Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hukvaldy
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Z Brumova do Darkova a přes Český Těšín na hrad Hukvaldy - retro 2000

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

výhled z nejvyššího bodu hradu
výhled z nejvyššího bodu hradu  •  Fotografie (10)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Naše dnešní velká cesta je rozdělena do dvou části. Ta první ještě nepatří k dnešnímu výletu, protože napřed jedem s mými rodiči a jejich vozem přes půl Moravy a Slezska do lázní Darkov pro dceru Kateřinu. Lázničky se nachází na předměstí Karviné nedaleko pohraniční řeky Olše a léčí se v nich hlavně nemoci pohybového a nervového ústrojí. Vyzvedáváme dcerku - na dálku už nám z ní vyrostla mladá slečna - a přes starý, technicky unikátní most přes řeku Olši a směrem na Český Těšín - začínáme náš dnešní výlet...

Za čím jedeme?

pan řidič
pan řidič  •  Foto: Franta

První zastávkou je příhraniční město Český Těšín. Od daleko známějšího Těšína polského, kam si našinci zvykli jezdit za výhodnými nákupy, je oddělen řekou Olší a státní hranicí. Samozřejmě je tu významný hraniční přechod a přes řeku vede i turistická lávka. Před rokem 1920 existoval jen jeden Těšín. Kvůli sporným územím při dělení Těšínska mezi Polskem a vznikajícím Československem bylo ale město rozděleno. Našemu mladému státu v podstatě připadlo průmyslové předměstí, ležící na levém břehu Olše a odřezané od historického centra. Ve 20. a 30.letech tu proto postupně vznikala za přispění dobrých architektů zcela nová výstavba. A protože se tak odehrávalo v první třetině 20.století, fasády chrámů a třeba i budova radnice nás upozorní na to, že se tak dělo v "neo" slozích. Patří k nim např. styl novorenesanční či tolik oblíbený novogotický... Při procházce hezkým městem si určitě všimneme i domů vystavěných ve funkcionalistickém slohu, mnoho domů je "šmrncnuto" secesí... V příjemném a ne zrovna malém městě - ( počet jeho obyvatel překročil 26 tisíc ) - je také mnoho příjemných restaurací a tak si jednu z nich vybíráme na oběd.

Po něm odjezd k hlavnímu dnešnímu cíli - Zřícenině hradu Hukvaldy. Městečko pod hradním kopcem proslulo hlavně tím, že je rodištěm našeho význačného hudebního skladatele - že, milé děti ? Určitě ho dobře znáte, pokud ne, napovím vám, že jeho křestní jméno je Leoš - ( Mareš to ale opravdu nebude ! ) Velmi svérázný hudební génius je znám hlavně svými operami "Její pastorkyňa" a "Příběhy lišky Bystroušky". A teď se přiznejte, milí přátelé : Kdo z vás si tato hudební díla opravdu vyslechl ? Rdím se a se studem se přiznávám, že já osobně ne. Z oper dokážu poslouchat tak akorát opery rockové - na tento druh hudby jsem ani za 50 let dostatečně nedozrál, snad se mi to podaří v příštích 50 letech - ostatně věřím, že takových "provinilců" nás bude v tomto státě daleko víc ..!!

Hezkou kamennou branou, zdobenou erbem samého pana arcibiskupa vcházíme do obory. Ještě dnes je chráněna velkou částí zachovalé ohradní zdi. Pěšinou mezi lesními velikány prudce vystupujeme pod samotný hrad a k pokladně.

Hukvaldy jsou hradem, který - kromě éry po svém vzniku, kdy byl založen porýnskými hrabaty a Krátké epizody z válek husitských, kdy se jej zmocnili jak Ctibor Tovačovský z Cimburka tak i Jan Čapek ze Sán - vždy patřil do majetku olomouckých biskupů. Jeho další přistavovaná a rozšiřovaná opevnění už byla natolik kvalitní, že zabránila vstupu do hradu i rozzuřeným vzbouřeným Valachům, dokonce i Dánové tu utřeli nos... Bývávalo tu pak strašné vězení pro provinilé nižší členy církevní hierarchie. Poté jako mnoho jiných hradů - i tento opuštěn, požár ho mění na rozsáhlou ruinu a ta je pak ve 20.století opravena, aby plnila romantické sny turistů a poutníků.

Hradní zřícenina a celý areál dosahuje nebývalých rozměrů a ve velikosti hradů moravskoslezských mu přináleží medaile stříbrná. ( Zlatem se pyšní hrad Helfštýn a z bronzu se raduje zřícenina Sovince). Při prohlídce ruiny jsme ohromeni počtem bran, mohutným opevněním - například jen kousek od vstupu se nachází oddělené mohutné věžovité opevnění zvané "Kulatina", které jako by bylo "hradem ve hradě". Na jednom z nádvoří je zachovalý kostelík sv.Ondřeje,v jehož interiéru můžeme spatřit různé výstavy. Za další hradní branou i se strážnicí vidíme dokonce kulisy, emotivně navozující atmosféru středověku - zůstaly tu po natáčení historického velkofilmu, ralizovaného ale cizími filmaři... Dále nás překvapí mohutná, zpřístupněná zřícenina hradního paláce. Po Ochozech a upravených schodištích vystoupáme až do rohu paláce, na nejvyšší bod hranolové hradní věže, odkud se nám otevře čarokrásný výhled hlavně na Beskydy a jejich podhůří s nedalekým Štramberkem. Zajímavá je i Janáčkova vyhlídka na samém konci hradní zříceniny...

Zážitky z prohlídky je pak třeba vychutnat a prokonzultovat v hradní minihospůdce - nejlépe u šálku vonné kávy a lahodného dýmu cigarety startky. ( Upozorňuji, že kouření v areálu hradu v současnosti už zazvonila hrana ! Co kdyby jim chytl ten železobeton, kterým se místy "vyspravily" ruiny hradního paláce, že ?!? )

Od hradu poté scházíme po zákrutech asfaltové silničky přes Oboru, která nezaujímá jen prostory hradního vrchu, ale i širší okolí. Je tu chráněno mnoho druhů stromů a rostlin, najdeme tu pralesovitá zákoutí i krásnou kaštanovou alej. Nás nejvíce - ( asi jako tisíce jiných ) - zaujal shluk sedmi buků lesních hned u silničky : Jejich nikde jinde neviděné - propletené a chapadlovité kořeny - dosahují neuvěřitelné délky 8 metrů !!! Stáří stromů je přitom jen něco kolem 150 let !

Další pozoruhodností obory je roztomilé zákoutí s balvany a sochou lišky Bystroušky v "životní" velikosti ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na oběd jsme se stavovali v jedné restauraci v Českém Těšíně. Jídlo dobré, obsluha též, jen jsme byli poněkud rušeni řečí cizinců od vedlejšího stolu. Seděla tam skupinka polských mládenců, z nichž jeden začínal každou větu slůvkem,kterým se v češtině označuje "padlá žena" anebo ho použijete, když se bacíte kladivem do prstíku... ( Nikdy by mne nenapadlo, že je to slůvko tak mezinárodní, než jsem si uvědomil jeden fakt. Podle starých pověstí byli Čech i Lech bratry a než rozdělily své tlupy na pochod rozličnými směry, museli oba bráši kdysi používat úplně stejné, "staroslovanské" nadávky ...)

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo se nám u Olše a v ulicích města Českého Těšína, úplně okouzleni jsme ale byli prohlídkou Hukvaldského hradu a obory...

Ostatní informace

Ceny vstupenek z roku 2000 nejsou v současnosti aktuální. ( Vše se neustále zdražuje, ceny lístků astronomicky rostou. Myslím, že tento nešťastně zvolený krok určitě nezaplní pokladny našich hradů a zámků ! Většina rodin časem nebude mít na drahé prohlídky peníze a těch pár cizinců, kteří zabloudí po republice mimo území Hlavního města Prahy a několik desítek našich zbohatlíků to nezachrání !! Památky nejenomže nebudou mít časem na opravy a údržbu, ale budou také zet prázdnotou ...)

Poslední aktualizace: 27.8.2011
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Z Brumova do Darkova a přes Český Těšín na hrad Hukvaldy - retro  2000</strong> mapa
Mapa Z Brumova do Darkova a přes Český Těšín na hrad Hukvaldy - retro 2000

Příspěvky v okolí Z Brumova do Darkova a přes Český Těšín na hrad Hukvaldy - retro 2000

Přírodní památka
Hradní vrch Hukvaldy je přírodní památka, která jak název napovídá se rozprostírá kolem vrcholku kopce na kterém je Zřícenina hradu Hukvaldy. U jihozápadního úpatí kopce leží stejnojmenná obec Hukvaldy. Přírodní…
V jednu peknú aprílovú nedeľu 2014 sme sa vydali celá rodina na hrad Hukvaldy. Ide o jeden z najrosiahlejších hradoch v Českách a naozaj tak na nás aj zapôsobil. Ide síce o zrúcaninu, ale hlavne jej hradby sú zach…
Odpočinkové místo
Do Hukvaldskej obory sme sa dostali z parkoviska miernym stúpaním pozdĺž cesty. Asi po 300 m sme došli k veľkej železnej bráne, pred ktorou boli smerovníky. Naším cielom bol hdar Hukvaldy. Prešli sme okolo občerstvenia U brány, kde sme si kúpili Štramberské uši, a potom sme už ďalšou bránouželeznou bránou vstúpili do obory. Nápis na bráne nás upozorňoval, aby sme…
Rozsáhlý hradní komplex na úpatí Beskyd, dnes dobře zachovalá zřícenina.
Hrad Hukvaldy se tyčí přibližně 14 km od Frýdku-Místku a 9 km od Příbora. Nejslavnějším hukvaldským rodákem byl skladatel Leoš Janáček. Přijeli jsme zde autem. Parkoviště se nachází u silnice pod hradem, u Hukva…
Liška Bystrouška je rozcestí žluté turistické značky, červeně značeného vycházkového okruhu a naučných stezek a to Janáčkův chodníček a Hradní vrch. Rozcestník je umístěn na stromě v severní části Hukvaldské ob…
Vesnice
Obec Hukvaldy je možné najít na úpatí Palkovického pohoří. Dominantu obce tvoří zřícenina stejnojmeného hradu. Hrad odolával útokům dobyvatel po celá staletí, ale bohužel neodolal rozsáhlému požáru v polovině 18…
Hukvaldy jsou známé především jako rodné městečko skladatele Leoše Janáčka či stejnojmennou Zříceninou hradu Hukvaldy. Nejenom toto láká do městečka řadu návštěvníků. Najdeme tu v parku, který přiléhá až k hradu a…
Tipy na výlet
Dlouho jsem v Hukvaldech nebyla, několik let, až jsem zapoměla, jak je tady krásně! Jdu se projít po obci a pak samozřejmě na hrad. Dala jsem si pod hradem výbornou zelnou polévku, tuším za 25 Kč a kafíč…
Rozcestí Hukvaldy - Oborní brána se nachází, jak již napovídá název, v obci Hukvaldy, u vstupní brány do hradní obory. ZTZ vede k Janáčkovu domu a dále k rozcestí pod Zadní Babí horou, kde se spojuje s MTZ z Frý…
Obec Hukvaldy není známá pouze jako rodiště významného českého hudebního skladatele Leoše Janáčka, ale i krásnou oborou, nejstarší v České republice. Obora na Hukvaldech byla založena v…
Naučná stezka na hrad Hukvaldy    K hradu v současnosti vedou dvě cesty z náměstí přes bránu:   1. Kratší cesta pak vede lesním chodníčkem po SZ svahu  a pěkně do kopečka. Vhodná je pev…
Tipy na výlet
Výlet na Hrad Hukvaldy Pro krásný výlet na Hrad Hukvaldy jsem volil Dopravu autem. Jsem z okresu Karviná a cestu jsem zvolil přes Ostravu, Krmelín, Brušperk, Fryčovice, Rychaltice, Dolní Sklenov do malebné vesnič…
Málo známá budova zámečku Hukvaldy se nachází ve stejnojmenné obci naproti kostelu sv. Maxmiliána. Jedná se o původní objekt vrchnostenské kanceláře a bytu hejtmana , který nechal roku 1855 přestavět olomoucký arc…
Tipy na výlet
Na slunečný víkend během celého roku doporučuji navštívit hrad Hukvaldy situován ve stejnojmenné obci, rodišti Leoše Janáčka, mezi městy Příbor a Frýdek-Místek. Cestu do Hukvald je nejlepší zvolit autem, pro pohod…
Zřícenina
Na Hrad se dostaneme z dědiny Hukvaldy. Velke parkoviště je kousek pod hradem. Odtud nás čeká procházka Krásnou Hukvaldskou oborou k hradu.
Zřícenina
Rozsáhlá zřícenina moravského hradu Hukvaldy se nachází ve stejnojmenné obci v Moravskoslezském kraji. Hradní zřícenina stojí na podlouhém vrchu, obklopeném strmými skalisky. Návštěvní…
Kopřivnice leží na Severní Moravě, jižním směrem od města Ostravy. Jižním směrem od Kopřivnice se zvedají vrcholky Moravskoslezských Beskyd. Město Kopřivnice je známé především výrobou automobilů, legendární Tatry…
Frenštát pod Radhoštěm leží na Severní Moravě, jihovýchodně od města Nový Jičín. Frenštát je podhorské město rozkládající se pod severními vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na obou březích řeky Lubiny. Město je …
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
Až pohádkově nádherné místo, pro svou malebnost je nazýváno též „Moravský Betlém“. Málokdo však ví, že Štramberk byl založen Janem Jindřicem Lucemburským již v r. 1359. Dnešní místní dominanta - kamenná válcová v…
Osamocený horský masív se majestátně zvedá severním směrem nad obcí Kunčice pod Ondřejníkem. Horský masív má dva vrcholky a to Skalku (965 m.n.m.) a Solárku ( 890 m.n.m.). Na východním…
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
14.3km
více »
Radhošť je podle legend spojen s uctíváním údajného pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Pověsti praví, že na vrcholku hory stávala odpradávna jeho modla. Tu prý nechali zbořit slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu rovněž zavítali i sem. Pravdou ovšem je, že bůh tohoto jména zřejmě nikdy neexistoval, neboť…
15.4km
více »
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
17.7km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
18.3km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
18.4km
více »
Město
Ostrava, třetí největší město České republiky, je s počtem obyvatel přibližně 311 tisíc srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice…
22.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace