Sloup v Čechách
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Sloup v Čechách
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Za sloupskými poustevníky

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Do přírody

Poustevník na hradě
Poustevník na hradě  •  Fotografie (10)  • Foto: Karolus

Kam a jak jedeme?

Sloup v ČecháchSje velice známým letoviskem v turisticky vyhledaváné lokalitě nacházející se v podhůří Lužických hor, asi 3 km jižně od Nového Boru, proslaveného sklářským průmyslem. Sloup a jeho blízké okolí, se již dlouhou dobu stal vyhledávanou turistickou doménou, díky čarokrásné přírodě, bohaté nejenom na bizardní skalní věže a strmé strže, ale i romantické hradní zříceniny.

Kdo by neznal zříceninu skalního hradu Sloup, rozkládajícího se na vrcholové plošině 30 metrového pískovcového suku? První osídlení se datuje již do doby kamenné a základy hradu, strážící důležitou obchodní stezku do Lužice, byly položeny již počátkem 14.století. Hrad vystřídal několik majitelů, z nichž nejznámnější byl asi rytíř Mikeš Pancíř ze Smojna, proslulý loupeživými výpravami proti lužickému Šestiměstí. Ale počátkem 17.století přestal hrad sloužit svému účelu, za třicetileté války hrad ještě více poničili švédská vojska.

Hrad Sloup
Hrad Sloup  •  Foto: Karolus

Ale když nový majitel sloupského panství, hrabě Ferdinand Hroznata Kokořovec z Kokořova, uzřel nevyuživané rujny bývalého hrádku, kdoví proč ho napadlo využít hradu jako obydlí poustevníku. V jeho rozhodování ho asi hodně ovlivnivalo, že byl obdivovatelem sv. Františka z Assisi a již před tím podporoval různé misijní činnosti. Ale jistě ho uchvátil pozoruhodný skalní útvar, vypínající se nad rozlehlým malebným údolím, že se rozhodl vybudovat zde okolo roku 1680 místo určené k rozjímání a duchovní práci. Nechal provést potřebné architektonické úpravy a za pomoci prvního zde usadivšího se poustevníka a zároveň stavitele Konstantina, nechal upravit a vytesat skalní prostory, chodby a posléze přistoupil i ke stavbě osmiboké kaple v barokním stylu, důmyslně propojené se skálou. Pokračovatelem Konstantina se stal malíř a sochař Václav Rincholin, s jehož dílem v podobě vytesaných skulpultur se setkáváme v objektu dnešního hradu.

Roku 1708 hraběFerdinand Hroznata umírá, aniž stačil dokončit svou vizi o poutnickém areaálu.Panství získává Václav Norbert hrabě Kinský, který rozhodně poustevnickému životu na hradní plošině nefandil. Přestává pokračovat ve stavebních úpravách a poustevna se opět stává opuštěná. Až po jeho smrti poustevna znovu oživá, ale poněkud v jiném stylu. Poustevny se stávají modní zvyklostí, sloužící spíše romantickým zvyklostem, než původní spiritualitě. Přesto se zde do roku 1782 ještě vystřídali čtyři poustevníci, než byly poustevny definitivně zrušeny dekrétem císaře Josefa.

K nejznámějším poustevníkům, sídlícím ve Sloupu, rozhodně patřil Samuel Görner. I když byl vyučen okrasným zahradníkem, rozhodl se pokračovat v rodinné tradici a živí se broušením čoček do brýlí a dalekohledů. Opouští rodný dům a vytesává si obydlí v rozlehlém skalním útvaru na protější straně nad údolím, na dohled poustevny na skalním hradu. I on se stává poustevníkem. Jeho skalní obydlí, poustevnu a optickou dílnu vcelku snadno nalezneme, protože cesta k Samuelově jeskyni je velice dobře značená.

Samuel Görner se načas usazuje u svých bratrů poustevníků na hradě, dál brousí své čočky, ale pak v době prusko - rakouských válek odchází ze strachu, aby nebyl naverbován do vojska. Chvíli se skrývá v poustevně na nedalekém Skalickém vrchu, pak odchází do Prahy a nakonec se usazuje na Svatém vrchu u Příbramy, kde je zavražděn a oloupen o peníze, které si u něho uložili poutníci.

V okolí Sloupu se nachází ještě několik míst, které údajně sloužili jako obydlí poustevníků, ale tyto poustevny již nejsou písemně doloženy. Jedna taková hypotetická poustevna se nachází nad areálem skalní kaple v Modlivém dole, ke které se dostaneme po červeně značené turistické cestě. Vystoupáme-li strmou, skalnatou strží od kaple, musíme se pozorně rozhlížet, abychom v její horní části, vpravo, neminuli umělou jeskyni vytasanou ve skále. Poustevník se údajně staral o poutní areál kaple a měl být i vyhledávaným bylinkářem.

V skalních útvarech okolo Sloupu najdeme vcelku dost vytesaných prostor, ale většina sloužila nejspíše v dávných dobách jako prostá obydlí uhlířům, dřevorubcům, či dělníkům zpracovávajících smůlu. Nad Modlivým dolem se můžeme vydat po značeném okruhu vedoucím přes Tisový vrch, ke kouzelným vyhlídkám na Dědových kamenech, kde nás romantická stezka zavede k dalšímu skalnímu obydlí, poněkud skromnému, které také mělo sloužit co by poustevna, dnes označovanému na mapách jako Francouzova jeskyně, protože se v ní měl koncem války ukrývat francouzský válečný zajatec, který uprchl ze zajateckého tábora v České Lípě.

Sloup v Čechách je obdivovaným a turistickým místem díky magicky krásné přírodní scenerií, ale málokdo si při toulkách po množství nabízených výletních okruhu, vzpomene, že tato lokalita byla v minulosti vyhledávaným spirituálním místem, obývaným tajemnými bratry poustevníky.

Za čím jedeme?

V dnešním výletě jsme se vydali po stopách poustevníků, kteří se usadili hlavně na vrcholové plošině skalního hradu Sloup. Nakonec jednoho poustevníka tam ještě dnes najdeme. Zhlíží dalekohledem přes údolí ke své,- Samuelově jeskyni, kde tento nejznámnější sloupský poustevník brousil čočky do brýlí. Někdo naopak tvrdí, že svou dílnu měl v tzv. Brýlařské jeskyni, nacházející se asi 300 metrů nad zdějším hřbitovem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ve Sloupu je vcelku dost možnosti k stravování, zvláště v době turistické sezóny, ať se jedná o hospůdku U Trpaslíka, penzion a restauraci U Studničků a další možnosti.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V podhradí
V podhradí  •  Foto: Karolus

Příroda v okolí Sloupu nás překvapí svou rozmanitosti. Nalezneme zde skalní města, zříceniny hradů, krásné lesy, je zde možnost koupání i kempování u Radvaneckého rybníka a samozřejmě dnešní cíl výletu,- sledovat dodnes zachovalé stopy po sloupských poustevnících.

Ostatní informace

Skalní hrad a poustevna je přístupná od dubna do října mimo pondělí po zaplacení vstupného 60 a 30 korun. Ostatní objekty, třeba Samuelova jeskyně je volně přístupná po celý rok zdarma.

Poslední aktualizace: 30.11.2013
Autor příspěvku: Karolus
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Za sloupskými poustevníky - Služby, informace
Za sloupskými poustevníky na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Za sloupskými poustevníky

Turistický rozcestník, který se nachází známé romantické zříceniny hradu Sloup, ukazuje turistům cestu do tří směrů. Po modré značce ve směru Česká Lípa, Pihel, U sedmi trpaslíků - Radvanec, Údolí samoty, U posedu - Trávník, Mařenice, Babiččin odpočinek, Jablonné v Podještědí, po značce žluté ve směru Sloup - Záhořínská kaple, Pod Ortelem, U posedu, Cvikov a po značce…
Jedeme autem, jedeme do Krkonoš. Je pravda, že trochu oklikou, jenže u nás je tolik krásných míst, která chceme vidět, že to jinak nejde. A když se tady v těch místech pohybujeme, máme trochu času, tak se musíme z…
V dnešním putováním se vydáme kouzelnou, byť již trochu uplakanou podzimní krajinou v okolí již známého Sloupu. Tentokrát si vyšlápneme směrem k Novém Boru, sklářskému mstečku ležícímu asi 5km severozápadně od Slo…
Romantický skalní hrad, vytesaný přímo do pískovcové plošiny nedaleko České Lípy. Od 17. století sloužil jako úkryt poustevníkům.
Začátek naší trasy začína v Litoměřicích odkud jedeme směrem na Úštek, Zahrádky, Česká Lípa, Nový Bor až do Sloupu v Čechách. Celá trasa je dlouhá 49 km. První zmínka o hradu pochází z roku 1324, ale také jse…
Při putování po okolí známého skalního hradu Sloup můžeme zajít do Cikánské údolí a objevit dvě Cikánské jeskyně. Název údolí a jeskyní je odvozen od občasného „obsazení“ jeskyní potulnými cikány. K oběma jes…
Zámek nechal vystavět v roce 1730 Josef Jan Maxmilián Kinský. Dostavěn byl v roce 1735, ale již o dva roky dříve se do něj, po požáru starého, nastěhoval.Jedná se o patrovou budovu se dvěma…
Památná Lípa velkolistá stojí před vjezdem do statku č. p. 109 v ulici Ke Hradu. Se svým obvodem kmene 7 metrů a výškou okolo 20 patří k největším svého druhu v severních Čechách. Stáří majestátního stromu je odhadováno na 300 až 500 let.
Sousoší Kalvárie se nachází v centru obce, na náměstí T. G. Masaryka. Je dílem sochaře Antonína Brauna a bylo vytvořeno v roce 1740.V jeho blízkosti se nachází barokní fara z roku 1786, nedaleko je také zámek a k…
Zřícenina
Hrad Sloup patří k našim nejlépe zachovaným a nejkrásnějším skalním hradům. Hrad Sloup stojí na 33 metrů vysokém skalním bloku. Skalní hrad Sloup se nachází na Českolipsku v Libereckém kraji. Z původního hra…
jeskyně je skromné obydlí poustevníka, uměle vyhloubené v pískovcovém skalním masivu, vyčnívajícím z nevelkého návrší nad jižním okrajem Sloupu. Skála s jeskyní se původně nazývala Špičatý kámen (Spitziger Stein) a nejsnáze je přístupná boční strží ze Sloupu nebo z rozcestí jižně od vyhlídky Na stráži. Z dolní části strže odbočuje k jeskyni strmá stezka. Jeskyni vyhloubil…
Zřícenina
Na jižním okraji Sloupu ční nad údolí Dobranovského potoka asi 35 m vysoký pískovcový skalní suk (318 m), všeobecně považovaný za skalní hrad. O sloupském hradu se sice zmiňuje řada…
Těchto několik tipů na výlet věnuji nejzajímavější a bezesporu turisty nejvíce vyhledávané oblasti Českolipského regionu, a to Sloupsku. První náš výlet začíná právě v České Lípě u turistického rozcestníku pod vla…
Kostel Svaté Kateřiny ve Sloupu v Čechách byl vystaven v roce 1327, současnou podobu pak získal při výrazné přestavbě v roce 1717 až 1719. Tu provedl Petr Pavel Columbani, roudnický stavitel italského původu. roc…
Tipy na výlet
O letovisku Sloup v Čechách, toho najdete v této rubrice poměrně dost. Není se co divit, toto místo poskytuje tolik možností k poznávání krás naší přírody, jako málokteré Pojďme si dnes projít alespoň některé. Za…
Z Nového Boru se po červené tur. značce vydáme na Hrad Sloup v Čechách, po prohlídce tohoto zajímavého místa se rozhodujeme pro navštívení Lesního divadla, odkud se dostaneme na nově otevřenou rozhlednu Na stráži-…
Od Mimoně je to kousek,ze Zákup 15km autem..Je to příjemná cesta autem krásný výhled do krajiny. HISTORIE Od pravěku do roku 1679 Od roku 1680 do roku 1945Velmi pozoruhodný objekt se nachází v jižní části se…
Obec Sloup v Čechách se nachází cca 8 km od České Lípy směrem na Nový Bor, u tamního Sklaního hradu nelze přehlédnout na protilehlém zalesněném skalnatém ostrohu 33metrů vysokou věž rozhledny, dostat se k ní dá bu…
Lesní divadlo se nachází asi půl kilometru jižně od Sloupu. Divadlo bylo slavnostně otevčeno roku 1921 Hauptmannovou hrou Potopený zvon. V 60. letech 20. století divadlo začalo chátrat. V roce 2004 však bylo oprav…
Jedeme,nebo jdeme na výlet za romantikou,poznáním,sportem,turistikou,dobře se najíst,odpočinout,relaxovat do Sloupu v Čechách na Skalní hrad a poustevnu. Skála přes 30 metrů vysoká a sto metrů dlouhá, byla ve svrchních, téměř nedostupný…
Tipy na výlet
Dalším skvělým typem na výlet v okolí Nového Boru  je unikátní skalní hrad Sloup, dorazit k němu můžete, pěšky, na kole či vlastním dopravním prostředkem. Opravdu unikátní a skvěle dochovaný hradní komplex najdeme v obci Sloup ve a na 30 vysoké a 100 metrů dlouhé pískovcové skále.Do jejích útrob vystoupáme po dřevěných schodech a na první venkovní terase, kde je…
Sloup je převážně rekreační obec, ležící v širokém údolí Dobranovského potoka na severozápadním úpatí Svojkovských vrchů, asi 3 km jihovýchodně od Nového Boru. Má asi 700 obyvatel a díky zajímavým památkám i malebnému okolí je vyhledávaným letoviskem. Dříve k ní patřila také jihozápadně ležící osada Janov, která je dnes součástí Nového Boru. Krajinu v širokém okolí kdysi…
Sloup v Čechách patří k jednomu z nejzajímavějších míst v Máchově kraji. Turisté zde mají spoustu možností jak příjemně strávit volný čas. Jedním z největších lákadel je určitě skalní hrad Sloup, který je dominantou tohoto místa. Kromě skalníhu hradu, můžete také navštívit Samuelovu jeskyni (více info zde) nebo lesní divadlo (více info zde), ve kterém jsou v letním období…
Výletní místo
Lesní divadlo leželo v mělké skalnaté sníženině na jihozápadním úpatí pískovcového ostrohu Na stráži, asi 0,5 km jižně od Sloupu. S jeho výstavbou podle návrhu malíře Ringela se začalo v roce 1920 a v létě násle…
Jménem Na Stráži se označuje vysoký skalnatý ostroh (354 m), strmě spadající do údolí Dobranovského potoka asi 0,5 km jižně od Sloupu. Původně se nazýval Široký kámen (Breiter Stein) a jeho dnešní jméno bylo odvoz…
Sloup v Čechcách kromě krásného skalního hradu, nabízí několik zajímavých míst. Jedním z těchto míst je i lesní divadlo, které nalezneme u silnice vedoucí ze Sloupu na Svojkov. Lesní divadlo bylo založeno v roce…
Sloup v Č. Sloup leží v Krásné romantické krajině, v níž se na hladinách rybníků zrcadlí siluety okolních kopců, zeleň lesů střídají šedivé pískovcové skály. Krásu přírody na mnoha místech obohatilo a umocnilo dílo l…
Přestože jsme prochodili a shlédli spoustu zajímavých míst, domníváme se, že existuje místo, které nemá příliš mnoho konkurentů, co se své kategorie týče. Hovořit budeme o Modlivém dolu, který se nachází zhruba se…
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
Vrchol
Vrchol kopce Ještěd ( 1012 m.n.m.) je nepřehlédnutelnou dominantou Severních Čech. Přes vrchol kopce v minulosti vedla nejedna obchodní stezka. Ještěd rovněž tvořil hranici mezi Čechy a Německem. První označení …
28.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace