Trojanovice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Trojanovice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Za pohanským bohem Radegastem

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody Na hory

pohanský bůh Radegast
pohanský bůh Radegast  •  Fotografie (104)  • Foto: Dalibor2603

Kam a jak jedeme?

Místo, na které Vás zavedou mé řádky v tipech na výlet a zároveň vám jej mohu s klidným srdcem doporučit, je známé beskydské středisko, které se těší hojné návštěvnosti. Jednak je tomu pro své jedinečné kouzlo, které tato oblast nabízí, ať to jsou výhledy na Beskydy i do širokého okolí, nebo jedinečná stavební architektura, která je zde zastoupená souborem chat (Pustevenka, Libušín, Maměnka, Tanečnica, Šumná), zvoníčkou, altánkem Cyrilka, sochou pohanského boha Radegasta, sochou Cyrila a Metoděje a kaplí s vyhlídkovou věžičkou.

Celou tuto krásu naleznete mezi dvěma body vzdálenými od sebe čtyřmi kilometry, oblíbené a vyhledávané pro svou velice dobrou dostupnost (můžete se zde vydat vlakem, autobusem nebo autem) a nenáročný terén, který je vhodný i pro rodiny s dětmi. Ano píši o Pustevnách a Radhošti.

Do tohoto střediska se vydávají návštěvníci celoročně, ať to jsou ti, co mají rádi turistiku, z těchto míst vede řada značených turistických tras, nebo ti, kteří mají v oblibě zimní sporty, neboť tato oblast nabízí řadu sjezdových a běžkařských tratí.

Vlakem

Návštěvníci tohoto překrásného beskydského střediska, kteří zvolí stejný způsob Dopravy jako já, vlak, tak pro ně je nejbližší vlaková stanice Frenštát pod Radhoštěm. Poté musíte pokračovat autobusovou Dopravou (zastávka se nachází přímo před vlakovým nádražím) do obce Trojanovice na konečnou (zast. Trojanovice,, restaurace Raztoka). Dále se pak nechat vyvézt sedačkovou lanovou dráhou, jejíž nástupní stanice se nachází nedaleko hotelu a restaurace Raztoka cca 0,5 km.


Autobusem

Autobus vyjíždí z Rožnova pod Radhoštěm (zast. Rožnov p. Radh.,,aut.st.) přes Prostřední Bečvu (Prostřední Bečva,,hotel Zavadilka) až na Pustevny (zast. Prostřední Bečva,, Pustevny konečná)

Další možnost nabízí autobusová Doprava z Frenštátu pod Radhoštěm do Trojanovic (zast.,,rest. Raztoka)


Autem

Přes Rožnov pod Radhoštěm do Prostřední Bečvy. Za hotelem Zavadilka odbočit vlevo a cesta Vás dovede až na Pustevny, kde se nachází velké placené parkoviště, nebo do obce Trojanovice k hotelu Raztoka, kde se rovněž nachází velké parkoviště a odtud pak dále buď lanovkou nebo pěšky.

Za čím jedeme?

Jak již název tohoto příspěvku říká za pohanským bohem Radegastem, tak si za názvem svého příspěvku budu stát a začnu teda jím. I když legenda a historie tohoto pohanského boha Slovanů je jiná, tak pro mě přestavuje srdeční záležitost. Jsem milovníkem chmelového moku, vyráběným Nošovickým pivovarem, který má siluetu Radegasta ve svém logu. Jen doufám, že následující část textu někoho nepohorší či neurazí. Nejsem příznivcem žádné víry, ale v jednoho boha přece jen věřím. A tím je onen Radegast.

Ale začněme pěkně od začátku. Z obce Trojanovice na vrchol Pustevny můžete využít sedáčkovou lanovou dráhu, mezi dolní stanici Raztoka (620 m.n.m) a Pustevnami (1018 m.n.m.), která svou delkou něco přes 1600 metrů zdolává převýšení 400 metrů. Pustevny je možné pokořit také po modré TZ, jejíž délka od hotelu Raztoka až na vrchol je 3 km., nebo další z možností se nabízí využít cca 6 km dlouhou cestu pojmenovanou po jejím zakladateli jimž byl kníže, arcibiskup olomoucký Dr. Th. František Saleský Bauer. Dnešní knížecí cesta má asfaltový povrch a je vhodná pro výjezd nebo sjezd na kolech. Ale nejen na nich, U chaty Šumná na Pustevnách je možné zapůjčit horské koloběžky a pěkně si to na nich svištět po této 6 km dlouhé knížecí ceste dolů až k parkovišti hotelu Raztoka. Sjezd je trošičku fyzicky náročný. Opatrnost a obezřetnost je však na místě, neboť i když je tato cesta se zákazem vjezdu pro běžný provoz, tak s povolení vjezdu tady můžete nějaký automobil přeci jen potkat.

Pustevny - Radhošť

A to jsme se už dostali až na Pustevny (1018 m.n.m.), kde Vás zaujme soubor chat, zejména pak Libušín a Maměnka, postavené Pohorskou jednotou Radhošť podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče v roce 1898 v lidovém slohu, který stojí i za návrhem nedaleké zvoničky. Místo dostalo název po poustevnících, kteří zde žili.

Vydejme se tedy na čtyři kilometry dlouhou pouť z Pusteven k vrcholu Radhošť, která je zároveň i naučnou stezkou Radegasta s devíti zastaveními. Stezka je nenáročná a vede po hřebeni. Kolem altánku Cyrilka, který slouží jako vyhlídka osazený panoramatickými mapkami, nabízí výhledy do širokého okolí a Pustevny zde máte jako na dlani. Po 1 km se ocitnete u sochy Radegasta, bájného pohanského boha Slovanů. Bůh slunce, hojnosti a úrody, který kraluje hřebeni Radhoště a neodmyslitelně k němu patří, je replikou (328 cm, 3,2 t) vytesanou z přírodního materiálu, žuly. Originál, který tam kraloval několik desetiletí, byl vyroben z umělého kamene, přestal odolávat těmto drsným klimatickým podmínkám, a proro byl demontován, vyspraven a dnes je umístěn na frenštátské radnici.

Legenda o Radegastu mluví o tom, že socha mluvila a věštila budoucnost, o tom, že se zde prováděly magické obřady, hlavně v době letního slunovratu, nebo o tom, že tu ještě v 19. stol. pochovávali sebevrahy ze širokého okolí. Povídá se, že Cyril a Metoděj přišli na Radhošť, postavili tu kříž a svrhli modlu Radegasta, pohanského boha Slovanů. V radhošti prý však stále zůstal podzemní chrám se zlatou sochgou a obyvatelé hor prý sem ještě několik staletí chodili Radegasta uctívat.

Text převzat z informační tabule č. 4 (Nejasná zpráva o Radegastovi), Naučná stezka Radegast

Dále pak pokračujeme přes hřeben Radhoště k celodřevěnému horskému hotelu Radegast. Jeho unikátností je, že v celých Beskydech nenajdete výše položené ubytovací zařízení. Krásny hotel vsazen do pěkné přírody s krásnými výhledy, no prostě pohádka.

Od hotelu to je k soše Cyrila a Metoděje a kapli těchto dvou věrozvěstů už opravdu jen kousek. Navštívit zde můžete i vyhlídkovou věžičku, která je součástí kaple. Vedle ní se nachází vysílač. A to jsme se ocitli na konci putování. Teď již záleží na Vás, zda budete pokračovat po modré TZ do Frenštátu p. Radhoštěm (cca 15 km), po červené TZ do Rožnova p. Radhoštěm (cca 9 km), nebo se vrátíte zpět 4 km na Pustevny a dále do Trojanovic. Při návratu se nabízí ještě jedna varianta a to že se na hřebeni Radhoště roc. vydáte po zelené TZ do Trojanovic - Raztoka bus. v délce 4 km.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na Pustevnách a Radhošti máte mnoho možností, kde se dá osvěžit nějakým tím nápojem nebo si dát něco dobrého k snědku. Já jsem zvolil můj oblíbený hotel Radegast. Jídelní lístek, podaný formou patřící k této oblasti, Vás jistě zaujme. Určitě ať si objednáte cokoli, budete spokojení, vaří zde opravdu moc dobře a to pivečko - "jako křen"

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výlet na Pustevny a Radhošť jsme si s manželkou , která zde byla poprvé, užili naplno a moc se jí tu líbilo. Přispělo k tomu samozřejmě i nádherné počasí. Sluníčko se na nás pěkně celý den smálo a taky hřálo, takže domů jsme se vrátili hezky opálení.

Já jsem byl opět velice spokojen, protože toto místo patří mezí mé oblíbené a rád se zde vrácím a v budoucnu určitě ještě mnohokrát vrátím. S určitostí se nedá přeně definovat, co se mi na Pustevnách a Radhošti nejvíce líbí a nelíbí. Místo jako celek má své kouzlo, ale kdyby přece jen jsem si měl vybrat to mé nej, tak by to asi byla socha pohana Radegasta a hotel Radegast.

Ostatní informace

Lanová dráha Raztoka - Pustevny

Jednotlivé jízdné

Dospělí 65,-

Děti do 140 cm výšky 40,-

Zpáteční jízdné

Dospělí 100,-

Děti do 140 cm výšky 55,-

přeprava jízdního kola 15,-

Přeprava dětského kočárku zdarma

Přeprava psa zdarma

Děti do 5 let zdarma

Mimořadné jízdné 1000,-


Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Vstupné na vyhlídkovou věžičku 5,-

Informace o Pustevnách naleznete na webových stránkách:

www.pustevny.cz

www.skialpin.cz

Informace o naučné stezce Radegast naleznete na strankách

www.valasskakrajina.cz

www.beskydy.cz

Informace o hotelu Radegast jsou na jeho stránkách

www.hotelradegast.cz


Poslední aktualizace: 18.07.2011
Autor příspěvku: Dalibor2603
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Za pohanským bohem Radegastem - Služby, informace
Za pohanským bohem Radegastem na mapě
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Za pohanským bohem Radegastem

Při příchodu Na Pustevny vás zaujme na okraji lesa po pravé straně dřevěná zvonička, vybudovaná na počátku 20. stol. podle projektu slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Původní barevná výzdoba navržená D. Jurk…
Vydáme se do Moravskoslezského kraje do krásných Beskyd.Na Pustevny (1010 m.n.m) se dostanete busem z Rožnova pod Radhoštěm, nebo též můžete zvolit trasu do Trojanovic a odsud sedačkovou lanovkou na Pustevny. Též se na vrchol dostanete na kole.Z Pusteven pak pokračujeme po modré turistické značce směr Radhošť (1129 m.n.m) délka trasy je pouhé 4 km a trasa je myslím…
  Tento příspěvek je na památku restaurace Libušín, která byla zničena při požáru 3.3.2014. Na Pustevny se dá dostat po silnici z Prostřední Bečvy od rozcestí Zavadilka nebo…
Tipy na výlet
z hromadného parkoviště jsme se vydaly směr lanovka dle cedulek do přírody za sněhem  s ohledem na naši čtyřnohou kamarádku jsme si dali něco na zahřátí ve stánku u sochy Radegastu  líbilo…
Pokud nepojedete autem, můžete využít ski-busy z Rožnova pod Radhoštěm, nebo z Frenštátu pod Radhoštěm. Pro rodinný výlet je nejvhodnější vyjet autem do Ráztoky…
Tipy na výlet
Tak nějak plánovaně i neplánovaně se pohybujeme s motorkami po kraji a objevujeme nová místa, nebo se vrací na již navštívená.  Předem to není nikdy moc jasné kam se zrovna přesně zajede, teď ale padla volba …
Tipy na výlet
Jedeme do Beskyd do vesnice pustevny.Jedeme autem. Za přírodou a kulturou.U Pusteven je asi 9km hotel Radhošt'. Jsou tam restaurace a stánky.Různé chatky a chaty. Příroda, kultura a obsloužení.Hezké…
Z Pusteven na Radegast a Tanečnici  31.10.2015    Jedeme pryč ze smogu vzhůru na hory. Přijedeme do Pusteven a auto zanecháme na parkovišti. Odsud již míříme kolem stánků s dobrotami směrem k vyhlídce, odkud vidíme Lysou horu. Pokračujeme dále nahoru Radegast se sochou slovanského boha Slunce a hojnosti Radegasta. Zahřáti medovinou se vracíme zpět. U…
K symbolu Pusteven vždy patřily chaty Libušín a Maměnka - navrženy významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem.  Ale jak to bude dál??? 3. března 2014 chata Libušín vyhořela a…
Dnes se vydáme opět do krásných Moravskoslezských Beskyd :-). Tentokrát zavítáme na Pustevny a Radhošť. Na Pustevny se dostaneme tímto způsobem: Z Olomouce přes Nový Jičín do Frenštátu pod Radhoštěm. Z Ostravy …
Tipy na výlet
Autem přijedeme do obce Trojanovice, která je od Rožnova pod Radhoštěm vzdálená 6 km. Zaparkujeme na placeném parkovišti a vydáme se k lanové dráze, která nás vyveze až nahoru na Pustevny. Nazpátek se můžeme vydat po modré značce pěšky dolů. Na Pustevnách je plno turistických stezek, ale také plno sportovních aktivit např. v létě cyklistika, koloběžky a v zimě běžecké…
Hřebenové sedlo, nejnavštěvovanější místo Beskyd s lyžařskými vleky a pohádkovou architekturou.
Vyjíždí se z Rožnova pod Radhoštěm (od kempu) po cyklotrase 46 - po asfaltu a spolu s červenou TZ. První pořádné stoupání lze absolvovat jízdou až k chatě Mír.…
Svatý Václav a Václavské náměstí – to je přirovnání, které mě napadá při vyslovení jména Radegast a Radhošť. Nebýt sochy pohanského boha Slovanů, byla by návštěva Radhoště jaksi neúplná a Radegastu bez Radh…
Jezírko v nadmořské výšce 980 metrů vzniklo vyčištěním a prohloubením mokřadu v depresi terénu pod mrazovým srubem na jižním svahu sedla Tanečnica, které v roce 1984 provedli členové Pohorské jednoty Radhošť. Tůň …
Sochu pohanského boha úrody, Radegasta, vytvořil Albín Polášek s býčí hlavou, rohem hojnosti, kačenou a s valašskými krpci. Autor tohoto uměleckého díla, frenštátský rodák Albín Polášek, který větší část svého ž…
Radhošť je podle legend spojen s uctíváním údajného pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Pověsti praví, že na vrcholku hory stávala odpradávna jeho modla. Tu prý nechali zbořit slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu rovněž zavítali i sem. Pravdou ovšem je, že bůh tohoto jména zřejmě nikdy neexistoval, neboť…
Kamenná socha mýtického Boha na trase Pustevny - Radhošť.
Tanečnice ( 1084 m.n.m.) je výrazný vrchol, který se zvedá severovýchodně nad horským rekreačním střediskem Pustevny. Právě z Pusteven vede na vrchol kopce červená turistická značka. Z…
Rozcestí modré a zelené turistické značky na hlavním hřebeni Beskyd. Nachází se asi kilometr východně od vrcholu Radhošť. Zelená značka vede do obce Dolní Bečva. Na druhou stranu vede zelená značka do Ráztoky. Na …
Bájná hora (1129 m.n.m.) s kaplí Cyrila a Metoděje a Horským hotelem Radegast.
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
Vrchol Kněhyně ( 1256 m.n.m.) je jednou z nejmohutnějších hor Beskyd. Vrchol kopce je porostlý lesem a výstup na vrchol vede příjemným prostředím. Na vrcholu je vrcholová kniha, která toho…
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
14.7km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
15.7km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
15.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace