Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svět
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Za tajemným Černým jezerem

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Do přírody

Místo startu - Špičácké sedlo
Místo startu - Špičácké sedlo  •  Fotografie (8)  • Foto: pavka07

Kam a jak jedeme?

Dnešní výlet nebude nijak dlouhý ani náročný. Auto zaparkujeme na parkovišti na Špičáckém sedle nedaleko Železné Rudy a vyrazíme za dalším skvostem šumvaské přírody. Lesní silnička nás povede nad údolím Brčálníku a po nedávných vichřicích lehce prořídlý les nám zprvu umožní výhledy do již zmiňovaného romantického údolí. Pokud budeme mít štěstí, možná spatříme i romanticky "pobublávající" motoráček, spěchající do Železné Rudy. Něco přes 3 a půl kilometru bude dlouhá naše cesta k Černému jezeru, ale k vidění na ní bude dost. Třeba místo, kudy vede železniční tunel protínající sedlo Špičáku, nebo Komárkova jedle, po níž už bohužel dnes zůstalo jen torzo pařezu a kus kmene. A když budeme opravdu pozorní, tak zhruba v polovině cesty spatříme i vlevo v zalesněném svahu vyrovnávací komoru potrubí, kterým putují jezerní vody na lopatky turbíny hluboko v údolí. A těsně před cílem, si opravdu pečliví pozrovatelé všimnou i morény, kterou prochází silnička a která už po staletí zadržuje vody Černého jezera. Všechna zajímavá místa (kromě vyrovnávací komory) jsou opatřena informačními tabulemi.

Cesta se dá absolvovat jak pěšky tak i na kole, přičemž alternativou je prodloužení výletu o Čertovo jezero. Ve spojitosti s tím je však třeba říci, že cesta na Čertovo jezero je dost náročná. Je tu totiž v cestě dlouhé a strmé stoupání na Rozvodí, odkud se pro změnu klesá k Čertovu jezeru dost kamenitým terénem. Určitě to není na žádné lodičky nebo vycházkovou obuv a na dětský kočátek také zapomeňte. Z Čertova jezera je možno se vrátit po značené turistické stezce přímo na Špičácké sedlo.

Ze Špičáckého sedla je to něco přes 3,5 kilometru na Černé jezero, na Čertovo jezero pak přibližně dalších 2,5 km a zpět na Špičák cca 3 km.

Za čím jedeme?

Naším dnešním hlavním cílem je však Černé jezero. Co už toho bylo napsáno o historii, půvabu i významu šumavských jezer. Porovnávat je můžeme z nejrůznějších hledisek a vést spory o tom, které z nich je nejpůvabnější, nejhezčí. Inu, co člověk, to jiný názor. Teď však stojíme na břehu Černého jezera a jsme rádi, že tu kromě nás není ani živáčka. Snad právě v tichu všedního květnového rána nejlépe vyniká jeho tichá krása, zádumčivost a mohutnost. Stín Jezerní stěny stále ještě pokrývá část vodní hladiny a dělá vody Černého jezera ještě temnějšími, než ve skutečnosti jsou. Patří k jednomu z těch šumavských jezer, která měla to štěstí, že neskončila uvězněná na desítky let v hraničním pásmu, díky čemuž jsem měl už jako malý kluk tu šanci a potěšení sem občas zajíždět. Ale teprve teď jsem se dozvěděl, ze jezero bývá nebo bývalo také nazýváno Bystřické, Jesenické nebo České. Je pravda, že to slyším poprvé, ale proč nevěřit tomu, že třeba v mluvě zdejších starousedlíků mohlo, nebo může stále být toto jezero takto nazýváno. A teď snad ještě pár čísel. Jezero leží v nadmořské výšce 1 008 m.n.m. pod 330 m vysokou Jezerní stěnou, ve které se leckdy ještě počátkem léta drží zbytky sněhu. Dno jezera o rozloze 18,5 ha, dosahuje hloubky 40 metrů a délky cca 800 metrů (měřeno od hráze k Jezerní stěně). Při pohledu na jeho lehce tajemný vzhled, se člověk nemůže divit, že ve fantaziích Šumaváků je tento přírodní skvost opředen celou řadou pověstí. Mluví se v nich o hraběnce i s kočárem, či o vojácích v uniformách, kteří mají spočívat na dně jezera. Jakoby zdejší tajemné hlubiny přitahovaly záhady a nejasnosti. Je tomu pár desítek let nazpátek, kdy byly z hlubiny jezera vytaženy bedny, o jejichž obsahu se dodnes vedou dohady a spory. Ještě dříve než ponecháme Černé jezero opět jeho samotě, povšimněme si toho, že jezero v minulosti nebylo až tak osamocené, jak na první pohled může zdát. Uvidíme, že hráz jezera je upravena a osazena stavidlem, jímž se reguluje odtok vody do elektrárny a vyrovnávací nádrže dole v údolí. Pokud se vydáme po pravém břehu jezera, narazíme po pár stovkách metrů na další stopy civilizace. Po pár stech metrech spatříme lesní cestu odbočující do lesního porostu a po pár desítkách metrů ústící na evidentně čerstvou mýtinu, kde ještě před nedávnem stával objekt bývalé pohraniční roty. A vrátíme- li se zpět na břeh jezera, nalezneme tam hned několik stop po bývalé chatě na Černém jezeru, na kterou by se určitě ještě rozpomenuly některé naše babičky a dědové.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování a stravování je k dispozici na Špičáckém sedle, ale vzhledem k blízkosti Spolkové republiky Německo nečekejte příliš příznivé ceny. Snad nejrozumnější jsou v jídelně Karl, hned vedle parkoviště. A ve stejném objektu naleznete i normální obchod s potravinami, což uvítají především skalní turisté. Poněkud levnější možnosti ubytování a stravování se nabízí v okolních obcích a osadách, kam už naši západní sousedé tolik nejezdí. Alespoň namátkou jmenujme Brčálník, Hamry, Hojsovu Stráž,.......

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejatraktivnější na našem výletě bylo pochopitelně Černé jezero, zvláště když jsme při jeho návštěvě zůstali ušetřeni vřískajících davů návštěvníků. O to více jsme si mohli vychutnat romantiku tohoto místa a pátrat po stopách minulosti na březích jezera (viz již zmiňované zbytky pohraniční roty a turistické chaty). Krásné byly i výhledy do údolí Brčálníku. Pokud by jste se chtěli někdy ubytovat v romantickém prostředí, tak Brčálník vřele doporučujeme. Ubytování tu nabízejí 3 pensiony, 1 ekofarma a ubytovat se dá i v soukromí. Je opravdu nádhera, probouzet se s výhledem do zelení zalitého údolí a při snídani kochat pohledem na horský hřeben, lemující tento nádhern ý kout šumavské přírody. No a bafající motoráček, je takovou "třešničkou na dortu". Ten prostě do toho údolíčka patří!

Ostatní informace

Odmyslíme-li ceny za jídlo, protože jsme si jídlo nesli sebou, bylo vlastně jediným výdajem parkovné na Špičáckém sedle, kde jsme začátkem května platili myslím 25,- Kč za hodinu. Pak už jsme se ponořili do stínu lesa a nemuseli podporovat někdy opravdu přemrštěné ceny.

Na výlet vlakem

Vlak se dá dobře použít pro přiblížení na Špičák. Z Prahy, Plzně i Klatov vyjíždí vlakové spoje, které všechny zastavují v žst. Špičák (hned za výjezdem ze Špičáckého tunelu). Většinou o víkendech, ale třeba i v letním období jsou vedeny přímé vlakové spoje z a do Plzně i Prahy. Z nádraží je to na Špičácké sedlo necelý kilometr, ovšem za stálého stoupání.

Poslední aktualizace: 18.6.2010
Autor příspěvku: pavka07
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace