje atmosféru 19. století, kdy na sychrovském panství už vládl rod Rohanů de Guémenéé. Přirozené centrum areálu tvoří obdélníková, dvoupatrová budova, vytvářející spolu s dalšími zámeckými křídly, orientovanými do všech světových stran, čtvercové zámecké nádvoří. Za zmínku stojí i hranolová tzv. Rakouská věž, bezprostředně sousedící s kaplí Nanebevzetí Panny Marie. Jakou určitý protipól působí válcová, tzv Bretaňská věž, přimykající se k západnímu zámeckému křídlu. No a nakonec tu máme čtverhranné věže, nazývané Normandské, v západním průčelí zámku, které se dalšími budovami lomí na západ a vymezuje Čestný dvůr se Studničním domkem uprostřed. Z východního křídla mohlo panstvo naopak sestupovat dvouramenným schodištěm do nádherného anglického parku s několika, dnes postupně zrekonstruovanými stavbičkami.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Návštěva zámku Sychrov nám zabrala pouze jedno odpoledne a oběd jsme tedy "pořídili" po cestě, nicméně občerstvení se nabízí přímo na zámku ve zdejším občerstvení. A ceny? Zámecké.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Budeme se opakovat, ale zdejší zámek opravdu stojí za to, aby jste si na jeho návštěvu vyhradili přeinejmenším celé odpoledne. Za zhlédnutí stojí jak jeho interiéry, tak i přilehlý zámecký park se zajímavými stavbičkami. Už jenom procházka jeho klidným prostředím, Vás nabije novou energií!

Ostatní informace

Cena 150,- Kč pro dospělou osobu je bohužel reálným obrazem dnešní doby. Zámek sice nabízí příslušné slevy a rodinné vstupné, ale přeci jen nám připadá, že se poslední dobou stávají z výletů na hrady a zámky pomalu ale jistě akce pro movitější občany!

Poslední aktualizace: 18.8.2010
Autor příspěvku: pavka07
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Zámek Sychrov</strong> mapa
mapa Zámek Sychrov

Příspěvky v okolí Zámek Sychrov

Barokní zámek s klasicistní zahradou, obklopenou anglickým parkem.
Barokní zámek v Mnichově Hradišti se nachází na Mladoboleslavsku ve Středočeském kraji. Zámek lze navštívit v dubnu pouze o víkendech a svátcích a od května do září každý den kromě pondělí. Návštěvníci mají možn…
Když už zamíříte za krásami Českého ráje, myslím, že kromě nejznámějších míst, je dobré též navštívit zříceninu Drábské světničky.Můžete k nim příjít po modré či červené turitické značce od Mnichova hradiště nebo po žluté značce z Březiny, též.Vede zde též cyklotrasa č.4009. Samozřejmost je dostupnost autem. Zřícenina skalního hradu vytesaného ve skále pískovcového masivu…
Míříme na jedno z nejkrásnějších a nejtajemnějších míst Českého ráje, míříme na místo, ze kterého se nám navíc nabízí krásné a daleké výhledy. Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný…
Romantické zbytky Skalního hradu nedaleko Mnichova Hradiště.
Skalní štěrbina Studený průchod se nachází cca v polovině cesty mezi Krásnou vyhlídkou a Drábskými světničkami. Skalní štěrbina o délce 125 metrů vznikla posunem okrajové kry na hraně pískovcového masivu Příhrazských skal. Název štěrbiny Studený průchod dává opodstatnění svému názvu. Chlad ve štěrbině je způsoben jak nedostatkem světla tak i velkou vlkostí, která prosakuje ze…
Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný labyrint, se nacházejí na okraji rozsáhlé pískovcové plošiny Mužský nad osadou Dneboh východně od Mnichova Hradiště. Drábské světničky jsou jedním …
Od Drábských světniček po červené turistické značce až k chatě Na Krásné vyhlídce, kde na křižovatce vyměníte červenou značku za modrou a dostanete se k Obětnímu kameni
Skalní plošina a vyhlídkový čedičový vrch (463 m) se nachází východně od Mnichova Hradiště - romantická oblast, je dělena divokými roklemi do pěti částí: Hrada, Mužský, Příhrazské skály, skály u Drhlen, skály u …
Tipy na výlet
Směřujeme do západní části českého ráje k čedičovému vrchu Mužský - 463 m. Jdeme za výhledy na téměř polovinu Čech. Z vrcholu Mužs…
Tipy na výlet
Cesta: Pěšky: Z Kněžmosta po žluté (5 km) a z Mnichova Hradiště po červené turistické značce (5 km). Na kole: Z Mnichova Hradiště po silnici na Boseň a Kněžmost po cyklistické značce. Autem: Z dálnice Mladá Bole…
Zřícenina hradu Valečov se nachází na Zlaté stezce Českého ráje východně od Mnichova Hradiště. Historie hradu spadá do počátku 14. století, prvně je písemně zmiňován v letech 1316-18. Valečov je přístupný v květ…
Z parkoviště před restauraci Krásná vyhlídka vyrazíme po červené značce směr Drábské světničky. Jde o jeden z pěti skalních útvarů pískovcové skalní plošiny kolem čedičového vrchu Mužský. Zachováno 18 sv…
Skalní útvar
Příhrazské skály jsou komplex skalních měst na okraji skalní pískovcové plošiny. Kromě řady zajímavých skalních útvarů, kterým vévodí útvar zvaný Kobylí hlava jsou k vidění i pozůstatky několika středověkých hrádků původem ze 13. století. V centrální části ve skále vytesaná modlitebna zvaná Hynšta, v 17. století užívaná jako úkryt Českých bratří. V roce 1999 komplex vyhlášen…
Zámek
Novogotický Zámek Sychrov se nachází v Libereckém kraji. Zámek je otevřen každý den po celý rok a návštěvníci mají možnost výběru ze dvou prohlídkových tras. Interiér zámku je vybaven cen…
11.5km
více »
Představovat Hrad Kost je zřejmě nošení dříví do lesa, ale i tak tedy trošek toho dříví do lesa doneseme…  Míříme cca 4 km severozápadně od Sobotky, k jednomu z našich nejzachovalejších gotických hr…
12.8km
více »
Skalní útvar
Hruboskalsko jsou pískovcové skalní věže, které najdeme v severovýchodní části chráněné krajinné oblasti Český ráj, jihovýchodním směrem od města Turnov. Tyto skalní útvary se zvedají nedaleko lázeňského městečk…
14.1km
více »
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí Hrubá Skála na Semilsku v Libereckém kraji. Historie zámku sahá do období kolem roku 1350, kdy zde Hynek z Valdštejna, postavil na mohutných pískovcových skalách, hrad Skála. S přestavbou původního hradu do podoby zámku započali Smiřičtí…
15.2km
více »
Raně barokní zámek Humprecht stojí na zalesněném čedičovém vrchu (340 m) v těšném sousedství města Sobotky v Královéhradeckém kraji. Zámek Humprecht patří k nejvýznamnějším a nejmalebnějším…
16.1km
více »
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
18.1km
více »
Tipy na výlet
Hrad Trosky se nachází v oblasti Českého ráje na severovýchodním okraji Středních Čech. Autem Od Prahy je nejlepší spojení po dálnici E65 směrem na Mladou Boleslav a Liberec. Odbočit je třeba na 71. kil…
18.1km
více »
Malá Skála - obec a letovisko v údolí Jizery pod svahy Vranovského hřebene, Suchých skal a Sokola severovýchodně od Turnova. První písemné zmínky o vsi Vranové, která je dnes součástí Malé Skály, pocházejí již z r…
18.1km
více »
Hrad BezdězTento nádherný gotický hrad naleznete v blízkosti stejnojmenné obce. Těsně v jeho blízkosti se nachází přírodní rezervace, která ukrývá mnoho zajímavých rostlin a živočichů. DopravaZ Housky vede červená turistická značka (tzv. Máchova cesta) přímo na Bezděz. Připravte se asi na 11,5 km. Trocha historieHrad nechal postavit mezi lety 1265 – 1278 Přemysl Otakar II. k…
18.3km
více »
Vrchol
Vrchol kopce Ještěd ( 1012 m.n.m.) je nepřehlédnutelnou dominantou Severních Čech. Přes vrchol kopce v minulosti vedla nejedna obchodní stezka. Ještěd rovněž tvořil hranici mezi Čechy a Německem. První označení …
19.8km
více »
Ještěd, nejvyšší místo Ještědského hřbetu, je výraznou dominantou a orientačním bodem. V dřívějších dobách byl i přirozenou hranicí v pronikání od severu k jihu a stal se i hranicí národnostní mezi Čechy a Sasy. Samotný vrchol Ještědu je bezlesý, horní hranice lesa je proti normálu snížena tzv. vrcholovým jevem obvyklým v pohořích, kde je nejvyšší vrchol osamocen.…
20.3km
více »
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l. Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
23.5km
více »
Máchovo jezero je dnes velice navštěvovanou turistickou lokalitou. V okolí je spousta rekreačních zařízení a kempů.Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hlo…
23.6km
více »
Název místa Vyhlídka Českého ráje vypovída za vše... prostě nádhera. Z vyhlídky se nabízí výhledy na celý amfiteátr skal, Prachovskou jehlu, Madonu, skály Plecháče. V dálce jsou vidět Trosky, Vyskeř, Mužský, ale i Ještěd a při velmi dobré viditelnosti (jako na foto) Ralsko, Bezděz, České Středohoří a Lužické hory. K Vyhlídce Českého ráje nás dovede odbočka…
23.8km
více »
V roce 1919 vznikla nejstarší Zoologická zahrada na území České republiky, která je nerozlučně spojena s městem Libercem. Liberec leží v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědským hřbetem,…
26.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace