Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Lukov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Za romantickou zříceninou hradu, skálami a rybníky do Lukova

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

hrad Lukov
hrad Lukov  •  Fotografie (103)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Kam se ze Zlína vydat v měsíci listopadu na výlet, když na to máte jen půl dne, lítat po městě se vám nechce, na prohlídku zvířátek v ZOO Lešná je už poněkud zima a zámek ve Vizovicích je stejně jako hrad v Malenovicích pro veřejnost uzavřen, neb už je jaksi po sezóně ???

Řešení je jednoduché : jeďte jako my do 10 km vzdáleného Lukova ! Můžete si prohlédnout čarokrásnou zříceninu Lukovského hradu, prolézt skály pod hradem i blízké Králky, pokochat se výhledy na malebnou valašskou krajinu, navštívit břehy hezkých rybníků a projít se okolo dalších památek v obci...

Za čím jedeme?

My dva ze Zlína vyjíždíme busem až o poledni. Dnešní počasí se opravdu vyznamenalo, protože na to, že je téměř polovina měsíce listopadu, tak je dnes překrásný slunečný den, s jasně modrou oblohou a přímo fantastickým osvětlením !

Svoji procházku začínáme u zářivé barevné fasády vzorně opraveného Domova pro seniory. Než se ale pustíme po červené značce ku hradu, jdeme si prohlédnout empírový kostel sv.Josefa a pak navštěvujeme blízkou restauraci. Máme totiž po předčasném obědě doma ve Zlíně - ( kuřecí řízky se šťouchanými brambory) - nehoráznou žízeň a sklenka dobré žluté limonády přijde vhod ! Z výzdoby hospody je nutno upozornit na zajímavé tři obrazy ve tvaru oken, jimiž "vidíte" scenérie z Lukovského hradu.

"Zadem" se uličkou dostáváme na stoupající silnici mezi domky obce, jež se honosí názvem "Hradská". Skutečně je to nejbližší přístupová cesta k ruinám hradu a proto po ní taky logicky vede turistická značka. Od vrcholu cesty máme hezké výhledy na hradní kopec a další Vršky Hostýnských hor, vlevo pod lesem vidíme velikou chatovou kolonii. Poblíž barokní sochy sv.Jána silnice končí, je tu parkoviště pro auta a dál už se jde po polní cestě přes louku nahoru k lesu. Vidíme, že stejný nápad na dnešní výlet, mělo - tak jako my - množství pejsků, kteří táhnou své páníčky za sebou na vodítcích a netrpělivě na ně poštěkávají, aby sebou trochu hodili !!

Jdu se ještě na skok podívat ke Svatojánské soše, skrývající se ve stínu poněkud chaotického půlvěnce starých rozkošatělých líp. U sochy na lavičce prý ráda sedávala a do kraje se dívala druhá žena B.Smetany - Betty, která tu po dlouhých 13 let bydlela v budově staré lesovny. ( Stará paní musela mít obdivuhodný zrak, protože výhled do KRAJINY je tu pouze jižním směrem a proti jasně svítícímu slunci toho ani dnes moc vidět není ...)

Překonáváme stoupání po louce. Jana mi dneska nějak moc utíká, musím ji stále dohánět. Pak trošku ostřejší stoupání lesem a od rozcestníku se jdeme lesem podívat na nedaleké skalní seskupení, zvané Králky. I na nich je dnes poněkud rušno. Jana si fotí detaily na "nádvoříčku" před hlavním blokem s vytesanými schodky a sedátky, já konám průzkum největšího skalního útvaru odspodu. Než se pod 10 metrovou skalní stěnu dostanu, musím sjíždět po závěji spadaného listí a hrozí mi pád do údolí. Na "smrťák" to sice není, ale na zlámání hnáty, rozbití huby či fotoaparátu to stačí ... a tak prosím s rozumem !! Po vyfocení zajímavých detailů pak nahoru za manželkou. Před vytesanými sedátky se navzájem fotí mladá dvojice, já si prolézám skalní výchozy nad Králkami a Jana zase prchá do dáli ...

Nad posledními Skalkami je lesní cesta, která mne přes rozsáhlé předhradí Lukova přivádí pod opravenou hradbu a věž Svatojánku a k velkému hradnímu příkopu. Za ním se na skalnatém ostrohu vypínají zbytky hradeb a paláců kdysi významného královského hradu. I když je po sezóně, zřícenina je volně přístupná bez časového omezení. ( Mají to tady v Lukově ale rozumné lidi a správce - kdy tak asi bude něco podobného v tomto státě "dánském" možné i na jiných romantických hradech ?!? ) Všechny zachovalé části hradu Lukova jsou dnes tak kouzelně nasvíceny, že si člověk chvílemi připadá, jako by se díval na veliký krásný a nezarámovaný obraz !!

A co se nám do dnešních dnů z Lukovského hradu zachovalo ? Tak je to především dlouhý dřevěný most přes hluboký hradní příkop, spočívající na vysokých zděných pilířích a umožňující vstup do vnitřního hradu skrze průjezdní opravenou hranolovou věž. Tento vstup byl ale i ve středověku pouze pro pěší a tak jezdci ke své nelibosti museli zanechat svá "čtyřkopytová přibližovadla" - o výkonu jedné koňské síly - už v předhradí. Na plošině nad věží nalezneme bludiště nižších i vyšších stěn hradních paláců a hradeb, místy s klenutými vstupy, stěny jsou protkány ostěními oken. Z hradního paláce se v přízemí zachovaly dvě větší klenuté místnosti, pod nimi se nachází nyní uzavřené podzemí se sklepy. Nejvyšší bod hradu je upraven na vyhlídku, bohužel výhled umožňují přerostlé stromy jen směrem k jihu proti slunci a tak toho člověk z KRAJINY moc nevidí ... Nepřehlédnutelné jsou ale nádherné homole skal dole pod hradní zříceninou a je vidět, že dnešní krásný den si tu naplno užívají i bratři horolezci !

Hrad Lukov býval hradem královským. Později ho vlastnili Šternberkové, kteří zde vesele stavěli v dobách, kdy stavební sloh ovládala gotika, kdežto další pánové, vlastnící hrad - Nekšové z Landeka - se zase postarali o co nejlepší přestavbu hradu v pohodlné renesanční sídlo. U hradního příkopu stojící veliký Valdštejnův dub nedostal své jméno z pouhopouhého lidského rozmaru, ale proto, že se sám veliký Albrecht z Valdštejna tady oženil s poslední členkou bohatého rodu Nekšů - Lukrécií a po její smrti mu r.1614 spadl do klína zdejší ohromný majetek !! Hradní zdi pak zažily kromě jiného i vlny Valašských povstání, kdy je vzbouřenci několikrát dobyli. Za vlády dalšího rodu - Seilernů se ale hrad začal vyklízet : panské kanceláře se stěhovaly dolů do dědiny, Seilernové do předchůdce dnešního pohádkového zámku v Lešné a hrad se začal rozebírat jako levný zdroj stavebního materiálu ... ( Díky bohu aspoň za to, co se dosud zachovalo a co se dnes nákladně opravuje !!!)

Protože mi Jana už zase zdrhla, definitivně se loučím s překrásnou hradní zříceninou - ( ono jich u nás na Východní Moravě až tolik nemáme ) - a spěchám dolů do hradního příkopu. Odtud se naskýtají velmi zajímavé pohledy nahoru na hradní zdi a hlavně tu příkopem vede pěšina k vrcholkům horolezeckých skal. Jejich osvit dnes připomíná NESKUTEČNO či KRAJINU ze SNU !!!!! Škoda tu dalších slov, snad vás osloví některé fotografie ...

Od nádherných skal lesem do sedélka se studní, ukrytou pod novým přístřeškem. Sloužila obléhatelům hradu při obléháním delším než podle plánu a na blízkém vršku bychom nalezli valy a příkopy, které se zde zachovaly právě po těchto agresorech...

Pohodlnou lesní cestou pak klesáme lesem k chatové osadě. Na "Hradské" se naše cesty rozdělují : Jana spěchá k Bělovodským rybníkům, já dělám "průzkum" silničky, klesající do údolí k ohradě s koníčky při okraji obce. Slunce se pomalu kloní k obzoru, při focení okolo projede šílenou rychlostí a s ohlušujícím rachotem čtyřkolka osazená dvěma frajírky - ( ó blbosti lidská, do nebe volající !! ) - a k smrti vyplaší pasoucí se koníky - ( kéž by vám za to kolo upadlo, frajéři liboví !!! )

Pak už na hráz Horního rybníka. Jana zde od nějakého dědy získává zadarmo informace o rybnících a že prý tu ještě nedávno v zátočině plavala taková vrstva lidských odpadků, že tu místní kačeny divoké doslova chodily po vodě jak Ježíš Kristus !! Procházíme si hráze obou vodních ploch, porostlé košatými vrbami - to vše při samotném západu slunce - a pak už za soumraku k nádherně osvětleným domům obce. Než nám jede spoj do Zlína, fotím si zajímavá boží muka u rozcestí a pak se ještě jednou jdu podívat ke kostelu, na nedaleký bývalý hospodářský dvůr a barokní sýpku ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Oběd jsme měli doma a tak jsme si sebou bohužel vzali jen láhev s pitím. Netušili jsme ale, že nám na výletě tak vyhládne a tak jsme zpět do Zlína odjížděli s notně kručícími žaludky a rušili tím spolucestující ...

Tak takhle už prosím příště nee !!

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tak nádherné osvětlení, jaké jsme zažili v dnešní den, bývá jen několikrát do roka !

Ostatní informace

Hradní zřícenina je mimo sezónu až do jara volně přístupná a vstupné, které se dává do kasičky v přízemí hradní věže, je dobrovolné...

Poslední aktualizace: 17.11.2011
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Za romantickou zříceninou hradu, skálami a rybníky do Lukova</strong> mapa
mapa Za romantickou zříceninou hradu, skálami a rybníky do Lukova

Příspěvky v okolí Za romantickou zříceninou hradu, skálami a rybníky do Lukova

   Hezky modelovaná pískovcová skalka se nachází při horním konci větší chatové osady nad obcí Lukovem. Stěnu asi 3 m vysokého skalního útvaru zdobí obvyklé tvary, způsobené selektivním zvětráváním pískovců. Při de…
 Na dohled od zříceniny hradu Lukova se nad sedlem s upravenou studánkou vypíná zalesněný vrcholek zvaný Tanečnice. Na oficiálních mapách se s tímto názvem nesetkáte, informaci poskytnou jen Mapy.cz. Ale i na…
  Asi nebývá zvykem nabízet na těchto stránkách jako zajímavý turistický cíl shlédnutí několika rekreačních chat - (a to ještě jen jejich exteriérů) - ale pokusím se o vysvětlení a svůj názor si pot…
Ze Zlína do Lukova trvá cesta autobusem asi 20 minut, vystupujeme na zastávce naproti Domovu  důchodců v Lukově - rekreační podhorské obci SV od města Zlína pod zalesněnými stráněmi JZ vrcholků Hostýnských vr…
   Okolí Lukova na Zlínsku nabízí pro turistu množství zajímavých cílů. Tím nejatraktivnějším jsou rozsáhlé zříceniny hradu spolu s blízkými skálami Králky a vysokými pískovcovými homolemi (z nichž jso…
 Dnes zrekonstruovaná a romantická zřícenina, lákající k návštěvě tisíce návštěvníků. V minulosti mohutný hrad, patřící svým významem a rozlohou na jihovýchodní Moravě k těm největším. Takový je a byl král…
Končí nekonečná zima, první dubnovou sobotu se konečně ukazuje sluníčko, a tak se s manželkou rozhodujeme pro krátký výlet na Lukov. Ze Zlína to tam máme busem jen kousek. Vystupujeme u Domova důchodců a necháme s…
Tipy na výlet
GPS : 49°18'11.16216"N, 17°44'22.55712"E PĚŠKY Na hrad vede turistická značka z parkoviště sv. Jana na konci ulice Hradská. AUTEM Zaparkovat lze na konci ulice Hradská, dále je hrad přístupný jen pěšky…
   Zima roku 2005 byla vpravdě ukázková: i v polovině měsíce února sužovala náš lid třeskutými mrazy a bohatou nadílkou sněhu. Město Zlín a krajina Hostýnských vrchů ale nebyly tolik dušeny…
  Romantiku zříceniny hradu Lukova podtrhují též malebné skalní útvary v jeho nejbližším okolí - ať už jsou to vrcholky tří mohutných homolí těsně pod hradní ruinou, anebo o něco vzdálenější, zato ale tajemné…
    Startovním místem nám bude obec Lukov se známou zřříceninou hradu. Od bývalého starobince, v našem věku přestavěného na velice hezký Domov důchodců, se necháme vést po žluté značce. Mezi vzorně …
   Při návštěvě hradu Lukova se nemusíme spokojit jen s prohlídkou romantické hradní zříceniny, ale zároveň můžeme shlédnout dvojici velmi zajímavých skalních útvarů. Zatímco ty první skály se nach…
Vesnice
Lukov je rekreační podhorská obec s 1730 obyvateli a najdeme ji severovýchodním směrem od města Zlín a pod zalesněnými stráněmi jihozápadních vrcholků Hostýnských vrchů. Severním směrem od obce je…
Dobře zachované torzo rozsáhlého gotického hradu na úpatí Hostýnských vrchů, severovýchodně od Zlína.
Přírodní památka
Výrazné skály budované vrstvami magurského flyše.Skaly patřily k obrannému systému hradu Lukova (bývalá předsunutá hláska). Místo je opředené pověstmi. Každé jaro se zde setkávají horolezci při zahájení sezóny. …
Rozcestník se nachází přímo na hradě Lukově, lépe řečeno v tzv. Dolním hradě, na mohutném stromě před hradním mostem vedoucím na Horní hrad (to je ta pravá zřícenina). Vede odsud červená značka do Štípy a Zlína, opačným směrem pak přes Držkovou na Tesák. Současně tudy vede zeleně značená Naučná stezka Lukov po předhůří Hostýnských vrchů.
Zřícenina
Zřícenina hradu Lukov se nachází asi deset kilometrů od Zlína, na kopci nad obcí Lukov, na dohled Zoologické zahrady Zlín a zámku Lešná. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, důkazy o osídlení této lokality však sahají ještě do dávnější historie – během archeologických výzkumů v 80. a 90. letech 20. století zde byly mj. nalezeny fragmenty pravěké keramiky, které…
  Že máme my, Valaši, velmi kladný vztah ke zvířátkům, je jevem všeobecně známým. My ale nemilujeme jen naše domácí mazlíčky, ovečky a jinou domácí havěť, ale máme též v oblibě všelijaká zvířátka exotická. Za…
ZOO a zámek v Lešné u Zlína.
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
Poutní místo Svatý Hostýn na vrcholu stejnojmenné hory vévodí širokým rovinám Hané, silueta chrámu i blízké rozhledny a sousední větrné elektrárny na obzoru ojedinělá zdaleka viditelná z mnoha stran.
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
Svatý Hostýn je velice kouzelným kopcem Hostýnských vrchů. Dosahuje 735 metrů nad mořem a už po Dlouhá léta je vyhlášeným poutním místem. Stojí zde chrám zasvěcený Panně Marii, která podle pověsti zachránila oby…
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
22.5km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
24.4km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
41.4km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
43.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace